• جمعه / ۱۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۰
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 93081607399

کواکبیان:

همه معضلات را به گردن مطبوعات نیندازیم

اسيدپاشي

تلویزیون در برنامه «دیروز، امروز، فردا» بار دیگر به موضوع اسیدپاشی پرداخت و تلاش کرد از طریق نمایندگان برخی رسانه‌ها، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ را به برخورد با رسانه‌هایی که به موضوع اسیدپاشی پرداخته‌اند، مجاب کند.

تلویزیون در برنامه «دیروز، امروز، فردا» بار دیگر به موضوع اسیدپاشی پرداخت و تلاش کرد از طریق نمایندگان برخی رسانه‌ها، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ را به برخورد با رسانه‌هایی که به موضوع اسیدپاشی پرداخته‌اند، مجاب کند.

به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، حسین قربانزاده (سردبیر روزنامه همشهری) و مهدی محمدی (عضو شورای سردبیری روزنامه وطن امروز) شامگاه پنجشنبه - 15 آبان‌ماه، در برنامه « دیروز، امروز، فردا» شبکه سه سیما حاضر شدند تا پرداختن به موضوع بررسی مطبوعات آزاد و متعهد را بهانه‌ای برای بیان نظرات خود کنند.

همچنین حسین انتظامی (معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد ) و مصطفی کواکبیان (مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری) از طریق تلفن پاسخگوی اظهارات این دو و ابراز نظرات خود در این خصوص بودند.

در این برنامه کواکبیان در پاسخ به اظهارات مهمانانی که خواهان برخورد با رسانه‌هایی بودند که به موضوع اسیدپاشی پرداخته بودند، تاکید کرد: هر کسی که برای دشمن اطلاعات فراهم می‌کند محکوم است اما نیاییم همه معضلات را به گردن مطبوعات بیندازیم. یک‌طرفه به قاضی رفتن انسانی نیست.

قربانزاده فضای امروز مطبوعات و رسانه‌ها را اینگونه توصیف کرد: ما مطبوعاتی‌ها از دید خودمان فضای امروز را مثبت ارزیابی می کنیم اما حتما برای مخاطبان متفاوت است. همیشه عواقب بسیاری از اتفاقات که در کشور و همچنین جهان رخ می دهد به رسانه منتسب می شود و در نگاه عموم مردم اینگونه است که اگر اتفاقی می افتد چون رسانه ای به آن پرداخته است باعث شده در عالم محسوس نیز رخ دهد.

وی معتقد است: نمی شود ادعا کرد که همه تاثیرات رسانه‌ها درست و مطلوب است، باید بپذیریم که نقص‌هایی هم در حوزه رسانه وجود داشته است، اگرچه سرانه مطالعه مطبوعات در کشور پایین است اما با این حال باز هم در جامعه تاثیر می گذارند. مثلا در مورد اسیدپاشی که در رسانه‌ها دامن گیر شد. فضای حال حاضر رسانه مثبت و منفی است یعنی هم تاثیرات مطلوب دارد و کارهای ارزنده در این حوزه انجام شده است و هم نقص‌هایی بوده که از برخی از آنها می توانیم چشم پوشی کنیم و از برخی‌شان نمی توانیم بگذریم.

محمدی نیز در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه گفته می‌شود فضای مطبوعات بازتر شده است و تحلیل وی از این گفته چیست؟ اظهار کرد: بر اساس مجموعه اصول ذهنی من، فضای رسانه ای ما فضای پرآسیبی است. ما داریم به سمتی می رویم که این آسیبها بر فرصت‌ها می چربد و حداقل کار ما این است که در این مورد با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.

او در ادامه صحبت‌های خود سه اصل را اینگونه مطرح کرد: اصل اول: حتما در فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی تخصص مهم است اما تعهد از تخصص مهمتر است. اگر جامعه‌ای متعهد نباشد می تواند آسیب‌های جبران ناپذیری وارد کند اما نهایت رسانه‌ای که متعهد نباشد این است که مخاطب مطالبش را دیگر دنبال نمی کند.ما در حال حرکت به سمتی هستیم که بر خی از مسولان و رسانه‌ای‌ها در جهت انکار مفهوم تعهد هستند.

اصل دوم: باید ابتدا ببینیم تعهد چیست؟ یکی از مهمترین ویژگی‌های تعهد در کار رسانه در فضای امروز ایران این است که دشمن وجود دارد، دشمنی وجود دارد که انکار می شود. ما باید این دشمن را بشناسیم و پازل آن را تکمیل نکنیم.

اصل سوم: تفکیک شیطنت آمیزی بین منافع ملی و اصول ایدئولوژیک در فضای مطبوعات انجام می شود. بعضی‌ها امروز تلاش می کنند بین این دو مرز ایجاد کنند که این یک آسیب جدی است.

در ادامه قربانزاده درباره اظهارات محمدی خاطرنشان کرد: من نیز معتقد هستم که باید دشمن را شناخت و مرز بندی ایجاد کرد. چنین مرزبندی‌ای را به‌ ویژه اهالی رسانه که افکار عمومی را هدایت می کنند باید داشته باشند. اما تبصره ای که من در این مورد مطرح می کنم این است که ما همه این فضاهای چالشی و معضلات را به دشمن نسبت ندهیم و همه را به گردن دشمن نیندازیم، فضای سیاست زده ای ایجاد نکنیم که هر کاری که باید در کشور انجام شود به بهانه دشمن به تعویق بیفتد؛ این کار درست نیست.

محمدی پاسخ داد: وقتی درباره مرزبندی دشمن و ضرورت دقت به تکمیل نکردن پازل دشمن حرف می زنم منظورم این نیست که معضلاتی را که در کشور وجود دارد به پای دشمن بنویسیم. من معتقدم یک پدیده بسیار خطرناک که در دو سه ساله گذشته اوج گرفته است این است که شبکه‌ای از روابط تعریف شده بین برخی از رسانه‌ها در داخل و تعدادی از رسانه ها در خارج از کشور شکل گرفته است. بعضی از رسانه‌ها به کپی پیست منابع ضد انقلاب تبدیل شده اند و این بده بستان‌ها من را نگران می کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر حسین انتظامی - معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - که در این برنامه در پشت خط تلفن حاضر شده بود در پاسخ به بحث تکمیل نکردن پازل دشمن عنوان کرد: رسانه‌ها باید هوشمند باشند و این پازل را تکمیل نکنند. همچنین دستگاه های نظارتی نیز باید به این قضیه توجه داشته باشند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش محمدحسین رنجبران - مجری و سردبیر برنامه «دیروز،امروز،فردا» - درباره تغییرات نمایشگاه مطبوعات سال جاری که از شنبه 17 آبان ماه آغاز می شود توضیح داد: سال قبل نمایشگاه به این دلیل برگزار نشد که نیازمند تغییرات جدید بود. امسال کسب و کار مرتبط با مطبوعات اضافه شد، تقسیم بندی ها بر اساس موضوعات است وهمچنین امسال مقدمه ای فراهم شد تا در سال آینده صنوف خود برگزارکننده نمایشگاه باشند. بخش های کود ک و نوجوان، دین و اندیشه، آموزشی، تخصصی و رسانه‌های غیر فارسی زبان نیز اضافه شده است.

انتظامی درباره قانون انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات نیز بیان کرد: این قانون در سال 88 در مجمع تشخصیص مصلحت نظام تصویب شد. این قانون دولت را موظف می کند تا اطلاعاتی را که مردم لازم است بدانند منتشر کند، در واقع به شفافیت بیشتر و همچنین به رسانه ها کمک می کند اما متاسفانه متوقف شده بود. در زمان اقای روحانی عملیاتی شد و اکنون نیز مشغول طراحی هستیم. آیین نامه اجرایی‌اش در دولت دارد نوشته می شود و ما شاکله اصلی‌اش را شروع کردیم.

او درباره طرح نظام جامع رسانه‌های همگانی نیز توضیح داد: این طرح در برنامه چهارم و پنجم توسعه تصویب شده بود. هدف این است که با توجه به ظهور رسانه‌های نوپدید در مرحله حقوق و مسئولیت‌ها یک قانون جامع داشته باشیم. طرحی در مجلس هشتم مطرح شد که به نتیجه نرسید. در حال حاضر دوباره در کمیسیون فرهنگی مجلس مطرح شده است و قرار شده که آن را به صورت لایحه تصویب کنیم. منتها رویکرد ما این است که از آنجا که موضوع مربوط به رسانه ها و مطبوعات است با نظر ذی نفعان مشترک و دوستان مطبوعاتی باشد.

انتظامی در پاسخ به پرسش دیگر مجری برنامه مبنی بر اینکه «آیا به رسانه‌هایی که به جریان اسیدپاشی دامن زدند تذکر داده می شود؟» خاطرنشان کرد: در جلسه آخر هیئت نظارت بر مطبوعات این موضوع مطرح شد. اما باید یک نگاه جامع روی همه رسانه ها داشته باشیم تا اگر خطایی داشتند بررسی شود و تذکر احتمالی داده شود. دوشنبه هفته جاری جلسه ای داریم که این قضیه مطرح و نتیجه اعلام می شود.

محمدی در راستای پاسخ انتظامی به موضوع تذکر به رسانه هایی که به ماجرای اسید پاشی پرداختند، گفت: امیدوارم که روز دوشنبه از عملکرد برخی رسانه ها در فتنه اسیدپاشی گزارش شفافی داده شود.

او صحبت های خود را اینگونه ادامه داد: مسئله این است که یک زیرساخت و شبکه ای از روابط دارد شکل می گیرد که اگر تثبیت شود اولین قربانی این زیرساخت دولت خواهد بود. رصد به تنهایی کفایت نمی کند. ما قوانینی هم داریم. متاسفم که بگویم دشمن ما امروز به بعضی از خبیثانه ترین پروژه هایش جامه رسانه ای می پوشاند. ما به عنوان اهالی مطبوعات باید به صنف خودمان هشدار دهیم که چنین قضیه ای وجود دارد.

مصطفی کواکبیان - مدیر مسئول روزنامه مردم سالاری - نیز که پشت خط تلفن آمده بود درباره پازل دشمن و اینکه گفته می شود برخی از مطبوعات دارای فضای سیاسی هستند بیان کرد: مهم این است که ما باید ببینیم سیاسی بودن فضای مطبوعات چقدر به منافع ملی آسیب می زند در غیر این صورت سیاسی بودن فضای مطبوعات ایرادی ندارد و مطبوعات باید در این فضا حرکت کنند. در رابطه با پازل دشمن هم اینکه می گوییم نباید آن را تکمیل کرد درست است اما من بر سر مصداق ها بحث دارم؛ مثلا در مورد اسیدپاشی باید به کسانی که برای دشمن اطلاعات و کد ایجاد می کنند تذکر داده شود اما واقعیت این است که ما مطبوعات را مرغ عزا و عروسی کرده ایم. هر کسی که برای دشمن اطلاعات فراهم می کند محکوم است اما نیاییم همه معضلات را به گردن مطبوعات بیندازیم. یک‌طرفه به قاضی رفتن انسانی نیست. چطور شما اصل حرکت اسیدپاشان را فراموش کردید و فقط پیگیر برخورد با مطبوعات هستید؟

محمدی پس از کواکبیان اظهار کرد: اتفاقا مردمی که ضرورتا آدم های سیاسی نیستند از زیرساختی که به آن اشاره کردم به شدت دارند آسیب می بینند، اولین آسیب هم این است که اهمیت و اصلی و فرعی بودن مطالب جا به جا می شود و دیگر اینکه حقوق شخصی افراد پایمال می شود. مثلا قضیه خانمی را که چند هفته پیش اعدام شد به عنوان یک نمونه اگر مطالعه کنیم تقریبا تردیدی در این باره وجود ندارد که اگر فضای مسموم رسانه ای، کمپین ها و ... نبود چه بسا این خانم اعدام نمی شد. زاینده رود خشک می شود، اسیدپاشی رخ می دهد، هوا آلوده می شود و ... همه را به موضوع سیاسی بودن ربط می دهند.

او افزود: کسی تاکنون درباره یک بانک یا گرانی خودرو مطلبی نوشته است؟ یک مفسد اقتصادی اعدام می شود برخی رسانه‌ها برایش مرثیه سرایی می‌کنند. جامعه رسانه‌ای ما باید فکری به حال خودش کند.

کواکبیان اما در پاسخ گفت: انفاقا برای من جالب است دوستان موسوم به اصولگرا چطور هشت سال درباره امثال همین پرونده اقتصادی چیزی ننوشتند؟ مگر این مفسده در دولت مورد حمایت آنان رخ نداد؟ ما که به‌عنوان اصلاح‌طلبان هم در آن هشت سال نوشتیم، هم در این دو سال. جالب است که دوستان در پرونده مذاکرات هسته‌ای بی‌توجه به نظر مقام معظم رهبری، تماما منفی‌نویسی خودشان ار حق رسانه و مسؤولیت در قبال مردم می‌دانند اما وقتی به موضوع اسیدپاشی می‌رسیم کاملا تغییر موضع می‌دهند.

قربانزاده نیز به عنوان حرف پایانی خود مطرح کرد: همه کلام به اینکه ما با عدالت رفتار کنیم برمی گردد. اگر مثلا در مورد دولت هم قضاوت می کنیم انصاف داشته باشیم این نشان می دهد که به خاطر یک جناح یا فضای سیاست زده همه چیز را نه نفی می کنیم نه تایید می کنیم. درمورد دشمن هم اعتقاد دارم خبط هایی دارد صورت می گیرد که باید رصد شود اما بعضی از امورات هم هست که به خودمان بر می گردد.

محمدی نیز در پایان گفت: دعوت به انصاف دعوت مبارکی است . اما من مظلوم تر از نظام جمهوری اسلامی ندیده ام. این ظلم را چه کسی باید جواب دهد؟

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.