• شنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۴۲
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 93081707917

فرصت دیدار با سنگ‌ها در یک تور نمایشگاهی

کارگاه همجواری

علاقه‌مندان در آخرین روز برگزاری سومین کارگاه مجسمه‌سازی پیشرفته با سنگ با حضور ١٠ هنرمند و سرپرستی علی جبارالحسین، مجسمه‌ساز برجسته‌ی عراقی مقیم لندن می‌توانند با استفاده از یک تور نمایشگاهی، به تماشای این کارگاه و آثار خلق‌شده در آن بروند.

علاقه‌مندان در آخرین روز برگزاری سومین کارگاه مجسمه‌سازی پیشرفته با سنگ با حضور ١٠ هنرمند و سرپرستی علی جبارالحسین، مجسمه‌ساز برجسته‌ی عراقی مقیم لندن می‌توانند با استفاده از یک تور نمایشگاهی، به تماشای این کارگاه و آثار خلق‌شده در آن بروند.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، درست پنج کیلومتر بعد از فرودگاه امام خمینی (ره) کارخانه‌ی «سباسنگ» در شهرک شمس‌آباد میزبان صدای دستگاه‌های سنگ‌تراش و فرزها است. در این کارگاه، هنرمندان جوانی که در میان‌شان ٩ زن نیز حضور دارند، با دستگاه‌های خشن و حتی خطرناک به جان کوپه‌های بزرگ سنگ افتاده‌اند تا از دل آن‌ها «همجواری» بیرون آورند؛ تم موضوعی این دوره‌ی کارگاه «همجواری» است.

سومین کارگاه مجسمه‌سازی پیشرفته با سنگ به‌صورت کاملا رایگان، به ابتکار نگارخانه «آریا» و کارخانه «سباسنگ» هفتم آبان آغاز شد و در ١٠٠ ساعت آموزشی، هنرمندان فرصت خلق اثر از سنگ را یافته‌اند که به جهت هزینه‌ی سنگین این متریال، معمولا از دسترس مجسمه‌سازان دور است و کمتر مجال تجربه‌اندوزی با سنگ را می‌یابند.

کارگاه «همجواری»

برای شرکت در این کارگاه هنرمندان با ارائه‌ی ماکت‌های پیشنهادی خود رقابت کردند که علی جبارالحسین طرح‌های ١٠ هنرمند را انتخاب کرد و براساس آن، راحیل کریم‌لو، شیدا نوری، نسیم دهقان، مریم عماد، فرزانه عبدلی، الهام پویان، حمیده آتش‌پا، نازلی پورشیرمحمد، مریم بیاتی و نیما جراح‌باشی انتخاب شدند.

آریا اقبال، مدیر گالری آریا، یکی از دو بانی این رویداد درباره‌ی برپایی آن گفت:‌ در ابتدا، طرح این کارگاه از بابک بهرامی آغاز شد. او از یکنواختی کار در کارخانه‌ی سنگ ناراحت بود و دوست داشت علاقه‌ی هنری خود را دنبال کند. با توجه به این‌که او یکی از بهترین مجموعه‌دارانی است که می‌شناسم و یک شخصیت فرهنگی و هنری دارد، به او پیشنهاد این کار را دادم که خوشبختانه امروز شاهد برگزاری سومین دوره‌ی آن هستیم.

مدیر گالری آریا افزود: در دوره‌ی قبل مجبور شدیم از هنرجویان شهریه حداقلی بگیریم، اما در این دوره با توجه به افزایش قیمت بسیار زیاد مواد اولیه و آگاهی از مشکلات هنرمندان، ترجیح دادیم هیچ شهریه‌ای از هنرمندان دریافت نکنیم تا شاهد طرح‌های بهتر باشیم.

بابک بهرامی، مدیر کارخانه «سباسنگ» که سال‌هاست در این عرصه فعالیت دارد، درباره‌ی نحوه‌ی ورود به این عرصه، گفت: معضلات بخش معماری و تلفیق آن با هنر، دغدغه‌ای است که باعث وارد شدن من به این بخش شد.

او درباره‌ی آثار این دوره، اظهار کرد: آثار ارائه‌شده به‌لحاظ کیفی خوب است و من معتقدم که نمونه‌های بسیار خوبی در آن وجود دارد. تداوم این دوره‌ها می‌تواند در شاخه‌ی هنرهای تجسمی موثر عمل کند و به نوعی باعث بهبود شرایط هنرمندان جوان شود.

سطح آثار نزدیک به سمپوزیوم تهران

کارگاه «همجواری»

علی جبارالحسین، هنرمند مطرح عراقی‌الاصل که اکنون مقیم لندن است، با ابراز شگفتی از آثار ارائه‌شده در این کارگاه گفت: طراحی‌ها خیلی خوب بود تا جایی که من سعی کردم مجموعه‌ای از فرم‌های مدور و برخی از آثار تندوتیز را در کنار یکدیگر انتخاب کنم. در واقع از هر دو نوع کار انتخاب کردم.

او افزود: به نظر من آنچه انتخاب شده، از نظر بافت و ترکیب‌بندی و کنتراست بسیار کارهای خوبی است. امیدوارم با شور و علاقه‌ای که هنرمندان دارند و کمک من کارها به سطح سمپوزیوم تهران نزدیک شود.

این هنرمند، خلق مجسمه و یافتن جایگاه آن در جامعه را ضروری دانست و بیان کرد: ما باید مجسمه‌های خوبی خلق کنیم و در فضاهای عمومی بگذاریم، زیرا این بخش رابطه‌ای تنگاتنگ و متقابل با زندگی هر روز ما دارد. به این معنی که یک مجسمه تمرینی ذهنی برای ذهن و چشم مخاطب است که به‌صورت ناخودآگاه در ذهن او ماندگار می‌شود.

حمید شانس، هنرمند مجسمه‌ساز و داور این دوره از کارگاه نیز با ابراز خرسندی از برگزاری این دوره‌ها، گفت: اتصال با بخش خصوصی در این برهه از زمان برای هنر مجسمه‌سازی ضروری است، زیرا ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که مبتنی بر شیوه اقتصاد تولید کالای انبوه و سرمایه‌داری است. برای همین هر جریانی از هنر و فرهنگ نیاز به یک زمینه‌ی اقتصادی و ارتباط مالی با مجموعه عوامل پیرامون دارد.

این هنرمند همچنین اظهار کرد: هر هنری به مثابه کالا در عرضه، تقاضا و جایگاه اجتماعی شکل می‌گیرد. به همین علت، رشد و استقلال مجسمه‌سازی و جدا شدن از دولت نیازمند اتصال به بخش خصوصی است.

شانس با تأکید بر این‌که مجسمه‌سازی نیازمند یافتن بازار مصرف خود است، گفت: مجسمه‌سازی باید بتواند حامیان و مشتریانش را بیابد. ما نیازمند تعامل بیشتر با بخش خصوصی هستیم تا مجسمه‌سازی به‌عنوان یک کالا وارد بازار شود.

او افزود: نباید نگران این باشیم که در جامعه‌ای به‌شکل سرمایه‌داری، هنر را به مثابه یک کالا ببینیم، زیرا این نگاه در نهایت وجود دارد. چه بهتر که با صراحت بتوانیم مصرف‌کننده بیابیم و با جریان همراه شویم.

بخش خصوصی آزادی‌هایی دارد که در بخش دولتی نیست

کارگاه «همجواری»

محمدحسین عماد، هنرمند مجسمه‌ساز نیز با اشاره به برگزاری سومین دوره‌ی کارگاه مجسمه‌سازی با همکاری بخش خصوصی، گفت: این اتفاقات شروع بسیار خوبی است، زیرا در بخش خصوصی آزادی‌هایی وجود دارد که در بخش دولتی نیست.

او ادامه داد: آثار در قسمت دولتی، بیشتر بر مبنای سفارش شکل می‌گیرد و حتی در برخی موارد، داوری‌ها و انتخاب‌ها بر مبنایی کاملا سفارش‌شده حرکت می‌کند و حتی گاهی بعد از انتخاب، در اثر دست برده می‌شود. در حالی‌ که بخش خصوصی دارای چنین خصایصی نیست.

این هنرمند اظهار کرد: وقتی قرار باشد برای هنر تعیین تکلیف شود، کار از معنا دور می‌شود. این سفارشی بودن کارها گاهی وضعیت را به حدی می‌رساند که در مباحث شهری برخی از مسوولان مستقیما وارد عمل می‌شوند و آثار را اجرا می‌کنند.

عماد اضافه کرد: تخصصی نبودن آثار مجسمه‌سازی به‌صورت مستقیم بر روح جامعه موثر است، زیرا وقتی آثار سطحی در معرض دید عموم قرار می‌گیرد، باعث آشفتگی اذهان می‌شود و به نوعی آلودگی بصری ایجاد می‌کند.

قرار است دو اثر برگزیده این کارگاه با داوری حمید سوری، حمید شانس و فرشید مثقالی انتخاب شوند و بورس مطالعاتی به مقصد یکی از سه کشور ایتالیا، ارمنستان یا ترکیه دریافت کنند.

علاقه‌مندان به بازدید از این کارگاه می‌توانند امروز در تماس با گالری آریا، فردا در تور نمایشگاهی از این آثار دیدن کنند. این کارگاه در کارخانه‌ی «سباسنگ» واقع در شهرک شمس‌آباد، پنج کیلومتر پس از فرودگاه امام خمینی (ره) واقع است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.