• شنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۵۰
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 93081707927
  • منبع : نمایندگی خوزستان

آنچه برای توسعه توریسم‌ درمانی لازم داریم

توريسم درماني

ایسنا/خوزستان قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ رونق گرفتن اقتصاد خوزستان یکی از مزایای توسعه صنعت توریسم‌درمانی در استان است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ رونق گرفتن اقتصاد خوزستان یکی از مزایای توسعه صنعت توریسم‌درمانی در استان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)‌، منطقه خوزستان، دکتر علی خدادای در جلسه هماهنگی برگزاری اولین همایش ملی گردشگری سلامت در استان خوزستان و کنگره منطقه‌ای جنوب غرب کشور با محوریت توریسم‌درمانی که امروز برگزار شد، اظهارکرد: بحث توریسم‌ درمانی، دغدغه‌ای جهانی است که تبدیل به یک میدان رقابت شده و بیشتر کشورهای در حال توسعه و پیشرفته در صدد جذب بخش مهمی از گردش مالی در این حوزه هستند.

وی ادامه داد: یکی از مهم‌ترین گردش‌های مالی جهان، گردش مالی مربوط به امور پزشکی است که از تجهیزات پزشکی و بخش‌های درمانی و بهداشتی گرفته تا مسایل جانبی را به خود اختصاص داده است. تمامی کشورها درصدد جذب بخشی از بودجه‌های سرگردانی هستند که در جایگاه‌های مختلف دنیا وجود دارد و اگر زمینه مناسبی برای جذب آنها فراهم شود، قطعاً می‌تواند به توسعه و پیشرفت هر کشور کمک کند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: در کشور ما شرایط و پتانسیل‌های مهمی موجود است؛ یکی از مهم‌ترین پتانسیل‌ها، وجود بخش‌های تخصصی و فوق‌ تخصصی پزشکی در استان خوزستان به خصوص شهر اهواز است. بیمارستان‌های ما دارای بخش های پیشرفته هستند و این می‌تواند زمینه جذب بیماران خارجی را فراهم کند.

خدادای اظهار کرد:‌ مرز مشترک جغرافیایی ما با کشورهای عربی هم‌جوار به خصوص عراق و کویت و حاشیه خلیج فارس یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای استان خوزستان است. همچنین از مهم‌ترین شاخصه‌های استان خوزستان که دیگر استان‌های کشور ندارند، قرابت فرهنگی بین استان خوزستان و استان‌های هم‌جوار در کشور عراق است.

وی ادامه داد: بهره‌مندی خوزستان از این شاخصه، زمینه لازم را در عرصه رقابت‌ برای استان ما با دیگر استان‌های کشور ایجاد می‌کند ولی برای این که بتوانیم در توسعه گردشگری سلامت پیشرفت داشته باشیم، به بسترسازی مناسب در این عرصه نیاز است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ مساله مهم در توسعه عرصه توریسم‌درمانی، ایجاد اعتماد و شناساندن پتانسیل‌های موجود در استان خوزستان برای افراد متقاضی آن سوی مرزها است. در این امر، قطعا وزارت خارجه و سایر نهادها مانند میراث فرهنگی، صدا و سیما و رسانه‌های جمعی می‌توانند کمک شایانی کنند.

خدادادی اظهار کرد:‌ به موجب قراردادی میان وزارت خارجه هند و وزارت خارجه عراق؛ به صورت هفتگی حدود 70 بیمار برای طی مراحل درمان، از بصره به دهلی انتقال می‌یابند که تنها هزینه انتقال هر بیمار یک هزار دلار است. با توجه به بعد مسافت بین عراق و هندوستان، پی‌گیری‌ مراحل درمان مشکلات زیادی برای بیماران ایجاد می‌کند؛ در چنین شرایطی و با توجه به نزدیکی شهرهای مرزی عراق با خوزستان، اگر زمینه مناسب برای درمان بیماران کشورهای همسایه فراهم شود، زمینه مناسبی برای کاهش هزینه‌های درمانی مراجعان ایجاد و توریسم‌درمانی در خوزستان و ایران رونق خواهد یافت.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به تسهیلات ورود و برنامه‌ریزی لازم برای هدایت بیماران به کشور در مقوله توریسم‌درمانی، افزود: هم اکنون از زیرساخت‌های استان خوزستان برای هدایت بیماران به استان‌های دیگر استفاده می‌شود. برای ساماندهی توریسم‌درمانی در خوزستان و ورود به بخش بین‌الملل، نیازمند اعتمادسازی در بیماران آن سوی مرزها است؛ این امر می‌تواند کمک کند تا خوزستان در رقابت‌ با استان‌های دیگر، موفق بیرون آید.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: ایجاد زیرساخت مناسب در دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور برای کسب این موفقیت بسیار حایز اهمیت است و در صورت ایجاد این زیرساخت‌ها، زمینه برای برداشتن گام‌های موثر در حوزه توریسم‌درمانی فراهم خواهد شد.

خدادادی اظهارکرد: استفاده از تجربه‌های کشورهایی مانند مالزی و هندوستان در حوزه توریسم‌درمانی در این عرصه بسیار اهمیت دارد که راهکار آن برگزاری همایش در توریسم درمانی است. به این منظور، همایش ملی گردشگری سلامت در استان خوزستان برگزار خواهد شد تا با حضور صاحب‌نظران و چهر‌ه‌های بین‌المللی در این زمینه، راهکارهای مناسب برای تقویت و توسعه گردشگری سلامت در خوزستان ارایه شود.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج نظری، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز در این جلسه از برگزاری اولین همایش ملی گردشگران سلامت در استان خوزستان خبر داد و گفت: این همایش در راستای آغاز فعالیت منسجم با هدف توسعه صنعت توریسم‌درمانی و اعلام برنامه‌ها برگزار خواهد شد.

وی اظهار کرد:‌ گردشگری سلامت، یکی از اقدامات تجاری در دنیا محسوب می‌شود که هم در بعد درمان و ارایه خدمات به بیماران فعال است و هم حوزه‌های مختلف از جمله سازمان‌های گردشگری و هواپیمایی از جوانب آن، منافع خود را کسب می‌کنند.

نظری ادامه داد: یکی از نکات مهم در بحث توریسم‌درمانی در استان خوزستان، هم‌جواری با کشور عراق است. با توجه به از بین رفتن تمام زیرساخت‌های درمانی عراق پس از جنگ، شرایط فعلی موقعیت خوبی برای ما در جهت توسعه صنعت توریسم‌درمانی ایجاد کرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ در این مدت، بیماران از کشور عراق به صورت خودجوش و غیرساماندهی شده، برای درمان به کشور ما مراجعه می‌کردند و این روند به تدریج افزایش پیدا کرد. پس از آن، کشورهای خارجی که به دنبال کسب منافع از گردشگری سلامت بودند، وارد کشور عراق شده و توانستند از این موقعیت به خوبی استفاده کنند که در این شرایط، با وجود نزدیکی استان خوزستان و کشور عراق از نظر فرهنگی و جغرافیایی، باید از این فرصت استفاده بهینه کرد.

وی ادامه داد: در بعد درمانی، آمادگی لازم برای ارایه خدمات درصنعت توریسم‌درمانی در استان خوزستان وجود دارد تا هم خدمات درمانی ارایه شود و هم درآمدهای مختلف برای بخش‌های دیگر استان کسب گردد.

نظری افزود: خوشبختانه اکنون با ورود مراکز اصلی و متولی امر به این عرصه، شرایط لازم فراهم شده و وزارت کشور، وزارت امور خارجه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سایر سازمان‌های مرتبط، وارد عرصه شده و مسئولیت‌های خود را پذیرفته‌اند. نقش کلیدی و محوری این کار با وزارت بهداشت و در استان خوزستان با دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خواهد بود.

به گزارش ایسنا؛ همچنین در این نشست، مهران حق‌پرست، دبیر همایش ملی گردشگری سلامت در استان خوزستان گفت: اولین همایش ملی گردشگری سلامت در استان، با محوریت دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار می شود.

وی ادامه داد: این همایش با رویکرد استراتژیک بررسی چالش‌ها و فرصت‌ها در 4 محور " بررسی جایگاه استان خوزستان در صنعت گردشگری سلامت کشور"، "بررسی زیرساخت‌های گردشگری، درمانی استان برای ارایه خدمات استاندارد به بیماران بین‌المللی"، "بررسی نظام تعرفه‌گذاری برای جذب بیماران بین‌المللی" و " چالش‌های پیش رو برای جذب بیماران بین الملل در استان خوزستان " برگزار خواهد شد.

مسئول توریسم‌درمانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود:‌ پتانسیل‌های بسیار خوبی در حوزه گردشرگی سلامت وجود دارد که از این پتانسیل‌ها به خوبی استفاده نمی شود و این روند، به نوعی به ضرر کلیت درمان و حوزه سلامت تمام می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه از زمانی که حساسیت لازم در این زمینه ایجاد شده، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز هم به جد در حال پیگیری مساله توریسم سلامت است. هم اکنون اداره‌ای در حوزه معاونت درمان تشکیل شده و مقدمات کار را در این حوزه در حال انجام است.

حق‌پرست اظهار کرد: ‌در حوزه وزارت بهداشت هم کار بسیار خوبی در حال اجرا است؛ برنامه نرم‌افزاری قوی مهیا شده که همه مراحل از ورود تا خروج بیمار از کشور ردیابی می‌شود. در این جهت شرکت‌های دارای مجوز مربوط به انتقال و هدایت بیماران خارجی به کشور، باید کاملا شناسایی شوند و برای ورود و خروج بیمار هم فقط و فقط از این شرکت‌ها استفاده کرد.

وی ادامه داد: مراکز درمانی کشور نیز موظف‌اند با این شرکت‌ها که دارای پتانسیل‌ها و تعهدات لازم هستند، همکاری داشته باشند.

اکنون تمام مراکز درمانی استان خوزستان با این سیستم آشنا شده‌اند و تقریبا یک‌سوم مراکز درمانی اهواز در این زمینه اعلام آمادگی صددرصد کردند.

مسئول توریسم‌درمانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: حدود 10 شرکت در این زمینه ارزیابی و مجوزهای لازم برای آنان صادر شده است. این مجوزها از سوی سه ارگان وزارت بهداشت با محوریت دانشگاه‌های علوم پزشکی، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با محوریت اداره‌کل هر استان و استانداری مربوطه صادر می‌شود.

حق‌پرست افزود: این شرکت‌ها تنها در معرفی بیمار فعالیت نمی‌کنند بلکه باید در کشور مربوطه مانند عراق دارای شرایط لازم از جمله استقرار دفاتر در شهرهای بزرگ و عقد قرارداد با استانداری های مربوط در کشور عراق باشند. لازم است این شرکت‌ها قرارداد خود با استانداری‌ها را به تایید استانداری خوزستان برسانند و در نهایت قراردادهای ما را نیز به کشور عراق منتقل کنند.

وی عنوان کرد: برآوردها نشان می‌دهد روزانه 10 میلیون دلار ارز از مرزهای شلمچه و چذابه و سایر کانال‌های خوزستان به کشور وارد می‌شود. این فرصت خوبی است که با توجه به مشکلات موجود، خوزستان سهم بیشتری از این منابع داشته باشد.

مسئول توریسم درمانی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت:‌ هماهنگی‌های لازم برای برگزاری اولین همایش ملی گردشگری سلامت در استان خوزستان با وزارت امور خارجه، وزارت کشور، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، جمعیت هلال احمر خوزستان، سازمان نظام پزشکی و دانشگاه صنایع و معادن انجام شده است.

به گزارش ایسنا؛ اولین همایش ملی گردشگری سلامت در استان خوزستان، چهارم آذرماه در اهواز برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.