• شنبه / ۱۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۰۰
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 93081707986
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ عنوان کرد

تأکید بر گفتمان‌سازی کتاب و مطالعه در نمایشگاه‌ها

گفت‌وگو با سيدعباس صالحي

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گفتمان‌سازی کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب کشور فراهم شود.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: گفتمان‌سازی کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب کشور فراهم شود.

به گزارش ایسنا، سیدعباس صالحی در مراسم گشایش دهمین نمایشگاه کتاب گیلان که شنبه 17 آبان برگزار شد، جنبش فرهنگی در حوزه کتاب و ارتقای شاخص کتاب‌خوانی را از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها دانست.

او همچنین گفت: ویژگی بارز گیلان، نقش آن در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی است. جنبش مشروطیت در دوره‌های اخیر و جنبش میرزا کوچک به عنوان یک جنبش مهم اجتماعی و در نهایت نهضت حضرت امام خمینی(ره) و دفاع مقدس، نقش گیلان را بسیار حائز اهمیت کرده است.

صالحی با اشاره به نقش پایدار گیلانیان در جنش‌های اجتماعی و سیاسی، تصریح کرد: مولفه دوم گیلان مشخصه‌های فرهنگی این سرزمین است. گیلان با هویت فرهنگی عجین شده و در طول تاریخ و امروز گیلان در حوزه فرهنگ برای همگان شناخته شده است.

او با بیان این‌که فرهنگ گیلان و گیلانی نیازی به تبلیغ ندارد، خاطرنشان کرد: سردار دیلمی از علمای بزرگ شیعه و میرزا عبدالله در رشت و در دوره معاصر آیت‌الله العظمی بهجت(ره) گیلان را در حوزه فرهنگی زبان‌زد خاص و عام کردند و در حوزه زبان و ادبیات لیست بلندبالایی از مردم این استان قابل تهیه است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از ویژگی‌های منطقه گیلان را عمومی‌سازی فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ به بدنه اجتماعی این سرزمین به راحتی راه یافته و نخستین کتابخانه در گیلان خود نشانگر این مطلب است.

صالحی اظهار کرد: فرهنگ در این منطقه صرفا به افراد خاص معطوف نمی‌شود و بدنه اجتماعی گیلان درگیر مباحث فرهنگی، اندیشه و تفکر است و این خود ایجاب می‌کند که از سوی مسئولان نگاه مضاعفی به فرهنگ گیلان شود.

او حضور مسئولان در افتتاحیه نمایشگاه کتاب را نشان‌دهنده نگاه جدی و عمیق در گیلان به مقوله فرهنگ دانست و گفت: مسئولان سیاسی و اجتماعی استان احساس دین دارند و بر این باورند که اگر فرهنگ از نان شب واجب‌تر نیست کمتر از آن هم نیست.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند "تمدن‌ها از کتاب شروع می‌شود"، تصریح کرد: در تمدن‌های تاریخی که نگاه کنیم متوجه می‌شویم که جریان دایره المعارف مقدمه‌ای برای شکل‌گیری انقلاب فرانسه شد.

صالحی افزود: همه چیز در فرهنگ و همه رسانه‌ها به کتاب ختم می‌شود. نمایشگاه استانی با چند هدف در گیلان شروع به کار کرده که شامل دسترسی به کتاب در شکل تجمیعی و تقویت اقتصاد نشر است.

وی با بیان اینکه حوزه نشر امروز گرفتار بحران‌ها و رکوردهای مضاعف است، گفت: نمایشگاه استانی می‌تواند بخشی از این گرفتاری‌های اقتصاد نشر را تامین کند. خرید ارزان‌تر کتاب در این نمایشگاه‌ها با یارانه‌هایی که در اختیار قرار می‌گیرد 30 درصد تخفیف و به بالا را فراهم می‌کند.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب فرصت بیشتری را فراهم می‌کند تا سرانه مطالعه کتاب در کشور افزایش یابد، خاطرنشان کرد: نمایشگاه کتاب در فضای استان فرصتی را برای ترویج گفتمان مطالعه فراهم می‌کند.

صالحی جنبش فرهنگی در حوزه کتاب و ارتقای شاخص کتاب‌خوانی را از اهداف برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در استان‌ها دانست و تاکید کرد: امکان گفتمان‌سازی در حوزه کتاب و مطالعه باید در نمایشگاه‌های کتاب فراهم شود. آن چیزی که اقتصاد نشر را ریل‌گذاری می‌کند تا در مسیر خود حرکت کند افزایش سرانه مطالعه است.

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درپایان سخنان خود با بیان اینکه کتاب مادر فرهنگ است و هفته کتاب باید به هفته فرهنگ تبدیل شود، گفت: در نمایشگاه‌ها باید سعی شود تا این مهم تحقق یابد.

همچنین امیرمسعود شهرام‌نیا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، با تاکید بر این‌که مشکلات ناشران گیلانی بررسی می‌شود، گفت: ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار برای ارائه بن و تخفیف به علاقه‌مندان به کتاب در دهمین نمایشگاه کتاب گیلان اختصاص یافته است.

او با اشاره به اینکه در این نمایشگاه 350 ناشر از سراسر کشور حضور دارند، اظهار کرد: از این تعداد 30 ناشر متعلق به استان گیلان است.

شهرام‌نیا با بیان این‌که در این نمایشگاه 210 غرفه دایر است، افزود: برخی از ناشران در بخش فروش تجمیعی و متمرکز قرار گرفته‌اند و از آن‌جا که امکان حضور همه ناشران در نمایشگاه وجود نداشت غرفه‌های تجمیعی و متمرکز زمینه حضور ناشران بیشتر را فراهم می‌سازد.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: افزایش غنایی محتوایی نمایشگاه‌های کتاب گیلان از نکات بارز دهمین نمایشگاه کتاب این استان است.

شهرام‌نیا حضور و تنوع ناشران در نمایشگاه‌های کتاب را مورد تاکید قرار داد و گفت: دهمین نمایشگاه کتاب گیلان کاملا به‌روز و متنوع است. دراین نمایشگاه در حوزه اطلاع‌رسانی فعالیت‌های خوبی صورت ‌گرفته و امکان جست‌وجوی کتاب و ناشر در غرفه اطلاع‌رسانی نمایشگاه در سایت www.icfi.irوجود دارد.

مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به برنامه‌های متنوع در دهمین نمایشگاه کتاب گیلان افزود: از جمله این برنامه‌ها رونمایی از کتاب و برنامه‌های مرتبط با ایام عزاداری امام حسین(ع) است.

شهرام‌نیا از اعتبار 400 میلیون تومانی برای ارائه بن و تخفیفات به علاقه‌مندان به کتاب در این نمایشگاه خبر داد و تصریح کرد: تخفیف در دهمین نمایشگاه کتاب گیلان از حداقل 30 درصد تا حداکثر 50 درصد است.

وی با بیان اینکه اختصاص بن به شهروندان عمومی است، افزود: با این امر فرصت برابر برای شهروندان در بهره‌مندی از نمایشگاه فراهم می‌شود.

در مراسم گشایش نمایشگاه کتاب استان گیلان نجفی، استاندار گیلان، فیروزفاضلی، مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی گیلان و جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی حضور داشتند.

دهمین نمایشگاه کتاب گیلان با حضور300 ناشر از سراسر کشور به همت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و با حمایت معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاریخ 17 تا 23 آبان‌ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی رشت برگزار می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.