• یکشنبه / ۱۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۳۸
  • دسته‌بندی: حقوقی و قضایی
  • کد خبر: 93081808574
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

رییس دیوان عدالت اداری:

قرآن فقط برای خواندن با صوت زیبا آفریده نشده است

منتظري

رییس دیوان عدالت اداری گفت: کتاب آسمانی قرآن به همراه اهل بیت باید قطب‌نمای زندگی آحاد جامعه قرار گیرد. تنها آن وقت است که امت اسلامی برای انجام هر عملی از قرآن اجازه می‌گیرد و با تمسک به این کتاب آسمانی قلم بر روی کاغذ می‌کشد.

رییس دیوان عدالت اداری گفت: کتاب آسمانی قرآن به همراه اهل بیت باید قطب‌نمای زندگی آحاد جامعه قرار گیرد. تنها آن وقت است که امت اسلامی برای انجام هر عملی از قرآن اجازه می‌گیرد و با تمسک به این کتاب آسمانی قلم بر روی کاغذ می‌کشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری در مراسم افتتاحیه دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه قوه قضاییه منطقه 5 کشور که صبح امروز (یکشنبه) در اصفهان برگزار شد، با بیان اینکه برگزاری محافل قرآنی مانند خرمن نور است که به قرآن مجید و کتاب آسمانی الهی مزین شده، اظهار کرد: قرآن به عنوان کتاب نور الهی به گونه‌ای تنظیم شده که همه انسان‌ها در همه سطوح و با بهره مندی از هر میزان فهم و درک می‌توانند از آن استفاده کنند، به‌طوری که هم یک انسان عادی کم سواد می‌تواند به اندازه ظرفیت خود از معارف قرآنی بهره‌مند شود و هم فلاسفه و دانشمندان.

رییس دیوان عدالت اداری با اعتقاد به اینکه قرآن سند نبوت پیامبر است و از مقام ربوبی صادر شده است، افزود: پیامبر اکرم قرآن را بدون کم و کاست به آحاد مردم ابلاغ کرد و گذشت زمان، توطئه‌های دشمنان و تلاش‌های بدخواهان در طول عمر هزار و چهارصد ساله قرآن نتوانست کوچکترین اثری بر آن داشته باشد.

منتظری به حروف رمزآمیز آغاز برخی سوره‌های قرآنی اشاره کرد و ادامه داد: بلافاصله پس از سوره‌هایی که با المر و الر آغاز می‌شود، توصیفی از قرآن آمده است به‌طوری که در ابتدای سوره مبارکه ابراهیم، قرآن به عنوان کتاب نجات دهنده ظلمات و هدایت کننده به سمت نور معرفی می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر مقصود از ظلمات تنها جهل مادی بشر است، این جهل می‌تواند با تلاش علمی بسیاری از دانشمندان، علما و فلاسفه برطرف شود. همانگونه که امروز در عالم صنعت دانشمندان بزرگ و صنعتگران عظیم توانسته‌اند به بطن عالم هستی دست یابند و اقدامات شگفت انگیزی در علم و فناوری انجام دهند تا از این طریق جهل‌ها و عدم آگاهی مردم را برطرف کنند، اما منظور از ظلمت‌های بی‌پایان در آیات خداوندی آن دسته از تاریکی‌هایی است که منشأ انسانی دارد.

رییس دیوان عدالت اداری تصریح کرد: انسانی که هنوز خود را نشناخته نمی‌تواند ظلمت‌های مبنای وجودی خود را از میان بردارد و شاید به همین دلیل نیز آلکسیس کارل دانشمند غربی کتابی با عنوان "انسان موجود ناشناخته" را نگاشته است.

منتظری میزان شناخت بشر از انسان را در حد سلول و اجزای مادی بدن دانست و گفت: در قرآن توصیفات عجیب منفی از انسان آمده است به طوری که این کتاب آسمانی ویژگی‌هایی مانند جهل، هواپرستی، نادانی، دنیاپرستی و گرایشهای نفسانی را به انسان نسبت داده است. کسی که خود را خدای خود می‌داند، با دستان خود حقیقت وجودی خود را به تاریکی خطرناکی می‌کشاند و قرآن نیز برای هدایت انسانها از ظلمات به نور بر پیامبر نازل شده است.

وی اظهار کرد: خداوند در قرآن کریم واژه ظلمات را همواره با صیغه جمع و واژه نور را به صورت مفرد آورده است و این مسأله نشان دهنده یک حقیقت عینی و تکان دهنده است که راه‌های ظلمانی برای بشر متعدد اما راه حقیقت و نجات و سعادت تنها یک راه و آن هم صراط مستقیم است.

رییس دیوان عدالت اداری با اشاره به ابعاد سه‌گانه قرآن کریم گفت: قرآن کتابی است جهانی و مخاطب آن نیز نه تنها مردم یک زمان خاص یا مسلمانان شبه جزیره عربستان، بلکه قرآن همه آحاد جامعه جهانی را مخاطب قرار می دهد، به طوری که قرآن کریم 22 بار مسلمانان و غیر مسلمانان و 88 بار مؤمنین را خطاب قرار داده و حتی مشرکین، کفار و انسان‌های بدکاره را نیز از یاد نبرده است.

منتظری در بیان دومین جنبه قرآن کریم گفت: قرآن مجموعه‌ای کامل و شامل است که همه مردم جهان را به سوی حق هدایت می‌کند به طوری که آنچه بشر در پیمایش راه سعادت و خوشبختی به آن نیازمند است، به صورت کامل و شامل در قرآن کریم آمده است.

وی در بیان سومین جنبه قرآن با اشاره به جاودانگی بودن این کتاب آسمانی افزود: اعتبار و صحت قرآن کریم محدود به وقت و دون وقت نیست. قرآن قول فصل است به این معنا که میان حق و باطل را فاصله می‌اندازد و کلمات یاوه و بیهوده در آن جایی ندارد.

رییس دیوان عدالت اداری ادامه داد: آنچه که تاج حلقه کرامت را در مقایسه با دیگر موجودات عالم در تارک بشر نقش می‌بندد، شخصیت، بصیرت و اخلاق انسانی است و قرآن تنها راه رسیدن به همه معارف بشری است.

منتظری با اعتقاد به اینکه بشر در طول حیات خود از قرآن بهره کافی نبرده است، تصریح کرد: قرآن نیازمند مفسر و مبین است. نباید تنها به ظواهر و الفاظ آن توجه شود، بلکه حقایق قرآنی نیز نیازمند بررسی و تحقیق عمقی است. آورنده قرآن در طول 23 سال نبوت خود فرصت تبیین همه برکات قرآن را نیافت.

وی گفت: تنها کسی که می‌تواند قرآن را برای مؤمنین تبیین کند و پرده‌های پنهانی آن را کنار زند، علی و اولیای علی هستند. اگر می‌خواهید راه نجات یابید، باید به قرآن و ولایت تمسک جویید؛ چرا که این دو یادواره عصر پیامبر، تنها تأمین کنندگان هدایت بشر هستند و هرگز از هم جدا نمی‌شوند.

رییس دیوان عدالت اداری اضافه کرد: در قرآن عظمت و نورانیت فراوانی برای استفاده نسل‌های آینده بشر قرار گرفته است، اما بیشتر مردم از روی خیره سری، حقایق قرآنی را نادیده گرفتند و 11 امام شیعیان را که هر کدام از آنها مصباح منیر بوده‌اند و خدا آنها را برای هدایت بشر قرار داده بود، سنگ اندازی کردند و قرآن را مهجور دانستند به همین دلیل نیز خداوند ولی عصر را در پس پرده غیبت برد، اگرچه همچنان چراغ عظیم خداوند یعنی قرآن در میان مردم وجود دارد.

منتظری گفت: قرآن تنها برای خواندن با صوت زیبا و حفظ الفاظ آن آفریده نشده است و اگر چه انجام این اعمال بر اساس آیات و روایات نیکو است، اما هدف اصلی از نزول قرآن، آن است که انواع برنامه‌های قرآنی مانند تلاوت، حفظ و ترتیل از حاشیه به متن جامعه و عمل کشیده شود و کتاب آسمانی قرآن به همراه اهل بیت قطب نمای زندگی آحاد جامعه قرار گیرد. تنها آن وقت است که امت اسلامی برای انجام هر عملی از قرآن اجازه می‌گیرد و با تمسک به این کتاب آسمانی قلم بر روی کاغذ می‌کشد.

وی به سبقه درخشان امت در گرایش به قرآن پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و ادامه داد: شهدا جان و خون خود را در راه احیای ارزش‌های قرآنی فدا کردند؛ بنابراین لازم است که کارگزاران نظام و افرادی که در بخش‌ها و اداره‌جات مختلف کشور کار می کنند، قرآن را سرلوحه کار خود قرار دهند و از ایران جامعه قرآنی بسازند؛ چرا که اکنون بستر حرکت به سمت قرآن و ارزش‌های دینی در نظام جمهوری اسلامی ایران فراهم است.

رییس دیوان عدالت اداری با تاکید بر اینکه رسالت نظام جمهوری اسلامی ایران اداره کل جهان و به ویژه جهان اسلام است، خاطرنشان کرد: فقط مسول اداره خود نیستیم و دنیای اسلام به ایران چشم دوخته است.

منتظری خطاب به حافظان و قاریان کشور، گفت: به توانایی‌های خود اکتفا نکنید و برای احیای فرهنگ قرآنی و جهت گیری به سمت کتاب آسمانی تلاش کنید؛ چرا که در کنار قرآن خوانی و قرآن دانی گسترش فرهنگ قرآنی نیز مهم و ارزشمند است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.