• دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۳۲
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 93081909492
  • خبرنگار : 71381

مناظره "قیام عاشورا، درس مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت"

مناظره

مناظره "قیام عاشورا، درس مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت" به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شد.

مناظره "قیام عاشورا، درس مذاکره و تعامل یا اصول مقاومت" به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران در تالار شهید چمران دانشکده فنی این دانشگاه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای این مناظره که مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، علی شکوری راد نماینده مردم تهران در مجلس ششم و مهدی بروکات دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل در آن حضور داشتند،مصطفی کواکبیان با طرح انتقاد نسبت به عنوان مناظره، گفت: این‌که گفته شود تعامل و مذاکره یا اصول مقاومت؛ یعنی این دو مفهوم نقطه مقابل یکدیگرند و با هم جمع نمی‌شوند، در حالیکه معتقدم در کربلا هم مذاکره بود و هم مقاومت یعنی هر دو اتفاق افتاد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان این‌که امام حسین (ع) برای جنگیدن به کربلا نیامده بود، خاطرنشان کرد: یک نظریه معتقد است امام حسین (ع) برای تشکیل حکومت دینی به کربلا آمد و نظریه دیگر معتقد است امام حسین (ع) برای تحقق امر به معروف و نهی از منکر به کربلا آمده است. همچنین دیدگاه دیگری نیز وجود دارد که معتقد است امام حسین (ع) برای اصلاح امت پیامبر (ص) آمده است.

وی با بیان این‌که من نظریه دیگری به نام نظریه تکلیف را دارم، گفت: معتقدم امام حسین (ع) تابع تکلیف بودند که در این نظریه هم برای تشکیل حکومت دینی، هم تحقق امر به معروف و نهی از منکر و هم برای اصلاح، انقلاب، مذاکره و مقاومت کردند.

به گزارش ایسنا در ادامه این مناظره مهدی بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که با نظر آقای کواکبیان در مورد عنوان مناظره موافق هستم، گفت: یکسری اصرار دارند صحنه رقابت سیاسی را به سمت ایدئولوژیک هل دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اینکه هدف از قیام امام حسین (ع) را امر به معروف و نهی از منکر بدانیم و ایشان سعی بر اتمام حجت با مخاطبان و مخالفان خود را داشتند حرفی درست است، اما باید دید تعریف اتمام حجت با مذاکره‌ای که الان در ادبیات سیاسی ما وجود دارد یکی است یا خیر؟

وی با بیان این‌که بعید می‌دانم کسی روی بیانات معمار بزرگ انقلاب حرفی داشته باشد، خاطرنشان کرد: در سی و چند سالی که از انقلاب می‌گذرد عده‌ای اصرار دارند رقابت‌های سیاسی را در سطوح گفتمان اصلی انقلاب و حتی مباحث ایدئولوژیک و مسلم دینی بیاورند و در واقع استراتژی بازی در صحنه ایدئولوژیک را دارند و با دین مردم بازی سیاسی می‌کنند.

به گزارش ایسنا در ادامه علی شکوری‌راد نماینده مردم تهران در مجلس ششم با اشاره به این‌که این جلسه به مناسبت سالگرد سیزدهم آبان تشکیل شده است که در آن روز دانشجویان پیرو خط امام در حرکتی که مورد حمایت قاطبه ملت و همه گروه‌ها و رهبر بزرگ انقلاب حضرت امام (ره) بود، انقلاب دوم را رقم زدند، خاطرنشان کرد: 400 دانشجو حرکت بزرگی را انجام دادند که از بین آنها پنج نفر عضو شورای مرکزی بودند و از این پنج نفر چهار نفرشان اصلاح‌طلب و یک نفر از آنها با گرایشات بینابینی بود.

نماینده مردم تهران در مجلس ششم با اشاره به این‌که محسن میردامادی که الان در زندان است و هنوز یک سال از محکومیت او باقی مانده است، جزو این پنج نفر از اعضای شورای مرکزی بود که لانه جاسوسی را تسخیر کردند، گفت: ما می‌دانیم که محسن میردامادی همواره از انقلاب اسلامی، امام و حرکت تسخیر لانه جاسوسی دفاع کرده است و در دوره‌ای رییس کمیسیون امنیت مجلس شورای اسلامی و همچنین دبیرکل حزب مشارکت ایران اسلامی بود که در سال 88 در انتخابات ریاست‌جمهوری از یکی از کاندیداها حمایت کرد.

به گزارش ایسنا در ادامه این مناظره مهدی بلوکات دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل با بیان این‌که در سیزده آبان 58 شهدایی مثل شهید رجب‌بیگی را داشتیم که یاد ایشان را گرامی می‌دارم، گفت: موضوع این مناظره مربوط به سخنرانی اخیر آقای روحانی در زنجان است و با توجه به اینکه سیزدهم آبان با ایام شهادت اباعبدالله‌الحسین (ع) قرین شده است در موضوع مذاکره به آن اشاره شده است.

دبیر اسبق اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل گفت: اینکه در کشور ما پست مقام اجرایی کشور که امانتی از طرف مردم در دست حاکمان است به محل حل و فصل منازعات سیاسی تبدیل شده است مشکلی است که در جامعه ما وجود دارد که پررنگ‌ترین آن مربوط به دوره ریاست‌جمهوری آقای خاتمی با طرح مساله جامعه مدنی می‌شود که البته آقای احمدی‌نژاد نیز با موضوع مکتب ایرانی این مسیر را ادامه دادند و آقای روحانی نیز در این ارتباط با آن دو شباهت دارد.

وی با اشاره به این‌که در سیزده آبان 58، چهارصد دانشجو حضور داشتند که مبانی نظری آنها مقاومت بود، گفت: عده‌ای از این افراد به خاطر قدرت رسانه‌ای و پشتوانه‌های مالی جدی به چهره‌های برجسته‌تر تبدیل شدند، اما خیلی از افرادی که در سیزده آبان 58 نقش داشتند متاسفانه نام‌شان پررنگ نشده است.

به گزارش ایسنا، کواکبیان در دور دوم این مناظره گفت: این‌که بخواهیم ببینیم چه کسی با دین مردم بازی سیاسی کرده است و اینکه چه کسانی به جای حکومت دینی، دین حکومتی را ترویج کرده‌اند حرف برای گفتن زیاد دارد.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان این‌که سیزده آبان 58 یک حرکت کاملا خودجوش و انقلابی بود که امام (ره) آن را بزرگتر از انقلاب اول دانستند، خاطرنشان کرد: هیچ کس امروز نباید از اقدام سیزدهم آبان سال 58 پشیمان شود چون شرایط آن زمان اقتضائاتی داشت که این حرکت ضرورت می‌یافت، اما این‌که امروز بعد از 35 سال بخواهیم آن را تکرار کنیم حتما موافق آن نیستم و این‌که عده‌ای بدون هیچ هماهنگی با دولت، وزارت کشور و موافقت رهبری و مردم به طور مثال به سفارت انگلیس حمله کردند، به هیچ وجه کار درستی نبود.

کواکبیان با بیان این‌که چهار دیدگاه در خصوص نحوه تعامل با آمریکا وجود دارد، توضیح داد: یک دیدگاه معتقد است بدون هیچ قید و شرطی باید با آمریکا مذاکره کنیم که این افراد فیل‌شان هوای هندوستان قبل از انقلاب را کرده است. عده‌ای دیگر اعتقاد دارند به هیچ وجه نباید با آمریکا مذاکره کرد که این دیدگاه متعلق به آقای احمدی‌نژاد است و هرگونه مذاکره را از پیش محکوم می‌کند.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری اضافه کرد: دیدگاه سوم که مربوط به دولت فعلی است معتقد است از طریق موضوعات مورد اختلاف سیاسی می‌توانیم به روابط سیاسی برسیم که گاهی در این روش تابوشکنی‌هایی را هم مشاهده کردیم، اما بنده در دیدگاه چهارم معتقدم ما باید روابط با آمریکا را جدا از مسائل هسته‌ای، حقوق بشری و موضوعات مربوط به خاورمیانه دنبال کنیم و حتما برای برقراری رابطه با آمریکا برنامه‌ریزی کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه مهدی بذرپاش نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با گرامیداشت یاد شهیدان مصطفی احمدی‌روشن، علی‌محمدی، رضایی‌نژاد و ...، گفت: این شهیدان در ادامه مسیر پیام اصلی انقلاب خون پاک‌شان را فدای راه‌شان کردند و امروز که به این راحتی از دستاوردهایشان صحبت می‌شود و از کنار آن می‌گذریم جا دارد که بگویم مصطفی شرمنده‌ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که امروز شاهدیم بسیاری از اصلاح‌طلبان از اقدامات خود در سیزده آبان 58 پشیمان هستند و این قاعده پشیمانی یک تکرار وصف‌ناپذیر در جبهه اصلاحات دارد، گفت: برخی از 400 دانشجویی که در اتفاق تسخیر لانه جاسوسی نقش داشتند چهره‌های رسانه‌ای نشده و حتی برخی از آنها شهید شدند و عده‌ای دیگر نیز امروز بدون استفاده از آن اتفاق به زندگی خود ادامه می‌دهند.

بذرپاش در ادامه به سخنانی از امام (ره) در مورد رابطه با آمریکا اشاره کرد و گفت: اینها اصل صحبت‌های امام خمینی است و نباید بخشی از آن را بشنویم و بخشی از آن را نادیده بگیریم چرا که ایشان الگوی اساسی انقلاب را پایه‌ریزی و طراحی کردند و آن را ایجاد کردند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که برخی می‌گویند آمریکا در گذشته غیرقابل اعتماد بوده است، اما الان قابل اعتماد است، گفت: حتی اگر تمام گذشته از جمله جنگ‌ها، ترورها، تحریم‌ها و ... را از یاد ببریم باید به خاطر بیاوریم که بسیاری از تحریم‌هایی که امروز تیم مذاکره‌کننده برای رفع آنها تلاش می‌کند بعد از سال 88 اتفاق افتاده است و حتی بعد از توافق ژنو تا به امروز پنج بسته جداگانه تحریم داشته‌ایم و همین اواخر پای صحبت‌های رییس‌جمهورمان در سازمان ملل تنها یک وزیر خارجه نشسته بود و حتی یک رییس‌جمهور حضور نداشت پس ما نباید مثل ساده‌لوحانی که از یک سوراخ چندین بار گزیده می‌شوند اتفاقات گذشته را فراموش کرده و نادیده بگیریم.

وی با اشاره به طرح شعار «نه غزه، نه لبنان» گفت:‌ امروز شاهدیم به وجود آمدن گروه‌های تروریستی مثل داعش نشان می‌دهد نظام به درستی جبهه امنیتی خود را در مرز غزه، لبنان و سوریه قرار داده بود وگرنه امروز هیچ کس امنیت راه رفتن در خیابان را نداشت.

در ادامه این مناظره شکوری‌راد خطاب به اصولگرایان گفت:‌ شما رسانه ملی صدا و سیما و چندین سایت و روزنامه دارید، اما باید پرسید که چند نفر از اصلاح طلبان هستندکه اصحاب رسانه حق ندارند ازآنان در صفحه اول روزنامه عکس و یا مطلب چاپ کنند. هشتاد تا نود درصد کسانی که سفارت را گرفته اند اصلاح‌طلب هستند . آقای بذر پاش باید اسم آن کسانی که گفتند از مجموعه دانشجویان مسلمان خط امام پیشمان شده اند را نام ببرند. این برای منافع ملی ما بهتر است.

بلوکات پس از سخنان بذرپاش خطاب به او گفت: برخلاف آنچه که شما می گویید حق سخنرانی ندارید، افکار عمومی یادشان است که شما سال گذشته در همین دانشگاه سخنرانی کردید. این انتقاد را به هر دو جناح دارم که می گویند یا آدم ها با ما هستند و یا مخالف ما هستند.

وی افزود:کسانی بودند که از تسخیر سفارت آمریکا پشیمان شده‌اند، البته ما امروز خوشحال می شویم که بشنویم پشیمان نیستند. اصلاح‌طلب ها در همین دانشگاه تجمع هایی را برگزار می کردند که یکی از آنها علیه آقای هاشمی رفسنجانی بود که در آن زمان رئیس جمهور وقت بودند اما حالا سنگ آقای هاشمی را به سینه می زنند.

وی در ارتباط با روش مذاکره با آمریکایی ها تصریح کرد: من می گویم الان دعوا بر سر این که چه کسی مذاکره کند است.موضوع دعوا فراتر از مذاکره است. موضوع وابستگی و یا استقلال است. ما به دولت خوشبین هستیم، اما هدف طرف مقابل از مذاکره این است که می خواهد ما را به زمان عهدهای قبل از رضاخان بازگرداند آمریکایی ها نشان دادند برای استقلال و یا وابستگی مذاکره می‌کنند. نمونه اش هم قرار داد الجزایر است.

کواکبیان با انتقاد از منش سیاستمداران در نقل قول از صحبت های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری ابراز عقیده کرد: هر جا که آقایان کم می آورند از مقام معظم رهبری نقل و قول می‌کنند و یا از حضرت امام (ره) سند می آورند. در مورد مذاکره مقام معظم رهبری گفتند :‌مخالف با مذاکره نیستند به شرط این‌که خطوط قرمز رعایت شود. توجه کنید که پس از انقلاب، اولین بار است که دولتی این چنین مورد حمایت قرار می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد :‌رهبری در جمع فرماندهان سپاه بحث نرمش قهرمانانه را مطرح کردند . اگر نمی خواستند مذاکره ای باشد چه ضرورتی داشت در آنجا این موضوع را مطرح کنند. البته رهبری گفتند که به آمریکایی ها اعتماد ندارند. اصلاً‌ این عدم اعتماد از اصول مذاکره است.

این استاد دانشگاه همچنین بیان کرد:‌ قطعنامه ها بعد از سال 88 از طرف اتحادیه اروپا ،‌کنگره آمریکا و سازمان ملل صادر شد. آن زمان که ما در مجلس می گفتیم حواستان باشد قطعنامه صادر شده در جواب ما می گفتند این ها ورق پاره است یادمان نرفته که می‌گفتند" آنقدر قطعنامه صادر کنید تا قطع نامه دانتان پاره شود". آن زمانی که دلار شد چهار هزار تومان ، تازه گفتند بلی،‌ تحریم ها اثر دارد. من از اصولگرایان امروز سوال می کنم برنامه شما که با مذاکره مخالف هستید، برای تحریم ها چیست؟ بالاخره صد هزار میلیارد نیز که از پول‌های ما بلوکه شده بود باید آزاد شود یا خیر؟‌نمی شود گفت که ما ملتی مقاوم هستیم. پولهایمان را نمی خواهیم و بگذارید وضعیت ملت سخت بگذرد. قطعا یک طرف دلیل مذاکره برای بهبود معیشت مردم است.

بذرپاش در ادامه این مناظره با اشاره به صحبت های شکوری راد مبنی بر دراختیار گرفتن رسانه ملی توسط اصولگرایان گفت: صداو سیما و رسانه هایی در اختیار ما هست اما باید پرسید چرا شبکه هایی که توسط سرویس اطلاعاتی و امنیتی انگلیس راه اندازی می‌شود، از اصلاح‌طلب ها حمایت می‌کند باید پرسید چرا صدای آمریکا و الجزیره از شما حمایت می‌کند؟ شما دارید از مذاکره پیراهن سیاسی برای انتخابات آینده می سازید.

وی در ادامه گفت: ما سه نسل تحریم داشتیم .اولی در دولت هاشمی، دومی در دولت خاتمی و سومی پس از خیانتی که درسال 88 اصلاح طلبان به مردم کردند به اجرا در آمد . در انتخابات آن سال رای مردم را برنتافتید و آن قائله را درست کردید. رهبری می دید چه ظلمی بر مردم می رود . همه می دانستند چه ظلمی بر معشیت مردم می‌شود که بر اساس تحریم ها بود .

شکوری راد در ادامه تصریح کرد: حضرت امام (ره) گفتند مقتضیات زمان ومکان باید در نظر گرفته شود . سخنان بزرگواران چماق نیست که بر سر هم بکوبیم. یک سری جملات هست که تابع زمان ومکان نمی شود . مثل اینکه میزان رای ملت است. ولی جملاتی هم بود که گفته می شد از صدام بگذریم از آل سعود نمی گذریم دیدید که بنا به مقتضیات زمان گذشتیم.

وی ادامه داد: زمان انقلاب چون رسانه ای در دست ما نبود همیشه اخبار را از رادیو بی بی سی دنبال می کردیم این به آن معنا نبود که انقلاب ما انگلیسی بود. حالا الان هم اخبار اصلاح طلبان را آنها بیشتر پوشش می دهند، دلیلی بر ارتباط ما نیست. پنج سال است که از فتنه می گویید. اما دیدید که مردم در انتخابات گذشته نشان دادند پشیزی برای حرف‌های شما قائل نیستند.باید باور کنید که مذاکرات و مذاکره کنندگان تحت نظر رهبری کار می‌کنند.

این نماینده سابق مجلس با بیان این‌که شعار مرگ بر آمریکا باید ادامه پیدا کند گفت:‌ من معتقدم شعار مرگ بر آمریکا شعاری اصلی در اوایل انقلاب بوده است. در آن زمانی که جهان دو قطبی بود و خوی استکبارگری در همه جا وجود داشت در آن زمان شعاری وجود داشت که می گفت چین،‌شوروی ،‌آمریکا دشمنان خلق ما . این شعار هم استکبار ستیز بود. ما وقتی این شعار ها را می دهیم مرگ بریک کشور یا ملت یا نظام سیاسی نمی دهیم. آن‌چیزی که مورد نظر ما است، خوی استکباری است. آمریکا با استفاده از این خوی با ابزارهایی مثل حقوق بشر تروریست چه کارهایی که نکرده. ما این خوی را محکوم می کنیم.

در ادامه بلوکات خطاب به اصلاح طلبان گفت:‌ حسن روحانی کاندیدای شما نبود. این حرف را به استناد صحبت شکوری راد در دانشگاه گیلان که گفت روحانی نماینده اصلاح طلبان نیست؛ می گویم. پس از آنکه آقای روحانی رای آورد اصلاح طلبان پشیمان شدند و گفتند از او حمایت کردند، اما آقای روحانی هیچ وقت با اصلاح‌طلب های رادیکال خوب نبوده است.ما افتخار می کنیم که رئیس جمهور جزو چهار رئیس جمهوری است که در چارچوب نظام حرکت می‌کند. در مجلس ششم کسانی بودند که در حالی که درقدرت قرار داشتند شعار خروج ازقدرت را می دادند.

در ادامه این نشست کواکبیان خاطر نشان کرد : درست نیست مسائل شخصی را در مناظرات بیان کنیم، زیرا برای امور شخصی خیلی می توان حرف زد. این‌که آقای بذرپاش بعد از مذاکرات ژنو روزنامه‌ اش را به آن شکل چاپ می‌کند، توهینی به نظام است . اگر اصلاح‌طلب ها این کار را کرده بودند در جا توقیف می شدند. در ادامه آقای بلوکات در این مناظره یکی در میان می گوید اصلاح‌طلب ها و فتنه گران . اصلاح‌طلب ها جزء آرایش سیاسی کشورهستند واگر نباشند جناح سیاسی کشور از بین می رود.

وی همچنین خطاب به نمایندگان مجلس گفت:‌ بهتراین است که مثل لایحه بانک خصوصی لایحه صداو سیمای خصوصی را هم که الان در کشورهایی مثل افغانستان و عراق وجود دارد، تصویب کنید. در آن صورت است که می توانیم بگوییم چه کسی چه مقدار بیننده دارد.

این فعال سیاسی در ادامه تصریح کرد: مذاکرات مربوط به دولت حسن روحانی نیست، بلکه به نظام جمهوری اسلامی ربط دارد و من مطمئن هستم که لحظه به لحظه مذاکرات را رهبری بررسی می‌کنند .

این استاد دانشگاه ادامه داد: آنهایی که می گویند اصلاح‌طلب ها نقشی در انتخاب آقای روحانی ندارند شک نکنند که آقای روحانی با رای اصلاح‌طلب ها به ریاست جمهوری رسید و صد در صد وامدار اصلاح طلبان است. اگر آقان هاشمی ، خاتمی ودکتر عارف حمایت نمی کردند وآن از خود گذشتی را نمی کردند و اصلاح طلبان تبلیغات نمی‌کردند الان آقای روحانی رای نداشتند.شک نکنید که مردم با انتخاب آقای روحانی یک نه بزرگ به اصولگرایان ، احمدی نژاد و افراط گراها دادند.

بذر پاش نیز در ادامه با تاکید بر این‌که آمریکایی ها در انتخابات سال 88 از اصلاح‌طلب ها حمایت کردند گفت:‌آیندگان در مورد جماعتی که علیه مردم شورش کرده اند قضاوت می‌کنند و می گویند که فتنه 88 بزرگترین دورغ تاریخ بود. همانطور که شصت سال پس از کودتای 28 مرداد آمریکا گفت که دخالت داشته است ، شصت سال دیگر هم می گوید که به اصلاح طلبان کمک کرده است.

وی ادامه داد: شما حتی مثل آمریکا بر اصول ایدئولوژی خود پایبند باشید . شما از دین خداهم برای سیاستتان خارج می شوید. نمونه اش این است که کشتن ندا آقاسلطان و اسید پاشی را فرد دیگری انجام می‌دهد و آن را به اصولگراها ربط می دهید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.