• دوشنبه / ۱۹ آبان ۱۳۹۳ / ۱۷:۴۲
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 93081909533
  • منبع : ddd

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

شورای صدور پروانه نمایش خانگی (ویدئویی)با عرضه 3عنوان فیلم موافقت کرد.

شورای صدور پروانه نمایش خانگی (ویدئویی)با عرضه 3عنوان فیلم موافقت کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، در جلسه 18 آبان شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد،با عرضه فیلم‌های : "بهترین دوست من خدا 2-1 "به تهیه کنندگی علی واله و محمد علی کیانی و کارگردانی حمید علیخانی ، "دهکده زرد "به تهیه کنندگی مهدی پریزاد و زهره فیضی و کارگردانی مهدی پریزاد و "راز خانه بهجت "به تهیه کنندگی محمد رضا جهانگیر تاج و کارگردانی محسن ربیعی موافقت شد.

همچنین در این جلسات با نمایش 7 عنوان فیلم خارجی نیز موافقت شد .

********

نمایش‌های «لکه»، «آب، آیینه و اثر پیگمالیون» و «بالکن» از یک شنبه 18 آبان در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به روی صحنه رفتند.

تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران در دو هفته‌ پایانی آبان و هفته‌ نخست آذر به‌طور هم‌زمان میزبان سه نمایش است؛ نمایش‌های «لکه»، «آب، آیینه و اثر پیگمالیون» و «بالکن».

نمایش «لکه» به کارگردانی غزل نعیمی و نویسندگی امیر گیل روایتی از تاثیر جنگ بر زندگی زنان است و به گفته‌ی کارگردان این نمایش، متن آن با اقتباس از نمایشنامه «پیکر زن هم‌چون میدان نبرد در جنگ بوسنی» اثر ماتئی وینسی‌یک به نگارش درآمده است. این نمایش پیش از این در چهاردهمین جشنواره تئاتر تجربه به اجرا در آمده و موفق به کسب جوایز بخش‌های کارگردانی، طراحی نور، طراحی صحنه و طراحی لباس شده است. شب بو طوفانی، آیدا صادقی و دانیال خجسته بازیگران نمایش «لکه» هستند.

نمایش «آب، آیینه و اثر پیگمالیون» به نویسندگی و کارگردانی امیر احمد قزوینی دیگر نمایشی است که این روزها در تماشاخانه انتظامی به روی صحنه رفته است.

نمایشنامه این اثر، اقتباسی از اسطوره‌ی پیگمالیون است و به زندگی و رابطه‌ی عاطفی یک مرد نقاش و همسرش می‌پردازد. نمایش «آب، آیینه و اثر پیگمالیون» پیش از این در شانزدهمین جشنواره تئاتر دانشجویی به اجرا درآمده و پوریا بشری مقدم، دنا تارفی و آیدین بهاری در آن به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش «بالکن» به نویسندگی و کارگردانی بهروز سالمی نیز به روابط دوستانی قدیمی می‌پردازد که پس از مدت‌ها دوباره گردهم آمده‌اند. در این نمایش که امسال در جشنواره تئاتر دانشجویی نیز حضور داشته است دوازده بازیگر از جمله سجاد تابش، مهشید بابایی، مینا دهنوی، حمیدرضا محمدی و.. به ایفای نقش می‌پردازند.

نمایش‌های «لکه»، «آب، آیینه و اثر پیگمالیون» و «بالکن» از 18 آبان تا 7 آذر به ترتیب از ساعت 17:30، 18:45 و 20 در تماشاخانه استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران به روی صحنه می‌روند.

***********

نخستین ورک شاپ تخصصی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران با موضوع "شناخت صدا برای منتقدان و نویسندگان سینما" سه شنبه بیستم آبان در خانه سینما برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی انجمن، این ورک شاپ با حضور نظام الدین کیایی؛ صدابردار با سابقه سینما سه شنبه بیستم آبان ساعت 17/30 در سالن سیف الله داد خانه سینما برگزار می شود.

حضور کلیه منتقدان و نویسندگان سینمایی و اهالی رسانه در این برنامه آزاد است

************

نمایش « مرگ فروشنده» نوشته آرتور میلر از یکشنبه هجدهم آبان با برگزاری یک مراسم افتتاحیه در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرای خود را آغازکرد.

محمد چرم شیر نویسنده و مدرس دانشگاه در ابتدای اولین اجرای این اثر نمایشی خطاب به تماشاگران گفت: در مجلات آمریکایی دهه 50 تصاویری از یک خانواده الگو شامل پدر، مادر و دو فرزند نشان داده می‌شد. در همین مجلات و نشریات آمار نشان می‌داد تعداد زنانی که مایل به تحصیلات عالی بودند از درصد پایینی برخوردار بودند. والبته وقتی در همین مجلات مطالعه‌ای داشته باشیم می خوانیم که زنان این خانواده‌ها دوست دارند در خانه‌ها باشند، از فرزندان خود مراقبت کنند و در آخرهم منتظر خود بمانند که به کانون خانواده بازگردد.

وی ادامه داد:حال باید دید که چرا این الگو همچنان مورد توجه جامعه آمریکایی قرار گرفته است. هم اکنون الگویی در خانواده آمریکایی ترویج می شود که ارتباط مستقیمی با همه پدیده‌های تکنولوژیک دارد. ضمن اینکه در این دو دهه چیزی در جامعه آمریکایی نوید داده می شود که ادوارد آلبی از آن به عنوان بحران آمریکایی یاد می کند .

چرم شیر با اشاره به اجرای نمایش «مرگ فروشنده» در تالار اصلی بیان کرد: همین روزها مردی از ادبیات نمایشی کشورمان آمده و نمایشنامه مرگ فروشنده آرتور میلر را بار دیگر روی میز قرار داده تا دوباره آن را روی صحنه تئاتر اجرا کند. نمایشنامه‌ای که شخصیت ویلی لومان آن به مخاطبان این نکته را یاد آوری می کند که دیگر قرار نیست فقط امیران و خدایان درتراژدی باشند. میلر آمده تا با نمایشنامه «مرگ فروشنده» تراژدی نوینی را به مخاطبان ارائه دهد. تراژدی که از بطن جامعه بیرون آمده و با مسائل مختلف درگیر است.

این نمایشنامه نویس گفت: ویلی لومان فرآورده میلر از جنس آدم هایی است که زیر چرخ دنده هایی سنگین کمر خم می کند و تماشاگر در این نمایش شاهد اثری از جامعه‌ای خواهد بود که افراد اجتماع خود را زیر پای خود له می کند. بنابراین یک فرد از این جامعه جدا می شود و کار دیگری را انجام می دهد. و به نظر من نادر برهانی مرند جسارت کرده که این اثر را برای اجرا انتخاب کرده است و البته دور از ذهن هم نیست که او بتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

وی تصریح کرد: نادربرهانی مرند خوب بلد است نمایشنامه‌ای را انتخاب کند که می تواند نسبت درستی با جامعه و اثر انتخاب شده برقرار کند و من امشب بسیار خوشحالم که این نمایشنامه برای دیدگاهی که به آن اشاره کردم روی صحنه رفته است . به هر حال آرتور میلر کار خود را کرده است و حالا امیدوارم نادر برهانی مرند این کار را به درستی هرچه تمام تر انجام دهد.

مسعود فروتن، ابوالفضل پورعرب ،مائده طهماسبی، هوشنگ گلمکانی، خسرو احمدی، قربان نجفی ، افشین یداللهی، فرزاد حسنی، نرگس آبیار، امیرحسین رستمی، وحید لک، بهرام عظیمی، پریسا مقتدی، مسعود دلخواه، ساناز بیان، علیرضا مهران از جمله هنرمندانی بودند که در مراسم افتتاحیه نمایش « مرگ فروشنده» حضور داشتند.

**********

دیدار با عوامل فیلمهای کوتاه اکران شده در گروه هنروتجربه فردا در موزه سینما برگزار می شود.

این برنامه سه‌شنبه ساعت 18:30 در موزه سینما برگزار می‌شود.

در این برنامه سینماگران مطرحی چون خسرو سینایی ،ابوالفضل جلیلی ،مرتضی فرشباف حضور خواهند داشت .فیلمهای از طرف آنها ساخته سعید روستایی،چند کیلومتر دورتر ساخته ابراهیم ایرج زاد ،ماه عسل ساخته پویا نبی و سوزن ساخته آناهیتا قزوینی زاده فیلمهای کوتاهی هستند که دراین گروه اکران شده‌اند.

************

نمایش «گزارش به آکادمی» روز 18 آبان اولین اجرای خود را در تماشاخانه مکتب تهران آغاز کرد.

«گزارش به آکادمی» به طراحی و کارگردانی حسین پاکدل در حالی اجرای اول خود را آغاز کرد که پرویز پورحسینی بازیگر نام آشنای تئاتر و سینمای ایران مهمان این نمایش بود.

بنا بر این گزارش، این نمایش که نوشته فرانتس کافکاست، با استفاده از ترجمه‌های امیر جلال الدین اعلم و علی اصغر حداد بازنویسی شده است.

در این نمایش تک پرسوناژه، آرش خاموشی به ایفای نقش می‌پردازد. همچنین عاطفه رضوی مشاور کارگردان و طراح گریم، نور‌الدین حیدری ماهر و هومن خدا دوست دستیاران کارگردان و برنامه‌ریز، مازیار تهرانی طراح پوستر بروشور،اختر تاجیک عکاس و ایلیا شمس مدیر روابط عمومی دیگر عوامل اجرایی این نمایش‌اند.

علاقمندان می توانند برای تهیه بلیت با شماره 88891512 تماس حاصل نمایند یا برای تهیه حضوری بلیت به کافه نزدیک تئاتر واقع در خیابان انقلاب، خیابان قدس، پلاک 5 مراجعه نمایند.

نمایش«گزارش به آکادمی» هر روز ساعت 18 در سالن نمایش مکتب تهران واقع در خیابان کریمخان، خیابان شهید عضدی ( آبان جنوبی )، کوچه کیوان، پلاک 8 اجرا می‌شود.

********

دیدار مردمی عوامل فیلم سینمایی«بیداری برای سه روز»شب گذشته 18 آبا ماه در باغ موزه سینما انجام شد.

در ابتدای این مراسم شاهین امین منتقد سینما،گفت:«امیدوارم این جلسات همانند گروه سینمای هنر و تجربه ادامه پیدا کند و باز هم آرزو می کنم هنر و تجربه صاحب یک مجتمع مخصوص به خود شود و بصورت روندی جریان ساز ادامه داشته باشد.»

پس از صحبت‌های امین،مسعود امیری تیرانی(کارگردان)،سهیلا گلستانی(بازیگر) ومجید شیخ انصاری(تهیه کننده)برای صحبت درباره فیلم پیش از نمایش روی صحنه آمدند.

تیرانی در پاسخ به این پرسش،که ایده ساخت این فیلم چرا به ذهنش رسیده و ساخت اینگونه فیلم‌ها به نظر به یک جنون لذت بخش نیاز دارد!گفت:«شاید در این فرصت کوتاه زمان مناسبی برای توضیح چگونگی ساخت فیلم نباشد.برای ساخت این فیلم دقیقا یک تصمیم جنون آمیز گرفته شد.خانم گلستانی لطف کردند و به نوعی ماجرا را آغاز کردند.»

او ادامه داد:«تصمیم اولیه اینطور بود که زن و مرد قصه بعد از سه روز بی خوابی اتفاقات عجیب و غریبی را تجربه کنند،این ایده کنار گذاشته شد و بعد فکر کردیم اگر دو نفر سه شبانه روز بیدار باشند چه کار می‌توانند بکنند؟زمانی که تصمیم به ساخت فیلم گرفتم پیشنهاد را با چند نفر در میان گذاشتم .نه به این خاطر که بازیگری برای کار پیدا کنم.منتظر بودم تا ببینم کسی پیشنهادی مطرح می‌کند و یا جسارت وارد شدن به این کار را دارد،یا خیر؟و در نهایت خانم گلستانی این جسارت را به خرج داد.»

تیرانی افزود:«کمتر بازیگری است که با یک ایده یک خطی مقابل دوربین برود و بدون دکوپاژ یا میزانسن و فقط در حضور دوربین بدون اینکه بداند قرار است چه اتفاقی بیفتد حاضر به بازی کردن شود.اما این جسارت را پرویز پرستویی و سهیلا گلستانی داشتند.»

سپس سهیلا گلستانی درباره چگونگی حضور در این پروژه گفت:«کاری که در این فیلم کردم به نظرم عجیب نیست.معمولا درباره تاثیر فیلم کوتاه در سینمای بلند زیاد صحبت می‌کنیم و به نتیجه‌ای هم نمی‌رسیم.این تجربه گرایی در من به واسطه انجام کار کوتاه وجود دارد و باعث می‌شود از این فیلم دفاع کنم.متاسفانه در سینمای بلند ما این روحیه تجربه گرایی متداول نیست اما دقیقا در کار کوتاه بر عکس است.»

او افزود:«ایده این فیلم انقدر جذاب بود که هر کسی دوست داشته باشد آن را تجربه کند.این فیلم اثر اقای تیرانی است.اگر هر کارگردان دیگری کار می کرد تاثیر سلیقه و نگاه خودش را بر فیلم می‌گذاشت. ما در این فیلم 72 ساعت زندگی کردیم و ای کاش یک جریان مطالعاتی و علمی درباره این 72 ساعت انجام شود.بازی در این فیلم تاثیر زیادی در زندگی شخصی و دیدگاه سینمایی من داشت.»

در پایان شیخ انصاری،در پاسخ به اینکه چرا تهیه‌کنندگی چنین کار تجربی را پذیرفته است،گفت:«برخی کارها را اگر انجام ندهید احتمالا کسی به سراغ آن نمی رود و این فیلم از جمله همین کارها است.برای من انجام دادن فرایند اهمیت داشت. فیلم گزارشی است از انچه گذشت.»

تیرانی نیز افزود:«بعد از اینکه کاری ساخته می‌شود ،بخشی از انتظارات شکل می گیرد و بخشی دیگر خیر.من از آنچه شکل گرفته است راضی ام.در ابتدا این را پذیرفته بودیم که ممکن است بعد از این سه روز نتیجه‌ی مطلوبی نگیریم اما همگی این ریسک را پذیرفتیم و اگر در گام بعدی این ایده به شکل دیگری اجرا شود قطعا نواقص آن برطرف خواهد شد.»

دراین مراسم هنرمندانی چون مجتبی راعی ،ابراهیم فروزش ،یدالله نجفی،حمید رضا صدر و مهرداد خوشبخت و...حضور داشتند.

***********

اکران فیلم‌های راه یافته به دومین جشنواره فیلم و عکس همراه تهران با همکاری انجمن سینمای جوان زاهدان از هفته اول آذر ماه در سینما اشراق این شهر آغاز می‌شود.

دو دوره پیاپی این جشنواره با حضور چشمگیر فیلم‌های کوتاه استان سیستان و بلوچستان همراه بوده و "محسن شیرزایی" و "امید کریم" از شهر زاهدان توانسته‌اند تندیس زرین و سیمین بخش فیلم این جشنواره را در دوره اول و دوم به خانه ببرند.

اکران فیلم‌های راه یافته به جشنواره فیلم و عکس همراه تهران همچون سال گذشته در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار خواهد شد و دبیرخانه جشنواره آمادگی همکاری با نهادها و سازمان های فرهنگی هنری دولتی و غیر دولتی سراسر کشور را برای اکران این فیلم های کوتاه موبایلی دارد.

علاقه مندان می توانند از طریق تماس با دبیرخانه دائمی و سایت جشنواره به آدرس www.tfpf.mobi نسبت به ارائه درخواست خود اقدام کنند.

********

نمایش "کلوچه دارچینی" توسط کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ضبط ومنتشر می‌شود.

ضبط تلویزیونی نمایش "کلوچه دارچینی" برای انتشار به صورت لوح فشرده از24 آبان ماه 1393 آغاز می‌شود تا این نمایش دوست داشتنی برای بچه‌ها در دسترس تمامی خانواده‌ها قرار بگیرد.

"کلوچه دارچینی" که در سال جاری با بیش از ده هزار و پانصد تماشاگر یکی ازپرمخاطب ترین نمایش های مرکز تولید تئاتر و سینما تئاتر کانون بود با کارگردانی مریم کاظمی از هفته آینده ضبط می‌شود.

کارگردان تلویزیونی این اثر را مهدی گنجی بر عهده دارد و هنرمندان گروه تئاتر مستقل همچون مریم کاظمی ، حسین محب اهری ، جواد زیتونی و ... در آن ایفای نقش می‌کنند.

نمایش دیگر این گروه با عنوان "خاله مرجان و خروس" که در سال 91 به صورت سی دی منتشر شد و مورد استقبال خانواده‌ها قرار گرفت نیز از طریق مراکز و فروشگاه های کانون در سراسر کشور ارائه می‌شود و علاقه مندان می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های کانون و یا تماس با گروه تئاتر مستقل نسبت به تهیه این فیلم تئاتر اقدام کنند.

*******

جلسه سیاست‌گذاری "همایش کشوری دانش‌افزایی مربیان انجمن سینمای جوانان ایران" با حضور حجت ا... ایوبی برگزار شد.

دیروز بعد از ظهر مورخ 18 آبان جلسه‌ی سیاست‌گذاری این همایش با همکاری معاونت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقویت بنیه علمی آموزش های سینمایی در سطح کشور و کمک به ارتقاء روش های کار عملی سینمایی و کارگاهی شدن آموزش ها در مراکز آموزشی سینمای کشور انجام می‌شود.

اعضای این شورای سیاست گذاری عبارتند از: حجت ا... ایوبی رئیس سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس شورای سیاست‌گذاری همایش کشوری دانش‌افزایی مربیان انجمن سینمای جوانان، دکتر سید مصطفی ابطحی قائم مقام اقتصاد سینما و معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حبیب ایل‌بیگی مدیرعامل و رییس هیئت مدیره انجمن سینمای جوانان ایران، حسین علاءالدینی عضو هیات مدیره انجمن، محمود ارژمند عضو هیات مدیره انجمن، سعید پور اسماعیلی معاون فرهنگی و آموزشی انجمن و مهدی پیمان‌دار عضو هیئت مدیره و معاون اداری و مالی انجمن.

گفتنی ست این همایش از تاریخ 11 الی 14 آذرماه با حضور بیش از 200 نفر از مربیان انجمن از دفاتر سراسر کشور و باهدف به‌روز رسانی دانش مربیان در خصوص مباحث آموزشی و آموزش روش‌های کارگاهی دوره‌های جدید فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران در شهر آبادان برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.