• سه‌شنبه / ۲۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۵۷
  • دسته‌بندی: پژوهش
  • کد خبر: 93082010265
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان:

نوشتن مقاله در دوره آموزشی تحصیلات تکمیلی خلاف مقررات است

در نشست معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی مباحثی همچون استخدام دانشجویان دکتری، برخورد با استادان متخلف، پست داک، قائل شدن استثنا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مورد سنوات مطرح شد.

در نشست معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با دانشجویان تحصیلات تکمیلی مباحثی همچون استخدام دانشجویان دکتری، برخورد با استادان متخلف، پست داک، قائل شدن استثنا برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی در مورد سنوات مطرح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، نعمت الله اکبری در جمع دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشکده ادبیات دانشگاه اصفهان با بیان اینکه وی با حضور در دانشکده‌های دانشگاه از اوضاع هر گروه از دانشجویان با خبر می‌شود، اظهار کرد: باید سیاست‌های کلی معاونت پژوهشی به دانشجویان انتقال یابد و مسئولان دانشگاه نیز از دغدغه‌های دانشجویان اطلاع یابند تا هزینه‌هایی که دانشگاه برای دانشجویان می‌کند از بین نرود.

وی با اشاره به بی انضباطی برخی از استادان و رعایت نکردن حقوق دانشجویان، افزود: در محیط علمی انتظار برخی رفتارها را نداریم، شاید در بیرون از دانشگاه بتوان چشم‌پوشی کرد، اما در درون دانشگاه هرگز قابل‌ چشم‌پوشی نیست.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با تأکید بر بررسی میزان سنوات دانشجویان، ادامه داد: طبق آیین‌نامه هر دانشجوی کارشناسی ارشد به اندازه چهار ترم حق استفاده از امکانات دانشگاهی را دارد و دانشجویان دکتری و کارشناسی نیز به اندازه هشت ترم حق استفاده دارند. از آن به بعد به دانشجو سنوات می‌خورد و با توجه به قوانین سنوات با او رفتار می‌شود.

اکبری اضافه کرد: برخی از دانشجویان برای ارائه پایان‌نامه مطلوب ممکن است وقت بیشتری نیاز داشته باشند. به همین دلیل با معاونان پژوهشی دانشکده‌ها صحبت کردیم و قرار شده تا دانشجویان برخی رشته‌ها که نمی‌توانند در چهار ترم پایان‌نامه خود را به پایان برسانند، مشمول استثنا قرار گیرند و سنوات نخورند.

وی اظهار کرد: این کار با تائید استاد راهنما و معاون پژوهشی دانشکده میسر می‌شود. اما اگر دانشجویی پایان‌نامه را رها کند و بعد از مدتی تازه به دنبال تکمیل پروژه‌اش باشد، نمی‌تواند از این قانون استفاده کند.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با اشاره به میزان پذیرش دانشجویان در دانشگاه اصفهان، گفت: در سال گذشته بر اساس تعداد اعضای هیات علمی، دانشجو گرفتیم. در سال جاری شاخص سازی کردیم و بر اساس شاخص‌هایی که داریم به پذیرش دانشجو می‌پردازیم، امسال بر اساس تخصص استادان، درجه علمی آن‌ها و میزان وقتی که آن‌ها در دانشگاه برای دانشجویان می‌گذارند، به پذیرش دانشجو اقدام می‌کنیم.

اکبری افزود: از گروه‌های آموزشی درخواست کرده‌ام که اگر دانشجویان یک رشته نمی‌توانند در طی چهار ترم دوره آموزشی و پژوهشی خود را به پایان برسانند، اعلام کنند تا آن رشته را مستثنا قرار دهیم و دانشجویان بتوانند در پنج ترم به تحصیل در دوره کارشناسی ارشد بپردازند.

وی ادامه داد: به همه گروه‌ها اعلام کرده‌ایم که نوشتن مقاله در دوره آموزشی دانشجوی تحصیلات تکمیلی خلاف قانون و مقررات است. نباید استاد از دانشجو مقاله بگیرد و اگر چنین باشد، با استاد برخورد می‌کنیم. مقالاتی که برای یک کلاس نوشته می‌شود اعتبار علمی ندارند و در بدو بررسی در شورای تحریریه مجلات رد می‌شوند. حتی گرفتن مقاله در درس روش تحقیق نیز خلاف قانون است.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با اشاره به نحوه تدریس در دوره‌های تحصیلات تکمیلی اضافه کرد: اینکه استاد کلاس را به دانشجویان محول کند و هر یک از دانشجویان کارشناسی ارشد یا دکتری یک جلسه را کنفرانس بدهند، درست نیست.

اکبری گفت: فعالیت علمی لزوما مقاله نیست، بلکه ثبت اختراع یا موارد دیگر نیز جزء فعالیت‌های علمی است. حتی با دفتر استعدادهای درخشان نیز صحبت کرده‌ام و گفته‌ام که قوانینشان از هشت سال پیش تاکنون تغییر نکرده و منسوخ شده است، بنابراین باید تغییر کنند.

وی در پاسخ به یکی از دانشجویان که از گرفتن تعهد استادان از دانشجویان برای نوشتن مقاله و ترجمه کتاب خبر داد، افزود: متأسفم برای استادی که از دانشجویش تعهد گرفته که با او مقاله بنویسد. گرفتن مقاله در دوره آموزشی خلاف قانون است و ما به شدت پیگیر جلوگیری از تخلفات هستیم.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان با بیان اینکه فارغ التحصیلان دانشجویان دکتری برای تأمین هزینه‌های خود وضعیت مناسبی ندارند، ادامه داد: اقداماتی برای به کارگیری فارغ التحصیلان دکتری در بدنه دانشگاه انجام داده‌ایم. به عنوان نمونه از فارغ التحصیلان دکتری می‌توان در مجله‌های دانشگاه استفاده کرد.

اکبری اضافه کرد: متأسفانه فارغ التحصیلان دکتری از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر می‌روند تا درآمدی جزئی کسب کنند و این مصیبت است.

وی با بیان اینکه وزارت علوم لایحه‌ای برای حمایت از دانشجویان دکتری تصویب کرده است، گفت: دانشجویان دکتری می‌توانند ماهیانه 500 هزار تومان از دانشگاه در دوره پژوهشی خود دریافت کنند و آن را بلاعوض در طی 24 ماه پس از فارغ التحصیلی پرداخت کنند.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان اظهار کرد: طرح پست داک در دانشگاه اصفهان در حال راه‌اندازی است که بر اساس آن فرد به مدت یک تا سه سال به‌ عنوان همکار پژوهشی دانشگاه به فعالیت می‌پردازد و حقوق استادیار را دریافت می‌کند. در این مدت نیز می‌تواند برای عضو هیات علمی شدن در دانشگاه اصفهان یا سایر دانشگاه‌ها آماده شود.

اکبری اضافه کرد: برخی از دانشجویان در مورد عدم پرداخت اعتبار پژوهشی خود گلایه دارند و می‌گویند استاد بخشی از پول را به آن‌ها نداده است. به دنبال تدوین آیین‌نامه در این زمینه نیز هستیم که به میزانی عادلانه اعتبار پژوهشی بین استاد و دانشجو تقسیم شود.

وی خاطرنشان کرد: پژوهانه نیز طرحی است که بر اساس آن مبلغی را به استاد می‌دهیم و او نیز بر اساس تلاش و نیاز دانشجو به او می‌دهد تا دانشجو برای خرید کتاب یا موارد دیگر مستاصل نباشد. درصدد افزایش این مبلغ نیز هستیم.

معاون پژوهشی دانشگاه اصفهان گفت: برای کم شدن هزینه‌های دانشجویان از هارد کپی‌ها کم کردیم و دانشجویان تنها یک نسخه پایان‌نامه خود را برای کتابخانه مرکزی کپی می‌گیرند. با این کار 70 میلیون تومان از هزینه‌های دانشگاه کاسته شد.

اکبری تصریح کرد: آیین‌نامه برای حذف پذیرایی در جلسات پایان‌نامه‌ها نیز در حال بررسی است، زیرا این هزینه‌ها برای دانشجویان مشکل ساز شده و جنبه چشم و هم‌چشمی گرفته است. علاوه بر این آیین‌نامه‌ای برای حذف نمره در بررسی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد در حال بررسی است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.