• چهارشنبه / ۲۱ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۱۲
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 93082110943
  • منبع : ddd

خسرو سینایی: جرات نمایش فیلم‌های متفاوت را داشته باشیم

خسرو سینایی در آیین بزرگداشت عزت اله انتظامی در دانشکده فنی دانشگاه تهران

خسرو سینایی اظهار امیدواری کرد که جرات این را داشته باشیم تا فیلم‌های متفاوتی نشان بدهیم و جوانها هم راه‌های متفاوتی را تجربه کنند.

خسرو سینایی اظهار امیدواری کرد که جرات این را داشته باشیم تا فیلم‌های متفاوتی نشان بدهیم و جوانها هم راه‌های متفاوتی را تجربه کنند.

به گزارش ایسنا، این کارگردان سینمای ایران که به بهانه اکران فیلم‌ها در گروه هنر و تجربه و در آیین دیدار مردمی آن شامگاه 20 آبان ماه در موزه سینما سخن می‌گفت، در ابتدای مراسم خطاب به بانی‌های این جلسه مطرح کرد: فکر می‌کنم لازم باشد تا درباره ساعت برگزاری این مراسم تجدید نظری بکنید. در دنیا چنین اکران‌هایی معمول است و اصولا ساعتی که برای چنین جمع‌های فرهنگی در نظر می‌گیرند قبل از ظهر است و به نظر من ساعت 11 روز جمعه مناسب‌ترین زمان برای این مراسم است.»

کارگردان‌ «عروس آتش» در عین حال گفت: تا به امروز فیلمی در گروه سینمای هنر و تجربه ندیدم،اما امیدوارم فیلم‌هایی باشد که با مقوله هنر قابل سنجش باشد و جنبه تجربه در آن دیده شود و نکته دیگر این است که 3-4 سال پیش در خانه هنرمندان فیلم‌هایی تجربی که در اروپا ساخته شده بود را نمایش دادم و بعد از نمایش، چند جوان پیش من آمدند و بابت نمایش فیلم‌ها تشکر کردند و می‌گفتند ما چنین فضاهایی در ذهنمان بود اما فکر کردیم سینما نیست.امیدوارم جرات این را داشته باشیم که فیلم‌های متفاوتی نشان بدهیم و جوانها هم راه های متفاوتی را تجربه کنند.»

سینایی در بخش دیگری از سخنانش مطرح کرد: باید بپذیریم سینما یک ابزار است و این ابزار می‌تواند در خدمت انواع ذهن‌ها قرار گیرد. همیشه این نکته را متذکر شدم که ریشه‌های موفق سینما را می‌توان در فیلم‌های کوتاهی که نسل پیش تجربه کردند پیدا کرد.مثل اینکه وقتی فیلم«چشمه»ساخته شد، سینمای دیگری بود و یا«یک اتفاق ساده»و....نمایش فیلم‌های کوتاه در این گروه سینمایی اتفاق بسیار خوشایندی است و فیلم‌های کوتاه اگر توسط آدم‌های خلاقی ساخته شود،راه‌های تازه‌ای را در سینمای ایران باز خواهد کرد.

ابوالفضل جلیلی نیز دیگر مهمان این مراسم در سخنانی به همکاری وزارت ارشاد با فیلم سازان اشاره کرد و اینکه اجازه دهند فیلم‌های خوبی ساخته شود.

این کارگردان گفت: باید از ساخت فیلم‌های تجربی حمایت کرد و اینطور نباشد که به قول ناصر تقوایی اگر کسی نمی‌تواند فیلم کلاسیک بسازد چیزی سر هم کند و به اسم فیلم اوانگارد تحویل مردم بدهد.اساتید خوبی در سینما داریم که می‌توانیم از تجربه انها استفاده کنیم.سالها گذشته است و به نظرم ما هنوز فیلم‌سازی مثل امیر نادری یا شهید ثالث بیرون نداده‌ایم.

در ابتدای این مراسم ،سحر عصر آزاد که اجرای برنامه را برعهده داشت با اشاره به جایگاه فیلم کوتاه در سینما و لزوم پرداختن به آن در گروه سینمای هنر و تجربه گفت:احترام زیادی برای فیلم‌های کوتاه و مستند قائلم و خوشحالم از اینکه در این گروه سینمایی جایگاه خوبی برای این فیلم ها و سازندگانش در نظر گرفته شده است.

در ادامه نوبت به معرفی فیلم‌های کوتاه و دعوت از سازندگان آنها شد. نخستین فیلم سازی که همراه با عواملش برای سخنرانی دعوت شد.پویا نبی کارگردان فیلم«ماه عسل»بود .او به همراه آناهیتا افشار(بازیگر) ومحمد یعقوبی(نمایشنامه نویس و کارگردان)روی صحنه حاضر شد.

نبی درباره چگونگی ساخت فیلمش گفت:«این فیلم اولین فیلم کوتاه من بود در سال 91 بر اساس نمایشنامه‌ای از محمد یعقوبی شکل گرفت.من با تجربه اندک به دنبال قصه‌ای بودم که بتوانم با سرمایه کم و گروه محدود آن را بسازم.نمایش «رقص کاغذپاره‌ها»را از محمد یعقوبی دیدم و اپیزودی به نام«ماه عسل»داشت.وقتی با محمد یعقوبی آشنا شدم از او خواستم تا اجازه بدهد تا این نمایشنامه را به فیلم‌نامه تبدیل کنم و موافقت کرد و با گروه حرفه‌ای و بودجه اندک ساخت فیلم آغاز شد.»

او ادامه داد:«این فیلم از این جهت برایم اهمیت دارد که ساخت آن و موفقیتش باعث شد تا فیلم‌های بعدی را بسازم.»

در ادامه محمد یعقوبی نیز گفت:«از اتفاقی که در گروه سینمای هنر و تجربه برای فیلم‌های کوتاه رخ می دهد خوشحالم.متاسفانه موضوع اقتباس بر خلاف سینمای غرب در ایران جا نیفتاده است و کارگردان‌ها در ایران فکر می‌کنند باید فیلم نامه نویس هم باشند و مطالعه کمی هم دارند و پویا نبی این فیلم را بر اساس نوشته‌ای ساخت و فکر کرد که بهتر است انرژِی را روی کارگردانی بگذارد و امیدوارم این راه را ادامه بدهد.»

آناهیتا افشار نیز در سخنان کوتاهی گفت:«فیلم کوتاه را دوست دارم و خوشحالم چنین محلی برای نمایش فیلم های کوتاه هست و فیلم کوتاه انگیزه‌ای به کارگردان هایی چون پویا نبی می دهد که فیلم بلند بسازند.»

پویا نبی هم با اشاره به دیده شدن این فیلم طی چند ماه گذشته در جشنواره سانفرانسیسکو گفت: این فیلم در این جشنواره نمایش داده شد و من قادر به حضور در جشنواره نبودم اما خوشبختانه خانم افشار جایزه بهترین بازیگر زن را برای بازی در این فیلم از جشنواره دریافت کرد و این جایزه تازه به دست من رسیده است و فکر کردم اینجا بهترین مکانی است که جایزه را به او تقدیم کنم.اناهیتا افشار به نظر من یکی از با هوش ترین بازیگران سینمای ما است.

فیلم بعدی که معرفی شد فیلم«سوزن»به کارگردانی آناهیتا قزوینی‌زاده بود که کارگردان در مراسم حضور نداشت.

در ادامه نوبت به معرفی فیلم«چند کیلومتر دورتر»به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد رسید.کارگردان این فیلم به همراه سهیلا گلستانی و رایا نصیری(بازیگران)،نازنین خزاعی(طراح صحنه و لباس) و مهدی اصلانی (فیلم بردار)روی صحنه حاضر شدند.

ایرج زاد در ابتدا گفت: فیلم نامه یک اثر اقتباسی است و علاقه زیادی به سینمای اقتباسی دارم و متاسفانه مشکلی که ادبیات داستانی ما دارد این است که بیش از اینکه داستان روایت شود،توصیف است.

او ادامه داد: امیدوارم اقتباس در سینمای ما فراگیر تر شود و در جشنواره‌ها به فیلمنامه‌های اقتباسی اهمیت داده شود تا فیلم سازان به استفاده از این روش ترغیب شوند.

رایا نصیری نیز گفت: ممنون از این اتفاق و مشتاق هستم تا در فضای دوست داشتنی فیلم باشم و در کنار شما فیلم را ببینم.

سهیلا گلستانی دیگر بازیگر فیلم نیز گفت: بسیار خرسندم در جمع بزرگانی که موجبات علاقه هم نسلان من به سینما را فراهم کردند حضور دارم.امیدوارم این فعالیت هنر و تجربه بتواند نفس پاکیزه و پاکی را به سینما ما بدمد.

خزاعی نیز افزود:«ان فیلم نخستین تجربه فیلم کوتاه من است و خوشحالم که در گروه سینمای هنر و تجربه حضور دارد و امیدوارم همه چیز در این گروه سینمایی به خوبی پیش برود.

مهدی اصلانی نیز گفت: در فیلم های بلند کار می کنیم و سر فیلم های کوتاه خستگی درمی کنیم.

اما معرفی آخرین فیلم به فیلم کوتاه«از طرف آنها»اختصاص داشت.سعید روستایی کارگردان و عباس جمالی بازیگر برای معرفی فیلم روی صحنه حاضر شدند.

روستایی در سخنان کوتاهی گفت:این فیلم دومین فیلم من است و نام اصلی آن«مراسم»بود.

خسرو سینایی،ابوافضل جلیلی،مهدی رحمانی،محمد رضا غفاری،محمد یعقوبی،جمشید گرگین،آیدا کیخایی از جمله مهمانان این مراسم بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.