• پنجشنبه / ۲۲ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۱۱
  • دسته‌بندی: سایر ورزش‌ها
  • کد خبر: 93082211155
  • خبرنگار : 71468

/با ایسنا در نمایشگاه بیستم/

حسین توکلی: کیانوش و بهداد باید فکر کنند سال آخرشان است

حسین توکلی

قهرمان المپیک سیدنی می‌گوید کیانوش رستمی و بهداد سلیمی باید در جهانی با تمام توان و جدیت کار کنند به گونه‌ای که انگار سال آخری است که وزنه می‌زنند.

قهرمان المپیک سیدنی می‌گوید کیانوش رستمی و بهداد سلیمی باید در جهانی با تمام توان و جدیت کار کنند به گونه‌ای که انگار سال آخری است که وزنه می‌زنند.

حسین توکلی با حضور در غرفه ایسنا در بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات درباره وضعیت کیانوش رستمی و بهداد سلیمی برای رقابت در مسابقات جهانی قزاقستان، اظهار کرد: من فکر می‌کنم کیانوش رستمی خیلی بهتر از بازی‌های آسیایی از لحاظ تمرینی و انگیزشی کار کند و امیدوارم رکوردهایی را که در تمرینات زده است در مسابقات تکرار کند، چرا که وزنه‌های خوبی در تمرین زده بود، اما دو رقیب سرسخت از روسیه و بلغارستان دارد که نزدیک به او حرکت می‌کنند و وزنه‌بردار چینی را هم مانند بازی‌های آسیایی نباید دست کم گرفت.

وی ادامه داد: او تجربه حضور در المپیک و مسابقات جهانی را دارد که باید از این تجربه استفاده کند، در واقع باید به گونه‌ای رقابت کند که انگار سال آخری است که وزنه می‌زند. در واقع هم او و هم بهداد باید با تمام توان و جدیت کار کنند. از طرفی از آنجا که رقابت در جدول خیلی نزدیک است، مربیان هم باید در انتخاب وزنه دقت کنند. آنها باید با اعتماد کامل نسبت به وزنه‌برداران کار کنند. شاگردان هم مصمم هستند کارشان را درست انجام دهند.

توکلی درباره شرایط بهداد نیز گفت: نکته مهمی که در مورد بهداد وجود دارد این است که او قهرمان المپیک شده و تمام مسابقات را با طلا به پایان رسانده. بنابراین دو وزنه‌بردار روس بهداد را از پایین به بالا نگاه می‌کند. مطمئنا آنها خیلی بیشتر از بهداد می‌ترسند تا این که بهداد بخواهد از آنها بترسد. بنابراین امیدوارم او بتواند این شرایط را به نفع خودش رقم بزند. دو وزنه‌برداری روس رکوردهای خوبی را در تمرینات ثبت کرده‌اند و رقابت نزدیک است، اما بهداد از لحاظ روانی در این شرایط خوب کار می‌کند و ان‌شاءالله هم او و هم کیانوش بتوانند با مدال طلا برگردند.

وی ادامه داد: سه، چهار روز گذشته که مربیان به قزاقستان رفته بودند من با دعوت خود بهداد پیش او آمدم و تلاش کردم به لحاظ تمرینی روحی – روانی به به او کمک کنم، چرا که بهداد در رده جوانان از شاگردان خودم بوده و ضعف‌هایش را می شناسم. او در یکی، دو روز آخر خیلی خوب تمرین کرد و امیدوارم آن شرایط بدنی که در این جا داشت در قزاقستان نیز بتواند حفظ کند.

توکلی با اشاره به انتظاری که از بهداد برای حمله به رکورد جهان وجود دارد، تصریح کرد: حمله به رکورد جهان اصلا مهم نیست و فکر می‌کنم تا وقتی وزنه‌بردار مدال طلا را نگرفته فکر کردن به تغییر رکورد جهان اشتباه است. در واقع ذهنیت خود ورزشکار نیز نباید به این سمت برود که بخواهد رکوردی را تغییر دهد. اولویت برای بهداد قهرمان شدن در جهان است و تاریخ نیز نمی گوید که چه کسی رکورد جهان را جابجا کرده، بلکه می‌گوید چه کسی چند مرتبه توانسته قهرمان جهان شود.

قهرمان المپیک سیدنی درباره عملکرد سایر وزنه‌برداران ایران در مسابقات جهانی نیز گفت: مسابقات لیگ با یک کیلوگرم ارفاق وزن برگزار می‌شود. بنابراین مجید عسکری نیازی نداشت وزن کم کند. از طرفی رقبا آنقدر نزدیک نبودند و او سریع به آنچه که می‌خواست می‌رسید، اما در مسابقات جهانی هفت، هشت وزنه‌بردار خوب وجود داشت و با جابجایی‌هایی که انجام می‌گرفت باعث شد از نظر رکوردی نتواند رکوردهای هفته‌ دوم لیگ برتر را تکرار کند. البته نمی گویم او خوب کار کرد، فکر می‌کنم در هر دو حرکت می توانست بهتر از این وزنه بزند،‌ شاید زمانی که وزنه‌بردار می‌داند مدال نمی گیرد انگیزه‌ها پایین می‌آید و اینجاست که مربیان باید با او بهتر کار کنند. البته در این میان خود ورزشکار نیز بی تجربه نیست و باید با قدرت بیشتری کار کند.

وی ادامه داد: به هر حال ما در شرایط مسابقه نیستیم و نمی دانیم چه اتفاقی افتاده، با این وجود خودم هم مانده‌ام که چه اتفاقی افتاده که رکوردهای عسکری نسبت به رکوردهای داخلی‌اش افت کرده است. در دسته 69 کیلوگرم جابر بهروزی با توجه به مشکلات روانی که داشت خیلی خوب کار کرد. او در این مدت تمرینی نداشت و بیشتر از تجربه‌اش در جهانی استفاده کرد. به نظرم کسب مقام هشتم جهان خیلی با ارزش است، اما مرتضی رضاییان نتوانست کارش را خوب انجام دهد.

توکلی در پاسخ به این پرسش که چه اتفاقی برای ملی‌پوشان رخ داد که از تیمی که می توانست تهدید جدی برای سایر تیم‌های دیگر باشد تقریبا چیزی باقی نمانده است؟ تصریح کرد: این موضوع مربوط به یک روز یا یک ماه پیش نیست. باید ببینیم سال قبل چه اتفاقاتی افتاد و چه تاثیراتی داشته است. من فکر می‌کنم مسائلی که سال قبل اتفاق افتاد خیلی تاثیرگذار بود و ملی‌پوشان به هم ریختند، چرا که یک سال مسابقات جهانی را از دست دادند و زمانی که می‌خواستند دوباره به شرایط مسابقه بر گردند خیلی سخت بود. در این میان مصدومیت‌های هم که از قبل وجود داشت شرایط را سخت‌تر کرد.

سرمربی تیم‌های پایه وزنه‌برداری در مورد آغاز برنامه‌ها برای تیم‌های نوجوانان و جوانان نیز گفت: طی صحبتی که با رضازاده داشتم قرار شد بعد از جهانی قزاقستان اردوی جوانان و نوجوانان برگزار شود و یکسری نفرات را دعوت کنیم. من تا حدودی اسامی را مشخص کرده‌ام و سعی می‌کنم تعداد نفرات بالا باشد و از میان آنها تعدادی را دست چین کنم. البته اگر این کار را شش – هفت ماه قبل انجام می دادیم در مورد این که بخواهیم نفراتی را به تیم بزرگسالان بدهیم دچار مشکل و چالشی نمی‌شدیم، اما ما برنامه‌ای را اجرا می‌کنیم که فدراسیون ابلاغ کرده شاید در ذهن من برنامه‌های زیادی باشد، اما در نهایت باید کاری را انجام دهم که فدراسیون می‌خواهد با این حال فکر می‌کنم باید زودتر از این برنامه خود را شروع می‌کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که باز هم برای سال 2015 قرار است تیم جوانان به هیچ رقابتی اعزام نشود؟ بیان کرد: ما باید زودتر اردو را برای جوانان برگزار کنیم و در شش – هفت ماهی که تا مسابقات جهانی باقی مانده آنها را آماده کنیم تا از طرفی در بحث پشتوانه سازی نیز دچار مشکل نشویم. در رده جوانان وزنه‌برداران خوبی داریم که البته در حال حاضر دچار بی انگیزگی شده‌اند که باید به شرایط قبل برگردانیم، اما اجرای برنامه‌ها در اختیار فدراسیون است. همان طور که خود من نیز در اختیار فدراسیون قرار دارم و نمی‌توانم جلوتر از فدراسیون حرکت کنم و باید در کنار آن باشم. اعزام تیم جوانان به مسابقات قهرمانی آسیا و جهان بسته به رییس فدراسیون دارد.

توکلی در مورد این که به کادر فنی تیم‌های پایه فرد جدیدی اضافه خواهد شد یا خیر؟ گفت: خود من دوست دارم دستیاری داشته باشم و گزینه‌ها‌ نیز زیاد است، اما بستگی به شرایط فدراسیون دارد،‌ زیرا اگر بحث مالی تامین نشود من نمی‌توانم کسی را نگه دارم و باید دید فدراسیون چه کار می‌کند.

او در پایان گفت: روز خوبی را در نمایشگاه سپری کردم. از رسانه‌ها تشکر می‌کنم، اما از آنها می‌خواهم که رسالت قلم خود را حفظ کنند و در مواقعی که در مورد موضوعی دچار شک و شبهه هستند حداقل به مسائل واقعی بپردازند. البته خیلی‌ها این کار را انجام می‌دهند اما بعضی از افراد هستند که به خاطر تیراژ بالاتر بر خلاف واقعیت کار می‌کنند. در کل به همه اصحاب رسانه خسته نباشید می گویم. مطمئنا آنها در مسائل ورزشی، سیاسی و اقتصادی می‌توانند تاثیر زیادی داشته باشند. به همین دلیل رسانه‌های ورزشی می‌توانند به ورزشکاران کمک زیادی کنند.

ا‌نتها‌ی پیا‌م

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.