• جمعه / ۲۳ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۱۱
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 93082311619
  • منبع : سازمان حفاظت محیط زیست

ابتکار خبر داد

رفع تصرف 84 هکتار از اراضی محیط زیست/ ادامه برخورد قاطع دولت با زمین‌خواران

سفر معصومه ابتکار به تبریز

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به رفع تصرف 84 هکتار از اراضی محیط زیست اظهار داشت: تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی محیط زیست و ملی ادامه دارد و تا کنون تنها 40 پرونده قطعی رفع تصرف در ورجین که از سال 1388 پرونده های آن ها عملیاتی و اجرایی نشده بود، بررسی شده و متخلفان برای رسیدگی قضایی به قوه قضائیه معرفی شده اند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به رفع تصرف 84 هکتار از اراضی محیط زیست اظهار داشت: تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز در اراضی محیط زیست و ملی ادامه دارد و تا کنون تنها 40 پرونده قطعی رفع تصرف در ورجین که از سال 1388 پرونده های آن ها عملیاتی و اجرایی نشده بود، بررسی شده و متخلفان برای رسیدگی قضایی به قوه قضائیه معرفی شده اند.

به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، معصومه ابتکار در حاشیه سفر یکروزه خود به شهرستان شمیرانات استان تهران از برخورد قاطع دولت و سازمان حفاظت محیط زیست با زمین خواران خبر داد و گفت: مردم می توانند با مشارکت خود در امر حفاظت از عرصه های طبیعی و ملی؛ دولت و سازمان حفاظت محیط زیست را در این مهم یاری دهند.

وی تاکید کرد: به کلیه ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها ماموریت داده شده تا تمامی تخلفات زمین خواری را شناسایی و تا رفع تصرف قطعی پیگیری کنند.

تجهیز استان ها به سیستم تصفیه فاضلاب از تکالیف وزارت نیرو است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به سوالی مبنی بر نقش سازمان حفاظت محیط زیست در تجهیز کلیه استان ها و شهرستان های کشور به سیستم تصفیه فاضلاب، گفت: مطابق تکالیف قانونی که برای دستگاه های مختلف تعیین شده است، تجهیز استان ها و شهرستان های کشور به تصفیه خانه های فاضلاب بر عهده وزارت نیرو است و این موضوع از سوی این وزارتخانه در دست انجام است.

ابتکار افزود: سازمان حفاظت محیط زیست دارای نقش نظارتی به منظور رعایت استانداردها، پایش آلودگی آب ها، نظارت بر عملکرد سیستم های جمع آوری است و جهت رفع نواقص، اخطارها و تذکرات را ارائه می دهد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: البته تصفیه خانه ها نیز به منظور کسب اجازه بهره برداری موظف به اجرای نظرات سازمان و رفع نواقص هستند.

وی مکان یابی مناسب برای تصفیه خانه ها، تایید نهایی مکان تصفیه خانه ها، تایید سیستم اجرا و خروجی تصفیه خانه ها را از جمله تکالیف قانونی سازمان حفاظت محیط زیست در این راستا برشمرد.

تشکیل کارگروه های شناسایی و رفع آلودگی رودخانه های کشور

ابتکار در خصوص اقدامات سازمان برای مقابله با ورود پساب های صنعتی و فاضلاب ها در رودخانه ها، گفت: متاسفانه بسیاری از رودخانه های کشور دچار آلودگی هایی از این نوع هستند ولی اقدامات بسیار مثبت و جدی در این خصوص در حال انجام است.

معاون رئیس جمهور افزود: به طور مثال برای مقابله و کنترل آلودگی های رودخانه کارون، کارگروه حفاظت از کارون ذیل استانداری به ریاست استاندار و دبیری سازمان حفاظت محیط زیست به طور منظم در حال پیگیری، برنامه ریزی و اقدام در این خصوص است.

ابتکار با اعلام خبر شناسایی تمام نقاط آلوده رودخانه، همچنین شناسایی منابع آلاینده، اظهار داشت: سیاست گذاری های لازم در خصوص تعبیه سیستم تصفیه و پسماند آلودگی های کارون انجام شده و در برخی نقاط این سیاست ها در حال اجرا است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان ساخت: این اقدامات برای سایر رودخانه های کشور نیز در حال پیگیری و اجراست.

ابتکار ضمن تاکید بر این موضوع که بر اساس قانون، ایجاد هر نوع آلودگی در محیط زیست، آب و رودخانه ها تخلف است، تصریح کرد: چنین تخلفاتی قابل اغماض نیست و سازمان حفاظت محیط زیست با قاطعیت پیگیر وظایف قانونی خود است.

سازمان حفاظت محیط زیست تنها مرجع قانونی صدور مجوز شکار است

وی در خصوص شکار و صید در منطقه فریدون کنار و نقش سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست تنها مرجع قانونی صدور پروانه صید و شکار است و هر اقدامی بدون مجوز سازمان غیرقانونی است.

ابتکار افزود: سازمان حفاظت محیط زیست هیچ پروانه ای در خصوص شکار و صید صادر نکرده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نقش جوامع بومی و محلی در ارتباط با ساماندهی صید و شکار در کشور، گفت: موضوع شکار و صید بدون ایجاد هماهنگی و یکپارچگی در سطح استان، مشارکت جوامع بومی و آگاه سازی و فرهنگ سازی برای عموم افراد جامعه ممکن نیست و این موضوعی زمان بر است.

معاون رئیس جمهور یکی دیگر از تهدیدات مهم تنوع جانوری کشور را تخریب زیستگاه ها به واسطه عوامل مختلف برشمرد و تاکید کرد: اگر طرح مدیریت جامع 72 منطقه تحت نظارت سازمان طی هشت سال گذشته اجرایی شده بود، شاهد چالش کم تری در این حوزه بودیم.

ابتکار از اجرایی شدن طرح مدیریت جامع مناطق در دوره جدید مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و خاطرنشان ساخت: گسترش گردشگری طبیعی با مشارکت جوامع محلی یکی از راه حل های مناسب برای جایگزینی صید و شکارهایی است که به منظور تامین معیشت زندگی در کشور انجام می شود.

رییس سازمان محیط زیست کشور در خصوص ساماندهی پسماندها و زباله های بیمارستانی ، اظهارداشت: اقداماتی در سطح استان ها و سطح کلان ملی در حال پیگیری است.

معاون رئیس جمهور رایزنی با بیمارستان ها، مراکز درمانی و کلینیک ها در سطح استان ها به منظور اجرایی کردن استانداردهای ویژه در این خصوص را از جمله اقدامات استانی و انعقاد تفاهم نامه مشترک میان سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت در آینده ای نزدیک را از جمله اقدامات ملی در این خصوص برشمرد.

براساس گزارش سایت محیط زیست استان تهران، ابتکار تاکید کرد: قانون در این زمینه صراحت دارد و سازمان حفاظت محیط زیست تعیین وضعیت مدیریت پسماند بیمارستانی را با همکاری وزارت بهداشت پیگیری می کند

دولت برای رفع مشکلات محیط زیست در پی جلب مشارکت مردم است

ابتکار در چهارمین جلسه شورای اداری شهرستان شمیرانات، با ابراز خرسندی از نگاه رئیس دولت تدبیر و امید و هیأت دولت به محیط زیست، اظهار داشت: توجه ویژه رئیس جمهور به محیط زیست و برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دولت به منظور رفع کاستی ها و عدم توجه به این حوزه در گذشته، پشتوانه بسیار خوبی برای محیط زیست کشور است.

ابتکار با بیان اینکه بی شک توسعه اشتغال، صنعت، اقتصاد و تمام حوزه ها برای کشور مهم است، تاکید کرد: اما این رشد و توسعه باید در قالب توسعه پایدار باشد و محیط زیست از ارکان حیاتی در توسعه پایدار است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بحران های محیط زیستی تنها مختص ایران نیست و امروزه تمام دنیا با بحران های محیط زیستی مواجه هستند و از همین رو به این جمع بندی رسیده اند که باید در سطح ملی و بین المللی برای رفع چالش ها و بحران های محیط زیست تلاش کنند.

معاون رئیس جمهور افزود: برنامه ریزی دقیق و علمی یکی از راه کارهای مهم جهانی برای مقابله با بحران های محیط زیستی است و آمایش سرزمین یکی از بهترین برنامه ریزی ها در این حوزه است.

وی با ارائه تعریفی از ظرفیت زیستی، گفت: در صورتیکه برنامه ریزی های توسعه ای در حوزه های مختلف من جمله اقتصاد، اشتغال و صنعت بیش از توان ظرفیتی طبیعت باشد، منجر به نابودی و تخریب طبیعت خواهد شد، به گونه ای که در بسیاری مواقع حتی طبیعت قدرت بازسازی خود را نیز از دست می دهد و سرمایه های طبیعی و ملی به نحو غیرقابل بازگشتی تخریب می شوند.

ابتکار با اشاره به آمار و گزارش های جهانی مبنی بر نابودی یا انقراض بیش از 52 درصد تنوع زیستی و حیات وحش دنیا از سال 1970 تا کنون به دست بشر، اظهار داشت: همین آمارها منجر به نگرانی کشورها در خصوص سرمایه های زیستی گیاهی و جانوری خود و برنامه ریزی جدی برای حفظ گونه های باقی مانده شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر نقش مردم بومی و محلی در حفظ محیط زیست، تصریح کرد: اگر مردم از ارزش منابع طبیعی و سرمایه های ملی خود آگاهی یابند و زمینه مشارکت و همراهی نیز برای آنها فراهم شود می توانند نقش بسیار مهمی در حفاظت از مناطق، محیط زیست و تنوع جانوری و گیاهی کشور داشته باشند.

معاون رئیس جمهور با ابراز خرسندی از نگاه و تلاش رئیس جمهور یازدهم برای جذب و افزایش مشارکت مردم در فرآیندهای مختلف اجتماعی و تصمیم گیری و تصمیم سازی، گفت: جذب مشارکت مردم در قالب تشکل های مردم نهاد، شوراهای اسلامی شهر و روستاها و شورایاری ها به منظور رفع مشکلات محیط زیست کشور، همچنین شنیدن صدای مردم و برخورداری از نقدهای علمی، مستدل و کارشناسی صاحبنظران از جمله مهم ترین سیاست های دولت و سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه محیط زیست است.

وی با اشاره به فرابخشی بودن محیط زیست، خاطرنشان ساخت: به این منظور ایجاد تعامل و همکاری سازنده با تمامی قوا، نهادهای دولتی و خصوصی و مردم برای رفع چالش های فعلی محیط زیست ایران از مهم ترین الزامات است.

ابتکار خاطرنشان کرد: تاکید دولت یازدهم بر اتخاذ تصمیمات مبتنی بر دانایی، نظرات کارشناسی و علمی است و انتظار می رود این تفاوت نگاه دولت یازدهم در رویکرد و فعالیت تمامی مجموعه های تحت مدیریت دولت تجلی یابد.

گردشگری طبیعی از جمله ظرفیت های مهم شمیرانات

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، استان تهران و منطقه شمیرانات را از جمله مناطق مهم محیط زیستی بر شمرد و گفت: به دلیل همین اهمیت ، این مناطق از جمله مناطقی بودند که در دولت هفتم و هشتم مطالعات آن ها تکمیل و طرح های مدیریت مناطق برای آن ها تکمیل شد که متاسفانه در دولت گذشته اجرایی نشد و همین سبب مشکلات بسیاری در این منطقه شد.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد: درطرح مدیریت استان تهران و منطقه شمیرانات، تمام زون بندی ها انجام شده و اجرای کلیه فعالیت ها با در نظر گرفتن لزوم مشارکت مردم و کلیه دستگاه های مسئول برنامه ریزی شده است.

وی افزود: در حال حاضرمطالعات مدیریت این مناطق به صورت کامل و جامع انجام شده و شکل مدیریت مناطق که یکی از ظرفیت های آن گردشگری طبیعی است تعریف شده است .

ابتکار در مورد رفع تصرف اراضی های صورت گرفته در مناطق حفاظت شده تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار داشت: روسای قوای سه گانه کشور در جریان کامل مسائل قرار گرفته اند و معاون اول رئیس جمهور نیز به عنوان نماینده ویژه دولت بحث مبارزه با زمین خواری را در کشور پیگیری می کند.

معاون رئیس جمهور گفت: اقدامات بسیار موثر و زیادی جهت رفع چالش ها و نقص های فعلی به منظور جلوگیری از هر گونه دخل و تصرف در اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از جمله تنظیم اسناد دولتی و نقشه برداری دقیق از مناطق صورت گرفته است.

طرح کاداس منجر به کاهش پدیده زمین خواری در کشور خواهد شد

وی فقدان دسترسی دستگاه های مختلف به اطلاعات اراضی را از جمله دلایل تصرفات غیر قانونی در گذشته عنوان کرد و گفت: با تکمیل طرح کاداس و نقشه برداری دقیق اراضی محیط زیست بسیاری از مشکلات مربوط به دخل و تصرف ها نیز رفع خواهد شد.

ابتکار با اشاره به تصویب آیین نامه دسترسی آزاد به اطلاعات درهیات دولت، گفت: یکی از مشکلات که موجب سوء استفاده برخی سودجویان شده ناهماهنگی برخی دستگاه ها و فقدان دسترسی دستگاه ها به اطلاعات در گذشته بوده که با تصویب این آیین نامه این چالش نیز رفع خواهد شد.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر عزم جدی دولت و سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه روند مبارزه با زمین خواری و رفع تصرفات در سراسر کشور، تاکید کرد: حضور وی در شمیرانات و بازدید از اراضی رفع تصرف شده حاوی پیام روشن دولت یعنی عزم جدی در برخورد با پدیده زمین خواری و استیفای حق مردم است و در این راه تمامی قوا و دستگاه ها و نهادهای مسئول نیز با دولت همراه هستند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از ارسال دستورالعمل کلی به تمام استان ها مبنی بر شناسایی متخلفین تصرفات غیرقانونی، تغییر کاربری های غیرقانونی اراضی و دخل و تصرف در اراضی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست در برخورد با خاطیان هیچ مماشاتی ندارد و از تمام توان و حقوق خود جهت استیفای حق مردم بهره خواهد برد.

وی با تاکید بر اهمیت مدیریت پسماند به ویژه در بحث توسعه گردشگری منطقه شمیرانات، افزود: با برنامه ریزی های انجام شده درهیات دولت موارد مرتبط به تصفیه فاضلاب و مدیریت پسماند و نخاله را نیز پیگیری می کنیم.

ابتکار از مسئولان استانی خواست آموزش بازیافت و تفکیک زباله به مردم، همچنین تغییر رفتار و فرهنگسازی در میان مردم برای کاهش تولید پسماند را بسیار مهم دانسته و در این راستا تلاش کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز خرسندی از تلاش های صورت گرفته در بخش کشاورزی منطقه، گفت: کشاورزی پایدار از طریق اصلاح الگوی کشت، آبیاری و کاهش استفاده از سموم و کود شیمیایی ممکن خواهد شد.

معاون رئیس جمهور از جهاد کشاورزی منطقه خواست تا اقدام شورای شهر سوم در سنجش بقایای کود و سم مواد غذایی توزیعی در میادین میوه و تره بار شهرداری را به جد دنبال نمایند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.