• شنبه / ۲۴ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۰۰
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 93082412276
  • خبرنگار : 71464

آیا از نظر فرهنگی در وضعیت بحرانی قرار داریم؟

شوراي فرهنگ عمومي

وزیر ارشاد، وزیر کشور و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رشد و ارتقای مادی و معنوی کشور را در گرو ارتقای فرهنگی کشور می‌دانند و معتقدند، باید بر سیاست‌گذاری‌های فرهنگی کشور تاکید بیشتری کرد و یکی از نهادهایی که باید در این زمینه اهتمام داشته باشد، شورای فرهنگ عمومی است.

وزیر ارشاد، وزیر کشور و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی رشد و ارتقای مادی و معنوی کشور را در گرو ارتقای فرهنگی کشور می‌دانند و معتقدند، باید بر سیاست‌گذاری‌های فرهنگی کشور تاکید بیشتری کرد و یکی از نهادهایی که باید در این زمینه اهتمام داشته باشد، شورای فرهنگ عمومی است.

به گزارش خبرنگار بخش فرهنگ ایسنا، اجلاس توانمندی‌های شورای فرهنگ عمومی امروز 24 آبان‌ماه در هتل لاله‌ی تهران برگزار شد.

عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - در این برنامه بیان کرد: فرهنگ جزو مقولات سهل و ممتنع است. در طول تاریخ، ملت‌های زیادی آمده‌اند و رفته‌اند. اگر خوب به آن‌ها نظاره‌ کنیم، می‌بینیم که مؤثرترین عامل در چگونگی حیات آن‌ها، به فرهنگ و تاثیرگذاری آن در احوالات آن ملت برمی‌گردد. درباره‌ی فرهنگ، تعریف‌های زیادی وجود دارد ولی به طور کلی جمع افکار، عقاید و رفتارهای یک جامعه به فرهنگ ارتباط دارد و همه فعالیت‌های بشری تحت تاثیر شرایط فرهنگی است. چناچه مسائل اقتصادی، سیاسی، امنیتی و... را همه با نسبت آن با فرهنگ تعریف می‌کنند. بنابراین با وجود داشتن منابع متعدد و شرایط مناسب، کشوری موفق است که بتواند تعامل فرهنگی بالاتری داشته باشد.

وزیر کشور اضافه کرد: تعامل و تقابل مساله‌ی اصلی ملت‌ها در حوزه فرهنگ است. مقام معظم رهبری هم به مساله تهاجم فرهنگی اشاره کردند و با افق تعاملی، این مساله را مورد توجه قرار دادند. هر چند که برداشت‌های صورت گرفته از صحبت‌های ایشان، این نگرش را به حوزه‌های کوچک و خاص هدایت کرد اما آنچه که مورد توجه ایشان بود، وسیع‌تر و کلان‌تر از آن چیزی است که مطرح شده است.

او در بخشی سخانش مطرح کرد: رویارویی، تعامل، ارتقا و تماس فرهنگ‌ها، جبر زمانه است و برای مقابله با آن، باید بتوانیم فرهنگ‌مان را صیانت و تقویت کنیم و از تاثیرپذیری آن در مقابل سایر موضوعات محافظت کنیم. گام اول در بازگشت به داشته‌ها و ذخایر غنی خود است. باید آن‌ها را بشناسیم و به آن‌ها تکیه کنیم.

وزیر کشور همچنین بیان کرد: باید در نظر بگیریم که اگر به خواست مردم جامعه در امور فرهنگی پاسخ مناسبی ندهیم، مردم ما معطل ما نخواهند شد و فرهنگ مهاجم جای خودش را باز می‌کند. بویژه در شرایطی که دایره ارتباطات به شدت تقویت شده است. اگر نتوانیم با نسل تازه‌مان ارتباط بگیریم و فرهنگ اسلامی را به آن‌ها معرفی کنیم، نباید از آن‌ها انتظار تبعیت داشت.

رحمانی فضلی درباره‌ی خرده‌فرهنگ‌ها در ایران گفت: در ایران خرده‌فرهنگ‌های زیادی وجود دارد و خرده‌فرهنگ هر منطقه بر مبنای مسائل بومی همان منطقه شکل می‌گیرد. بنابراین نمی‌توان بدون توجه به باورهای مردم هر منطقه در مورد آن‌ها تصمیم گرفت. خرده‌فرهنگ‌ها باید ارج نهاده شود. ما کشوری هستیم که وحدت در کثرت و کثرت در وحدت را ارج می‌نهیم و باید بتوانیم فرهنگ دینی‌مان را از دل این مساله بیرون بیاوریم.

در بخشی از این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد سالک - رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی - با تأکید بر این‌که طبق سخنان مقام معظم رهبری فرهنگ در کشور ما مظلوم است، گفت: درباره اهمیت فرهنگ حرف و مطلب زیاد است ولی در عمل اهتمام لازم را نداریم. انسجام و هم‌فکری لازم در حوزه‌ فرهنگ وجود ندارد.

وی افزود: بی‌تردید در بحث فرهنگ عمومی باید نگاه عمیق‌تری داشت. شورای عالی انقلاب فرهنگی وظیفه را به عهده شورای فرهنگ عمومی گذاشته است تا با سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت بر فرهنگ عمومی، مطالعه دائمی فرهنگ عمومی کشور را تهیه کند و تهیه و ترویج طرح برای هماهنگی‌ فعالیت‌های فرهنگی، تبلیغی کشور را انجام دهد.

سالک اظهار کرد: ما باید سؤال کنیم فرهنگ عمومی تاکنون در ارتباط با این اهداف چه عملکردی داشته است؟ براساس شورای فرهنگ عمومی باید اولویت‌های خود را مشخص کند.

رییس کمیسیون فرهنگی بیان کرد: موضوعی که در فرهنگ عمومی مطرح می‌شود و رهبر انقلاب نیز بر آن تاکید دارد، نحوه و عادت و شیوه زندگی مردم و تصحیح اخلاق، رفتار و شیوه‌های زندگی است.

او با بیان اینکه انسان مختار باید مسائل مفید و خوب را کسب کند، گفت:‌ شکوفایی این موضوع به عهده شورای فرهنگ عمومی است. مشکل اساسی ما در کشور این است که نظارت ضعیفی وجود دارد. دومین مشکل رعایت نکردن قانون است و این یه این دلیل است که افرادی را بدون گزینش بر مسند می‌گذاریم.

سالک گفت: رهبر انقلاب هر سال موضوعی را مطرح می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به انضباط، عدالت و وجدان کاری اشاره کرد. این موضوعی است که مسوولان ما هم باید به آن توجه کنند.

علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - نیز در این برنامه گفت: ما در بحث آسیب‌شناسی‌ها، ریشه‌ها و عوامل مختلف نابسامانی داریم که باید آن‌ها را بشناسیم و با آن‌ها مقابله کنیم. مثلاً بحث منکر بی‌حجابی. آیا تاکنون از خود پرسیده‌ایم که با وجود سال‌ها تلاش نتوانسته‌ایم با آن مقابله کنیم؟ تمام دخترانی که 30 سال از عمر آن‌ها گذشته است، تربیت‌شده‌ی ما هستند. چرا هرچه زمان می‌گذرد در زمینه‌ی حجاب پست‌رفت و عقب‌گرد داریم؟ و نتوانستیم علی‌رغم وجود همه نهادهای فرهنگی با این پدیده مقابله کنیم؟ فکر می‌کنم به این دلیل است که ریشه‌ها را نمی‌شناسیم.

او افزود: اگر ریشه‌ها را بشناسیم و بعد در روش‌های خود تجدیدنظر کنیم، موفق می‌شویم.

جنتی افزود: یکی از مسائل مهم، موضوع مواد مخدر است. چند سال است که ما با مواد مخدر مقابله می‌کنیم و چقدر برای بستن مرزهای شرقی کشور هزینه صرف کرده‌ایم؟ چه تعدادی را اعدام کرده‌ایم و اکنون در نوبت اعدام قرار دارند. این آمار شگفت‌انگیز است. باید ببینیم که برای مقابله با این پدیده شوم کجاها درست رفتار کرده‌ایم و کجاها نیاز به تجدید نظر داریم. شناخت پدیده‌ها اهمیت زیادی دارد و در شورای فرهنگی کشور هم تلاش‌های زیادی شده است که فعالیت‌های پژوهشی و هم بحث تبادل نظر انجام شده و انجام می‌شود. برای حل این مباحث پیچیده باید کار گسترده‌ای انجام شود تا نتایج ملموس حاصل شود. آفت مهم حوزه تصمیم‌گیری اجرا کردن بعضی برنامه‌ها بدون شناخت مسئله است که به انجام فعالیت‌های سطحی و نمایشی منجر می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.