• یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۰۹
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 93082512940
  • منبع : نمایندگی خوزستان

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان:در حمایت از کشاورزان کوتاه نمی‌آییم

محصولات كشاورزي

ایسنا/خوزستان رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با انتقاد از وضعیت بحران آب در برخی شهرهای استان در کشت محصولات پاییزه، گفت: آب یکی از مهم‌ترین نهاده‌های تولید است و اگر کشاورز آبی برای کشت در اختیار نداشته باشد، کشاورزی در استان معنایی ندارد.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان با انتقاد از وضعیت بحران آب در برخی شهرهای استان در کشت محصولات پاییزه، گفت: آب یکی از مهم‌ترین نهاده‌های تولید است و اگر کشاورز آبی برای کشت در اختیار نداشته باشد، کشاورزی در استان معنایی ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه‌ خوزستان، کیخسرو چنگلوایی اظهار کرد: در حال حاضر 98.5 درصد تولیدات و محصولات زراعی و باغی استان وابسته به آب است و بین 1.5 تا 2 درصد تولیدات زراعی و باغی استان به صورت دیم کاشته می‌شود که عدد قابل توجه و بالایی نیست.

وی افزود: بنابراین اگر بگوییم آب یک مساله حیاتی و مهم برای اقتصاد کشاورزی استان است، این گفته گزاف نیست.

چنگلوایی تصریح‌ کرد: ‌براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته قرار بر این است که امسال کشت محصولات پاییزه در سطح 741 هزار هکتار انجام شود که این محصولات شامل گندم، جو، کلزا، چغندرقند، سبزی، صیفی و محصولات دائمی شامل درختان میوه و نیشکر می‌شود.

وی عنوان‌کرد: متاسفانه با وجود این‌که امسال از نظر بارندگی بحرانی نیست و بارندگی‌های امسال هم در سطح استان و هم در بالادست استان که تامین‌کننده آب رودخانه‌های ماست، خوب بوده اما امسال برای نخستین‌بار با پدیده نامیمون قطع آبیاری در بعضی از حوضه‌های رودخانه‌ای شامل کرخه و مارون مواجه شدیم که در سال‌های گذشته سابقه نداشته است.

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان ادامه‌ داد: همیشه بین ما و سازمان آب و برق خوزستان بحث‌هایی در زمینه میزان آب قابل تامین و میزان نیاز آبی که توسط ما اعلام می‌شد، وجود داشت اما هیچ‌وقت این مباحث به قطعی آب در حوضه‌ها منجر نمی‌شد، اما هم‌اکنون قطعی آب باعث شده که مراحل تهیه زمین و به تبع آبیاری 200 هزار اراضی کشت پاییزه به تعویق بیافتد و خساراتی به تولید بالقوه محصولات وارد شود. در حال حاضر هنوز شهرستان شادگان فاقد آب است.

چنگلوایی گفت: عدم کشت 1500 هکتار چغندرقند در حوضه آبریز مارون به دلیل عدم تامین به موقع آب برای آبیاری اولیه جهت تهیه زمین، کاهش شدید سطح زیرکشت کلزا در حوضه آبریز مارون به دلیل عدم تامین به موقع آب در مرحله تهیه زمین و کاشت، خسارت شدید به نخلیات به دلیل کمبود آب و کیفیت نامناسب آن، از مشکلات اخیر ما در بخش کشاورزی استان است.

وی گفت: جای تاسف است که کشاورزان ما در شهرستان حمیدیه به دلیل کمبود آب ناچار شدند از زه‌آب برای آبیاری اراضی خود استفاده کردند.

چنگلوایی افزود:‌ مجموعه سازمان جهاد کشاورزی استان اعم از ستادی و مدیران ادارات شهرستان‌ها همیشه همراهی و همکاری خوبی با سازمان آب و برق خوزستان در زمینه مدیریت مصرف آب و رعایت تقسیم‌بندی سهمیه آب در مناطق مختلف و اخذ آب‌بها داشته و این همکاری‌ها استمرار خواهد داشت. به عنوان مثال در تابستان امسال با هماهنگی‌های به عمل آمده 30 هزار هکتار از سطح زیرکشت شلتوک به عنوان یک گیاه پر مصرف کاسته و کشت‌های دیگر که آب کمتری نیاز داشتند، جایگزین آن شد.

وی افزود: ما در زمینه حمایت از تولیدکنندگان کشاورزی کوتاه نمی‌آییم و از ضرر بیشتر کشاورزانی که چندین سال متوالی خسارت دیده‌اند جلوگیری می‌کنیم و هیچ‌گونه کاهشی را در سطح زیرکشت حتی در حوضه کرخه و مارون نمی‌پذیریم.

کشاورزی خوزستان فدای تامین برق سایر استان‌ها نشود

رییس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت:‌ مدیریت آب در استان باید براساس دریچه‌های کشاورزی و نه براساس دریچه‌های نیروگاه‌های برق تنظیم شود و به عبارتی تولید کشاورزی خوزستان نباید فدای تامین برق سایر استان‌ها شود.

وی گفت: سازمان آب و برق براساس قراردادی که با کشاورز منعقد می‌کند موظف است حداقل 5 نوبت بحرانی آبیاری مورد نیاز محصول گندم را تامین کند، اما در بعضی مناطق مشاهده می‌شود که بیش از 2 نوبت تامین نشده است در حالی که هزینه 5 نوبت به عنوان آب‌بها از کشاورز اخذ می‌شود.

چنگلوایی اظهار کرد: ‌سازمان آب و برق برای قطع آب شبکه‌های آبیاری باید با سازمان جهاد کشاورزی هماهنگی کند و اگر بارندگی در شهرستان‌های بالادست همچون بهبهان اتفاق می‌افتد در شهرهایی مثل رامشیر و شادگان به دلیل شرایط اقلیمی متفاوت، چنین اتفاقی نمی‌افتد.

وی افزود: در شهریورماه امسال برنامه سطوح و نیاز آبی استان به مدیریت بحران استان اعلام شد که بعد از پیگیری، قرار شد 60 درصد آب مورد نیاز کشاورزان حوضه کرخه و مارون تامین شود که جهادکشاورزی با این موضوع موافقت نکرد. از سوی دیگر در جلسه‌ای دیگر با تخصیص 80 درصدی آب اراضی این حوضه موافقت شد اما در 29 مهرماه امسال امور آب سازمان آب و برق خوزستان به ما اعلام کرد که تخصیص آب به میزان 60 درصد است و به عبارتی ادعا می‌کنند که توان تامین آب بیش از این را ندارد.

چنگلوایی تصریح‌کرد:‌ در حال حاضر سطح زیرکشت در حوضه کرخه و مارون نسبت به سال‌گذشته 39 درصد کاهش یافته و به عنوان مثال 20 هزار هکتار از اراضی زیرکشت گندم در دشت‌آزادگان به 11 هزار هکتار در سال جاری کاهش ‌یافته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت:‌ در حال حاضر در حوضه کرخه و مارون 12 شهر استان شامل رامهرمز، ماهشهر، بهبهان، شادگان،‌ هویزه، گمبوعه و حمیدیه به دلیل مشکل آب در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی گفت: ‌علاوه بر مشکل تولید محصولات کشاورزی، ما با مشکلات اجتماعی در حوضه کرخه و مارون مواجه خواهیم شد، زیرا این منطقه کشت تابستانه چندانی ندارند و از آنجایی که کشاورزی، تنها راه معیشت آن‌هاست، احتیاج به حمایت بیشتری دارند. سال‌گذشته 113 هزار هکتار کشت پاییزه در این منطقه انجام شد اما امسال به کمتر از 70 هزار هکتار رسید.

چنگلوایی افزود:‌ حتی ما به تخصیص 80 درصدی راضی نیستیم و انتظار داریم که تخصیص در حوضه کرخه و مارون 100 درصدی باشد و از این مساله کوتاه نمی‌آییم، مگر این‌که سازمان آب و برق به ما با دلیل ثابت کند که نمی‌تواند کمتر از 100 درصد آب را تخصیص دهد. معتقدیم حتی 80 درصد نیز اجرایی نشده و تخصیص آب به میزان 60 درصد بوده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباره اجرای طرح انتقال آب از طریق تونل کوهرنگ سه، خاطرنشان‌کرد: ‌اگر این طرح اجرایی شود باید فاتحه کشاورزی خوزستان را خواند. در حال حاضر بدون انتقال آب، بر سر تخصیص آب در حال چانه‌زدن با سازمان آب و برق هستیم؛ انتقال هر میزان آب از سرشاخه‌های رودخانه‌های استان برای مصارف صنعتی و کشاورزی سایر استان‌ها، قطعا اثر منفی و بسیار نامطلوبی روی آینده کشاورزی استان و حتی کشور خواهد داشت.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.