• یکشنبه / ۲۵ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۳۴
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 93082512967

شیوه زندگی ایرانیان با محیط زیست سازگار نیست

معصومه ابتكار

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فرهنگ و شیوه زندگی و منش ایرانیان و جوانان امروز ما با محیط زیست سازگاری کمی دارد، گفت: قطعا در این شرایط کار فرهنگی و پرداختن به بحث کتاب‌خوانی موثر خواهد بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فرهنگ و شیوه زندگی و منش ایرانیان و جوانان امروز ما با محیط زیست سازگاری کمی دارد، گفت: قطعا در این شرایط کار فرهنگی و پرداختن به بحث کتاب‌خوانی موثر خواهد بود.

به گزارش خبرنگار محیط زیست ایسنا، معصومه ابتکار در نخستین جشنواره انتخاب کتاب سال محیط زیست سخنان خود را با تشکر از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شروع کرد و گفت: باید از آقای جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) برای ایجاد یک فضای سالم برای نوشتن و ایجاد امنیت برای نویسندگان تشکر کرد. نویسندگان باید بتوانند در قالب قانون به نگرش و نگارش بپردازند و این تحول خوبی بوده که بعد از یک دوره سخت در وزارت ارشاد ایجاد شده است.

او افزود: آزادی و مسئولیت‌پذیری در کنار هم معنا پیدا می‌کنند و در جامعه‌ای که نتوانیم حداقل‌ها را برای بیان اندیشه و نقد فراهم کنیم نمی‌توان زمینه را برای حل مشکلات فراهم کرد. هنوز برخی فکر می‌کنند با برخوردهای سخت‌افزاری می‌توانند مشکلات را حل کنند اما بخشی از آسیب‌های محیط زیستی هم به مسائل فرهنگی بازمی‌گردد. متاسفانه فرهنگ و شیوه زندگی و منش ایرانیان و جوانان امروز ما با محیط زیست سازگاری کمی دارد و قطعا در این شرایط کار فرهنگی و پرداختن به بحث کتاب‌خوانی موثر خواهد بود.

ابتکار همچنین گفت: افراد زیادی هستند که با خواندن یک کتاب متحول می‌شوند. من به یاد دارم که با خواندن کتاب «شازده کوچولو» تحت تاثیر قرار گرفتم و امروز هم این کتاب اثر خودش را دارد که نشان از جاودانگی آن است.

رییس سازمان محیط زیست همچنین گفت: در دوره‌ای می‌گفتند رسانه‌های جدید می‌توانند جای کتاب را بگیرند، اما کتاب جای خود را در میان رسانه‌های دیگر باز کرد و این قالب بسیار می‌تواند به محیط زیست کمک کند. ما برنامه ویژه‌ای با آموزش و پرورش در زمینه محیط زیست داریم و امیدواریم آموزش و پرورش در بحث کتاب‌خوانی هم وارد شود و ما بتوانیم یک جنبش کتاب‌خوانی در همه حوزه‌ها و در بحث محیط زیست راه بیاندازیم.

ابتکار در ادامه با اشاره به اهمیت مسائل میان‌رشته‌یی در زمینه محیط زیست گفت: امروزه مباحثی چون فلسفه‌، تاریخ‌، حقوق‌، فرهنگ و روانشناسی محیط زیست مطرح است و این موارد زمینه‌هایی است که خوشحال می‌شویم روی آن‌ها کار شود. امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت ارشاد گام برداریم و حتی این کتاب‌ها را به زبان‌های دیگر ترجمه کنیم.

او همچنین درباره نخستین جشنواره کتاب سال محیط زیست گفت: کتاب‌ها برای بررسی در جشنواره بسیار زیاد بودند و زمان ما برای ارزیابی کم بود. اما امیدواریم در سال‌های بعد این جایزه با آمادگی و دقت بیشتری برگزار شود.

در ادامه این مراسم درویش - دبیر جشنواره کتاب سال محیط زیست - درباره آثار بررسی‌شده در این جشنواره گفت: در این جشنواره از بین بیش از 300 اثری که در حوزه‌های گوناگون تخصصی‌، حقوقی‌، دینی‌،‌ کودک و نوجوان و نشریات دریافت کردیم به انتخاب یک هیات داوری 64 نفره جوایزی به صاحبان 25 اثر اهدا می‌شود و امیدواریم برگزاری این جشنواره بتواند سبب شود هم نویسندگان طبیعت‌دوست بیشتری به نوشتن ترغیب شوند و هم ناشران پرشمارتری پای در سرمایه‌گذاری در این مقوله فرهنگی بگذارند.

درویش در ادامه با تاکید بر اینکه طبیعت ایران حال خوبی ندارد، گفت:سازمان حفاظت محیط زیست امیدوار است بنیانگذاری جشن ملی انتخاب برترین کتاب محیط زیست سبب شود تا نویسندگان طبیعت دوست بیشتری ترغیب به نوشتن در این حوزه شوند و همچنین ناشرین پرشمارتری به سرمایه گذاری در این مقوله روی آورند و هم سهم بیشتری از فضای نشریه‌ها را به محیط زیست اختصاص یابد.

مظاهری - معاون آموزش و پژوهش سازمان محیط زیست – نیز با اشاره به اهمیت کتاب‌خوانی و نقش آن در حفاظت از محیط زیست گفت: برای جبران خسارت های وارد آمده به محیط زیست ضرورت آموزش و دانش افزایی برای تغییر رفتار اقشار مختلف جامعه به ویژه مدیران ارشد و تصمیم سازان کشور به شدت احساس می شود.

وی با بیان اینکه سازمان در تلاش است از تمام فرصت ها و ظرفیت های ایجاد شده در جهت تحقق اهداف خود بهره گیرد، گفت: از آنجا که پیش زمینه حفاظت از محیط زیست توسط مردم و مسوولان، افزایش دانش و آگاهی آنها در همه سطوح و مقاطع سنی درباره نقش محیط زیست در ادامه حیات بشر است، لازم است در فرهنگ خود کتاب و کتابخوانی سفارش و زیرساخت های آن بیش از پیش فراهم شود.

مظاهری خاطرنشان کرد: همانگونه که بزرگان دین ما تاکید کرده اند حفاظت از محیط زیست وظیفه ای همگانی قلمداد شده و هر ایرانی باید خود را در رویارویی با چالش های آن مسوول بداند و بی تردید تهیه، تالیف و تدوین کتاب پیرامون مباحث و چالش های محیط زیستی یکی از موثرترین و کارآمدترین روش های تحقق این هدف در سازمان محیط زیست است.

معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست حفظ و حراست از منابع طبیعی،‌عناصر حیاتی،‌ ثروت و سرمایه‌های ملی را رسالت سازمان دانست و افزود: سازمان حفاظت از محیط زیست با استناد بر اصل پنجاهم قانون اساسی کشور که حفاظت از محیط زیست را وظیفه‌ای همگانی می‌داند، می‌کوشد از تمام فرصت‌ها و ظرفیت‌های ایجاد شده در جهت تحقق اهداف خود بهره بگیرد چرا که اجرای تصمیم‌های نابخردانه توسط انسان‌ها و طمع ورزی‌های نامحدود او،‌ تعادل و توازن طبیعت را بر هم زده و موجب وارد آوردن خسارت‌های جبران ناپذیر به محیط زیست می‌شود.

مظاهری ادامه داد: ضرورت آموزش و دانش افزایی برای تغییر رفتار اقشار مختلف جمعه به ویژه مدیران ارشد و تصمیم سازان کشور، برای حفظ و نگهداری از مواهب خداوندی که پیرامون بشر است، بشدت احساس می‌شو د و از آنجا که پیش زمینه حفاظت از محیط زیست توسط مردم و مسوولان،‌ افزایش دانش و آگاهی آنها در همه سطوح و در همه مقاطع سنی، درباره نقش محیط زیست در ادامه حیات بشر است، لازم است در فرهنگ مردمان سرزمینمان، کتاب و کتاب خوانی، سفارش، تشویق و ترغیب شده و زیر ساخت‌های آن نیز فراهم شود.

وی در پایان بیان کرد: از این رو سازمان حفاظت محیط زیست مصمم شد تا همزمان با برگزاری هفته کتاب در کشور (24 تا 30 آبان) اقدام به برگزاری نخستین جشنواره ملی کتاب سال محیط زیست کند تاکه در خیزش احساس مسوولیت مردم نسبت به آشنایی با منابع طبیعی و سرمایه‌های حیاتی محیط زیست و حفظ و نگهداشت آن گام‌های موثر بردارند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.