• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۳:۵۳
  • دسته‌بندی: اصفهان
  • کد خبر: 93082613662
  • منبع : نمایندگی دانشگاه اصفهان

ممنوعیت شکار، امنیت را به نخجیرگاه‌ها باز می‌گرداند؟

منطقه شکار ممنوع شاسکوه

ایسنا/اصفهان مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: محیط زیست استان نه تنها از کمبود محیط‌ بان رنج می‌برد بلکه امکانات و تجهیزات در دسترس این محیط بانان نیز پاسخگوی نیازهای زیست محیطی استان نیست.

مدیرکل محیط زیست استان اصفهان گفت: محیط زیست استان نه تنها از کمبود محیط‌ بان رنج می‌برد بلکه امکانات و تجهیزات در دسترس این محیط بانان نیز پاسخگوی نیازهای زیست محیطی استان نیست.

حمید ظهرابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه اصفهان، در بیان وضعیت حیات وحش ایران اظهارکرد: دست اندازی‌های بشر در طبیعت، تخریب و محدود سازی زیستگاه‌ها، حذف کریدورهای اصلی حیات وحش و مهاجرت‌های درون زیستگاهی و برون زیستگاهی گونه‌های جانوری در حیات وحش باعث بروز آسیب‌های زیادی به حیات وحش کشور شده است.

وی با اعتقاد به کارآمد بودن طرح پنج ساله ممنوعیت شکار برای احیای زیستگاه‌های حیات وحش ایران افزود: با شروع رشد شتابنده توسعه کشور بیشتر قریب به اتفاق زیستگاه‌های کشور به جز تعداد معدودی از موارد حفاظت شده آن‌ها مورد تخریب قرار گرفته‌اند به طوری که نه تنها در این زیستگاه‌ها جمعیت حیات وحش رو به افول و نابودی رفته است بلکه زیست بوم‌های طبیعی نیز از بین رفته است.

افزایش سلاح‌های در دست مردم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اضافه کرد: در مقطع زمانی کنونی اجرایی کردن طرح ممنوعیت شکار برای جلوگیری از رشد فزاینده تخریب زیستگاه‌ها و ایجاد زمانی برای تنفس حیات وحش و تجدید گونه‌های جانوری و گیاهی می‌تواند اثر بخش و مفید باشد.

ظهرابی صدور مجوزهای شکار را خارج از ظرفیت اکوسیستم‌های طبیعی کشور دانست و گفت: لازم است در سیاست‌های مربوط به صدور مجوزهای شکار تجدید نظر کلی صورت گیرد چرا که بر اساس قوانین چهارم و پنجم توسعه وزارت دفاع مکلف بود تعداد سلاح شکاری در دست مردم را کاهش دهد و میزان آن را با ظرفیت قابل برداشت حیات وحش تنظیم کند اما بر خلاف انتظار نه تنها در تعداد این سلاح‌ها تغییری ایجاد نشد بلکه بیشتر هم شد مسئله‌ای که به صورت مستقیم بر افزایش شکار غیر مجاز برخی شکارچیان حیات وحش تأثیر بسزایی گذاشت.

محیط بانان نیازمند حمایت بیشتر

وی با تاکید بر اینکه لازم است به مدت چند سال از صدور پروانه شکار ممانعت شود، ادامه داد: باید در کنار محدود کردن اقدام قانونی شکار برای شکارچیان ضوابط قانونی سخت گیرانه‌ای نیز برای متخلفان شکار در نظر گرفته شود هم‌چنین لازم است آموزش‌های مناسب در جهت فرهنگ سازی و ارتقا دانش آحاد جامعه نسبت به مسائل مربوط به محیط زیست و حیات وحش داده شود چرا که تصویب طرح ممنوعیت شکار در شرایطی که قوانین موضوعه کشور به شکل مطلوب و مؤثر در مواجهه با شکارچیان غیر قانونی حیات وحش بازدارنده نیست به تنهایی نمی‌تواند در احیا زیست بوم‌های طبیعی مؤثر باشد.

وی افزود: سال‌های سال است که از تدوین قوانین مربوط به شکار می‌گذرد و شکارچیان غیر مجاز نیز به علت نامتناسب بودن میزان جرم با جرائم یا مجازات‌های در نظر گرفته شده برای آن‌ها همچنان به انجام اعمال غیر قانونی خود مبادرت می‌کنند بنابراین مجلس شورای اسلامی باید با تغییر یا اصلاح قوانین این حوزه، مجازات‌های سنگین تر و سخت‌گیرانه‌تری را برای این افراد در نظر بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: در کنار اصلاح قوانین، ماموران محیط زیست و محیط بانان نیز نیازمند قوانین حمایتی بیشتری هستند به طوری که وضعیت معیشتی این افراد باید بهبود یابد تا امنیت شغلی آن‌ها تضمین شود.

ناهماهنگی‌های بین‌بخشی دولت عامل نابودی زیستگاه‌های طبیعی

ظهرابی وضعیت کمی محیط‌بانان استان اصفهان را نامطلوب توصیف کرد و گفت: محیط زیست استان نه تنها از کمبود محیط‌بان رنج می‌برد بلکه امکانات و تجهیزات در دسترس این محیط‌بانان نیز پاسخگوی نیازهای زیست محیطی استان اصفهان نیست به طوری که می‌توان گفت تعداد محیط‌بان‌های فعال در محیط‌های تحت کنترل سازمان محیط زیست از میانگین کشوری دو برابر کمتر و نسبت به میانگین‌های کشوری پنج برابر کمتر است و این افراد از نظر دسترسی به تجهیزات و ادوات مورد نیاز نیز در مقایسه با شکارچیان غیر مجاز محیط‌های اکولوژیکی که از تجهیزات فوق مدرن استفاده می‌کنند به شدت در مضیقه قرار دارند.

وی ناهماهنگی‌های بین بخشی دولت را عامل دیگر از بین رفتن زیستگاه‌های طبیعی دانست و ادامه داد: بروز ناهماهنگی در بخش‌های مختلف دولت در سال‌های گذشته باعث صدور مجوزهای بی رویه و خارج از ظرفیت محیط‌های طبیعی به شکارچیان شده و جمعیت حیات وحش کشور را به مخاطره انداخته است این مسئله در شرایطی رخ می‌دهد که لغو پروانه شکارچیان متخلف نیز از سوی متصدیان مربوطه با جدیت انجام نمی‌شود.

پروانه سلاح شکارچیان بی صلاحیت لغو شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان افزود: اگر یک شکارچی صلاحیت استفاده از اسلحه را ندارد و در صورت در اختیار داشتن سلاح در قالب یک قانون شکن ظاهر می‌شود باید هر چه زودتر پروانه حمل سلاح او لغو شده و اسلحه نیز از او گرفته شود در حالی که اکنون کشور با فقدان‌های تصمیم گیری در این زمینه رو به رو است.

ظهرابی با اشاره به تغییر کاربری زیستگاه‌های طبیعی و تأثیر آن در تخریب زیست گاه‌های طبیعی اظهار کرد: عبور جاده‌ها از میان زیست بوم‌ها، احداث خط لوله آب، گاز و برق از میان زیست گاه‌های اکولوژیک طبیعی و انجام فعالیت‌های عمرانی تعریف نشده در این محل‌ها از جمله عواملی است که جمعیت حیات وحش را تهدید می‌کند به همین دلیل نیز لازم است پیش از هر چیز در احداث انواع پروژه‌های عمرانی ارزیابی‌های زیست محیطی در مکان مربوطه صورت بگیرد و قوانین و مقررات زیست محیطی به شکل مطلوب مورد توجه بخش‌های مختلف قرار گیرد.

وی درباره نتایج سفر اخیر رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به اصفهان تصریح کرد: در جلسه مشترک رییس سازمان با مدیران محیط زیست استان اصفهان وضعیت آلودگی هوای شهر اصفهان و آسیب‌هایی که از این طریق متوجه مردم این شهر است و نیز مسائل مربوط به رودخانه زاینده رود و تالاب بین‌المللی گاوخونی مورد بررسی قرار گرفت و گزارشی از اقدامات صورت گرفته در استان به رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور تقدم شد.

احیای زاینده رود واجب بود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان درباره جزئیات اقدامات مؤثر صورت گرفته در استان اصفهان طی ماه‌های گذشته خاطر نشان کرد: توزیع بنزین یورو 4 و گازوئیل با کیفیت مطلوب، ممنوعیت استفاده از مازوت در دو نیروگاه صنعتی استان اصفهان، اعمال محدودیت‌های ترافیکی ثمر بخش برای بهبود وضعیت هوای شهر اصفهان و انجام راهکارهایی برای ساماندهی به کار کوره‌های تولید سنتی آجر و گچ در حاشیه شهر اصفهان و انتقال صنایع مزاحم و آلاینده مثل ریخته گری و ساخت طلا از داخل به خارج شهر اصفهان از جمله اقدامات صورت گرفته برای بهبود وضعیت آلودگی شهر صفهان بوده است.

ظهرابی در بیان تصمیمات صورت گرفته برای آب اصفهان گفت: احیای رودخانه زاینده رود مسئله واجب و ضروری بود که در روزهای گذشته صورت گرفته است چرا که زاینده رود به عنوان یکی از شریان‌های اساسی کویر مرکزی ایران شناخته می‌شود و به همین دلیل نیز لازم بود برای تأمین حق آبه رود خانه زاینده رود و تالاب بین‌المللی گاو خونی به عنوان میزبان تعداد بسیار زیادی از گونه‌های جانوری و گیاهی با همکاری وزارت نیرو، سازمان محیط زیست و شرکت آب منطقه‌ای تصمیمی گرفته می‌شد.

وی با تاکید بر اینکه الگوی بهره برداری از آب در استان اصفهان نیازمند بازنگری است، ادامه داد: اصلاح الگوی کشت توسط کشاورزان و تصفیه فاضلاب‌های شهری، صنعتی و کشاورزی از جمله مواردی است که در استان اصفهان نیازمند تغییر و بازنگری و انجام است.

تعیین علمی حق آبه زاینده پیچیده‌ است

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار کرد: سازمان محیط زیست در تلاش است از طریق انعقاد قرار داد با یک کارشناس مجرب از نظرات کارشناسی، علمی و راهبردی این فرد برای تعیین حق آبه واقعی زاینده رود از سرآب تا تالاب در مقاطع مختلف زمانی و بر اساس کارکردهای متفاوت اکولوژیکی و با توجه به شرایط آبخیز منطقه بهره برداری کند و با نصب سیستم‌های اندازه گیری کمیت در کنار آیش کیفیت رودخانه در طولانی مدت وزارت نیرو را مجاب کند تا حق آبه تالاب گاو خونی و زیستگاه‌های طبیعی اطراف را در اختیار اصفهان قرار دهد.

ظهرابی با اذعان به این‌که تعیین علمی حق آبه زاینده رود کار مشکل و پیچیده‌ای است، تصریح کرد: در این مسیر باید مباحث اکولوژیکی، هیدرولوژیکی و تمام نیازهای حوضه آبریز با توجه به مسائل اقتصادی و اجتماعی مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم در آینده به خوبی این وعده محقق شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چه تضمینی برای محقق شدن برنامه‌های حفاظت محیط زیست استان اصفهان وجود دارد گفت: دولت عزم خوبی برای بر طرف کردن مشکلات زیست محیطی استان اصفهان دارند البته نباید این حقیقت بزرگ را از خاطر برد که توسعه پایدار کشورها تنها در شرایط حفظ محیط زیست استان‌ها و ایجاد فضای سالم و پایدار برای محیط‌های اکولوژیکی کشور محقق می‌شود البته سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یک نهاد نظارتی و حکومتی از ابزارهای مناسبی برای احقاق حقوق زیستگاه‌های طبیعی کشور برخوردار است و به همین دلیل نیز امید است در یک برنامه میان مدت حق آبه زاینده رود و تالاب بین المللی گاو خونی تأمین شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.