• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۱۵
  • دسته‌بندی: تولید و تجارت
  • کد خبر: 93082613679
  • خبرنگار : 90136

وزیر کشاورزی خبر داد

حذف عوارض صادرات کالاهای کشاورزی/تغییر کاربری اراضی منافع همه شده است

حجتي

وزیر جهاد کشاورزی از حذف عوارض صادرات کالاهای کشاورزی خبر داد و گفت: در زمینه تغییر کاربری اراضی وضعیت به گونه‌ای شده که منافع همه دست اندرکاران (کشاورز، سرمایه گذار و مسئولان محلی) در تغییر کاربری است که این وسوسه بزرگترین ضربه را به کشور می‌زند.

وزیر جهاد کشاورزی از حذف عوارض صادرات کالاهای کشاورزی خبر داد و گفت: در زمینه تغییر کاربری اراضی وضعیت به گونه‌ای شده که منافع همه دست اندرکاران (کشاورز، سرمایه گذار و مسئولان محلی) در تغییر کاربری است که این وسوسه بزرگترین ضربه را به کشور می‌زند.

به گزارش ایسنا، محمود حجتی شب گذشته - یکشنبه - با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: همیشه در قیمت‌گذاری محصولات، تمام مصالح و منافع تولیدکننده باید لحاظ شود و در عین حال به مصرف کننده نیز نباید ظلم شود. ما می خواهیم هر دو قشر را در کنار یکدیگر مورد حمایت قرار دهیم و به آن ها توجه کنیم به همین دلیل سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده در حال فعالیت و خدمات رسانی هستند.

وی با اشاره به اینکه تولید کننده و مصرف کننده هر دو در قیمت گذاری به منظور پایداری مورد توجه قرار می گیرند، گفت: طی 20 سال گذشته منابع آب و خاکی که به گندم تخصیص می دهیم تقریبا ثابت است ولی آن گونه که باید بهره وری داشته باشیم هنوز نداشته ایم. البته در یک بازده زمانی، چند سال پیش با افزایش بهره وری در زمینه گندم به خود کفایی رسیده بودیم.

خرید 6.7 میلیون تن گندم در سال جاری

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: ذرت محصولی است که اواخر بهار کشت شده و در اواخر شهریور و مهر ماه نیز برداشت می شود در صورتی که گندم در فصل پاییز کشت می شود. در سال زراعی 80 - 79 حدود 20 الی 30 درصد شاهد جهش قیمت تضمینی گندم بودیم. سال زراعی گذشته بارش ما به مراتب از سال زراعی قبلی کمتر بود ولی چهار میلیون و 800 هزار تن گندم خریداری سال گذشته به شش میلیون و 700 هزار تن در سال جاری افزایش پیدا کرد.

وی افزود: امسال دو میلیون تن گندم بیشتری نسبت به سال گذشته از کشاورزان خریداری کردیم. برای افزایش بهره وری محصولات کشاورزی باید کود و بذر به موقع در اختیار کشاورزان قرار بگیرد. همچنین کشاورزان باید ماشین آلات لازم را داشته و مسائل مربوط به مبارزه با آفات و علف های هرز را به خوبی ارزیابی کنند.

وی در ارتباط با قوانین بالا دستی در زمینه محصولات اساسی گفت: خوداتکایی به محصولات اساسی مورد نیاز جزو ابلاغیه ها بوده و در قوانین بالادستی موجود است. همچنین در سیاست های کلی و در اقتصاد مقاومتی قوانین بالادستی ناظر بر کار ما هستند.

حجتی گفت: گندم محصولی است که بیشترین آب سبز (آب باران) را نسبت به سیر محصولات استفاده می کند. ما نمی توانیم در مکانی که در حال کاشت گندم هستیم محصول دیگری بکاریم. هم اکنون حدود شش میلیون و 200 هزار هکتار در سراسر کشور در حال کاشت گندم هستند که از این آمار حدود دو میلیون و 200 هزار هکتار آن آبی و چهار میلیون هکتار نیز دیمی است. البته کلزا و جو قابلیت جایگزینی با گندم را دارند حتی در مناطق گرمی مانند خوزستان چغندر پاییزه را نیز به علت مبارزه با آفات و علف های هرز می توان جایگزین گندم کرد.

500 هزار هکتار اراضی کشاورزی دنیا در اختیار ایرانیان

وی در پاسخ به اینکه در مقام عمل به عنوان وزیر کشاورزی به دیدگاه کارشناسی خود عمل می کنید یا اسناد بالادستی؟ گفت: در مقام عمل به مباحث کارشناسی عمل می کنیم که منطبق با اسناد بالادستی هستند. در حال حاضر نزدیک به 500 هزار هکتار اراضی کشاورزی در سراسر دنیا در اختیار ایرانیان است.

این عضو دولت یازدهم گفت: حدود 900 هزار هکتار از سطح اراضی اختصاص داده شده به گندم را در طول برنامه های انجام شده کاهش می دهیم چون بخشی از آن ها به دلیل وضعیت آب و خاک اصلا قابل کشت نیست. گندم را اگر با اصول فنی تولید کنیم نیاز کشور قابل تامین است. در زمینه محصول برنج معتقدیم اصلا به مصلحت کشور نیست که در مناطقی به جز استان های گیلان و مازنداران این محصول برداشت شود.

افزایش واردات گندم در سال جاری به منظور ذخیره‌سازی

حجتی افزود: قطعا تا عید امسال گندم بیشتری نسبت به سال گذشته وارد می کنیم. علی رغم اینکه امسال دو میلیون تن گندم بیشتری خریداری شد ولی طبق برنامه ای که در ارتباط با ذخیره سازی گندم به عنوان قوت اساسی مردم داریم و همچنین بر اساس توصیه مسئولان نظام، ما موظف هستیم حداقل معادل شش ماه مصرف مردم ذخیره گندم داشته باشیم.

وی در پاسخ به اینکه چرا کشاورزی در بسته خروج از رکود به عنوان پیشران اقتصادی نیست؟ گفت: بخش کشاورزی در این بسته کم و بیش حضور داشته اما رکودی که در صنعت مطرح شد اصلا در کشاورزی با آن شدت وجود نداشت. دلیل نبود رکود با این شدت هم این بود که کشاورزی به منابع، امکانات و نیروی انسانی داخلی متکی است و با ظرفیت داخلی در حال فعالیت است.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه با توجه به اینکه کشاورزی قابلیت های بیشتری دارد نباید بیشتر به آن توجه کرد ؟ گفت: در مسئولان نگاه و توجه ویژه به کشاورزی وجود دارد. در دنیای توسعه یافته بخش صنعت و کشاورزی پایین آمده و خدمات بالا رفته است. در آمریکا که بزرگترین تولید کننده محصولات کشاورزی است سالانه چند صد میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی پرداخت می شود تا این بخش باقی مانده و به خوبی فعالیت کند. در ایران به دنبال افزایش میزان سهم تولید در کشاورزی هستیم.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته مبلغ 700 میلیارد تومان و سال جاری نیز مبلغ 800 میلیارد تومان به ماشین آلات کشاورزی اختصاص یافت، گفت: قطعا سرمایه گذاری یکی از گلوگاه های توسعه بخش کشاورزی است. سهم تشکیل سرمایه در این بخش طی سال های اخیر تنها سه تا چهار درصد است که باید خیلی افزایش پیدا کند.

وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به اینکه برای ساماندهی نظام توزیع و فروش و خدمات پس از تولید محصولات کشاورزی باید چه کاری انجام شود؟ گفت: سیستم ما هنوز به روش سنتی اداره می شود. در حال حاضر در دنیا محصولات با دو روش به بازار عرضه می شود که عمده آن شبکه های زنجیره ای هستند که مستقیم از تولید کننده یا تاجر های عمده فروش کالای مورد نیاز خود را دریافت می کنند و خودشان توزیع می کنند. روش دوم نیز این است که اتحادیه ها و تعاونی های خود تولید کننده اقدام به عرضه محصولات می کنند.

متاسفانه ما سیستم سنتی داریم و در کنار آن پوشش های اسمی و دلالی نیز فعالیت می کنند. ما باید تولید کنندگان را متشکل کرده و آن ها را از نظر مالی و تسهیلاتی تقویت کنیم. همچنین باید کاری کنیم که تولید کنندگان خودشان در بازارها حضور پیدا کنند البته این کار سخت و سنگینی است.

افرادی که در صنف، بازرسی و شهرداری ها هستند باید کاری کنیم که این مسئله هر چه سریع تر حل شود. متاسفانه برخی مواقع شاهد این هستیم که تنها یک سوم از قیمتی که محصول در بازار عرضه می شود را به تولید کننده پرداخت می کنند. در حال تلاش هستیم که این مشکل هرچه سریعتر هر شود.

حجتی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش منابع آبی چرا هنوز محصولات آب بر مانند هندوانه به سایر کشورها صادر می شود، گفت: ما آبی برای کاشت هندوانه و صادر آن در کشور نداریم ولی کشاورزان هم برخی مواقع در موقعیتی قرار می گیرند که متوجه می شوند این کار برایشان صرفه دارد و آن را انجام می دهند. باید کاری کنیم که کشاورز به سمت محصولاتی که ما می خواهیم تولید کنند که در عین حال آب کمتری هم مصرف شود. صادرات نخود تا هشت ماه پیش ممنوع بود و اکنون نباید اینگونه باشد. عوارض صادرات کشاورزی را کلا حذف کردیم به استثنای برخی از کالاهایی که یارانه دارند البته تمام این کالاهای یارانه دار هم شامل عوارض نمی شوند.

وی درباره کاهش طرح 550 هزار هکتاری به 300 هزار هکتار گفت: با توجه به اعلام وزارت نیرو مبنی بر محدودیت آب در فاز اول این طرح 307 هزار هکتار را در دستور کار قرار دادیم و اکنون بزرگترین کارگاه آب و خاک کشور در خوزستان است و نزدیک به 50 شرکت پیمانکاری در حال اجرای آن هستند.

کشت محصولات کم‌آب در ارومیه

حجتی در ارتباط با اجرای طرح نکاشت برای احیای دریاچه ارومیه گفت: اکنون بحث کاشت مطرح است. ما می خواهیم محصولاتی را کشت کنیم که آب کمتری را نیاز داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در ارتباط با تغییر کاربری اراضی در شمال گفت: وضعیت به گونه ای شده که منافع همه دست اندرکاران (کشاورز، سرمایه گذار و مسئولان محلی) که دارند به شکل کوتاه مدت به موضوع نگاه می کنند این است که تغییر کاربری انجام شود ولی این به ضرر کشور و آسیب به سرمایه های ملی است. دولت به طور جد نسبت به این موضوع حساس است و در دستور کار خود قرار داده ایم هر چند یک سری مشکلات قوانین و مقررات هم داریم که آن را مورد بازنگری قرار می دهیم.

وی افزود: با مجوز شهرداری تغییر کاربری به افراد داده نشده است و کار خیلی از افراد به دستگاه های قضایی کشیده شده است. سرمایه گذاران اول مقررات را مطالعه کرده و بعد در آنجا حضور پیدا کنند. اصل بر این است که زمین های کشاورزی تغییر کاربری داده نشود.

به گفته حجتی اگر در حوزه طرح هادی روستا باشد امکان تغییر کاربری اراضی را با مجوز از شهرداری می گیرند. شهرداری در زمینه تغییر کاربری اراضی از مراجع استعلام کرده ولی با وجود اینکه پاسخ منفی شنیده اما جواز را صادر کرده که حتی در برخی موارد به دستگاه قضا کشیده شده است. با حضور جدی وزیر کشور و دستورالعملی که صادر کرده خوشبختانه این مسئله به شدت کاهش پیدا کرده است.

دامداری ایران با دنیا قابل رقابت است

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: صنعت دامداری ما یک صنعتی است که امروز قابل رقابت با دامپروری های مدرن دنیا است و رکوردهایی که کمتر جایی پیدا می شود را در حال حاضر داریم. سرمایه گذاری های سنگینی در این زمینه انجام شده و خوشبختانه وضعیت رو به جلویی داریم.

وی افزود: یک مشکل صنعت دامپروری این است که محصول تولیدی آن ها به نام شیر آسیب پذیر است و چهار ساعت بیشتر نمی تواند دوام پیدا کند، اگر بیشتر از چهار ساعت ماند و تبدیل نشد بار میکروبی آن به شدت افزایش پیدا کرده و بعد هم باید از بین برده شود.

حجتی گفت: در ارتباط با قیمت محصولات لبنیات دولت در دو مرحله وارد کار شد؛ در سال گذشته که قیمت شیر یک هزار و 130 تومان بود و دامداران نسبت به این قیمت اعتراض داشتند و دولت مصوب کرد شیر از دامدار با قیمت یک هزار و 300 تومان خریداری شود. با توجه به اینکه دولت اصرار داشت هزینه نهایی محصول افزایش پیدا نکند مبلغ 300 میلیارد تومان برای چهار ماه آخر سال گذشته را پرداخت کرد. برای سه ماه اول امسال هم دولت 225 میلیارد تومان تصویب کرده و در اختیار دامداران قرار داد.

وزیر کشاورزی گفت: دولت توافق کرد که 15 درصد قیمت فرآورده های لبنی افزایش پیدا کند و صنایع لبنی تمکین نکردند. مقرر کردیم سازمان تعاون روستایی میزان عرضه بیش از تقاضا را تبدیل به شیر خشک کند تا عرضه و تقاضا را در مصرف فرآورده های لبنی متعادل کنیم. تولید شیر بیشتر از ظرفیت کارخانه ها نیست و این نظر را دارند که بازار کشش این ظرفیت تولید را ندارد.

افزایش ظرفیت تولید مرغ به 3 میلیون تن

وی اظهار کرد: رابطه با قیمت مرغ من نمی دونم چرا فکر می کنید دولت به دنبال ایجاد مشکل است. دولت با تمام توان به دنبال حل مشکلات است. آن چیزی که امروز اتفاق افتاده این است که ظرفیتی که در صنعت مرغ ایجاد کردیم خیلی بیشتر از نیازمان است. ما نزدیک دو میلیون تن مصرف داریم و ظرفیتی که ایجاد کردیم بیش از سه میلیون تن است.

حجتی افزود: در مرغ مادر که جوجه یک روزه را تولید می کند ظرفیت ما دو برابر است. امروز در شرایطی که قرار داریم باید تولید را مدیریت کنیم. باید زنجیره را مدیریت کرد و حضور همه مسئولان مربوطه و تشکل ها را می طلبد.

هنوز با روس ها به توافق صادرات محصولات پروتئینی نرسیده‌ایم

وزیر جهاد کشاورزی درباره زیان مرغداران گفت: در دوره قبل هم این گونه بوده است. ما یک ظرفیت زیاد را در مرغداری داریم که یا باید از آن محدود استفاده کنیم و یا اینکه برای آن تقاضا ایجاد کنیم. اگر بخواهیم محدود از آن استفاده کنیم باید همکاری تولید کنندگان را داشته باشیم و اگر بخواهیم برای آن بازار صادراتی تعریف کنیم نیاز به مقدماتی دارد. هنوز روس ها را علی رغم سفری که داشتیم نتوانستیم برای صادر کردن محصولات پروتئینی به توافق برسیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.