• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۴:۵۵
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 93082613725
  • منبع : نمایندگی زنجان

رئیس سازمان محیط زیست

مناطق حفاظت‌شده تهران با زمین‌خواری گسترده‌ روبروست

سفر معصومه ابتکار به تبریز

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید موضوع محیط زیست با جدیت دنبال می‌شود، گفت: دولت حساسیت ویژه‌ای نسبت به مشکلات زیست‌ محیطی دارد.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در دولت تدبیر و امید موضوع محیط زیست با جدیت دنبال می‌شود، گفت: دولت حساسیت ویژه‌ای نسبت به مشکلات زیست‌ محیطی دارد.

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایرانایسنا) -منطقه زنجان، معصومه ابتکار امروز دوشنبه در دیدار با حجت‌الاسلام و المسلمین "علی خاتمی" نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان، از منابع آبی، تالاب‌ها و محیط زیست به عنوان سرمایه فوق‌العاده برای انسان‌ها یاد کرد و افزود: بی‌تردید آسیب دیدن این سرمایه باعث خواهد شد تا مشکلات زیادی متوجه جوامع شود، لذا معتقدیم از دست رفتن تالاب‌ها و منابع آبی، شرایطی را حادث می‌کند که تبعات آن متوجه محیط زیست خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه عقب‌ماندگی‌ها و مشکلات زیادی در کشور وجود دارد که با همدلی و همراهی می‌توان آن‌ها را رفع کرد، تصریح کرد: باید با تلاش و همت مانع از دست رفتن سرمایه بزرگ زیست‌محیطی شویم، این در حالی است که سازمان محیط زیست هم‌اکنون با چالشی به نام استفاده از آب‌شرب برای مصارف کشاورزی مواجه است، به همین خاطر کشاروزی ما باید دچار انقلاب اساسی در عرصه محیط زیستی شود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه، مقوله زمین‌خواری را یکی از چالش‌های اساسی امروز دانست و اظهار کرد: متاسفانه مناطق حفاظت شده در تهران با پدیده زمین‌خواری آن‌هم به طور گسترده مواجه است، به همین دلیل بخش مهمی از فعالیت‌های محیط زیست، رفع و مقابله با این زمین‌خواری‌ها است.

ابتکار همچنین از تشکیل اتاق فکر در این سازمان خبر داد و با بیان اینکه این اتاق فکرها باید در مراکز استان‌ها نیز ایجاد شود، خاطرنشان کرد: این اتاق‌های فکر باید با مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه محیط زیست دانشگاه‌ها و بخش خصوصی صنعت تشکیل شود تا با تحقق این مهم بتوانیم گام بلندی در راستای رفع چالش‌های زیست‌محیطی کشور برداریم.

وی با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست مقوله‌ای است که برای اهتمام به آن همکاری و تعامل مردم و نهادهای غیردولتی ضروری است، افزود: تعامل همگانی باعث می‌شود که حوزه محیط زیست از چالش‌ها به دور بماند.

بهره‌برداری 3.5 برابر ظرفیت زیستی از محیط در کشور

ابتکار در نشست تخصصی محیط زیست زنجان نیز با بیان اینکه در ایران 3.5 برابر ظرفیت زیستی از محیط‌ بهره‌برداری می‌شود، گفت: اصلاح الگوی مصرف آب و انرژی در کشور بسیار ضروری است.

وی تصریح ‌کرد: باید به این نکته توجه کرد که محیط زیست تا حدی ظرفیت دارد و نمی‌توان بیشتر از آن انتظار برداشت داشت، در حالی ‌که در شرایط فعلی بشر فشار بیش از حد توان به محیط زیست وارد می‌کند که این خیانت به نسل‌های آینده است.

وی با بیان اینکه یکی از دلایل استفاده بیش از حد از انرژی و ذخایر آب در کشور اختصاص یارانه به این بخش‌هاست، افزود: مجانی بودن باعث افزایش مصرف شده و اکنون شاهد این هستیم که در حوزه آب با چالش‌های جدی مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه یارانه دادن ما را به عدالت نزدیک نمی‌کند، خاطرنشان‌ کرد: عدالت در این است که از ظرفیت‌ها به درستی استفاده کرده و به قوانین توجه داشته باشیم و در این شرایط است که می‌توانیم انتظار همراهی طبیعت با توسعه را داشته باشیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌ ز‌ِیست با بیان اینکه محیط‌ زیست به اندازه کافی از بی‌توجهی‌ها آسیب دیده است، افزود: مردم انتظار دارند مدیران آینده‌نگر بوده و در اجرای برنامه‌ها به حقوق آیندگان نیز توجه داشته باشند.

ابتکار، دولت تدبیر و امید را آینده‌نگر دانست و خاطرنشان ‌کرد: برنامه‌ریزی پایدار در گرو آینده‌نگری محقق می‌شود و در دولت سعی شده است که به این نکات در حین برنامه‌ریزی توجه شود و در این راستا باید از فناوری‌های نوین بهره برد.

وی ضرورت توجه به طرح آمایش در ارایه برنامه‌های توسعه‌ای را ضروری عنوان‌ کرد و یادآور شد: تاکید ما تهیه طرح‌های آمایش در همه استان‌ها و استفاده راهبردی از آن در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی و زیست‌محیطی است.

این مقام مسوول همچنین با بیان اینکه استان زنجان در حوزه زیست‌محیطی از پتانسیل بالایی برخوردار است، اظهار کرد: ظرفیت‌ها نباید قربانی توسعه شود و جهت‌گیری‌ها در توسعه استان باید با نگاه به طرح آمایش سرزمین باشد.

وی ادامه داد: با فناوری‌های جدید می‌توان امور را سازگار با محیط ‌زیست پیش برد و در استان زنجان انتظار داریم به این موضوع توجه شود، به‌ ویژه در امر نگهداری از حیات‌وحش از جمله آهوان دشت سهرین که بر اساس اعلام مسوولان تعداد آن‌ها امسال 14 درصد کاهش داشته است.

وی همچنین به توانایی محیط ‌زیست استان در توسعه گردشگری طبیعی نیز اشاره کرد و یادآور شد: دشت سهرین قابلیت بالایی در این امر دارد و امیدواریم برنامه‌ریزی مناسبی در این حوزه انجام شود.

حجت‌الاسلام ‌و المسلمین"علی خاتمی" نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه زنجان نیز در این نشست با اشاره به اینکه در دین مبین اسلام به مسائل مختلف زیست‌محیطی اشاره شده است، اظهار کرد: این نکات نشان‌دهنده اهمیت ویژه اسلام به محیط طبیعی و آینده‌نگری در این حوزه است.

وی ادامه داد: با نگاه به آموزه‌های دینی مشاهده می‌کنیم که پیامبر و معصومین(ع) گرفتاری‌های زیست‌محیطی امروز را پیش‌بینی کرده بودند و همه آن‌ها دستورالعمل دارد.

جمشید انصاری استاندار زنجان نیز در این جلسه با اشاره به مشکلاتی که محیط زیست استان با آن دست ‌و پنجه نرم می‌کند، اظهار کرد: استان زنجان دارای قابلیت‌های بالایی به‌ ویژه در حوزه کشاورزی است، اما مشکلی که در این حوزه داریم استفاده غیراصولی از آن و همچنین بهره‌گیری بیش از حد از کود است که باعث تخریب خاک می‌شود.

وی واقعی کردن قیمت نهاده‌ها را در کاهش آسیب به زمین حائز اهمیت دانست و یادآور شد: اگر آب به قیمت واقعی در حوزه کشاورزی عرضه شود، قطعاً شاهد کاهش مصرف این نعمت الهی و همچنین افزایش بهره‌وری خواهیم بود.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت معدنی استان، گفت: بهره‌برداری از معادن با تخریب محیط ‌زیست همراه است که باید با راهکارهایی شاهد توسعه فعالیت‌های معدنی در کنار کاهش تخریب محیط ‌زیست باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه تا یک سال آینده تکلیف اراضی استان مشخص خواهد شد، تصریح ‌کرد: اصلاح اقداماتی که در گذشته به نادرستی انجام شده زمان‌بر است و باید با دقت برنامه‌ریزی در این حوزه را پیگیری کنیم.

انصاری با ارایه پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت زیست‌محیطی، اظهار کرد: ارائه یارانه در حوزه محیط‌ زیست می‌تواند شرایط را برای اجرای برنامه‌هایی همچون توسعه شبکه فاضلاب در شهرک‌های صنعتی و شهرها کمک کند.

وی، شفافیت با مردم را یکی دیگر از خواسته‌های خود برای بهبود شرایط در این حوزه عنوان ‌کرد و گفت: بازنگری در ضوابط زیست‌محیطی نیز راهکار دیگری برای بهبود شرایط است.

قربانعلی محمدپور مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان نیز گفت: در استان زنجان سه منطقه حفاظت شده به همراه سه منطقه شکارممنوع وجود دارد که وسعت آن‌ها با استانداردهای جهانی تطابق دارد، اما انتظار داریم با همکاری مسوولان شاهد ارتقاء در وضعیت برخی مناطق باشیم.

وی تصریح‌کرد: تنوع چشمگیر جانوری و گیاهی در استان زنجان ظرفیت بالایی است که با بهره‌گیری از آن می‌توانیم شاهد ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی استان باشیم.

وی به پتانسیل بالای استان در حوزه صنعتی و معدنی نیز اشاره کرد و گفت: 1175 واحد صنعتی در استان فعال است که 71 واحد خارج از حریم شهرک‌های صنعتی فعال بوده و پایش‌های مستمری از عملکرد آنها انجام می‌شود.

این مسوول با اشاره به تهدیدات زیست‌محیطی استان، گفت: استقرار شهرک صنعتی روی و فعالیت شرکت سرب و روی و کالسمین از تهدیدات زیست‌محیطی به‌ شمار می‌آید.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.