• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۵:۵۹
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 93082613771
  • منبع : مطبوعات

نشست بین­‌المللی کردن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران برگزار شد

نشست تخصصی «چگونگی بین­‌المللی کردن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران» هم­زمان با چهارمین سالگرد ثبت جهانی در یونسکو با حضور مدیران ارشد کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

نشست تخصصی «چگونگی بین­‌المللی کردن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران» هم­زمان با چهارمین سالگرد ثبت جهانی در یونسکو با حضور مدیران ارشد کمیسیون ملی یونسکو برگزار شد.

به گزارش ایسنا، به کوشش بنیاد فردوسی نشست تخصصی «چگونگی بین­‌المللی کردن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران» عصر روز گذشته - یکشنبه 25 آبان - با حضور مدیران وزارتخانه­‌های علوم، کشور و ورزش و جوانان، سازمان میراث فرهنگی، روسای هیات­‌های پهلوانی استان­‌ها و انجمن­‌های مردم­‌نهاد سراسر کشور در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد.

در این آیین ضمن تبیین سرفصل­‌های این نشست تخصصی از سوی مهندس یاسر موحدفرد، دبیرکل بنیاد فردوسی و دبیر ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی، مدیران ارشد فرهنگی و ورزشی کشور دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو، دکتر سید عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی و دکتر نصراله سجادی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه­‌ای وزارت ورزش و جوانان، دکتر سید امیر حسینی، بنیانگذار فدراسیون بین­‌المللی ورزش­‌های زورخان‌ه­ای و علیرضا صفارزاده، رییس اسبق فدراسیون پهلوانی و زورخانه­‌ای به سخنرانی و ارایه راهکار در زمینه چگونگی بین­‌المللی کردن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران پرداختند و به پرسش­‌های نخبگان فرهنگی، ورزشی و اهالی رسانه پاسخ دادند.

در آغاز این نشست مهندس یاسر موحدفرد، دبیرکل بنیاد فردوسی و دبیر ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی، ضمن تقدیر از تلاش­‌های ارزنده معاونت فرهنگی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران در راستای تصویب آیین­‌نامه ترویج فرهنگ پهلوانی و توسعه ورزش زورخانه­‌ای در شورای فرهنگ عمومی، از راه­‌اندازی دانشنامه فرهنگ پهلوانی برپایه منابع ایرانی اسلامی و شاهنامه فردوسی با همکاری بنیاد فردوسی و وزارت ورزش و جوانان خبر داد.

در ادامه این نشست دکتر محمدرضا سعیدآبادی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران گفت: آیین پهلوانی و زورخانه­‌ای در ایران ریشه اساسی دارد و کشورهای مختلف نیز از این موضوع بهره­‌های بسیاری برده­‌اند.

وی افزود: تا کنون 10 اثر فرهنگی ایران در یونسکو به ثبت رسیده که یکی از این موارد متعلق به آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران است. به همین روی ثبت این آیین در یونسکو مسوولیت­‌مان را کمی سنگین‌تر می­‌کند، زیرا پس از آن تعهد کشور برای تقویت آن در عرصه بین­‌المللی به منظور دیده شدن بیشتر می­‌شود.

دومین سخنران این نشست تخصصی، دکتر سید عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان گفت: ایران با سابقه کهن در عرصه فرهنگ باید سهمی فراتر در فرهنگ و ورزش جهان داشته باشد، زیرا امروزه در عرصه بین‌المللی در موضوع فرهنگ رقابت بسیار شدیدی میان کشورها وجود دارد. فعالیت­‌های انجام شده فدراسیون پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران به منظور ثبت آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای در یونسکو، جای تقدیر دارد و امیدوارم پس از این ثبت بتوانیم در توسعه این بخش از فرهنگ گام­‌های شایسته­‌ای برداریم.

دکتر احمدی، رییس کمیته تربیت­‌بدنی و ورزش کمیسیون ملی یونسکو با بیان این که در دنیای امروز توجه به مسایل فرهنگی از اهمیت ویژه­‌ای برخوردار است، افزود: امروزه کشورهای مختلف جهان سعی دارند، سهم بیشتری از مسایل فرهنگی را در جهان از آن خود کنند. کشورهایی مانند ایران از پیشینه زیادی در آیین­‌های پهلوانی ورزش­‌های زورخانه­‌ای برخوردارند، از این رو انتظار می‌رود در گسترش این گونه فرهنگ­ و آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای تلاش­‌های گسترده­‌تری انجام دهند.

احمدی یادآور شد که باید هم­‌افزایی در میان نهادهای مسوول نیز وجود داشته باشد تا سهم خود را در گسترش فرهنگ ایران ادا کنند. وی در جمع پیشکسوتان آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای اظهار داشت: امروزه می­‌توانیم جایگاه شایسته­‌ای در حوزه فرهنگ در سطح بین­‌الملل داشته باشیم که این نیازمند یک انسجام و تعامل همه جانبه در داخل کشور است.

وی با اشاره به راه­‌اندازی ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی و الزام 44 نهاد و وزارتخانه برای همکاری با این ستاد افزود: وزارت ورزش و جوانان ضمن تعامل با دیگر نهادها برای تدوین برنامه و بودجه با سرفصل فرهنگ پهلوانی از تعیین ردیف بودجه مشخص در سال آینده از سوی وزارت ورزش و جوانان در همین راستا خبر داد.

احمدی در پایان افزود: بین‌المللی­ شدن آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای برای ایران الزاماتی را ایجاد می­‌کند، زیرا باید با عرف و قواعد بین­‌المللی در این زمینه آشنا شد و هدف­‌گذاری کرد. متولیان امر نیز باید در تقویت فرهنگ در عرصه­‌های بین­‌المللی اهتمام ویژه­‌ای داشته باشند و بتوانیم سازوکار لازم برای انتفال پیام معنوی و نشر آن را ایجاد کنیم. متاسفانه ورزش پهلوانی و زورخانه­‌ای در عرصه بین­‌المللی آن گونه که انتظار داشتیم، ظهور پیدا نکرده است، بنابراین ضرورت دارد در این زمینه توجه یبشتری شود.

در ادامه این نشست تخصصی ضمن ارایه گزارشی از سوی دکتر سید امیر حسینی، بنیانگذار فدراسیون بین­‌المللی ورزش­‌های زورخانه­‌ای و علیرضا صفارزاده، رییس اسبق فدراسیون پهلوانی و زورخانه­‌ای در 14 سال پیشین در داخل و خارج از کشور، تشکیلات ساختاری فدراسیون بین­‌المللی ورزش­‌های زورخانه­‌ای را دچار مشکل دانستند و اذعان کردند که تا این کاستی­‌ها بر طرف نشود آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای به راحتی بین‌­المللی نخواهد شد.

در پایان این نشست دکتر سید نصراله سجادی، معاون توسعه ورزش حرفه‌­ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت: بین­‌المللی کردن ورزش پهلوانی و زورخانه­‌ای به بازنگری نیاز دارد، زیرا با وجود بیش از یک دهه فعالیت نتوانستیم در عرصه بین­‌المللی در این رشته حضوری موفق داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای حضور موفق ورزش پهلوانی و زورخانه‌­ای در مجامع بین­‌المللی باید کاستی­‌ها و ضعف‌­ها را برطرف کرد. انتظار می­‌رود بتوانیم از این رشته ورزشی که از قدمت بالایی برخوردار است و در رقابت‌های بین­‌المللی و آسیایی نیز حضور موفقی داشته باشند، استفاده کنیم. در ارتباط با بین‌­المللی کردن رشته­‌های ورزشی باید گفت، هر رشته از یک منطقه‌­ای در یک کشور آغاز می­‌شود تا رفته رفته قوام و دوام پیدا کند.

پس از این نشست به بهانه چهارمین سالگرد ثبت آیین­‌های پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران در یونسکو، روسای فدراسیون­‌های مدال­‌آور در هفدهمین دوره بازی­‌های آسیایی اینچئون کره‌جنوبی در زورخانه ملی شهید فهمیده با حضور سفرای کشورهای خارجی در ایران، سید حسین هاشمی، استاندار تهران و فرهاد طلوع­کیان، رییس فدراسیون پهلوانی و زورخانه­‌ای ایران تجلیل شدند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.