• دوشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۰۵
  • دسته‌بندی: آموزش
  • کد خبر: 93082613779

بی وزیری چه بر سر آموزش عالی می آورد؟

وزارت علوم

بیش از سه ماه از استیضاح فرجی دانا وزیر علوم دولت یازدهم می‌گذرد و وزرات علوم در این مدت همچنان توسط سرپرست اداره می شود. فردا نیز جلسه رای اعتماد به دکتر دانش آشتیانی - چهارمین وزیر پیشنهادی دولت - برای تصدی وزرات علوم برگزار می‌شود. فردی که از بدنه وزارت علوم برخاسته و علاوه بر دارا بودن سابقه طولانی در زمینه امور اجرایی، دارای کارنامه‌ مدیریتی قابل دفاعی در زمان دوران دفاع مقدس است.

بیش از سه ماه از استیضاح فرجی دانا وزیر علوم دولت یازدهم می‌گذرد و وزرات علوم در این مدت همچنان توسط سرپرست اداره می شود. فردا نیز جلسه رای اعتماد به دکتر دانش آشتیانی - چهارمین وزیر پیشنهادی دولت - برای تصدی وزرات علوم برگزار می‌شود. فردی که از بدنه وزارت علوم برخاسته و علاوه بر دارا بودن سابقه طولانی در زمینه امور اجرایی، دارای کارنامه‌ مدیریتی قابل دفاعی در زمان دوران دفاع مقدس است.

مراسم رای اعتماد چهارمین وزیر پیشنهادی علوم فردا با حضور رییس دولت تدبیر و امید برگزار می‌شود و خبرگزاری دانشجویان ایران به این بهانه در سلسله گفت وگوهایی با اساتید دانشگاه ها ضمن انتشار ارزیابی اساتید از کارنامه دکتر دانش آشتیانی به بررسی تبعات و آثار زیانبار ادامه بلاتکلیفی در وزارت علوم پرداخته است.

بلاتکلیفی؛ وضعیتی منحصر به وزارت علوم

دکتر سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه امیر کبیر نیز به ایسنا گفت: بعد از انقلاب هیچ وزارتخانه‌ای چنین وضع بلاتکلیفی نداشته و صلاح نیست کار به این شکل جلو رود.

دکتر معتمدی

وی با بیان اینکه در شرایط موجود، آموزش عالی متحمل ضررهای بسیاری می شود، اظهار کرد: کارهای مربوط به کنکور سال آینده از هم‌اکنون شروع است و در

این راستا چارچوبهای اصلی باید از سوی وزارت علوم تعیین شود در حالیکه در این شرایط کاری اساسی انجام نمی شود و همه منتظر می مانند تکلیف وزارت علوم مشخص شود.

وی ادامه داد: برخی آئین نامه‌ها منتظر تصویب هستند و این تفکر اکنون وجو دارد که شاید سیاست وزیر بعدی متفاوت باشد بنابراین تصویب آنها به تاخیر می افتد. در چنین شرایطی همه کارها در شرایط رکود قرار می گیرد.

رئیس دانشگاه امیر کبیر ضمن اشاره به 40 سال سابقه آشنایی با وزیر پیشنهادی علوم ادامه داد: آقای دانش آشتیانی از نیروهای فعال انقلابی و کارآمد هستند و شخصا دلیلی برای رد ایشان نمی بینم.

وی در پایان از نمایندگان مجلس خواست که ملاحظه شرایط کنونی را داشته و به وزیر پیشنهادی رای اعتماد دهند.

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس درباره آثار زیانبار تزلزل در آموزش عالی

دکترمحمدتقی احمدی رییس دانشگاه تربیت‌ مدرس در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه در کل نظام آموزش عالی کشور تزلزلی وجود دارد، گفت: آثار زیانبار تزلزل در وزارت علوم در سال‌های آینده منعکس خواهد شد و این وظیفه هر شهروند و فرد مسوول کشور است که منافع ملی و مساله علم و فناوری کشور را دچار تزلزل نکند. بنابراین از اولویت‌های بالای کشور این است که هرچه زودتر با روحیه همفکری و سازش و با حفظ اصول زیربنایی اعتقادی و سیاسی نظام، وزیر علوم انتخاب شود.

دکتر احمدی

محمدتقی احمدی با اشاره به آشنایی‌اش با وزیر پیشنهادی علوم افزود: دکتر دانش آشتیانی را از شروع تاسیس سپاه پاسداران می‌شناسم که فردی دلسوز، فعال، خوشفکر و اهل علم بود و در سال‌های اخیر نیز وزارتخانه از تجربیات ارزشمند ایشان بهره‌مند است.

وی دکتر دانش آشتیانی را دارای همه شرایط صلاحیت یک وزیر خوب و توانا در نظام دانست و اظهار کرد: بی‌انصافی است که مسائل حواشی ذهن نمایندگان را مشوش کند و اجازه ندهد به حقایق برجسته توجه کنند. امیدوارم مجلس با جمع‌بندی که دارد، نشان دهد هم به دانشگاه و هم به نظر دانشگاهیان اهمیت داده و با دید مثبت آینده وزارت علوم را بعد از فراز و نشیب‌ها تعیین می‌کند.

دکتر آشتیانی می‌تواند مشارکت گروه‌های مختلف را زیر چتر دولت تدبیروامید ببرد

ابوالفضل فراهانی رئیس دانشگاه پیام نور گفت: بلاتکلیفی وزارت علوم باعث می‌شود بسیاری از تصمیمات مهم برای این وزارتخانه با تاخیر گرفته شود و این امر موجب وارد شدن لطمه به ساختار علمی کشور می‌شود.

دکتر فراهانی

وی ادامه داد: بلاتکلیفی وزارت علوم و اداره شدن این وزارت‌خانه توسط سرپرست در سیاست پذیرش دانشجو،‌ جذب هیئت علمی و... تاثیرگذار است، زیرا سرپرست وزارتخانه ترجیح می‌دهد تصمیم گیری در مورد اقدامات را بر عهده وزیر که قرار است چند سال فعالیت کند بگذارد.

وی با اشاره به جلسه معرفی وزیر علوم در روز سه شنبه گفت: امیدوارم وزیر علوم از عصر سه شنبه در وزارتخانه مستقر شود. دکتر آشتیانی با توجه به سابقه مدیریت قوی که دارد، می‌تواند مشارکت گروه‌های مختلف را زیر چتر دولت تدبیر و امید ببرد.

فراهانی در پایان گفت: انتظار من از مجلس این است که ایشان را خوب بشناسند و با دادن رای همراهی‌شان کنند.

وضعیت کنونی وزارت علوم به ضرر مبانی علمی و فکری کشور است

دکتر سعید معیدفر استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهی» ایسنا عدم تصمیم گیری درباره وضعیت وزارت علوم را منجر به ایجاد شکاف بین دانشگاه و مجلس خواند .

دکتر معیدفر

این جامعه شناس با یادآوری جریان یافتن نوعی رخوت و بی انگیزگی در دانشگاه ها اظهار کرد: وضعیت کنونی وزارت علوم به ضرر مبانی علمی و فکری کشور است و می تواند دانشگاه را یکی از رکن های اساسی کشور است دچار ضعف و اختلالاتی کند.

اتمام پروژه‌های وزارت علوم نیازمند تعیین وزیر است

بیژن ظهوری زنگنه استاد دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به بلاتکلیفی وزارت علوم در چند ماه اخیر گفت: بلاتکلیفی وزارت علوم باعث بوجود آمدن مسائل و مشکلات زیادی برای دانشگاه‌ها می‌شود.

وی افزود: هم اکنون بسیاری از پروژه‌های مرتبط با آموزش عالی ناتمام مانده و تصمیمات بسیاری نیاز به ساماندهی دارد که این امر بدون تعیین وزیر محقق نخواهد شد.

وی در ادامه با بیان اینکه همه معرفی شدگان برای این منصب از نظر من مناسب بودند افزود: دکتر دانش آشتیانی نیز جای هیچ ایراد و بهانه‌ای ندارد.

استاد دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: دکتر دانش آشتیانی به گفته خودش آدم سیاسی نبوده و فعالیت سیاسی ندارد. ایشان از سابقه طولانی در مدیریت اجرایی برخوردار بوده است بنابراین فکر می‌کنم هیچ بهانه‌ای برای نپذیرفتن ایشان قابل توجیه نیست.

انتظار داریم وزیر پیشنهادی علوم این بار رای بیاورد

کیوان عاصم مدیر کل تشکل‌های اسلامی دانشجویان آزاد با اشاره به بلاتکلیفی وزارت علوم به ایسنا گفت: انتظار داریم نمایندگان مجلس بیش از پیش با دولت همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه وزارت علوم یکی از مهم ترین وزارتخانه‌هاست، اظهار کرد: امام در اوایل انقلاب گفتند امید من به شما دبستانی‌هاست. حالا همان دانش آموزان دبستانی دانشجو شده‌اند. درست نیست وزارتخانه‌ای که متعلق به امیدان امام است بلا تکلیف بماند.

وی تصریح کرد: یک سال و نیم از فعالیت دولت تدبیر و امید می‌گذرد و دانشجویانی که می‌خواهند در عرصه‌های فرهنگی، ‌علمی و سیاسی فعالیت کنند، همچنان سردرگم هستند.

مدیر کل تشکل‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد با بیان اینکه انتظار داریم نمایندگان مجلس بیش از پیش با دولت همکاری کنند، گفت: همان مردمی که در سال 90 نمایندگان مجلس را برگزیدند در سال 92 هم با اعتماد و امید به نظام و تدبیر این دولت به آن رای دادند.

همدلی و وحدت، مشی اصلی دکتر دانش آشتیانی است

دکتر محمود یحیایی مدیر گروه مهندسی زلزله دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی که سال‌ها سابقه‌ همکاری نزدیک با دکتر دانش آشتیانی در گروه زلزله دانشگاه خواجه نصیر دارد، درمورد سوابق علمی وزیر پیشنهادی علوم گفت: من سال‌هاست که آقای دکتر دانش‌ آشتیانی را از نزدیک می‌شناسم. وی دارای تألیفات و مقالات ارزشمند علمی فراوان در مجلات معتبر داخلی و بین‌المللی بوده و در شمار استادان شناخته شده ایران در رشته مهندسی زلزله است .

دکتر یحیایی

وی ادامه داد: همچنین باید به پژوهش‌های متعدد ایشان درمورد سازه‌های فولادی مقاوم در برابر زلزله و اتصالات نیمه صلب اشاره کنم که بازخوردهای جهانی فراوانی داشته و بسیار مورد استناد در مجامع معتبر دانشگاهی در سطح بین‌المللی قرار گرفته است.

یحیایی در ادامه به تعامل مثبت دکتر دانش آشتیانی با دانشجویان و اساتید اشاره کرد و گفت: دکتر دانش آشتیانی نه تنها در بین دانشجویان، بلکه در بین دیگر کارمندان و همکاران زارت علوم هم از احترام و محبوبیت خاصی برخور هستند. علاوه بر این با اغلب همکاران دانشگاهی خود نیز ارتباط صمیمانه و دوستانه‌ای دارد که همین امر باعث مقبولیت ایشان بین همکاران و دانشگاهیان شده است.

وی ادامه داد: این مقبولیت به صورتی است که دکتر دانش آشتیانی هنگام بروز مشکل یا بحران، چه برای همکاران و چه برای دانشگاه، مرجع حل مسایل بوده و از هیچ کوششی برای حل عقلانی مشکلات دریغ نکرده‌اند. به ویژه آنکه ایجاد همدلی و وحدت، مشی اصلی ایشان در هر زمینه بوده است.

مدیر گروه مهندسی زلزله دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در پایان گفت: بی تردید چنین فردی با توجه به تجربیات علمی، مدیریتی و اخلاقی قادر خواهد بود در مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با گسترش و تعمیق حس همکاری ، ایجاد فضای دانش‌پژوهی و علم‌محوری و با به کارگیری افرادی شایسته از همه گرایش‌های فکری، جایگاه این وزارت را ارتقاء بخشد. از این رو به سهم خود از دکتر حسن روحانی قدردانی می‌کنم که دانش آشتیانی را برای این پست مهم به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرده‌اند و امیدوارم نمایندگان محترم نیز به این دانشمند برجسته ایرانی رأی اعتماد دهند.

آشتیانی می‌تواند تعامل مجلس و دولت را مثبت کند

حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد وزیر پیشنهادی علوم گفت: در چند جلسه‌ای که با آقای دانش آشتیانی داشتم احساس کردم ایشان قصد تعامل گسترده با مجلس را دارد. در واقع آقای آشتیانی نیامده است که وارد محیط تقابل با مجلس شود.

حسین سلیمی ادامه داد: من احساس کردم آقای آشتیانی حتی با مخالفان در مجلس هم قصد تعامل مثبت دارد و این یک ویژگی مثبت است زیرا حوزه آموزش عالی نباید حوزه تقابل بین مجلس و دولت باشد.

وی با تاکید بر اینکه آموزش عالی محل تعامل و کنش مثبت بین گرایش‌های مختلف فکری و جناحی است، گفت: برقراری این تعامل مثبت یکی از ویژگی‌هایی است که آقای آشتیانی از آن برخوردار است زیرا ایشان مکرر عنوان می‌کرد که حتی با کسانی که از نظر فکری خودشان را مخالف ایشان تلقی می‌کنند قصد تعامل مثبت دارد و دیدگاه این افراد را هم موردنظر قرار می‌دهد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به سوابق اجرایی وزیر پیشنهادی اظهار کرد: ایشان در گذشته از مدیران اجرایی قوی آموزش عالی محسوب می‌شود. در دوره‌ای که ایشان معاون وزیر علوم بودند، من معاون دانشگاه علامه بودم و به یاد دارم که ایشان به عنوان یکی از معاونان قوی وزارت علوم محسوب می‌شد.

سلیمی به این سوال که چه درخواستی از مجلس دارد، پاسخ داد: به نظر می‌آید مجلس باید با دید دیگری به آقای آشتیانی نگاه کند. من با توجه به صحبتی که با برخی از دوستان نماینده خود داشتم احساس کردم تلقی برخی از دوستان این است که در پیشنهاد وزیر علوم یک‌جور پافشاری و گزینه‌های خاص انجام می‌گیرد در صورتی که به نظرم اینچنین نیست و اکنون گزینه‌ای انتخاب شده است که می‌تواند موانع پیش روی نزدیک شدن دولت و مجلس در حوزه آموزش عالی را بردارد.

وی با تاکید برا تعامل مثبت دولت و مجلس در حوزه‌های دیگر گفت: همانطور که کنش مجلس و دولت در حوزه‌های دیگر مانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بسیار مثبت است، نظر من این است که این فرد می‌تواند تعامل جدیدی را بین مجلس و دولت برقرار کند.

نبود وزیر علوم باعث کند شدن شتاب علمی می‌شود

خلیل خلیلی رییس دانشگاه بیرجند در مورد اینکه وزارت علوم ماه‌ها است که توسط سرپرست اداره می‌شود، گفت: نبود وزیرعلوم می‌تواند لطمه کلی و کلان به آموزش عالی کشور وارد کند و باعث کند شدن شتاب علمی شود.

خلیل خلیلی افزود: اداره وزارت به شکل کنونی لطمه جدی به بودجه، سیاست‌های کلان، جنبه‌های اجتماعی و فرهنگی و... وارد خواهد کرد و ادامه وضعیت به این شکل صحیح نیست.

وی ادامه داد: اولویتی که وجود دارد این است که باید جنبه‌های کلان این امر را در نظر بگیریم و وزیر پیشنهادی هرکس که هست اگر منطبق با چارچوب قوانین است، سریع‌تر تعیین شود و اولویت‌های بعدی را فدای اولویت اصلی نکند.

بلاتکلیفی روسای دانشگاه ها، از نتایج عدم ثبات وزارت علوم

دکتر حریرچی جامعه شناس با بیان اینکه امید اصلی در هر کشور، آموزش عالی آن است گفت: نباید مدیریت این بخش روی زمین بماند و صدمه هایی که می زند در کوتاه مدت قابل مشاهده نیست.

وی از جمله صدمه‌های نبود وزیرعلوم را ایجاد نامیدی و یاس در دانشجویان و اعضای هیات علمی دانست و ادامه داد: از مجلس انتظار داریم خود را با مسائل سیاسی درگیر نکند و مصحلت مملکت را در نظر گیرد.

این جامعه شناس هم چنین بلاتکلیفی روسای دانشگاه‌ها را از نتایج عدم ثبات وزارت علوم دانست و افزود: به دلیل اینکه وزیرعلوم اختیار تغییر روسای دانشگاه را دارد، آنها نیز به نوعی در حالت بلاتکلیفی به سر می برند و نمی دانند آیا برسرکار می مانند یا خیر؟

وی درباره عملکرد مجلس اظهار کرد: هم اکنون نظام آموزش عالی کشور معطل انتخاب وزیر علوم نگه داشته شده و گویا تنها به سوابق سیاسی فرد توجه می شود.

حریرچی در پایان گفت: نمایندگان مجلس نمایندگان مردم هستند و باید کمک کنند کارها روی زمین نماند و وظیفه نمایندگی خود را به گونه ای انجام دهند که هم تنش با دولت ایجاد نشود و هم تاثیر منفی در جامعه نداشته باشد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.