• سه‌شنبه / ۲۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۶:۲۱
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 93082714567
  • منبع : نمایندگی خوزستان

تشریح جزئیات طرح تحول نظام سلامت

 سلامت

ایسنا/خوزستان هم‌زمان با مراسم ایمن‌سازی با واکسن پنجگانه پنتاوالان در انستیتو پاستور ایران، واکسیناسیون با پنتاوالان در خوزستان نیز در مراسمی در مرکز بهداشت شرق اهواز آغاز شد.

هم‌زمان با مراسم ایمن‌سازی با واکسن پنجگانه پنتاوالان در انستیتو پاستور ایران، واکسیناسیون با پنتاوالان در خوزستان نیز در مراسمی در مرکز بهداشت شرق اهواز آغاز شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه‌ی خوزستان- دکتر «اسماعیل ایدنی» در این مراسم اظهار کرد: این واکسن یک گام به جلو برای ارائه‌ی خدمات بهداشتی در جهت کنترل بیماری‌های عفونی است. باید آلارم ما در این زمینه بر درجه هشدار باشد و یک لحظه غفلت می‌تواند موجب شود که یک بیماری ریشه‌کن شده نیز فعال شود.

وی با بیان اینکه برنامه‌ی واکسیناسیون ما باید با همان شدت پیشین و برنامه‌ریزی ادامه داشته باشد، گفت: واکسیناسیون کودکان، سرمایه‌گذاری برای آینده کودکان یک جامعه است و هنوز در بسیاری از نقاط دنیا بیماری‌های عفونی علل مهم مرگ و میر هستند.

ایدنی خاطرنشان کرد: از 14 سال پیش تاکنون هیچ موردی از فلج اطفال در ایران گزارش نشده است، کزاز در کشور ما حذف شده، دیفتری به یک بیماری کاملاً نادر تبدیل شده و سرخک و سرخجه مادرزادی در مراحل حذف قرار دارند.

وی گفت: یکی از نمودهای عینی طرح تحول بهداشت نیز رونمایی از واکسن پنتاوالان است که در فاز اجرایی شدن است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، جدا از حوزه سلامت، با چالش‌های بسیاری مواجه بودیم و از استانداردهای توسعه‌ی فاصله بسیار زیادی داشتیم. در آن زمان امید به زندگی در کشورمان زیر 40 سال بود و بیماری‌های عفونی از علل شایع و مهم مرگ و میر در کشور ما بود.

وی یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب نیز بلافاصله جنگ تحمیلی آغاز شد و فرصت‌های بسیاری که وجود داشت و می‌توانستیم برای بازسازی کشور پس از انقلاب اقدام کنیم، تحت تأثیر جنگی که به ما تحمیل شد، هدر رفت. البته در این میان اتفاقات بسیار خوبی در حوزه‌ی سلامت رخ داد که امروز به‌عنوان یک الگو درسطح جهان مطرح و مایه افتخار نظام بهداشت و درمان ما است.

ایدنی افزود: سیستم شبکه‌ی بهداشت، امروز یکی از مزیت‌های ما در سطح جهان است که در همان دوران جنگ با تمام مشکلاتی که در مسایل اقتصادی وجود داشت، طراحی،راه‌اندازی و نهادینه شد و اکنون، این الگوی ایران در بسیاری از دانشکده‌های پزشکی جهان به عنوان یک الگوی موفق ارایه خدمات بهداشتی – درمانی تدریس می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به حضور فیزیکی نهاد بهداشت و درمان کشور از حاکمیت تا دوردست‌ترین نقاط کشور، گفت: هیچ بخشی از دولت به اندازه‌ی حوزه بهداشت و درمان، در مناطق دوردست جامعه نفوذ ندارد. در هر روستایی از کشور اگر خانه بهداشت نداشته باشیم، بهورزها به صورت اقماری به آن روستا سرکشی می‌کنند، این نشان از گستردگی و عمق نفوذ حوزه‌ی بهداشت و درمان در خدمت‌رسانی به مردم دارد. به این ترتیب، دستگاه بهداشت و درمان جزو دومین یا سومین دستگاه‌های اجرایی کشور قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: ماحصل این فعالیت این بوده است که توانستیم مهم‌ترین علل عفونی مرگ و میر را در کشور کنترل کنیم و بسیاری از بیماری‌های عفونی در کشور ما ریشه‌کن شد که این، از دستاوردهای بسیار خوب نظام بهداشتی ما است.

ایدنی گفت: یکی دیگر از دستاوردهای حوزه سلامت، افزایش توانمندی ما در تقویت نیروی انسانی، به ویژه در تأمین پزشک است. ما از سال 67، 68 دیگر نیازی به پزشکان کشورهای دیگر نداشتیم و امروزه شاید یکی معضلات حوزه سلامت دغدغه مسئولان این حوزه برای پزشکان بیکار است. اکنون با مشکل اشتغال پزشکان عمومی مواجه هستیم و این در حالی است که کشور ما در گذشته برای تأمین نیروی پزشکی نیاز داشت از فیلیپین، بنگلادش یا هندوستان پزشک وارد کند.

وی به پیشرفت‌های حوزه سلامت در تولید علم در زمینه پزشکی اشاره و اظهار کرد: 40 درصد تولیدات پژوهشی و علمی کشور توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام می‌شود که این میزان، بهره‌وری زیادی است که در حوزه‌ی سلامت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور شاهد هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: هر سیستمی به آینده‌پژوهی نیاز دارد و لازم است فرصت‌ها و تهدیدهایی که در آینده با آن مواجه می‌شود را شناسایی کند و برنامه‌های راهبردی و درازمدت برای حل مشکلات آینده داشته باشد، به همین علت سندهای چشم‌انداز 1404 تدوین شد. برای استفاده از بسیاری از فرصت‌ها دیر اقدام کردیم و این موجب شد که حوزه سلامت با مشکلاتی مواجه شود.

وی گفت: علی‌رغم این که در حوزه بهداشت و کنترل بیماری‌های عفونی پیشرفت‌های خوبی داشتیم ولی با تغییر سیمای بیماری‌، سیستم خود را تطابق ندادیم و بیماری‌های دیگری به عنوان تهدید در جامعه ما مطرح شدند و امروز این بیماری‌ها معضلات عظیم درمانی برای ما ایجاد کرده‌اند.

ایدنی تصریح کرد: اگر نظام بهداشتی کشور این تطابق را از قبل شناسایی و برای آن برنامه‌ریزی می‌کرد، امروز با این حجم بالای نیاز به گسترش خدمات درمانی در کشور مواجه نبودیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز افزود: سیمای بیماری‌ها از بیماری‌های عفونی و واگیردار به بیماری‌ها غیرعفونی و غیرواگیردار تغییر کرده و امروزه مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌ها و سوانح، علل عمومی مرگ در کشور را شامل می‌شود.

وی گفت: اکنون بیماری‌های عفونی جزو 10 علت اول مرگ و میر کشور است و در این زمینه، فاصله خوبی از بسیاری از کشورهای در حال توسعه گرفته‌ایم اما اکنون بیماری‌های دیگری به‌عنوان تهدید برای سلامت کشور محسوب می‌شوند، چون به سطح سبک زندگی و تغذیه توجه نشده و سیستم بهداشتی نیز به سمت غربالگری و شناسایی این تهدیدها که سیمای بیماری‌ها را در کشور ما تشکیل می‌دهد، نرفته است.

ایدنی افزود: حاصل این روند، آن شد که به یک باره با حجم زیادی از بیماری‌ها مواجه هستیم که نیاز به خدمات درمانی دارند. در 15، 16 سال اخیر با توسعه بخش‌های بیمارستانی، آی.سی.یو، سی.سی.یو و درمان سرطان در کشور، توانستیم مشکلات را برطرف کنیم. به هر حال اگر ورودی بیماری‌ها را کنترل نکنیم، هر چه قدر هم خروجی را زیاد کنیم و توسعه دهیم، موثر نخواهد بود.

وی اظهار کرد: سوانح، سومین علت مرگ و میر در کشور ما است و اگر جاده‌ها و صنایع، پیوست‌های حوزه سلامت را رعایت نکنند، آمار وقوع تصادف بالا است. پس باید به سمتی برویم که بیمار ایجاد نشود و این وظیفه و رسالتی است که سیستم بهداشتی ما باید در این زمینه روی آن سرمایه‌گذاری کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: از سوی دیگر به‌علت تغییراتی که در هزینه‌های سلامت به وجود آمد، متأسفانه پرداخت از جیب مردم در کشور افزایش یافت. قرار بود در پایان برنامه چهارم، پرداختی از جیب مردم به 30 درصد برسد که نه تنها این طرح موفق نشد بلکه در اواسط برنامه پنجم هستیم و این پرداخت بین 50 تا 70 درصد است و بسیاری از اقتصاددانان حوزه درمان معتقدند که این پرداخت 70 درصد است. در این شرایط، در مراکز دولتی 37 درصد پرداخت از جیب مردم وجود داشت.

وی خاطرنشان کرد: با این وضعیت و افزایش بار بیماری‌های ناشی از دیابت و فشارخون و تغذیه نامناسب که به بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها منجر می‌شود، متأسفانه عدم رعایت پیوست‌های سلامت در صنایع خودروسازی و ترابری، با حجم زیادی از بیماران مواجه بوده‌ایم.

ایدنی افزود: دولت «تدبیر و امید» در فضایی که سالیانه نزدیک به 800 هزار نفر به علت هزینه‌های درمانی به زیر خطر فقر سقوط می‌کردند، کشور را به دست گرفت. خوشبختانه با تلاشی که در حوزه‌ی سلامت انجام شد و با نقشه راهی که مقام معظم رهبری با ابلاغ سیاست‌های کلان در حوزه سلامت ارایه دادند و هم‌چنین همگرایی بی‌نظیری که در حوزه عوامل موثر بر سلامت و سیاست‌گذاری سلامت در کشور به وجود آمد؛ طرح تحول سلامت برنامه‌ریزی و اجرایی شد و امروزه شاهد برکات آن در حوزه‌های مختلف هستیم. در فاز نخست هدف‌گذاری بر این بود پرداخت از جیب مردم در مراکز دانشگاهی و دولتی در مناطق شهری از 37 درصد به 10 درصد و برای بیمارانی که از روستا به شهر می‌آیند نیز به 5 درصد کاهش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: همچنین در این فاز هدف‌گذاری شد که زایمان طبیعی رایج و به صورت رایگان انجام شود، کیفیت ارایه خدمات به بیماران و کیفیت ویزیت ارتقا یافته و ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش یابد.

وی افزود: هم‌چنین بنا شد بسته‌های خدماتی در حوزه سلامت ارایه شود، یکی از بسته‌های مهم، حمایت از بیماران صعب‌العلاج است که بخشی از آن در بخش بستری اجرایی شده است و به زودی در بخش سرپایی نیز اجرایی می‌شود.

ایدنی تصریح کرد: بیمارانی که در بیمارستان شفا اهواز بستری می‌شدند، هزینه‌های سنگینی بابت شیمی‌درمانی پرداخت می‌کردند و پزشکی سراغ دارم که به‌علت ابتلا به این بیماری، حتی خانه خود را هم فروخته است، اما امروز بیماری که در بیمارستان شفا اهواز و مراکز دانشگاهی بستری می‌شود حداکثر 10 درصد از هزینه را پرداخت می‌کند و برای بیمارانی نیز که بضاعت پرداخت این مبلغ را نداشته باشد، مکانیسم‌های حمایتی دیگری پیش‌بینی شده است.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد نظام بهداشتی کشور تغییر کرده و هدف‌گذاری ما تنها کنترل بیماری‌های واگیر نیست. به هر حال نباید کار بهداشت را متوقف و محدود به بیماری‌های عفونی کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: سطح خدمات بهداشت در حال تغییر است، به این صورت که غربالگری برای فاکتورهای خطر که بعد به بیماری‌هایی مانند سرطان تبدیل می‌شود، در حال تغییر است. این طرح از روستاها آغاز شده است و حاشیه کلانشهرها نیز هدف‌گذاری شده است. امیدواریم در سال 95 سراسر استان تحت پوشش برنامه جامع بهداشتی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: عدالت در سلامت با دو شاخص ارزیابی می‌شود، یکی برخورداری آحاد افراد جامعه از خدمات سلامت به صورت یکسان و دیگری، شاخص فرصت برخورداری برای تمام مردم است. امیدواریم این امکان در طراحی و برنامه‌ریزی شبکه‌های بهداشتی محقق شود.

ایدنی ادامه داد: در گام جدید پرداخت از جیب مردم در حوزه خدمات درمانی، در مناطق شهری به 6 درصد و در مناطق روستایی به 3 درصد رسیده است که این مرحله در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت از جیب مردم در بیمارستان‌های خصوصی نیز باید عادلانه شود. در هر صورت، جلوی تخلفات را خواهیم گرفت و اجازه نمی‌دهیم دریافت غیرمتعارف، اهداف کلان نظام سلامت را تحت تأثیر قرار دهد.

به گزارش ایسنا، واکسن پنج‌گانه پنتاوالان شامل بیماری‌های کزاز، دیفتری، سیاه سرفه، هپاتیت ب، هموفیلوس آنفلوآنزای تیپ ب در راستای برنامه‌ی تحول نظام سلامت در حوزه‌ی بهداشت، جایگزین واکسن سه‌گانه و واکسن هپاتیت ب می‌شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۱۷:۰۸

درود خداوند و مردم بر دکتر مرندي وزير وقت و بسيجي و مردمي كه با واکسيناسيون خانه به خانه کشوري فلج اطفال را ريشه كن كرد.