• سه‌شنبه / ۲۷ آبان ۱۳۹۳ / ۱۸:۲۶
  • دسته‌بندی: سینما و تئاتر
  • کد خبر: 93082714638
  • منبع : ddd

/ خبرهایی از جشنواره حقیقت /

انصراف یک مدیر از حضور فیلمش در جشنواره حقیقت و...

در حاشیه هفتمین جشنواره سینما حقیقت

علیرضا قاسم‌خان طی نامه‌ای به دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، از حضور و داوری فیلمش «درخت سخنگو» در بخش مسابقه ملی این جشنواره انصراف داد.

علیرضا قاسم‌خان طی نامه‌ای به دبیر جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، از حضور و داوری فیلمش «درخت سخنگو» در بخش مسابقه ملی این جشنواره انصراف داد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا،در متن نامه قاسم‌خان خطاب به سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد آمده است: «احتراماً؛ با توجه به اینکه فیلم مستند «درخت سخنگو» در بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند جشنواره سینماحقیقت پذیرفته شده، تقاضا دارم برای جلوگیری از هر گونه شبهه‌‎ای به دلیل حضور اینجانب در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، فیلم مذکور از بخش مسابقه خارج شده و در صورت صلاحدید در بخش جنبی به نمایش درآید.»

علیرضا قاسم‌خان در فیلم مستند «درخت سخنگو» به بررسی و شناخت طرح درخت سخنگو در فرش ایران با ریشه‌یابی در اساطیر، نقاشی و فرهنگ ایران زمین پرداخته است.

این فیلم در بخش جنبی «صنایع دستی و هنرهای سنتی» جشنواره سینماحقیقت نیز پذیرفته شده است.

**********************

اسامی فیلم‌های بخش «مستند صنایع دستی و هنرهای سنتی» هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت اعلام شد.

در این بخش ویژه که با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برپا شده، 11 فیلم مستند پذیرفته شده‌اند تا در ایام برپایی جشنواره سینماحقیقت روی پرده بروند. ضمن اینکه در آیین پایانی جشنواره هم دیپلم افتخار و جوایزی به بهترین فیلم، کارگردان و پژوهش اهدا خواهد شد.

اسامی فیلم‌های بخش «مستند صنایع دستی و هنرهای سنتی» جشنواره سینماحقیقت به این شرح است:

آس بادها (جمشید مجددی)، اوزال (مسعود میرزایی)، بافندگان خیال (سیدمحمدصادق جعفری)، درخت سخنگو (علیرضا قاسم‌خان)، زنگار (علی شفیعی)، صدای فیروزه (محمدامین شاه‌قلی)، عمو اوغلی (علی جلالی)، کایه (کیوان محسنی)، کلیدساز جلفا (فرهاد بردبار)، میل و نمد (لیلا خلیل‌زاده)، هر آنچه که من دارم (محمدعلی یزدان‌پرست)

طلایه رویایی، حسن نقاشی و حجت الله مرادخانی، اعضای هیات انتخاب و داوری بخش مستند صنایع دستی و هنرهای سنتی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت هستند.

گفتنی است: فیلم‌های بافندگان خیال (سیدمحمدصادق جعفری)، درخت سخنگو (علیرضا قاسم‌خان) و صدای فیروزه (محمدامین شاه قلی)، در بخش مسابقه ملی جشنواره سینماحقیقت نیز پذیرفته شده‌اند.

////

************

فیلم مستند «آقای بیکار» ساخته «علی همراز» در بخش مسابقه ملی مستندهای نیمه‌بلند هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» روی پرده می‌رود.

علی همراز پیرامون موضوع این مستند گفت: این فیلم در ارتباط با بیکاری است اما به طور مستقیم به علل بیکاری نمی‌پردازد، زیرا معتقدم هدف فیلم مستند همیشه ریشه‌یابی یک مسئله نیست!

وی افزود: تصویربرداری این مستند با هدف نشان دادن تاثیر بیکاری روی زندگی، جایگاه اجتماعی و روابط فردی، به مدت دو سال و 112 جلسه به طول انجامید.

این مستندساز درباره ساختار مستند «آقای بیکار» هم خاطرنشان کرد: در واقعیت خیلی داستان می‌بینیم و زندگی شبیه به داستانی است که هر روز تعریف می‌شود.

در این مستند وجه داستان‌گویی را تا حدی که توانستم برجسته کردم تا مخاطب سرگرم شود؛ یعنی ریتم فیلم به گونه‌ای است که پشت سرهم اتفاقات تازه‌ای در حال رخ دادن است.

وی در پایان گفت: ویژگی بارز فیلم، وجه سرگرم‌کننده آن است. پلان‌هایی که روند داستان، نقاط اوج و فرود، کند و تند شدن ریتم و احساسات مخاطب را هر چند لحظه یک‌بار تغییر می‌دهد تا تماشاگر را از دست ندهد.

علی همراز فعالیت فیلمسازی خود را از سال 1387 آغاز کرده و بیش از 25 فیلم مستند از جمله «جان و جنگل»، «دیوارهای شهر من»، «سمفونی صداها»، «‌ب مثل برنج» و... را در کارنامه خود دارد. همچنین وی با ساخت مستند «اتاق تنهایی» کاندید دریافت بهترین فیلم و تدوین ششمین دوره جشنواره سینماحقیقت شده بود.

مستند «آقای بیکار» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و استودیو هیچ است.

******************

همزمان با برپایی هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، چهارمین بازار بین‌المللی فیلم مستند نیز برگزار خواهد شد.

بازار فیلم مستند جشنواره «سینماحقیقت» با برنامه‌هایی از جمله میزگرد تخصصی با تهیه‌کنندگان ایرانی، نشست و گفتگو با فیلمسازان، ملاقات عمومی با فیلمسازان با‌تجربه و نشست و سخنرانی میهمانان خارجی جشنواره، از ساعت 12 تا 18 روزهای 11 تا 13 آذرماه، در نگارخانه خیال‌نو مؤسسه فرهنگی صبا (در مجاورت سینما فلسطین) برگزار می‌شود.

در این بازار، تهیه‌کنندگان و پخش‌کنندگان سینمای مستند ایران با سر‌فصل‌های عرضه و پخش فیلم مستند، جایگاه مستندهای سینمایی، حضور در جشنواره‌ها و تاثیر بر فروش و پخش فیلم مستند، در این بازار به بحث و تبادل نظر می‏پردازند.

عموم علاقمندان سینمای مستند در این دوره از برگزاری بازار می‌توانند در بخش باکس بازبینی (Video Library) به تماشای فیلم‌های مستند ایرانی که شامل تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و آثار ارائه شده به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت است، نشسته و با خریداران و تهیه‌کنندگان شبکه‌های خارجی به بحث و تبادل‌نظر بپردازند.

گفتنی است که شکل اجرایی و چیدمان بخش بازار فیلم مستند هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت متفاوت از سال‌های گذشته طراحی شده است؛ در این بازار خبری از غرفه‌های متعدد نیست و میزگردهایی مخصوص تهیه‌کنندگان ایرانی و خارجی، شبیه به فضای داک‌کرنر جشنواره کن در نظر گرفته شده است تا فضای بهتری برای بحث و تبادل‌نظر شکل گیرد.

طراح دکور بازار فیلم مستند جشنواره سینماحقیقت هم بهنام کیوان مدیر مؤسسه شیماگرافیک است.

پیشنهاد تغییر فضای اجرایی بازار فیلم در جلسه‌ای که با حضور سیدمحمد‌مهدی طباطبائی‌نژاد، مرتضی رزاق‌کریمی، محمد آفریده، بهمن آقایی، شیرین نادری، محمد اطبایی، کتایون شهابی، وحید اسفندیاری، علی قاسمی، مرجان علیزاده و مریم نقیبی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار شد، مطرح گردید.

برگزاری بازار فیلم مستند در جشنواره‌های خارجی از منظر اقتصادی برای تهیه‌کنندگان اهمیت بسیاری دارد، اما متاسفانه در ایران به دلیل اینکه فیلم‌های مستند بازار اقتصادی مناسبی ندارند، نتیجه مثبتی از آن گرفته نمی‌شود. به همین دلیل بسیاری از تولیدات سینمای مستند ایران امکان پخش در سطح جهانی را از دست می‌دهند، زیرا کارگردان‌ها اطلاع کافی از نحوه عرضه و پخش فیلم خود ندارند. این بحثی است که چهارمین دوره بازار فیلم جشنواره سینماحقیقت با برپایی ورک‌شاپ تخصصی بر آن تکیه دارد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.