• چهارشنبه / ۲۸ آبان ۱۳۹۳ / ۱۷:۱۷
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 93082815308
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

از رشد 44 درصدی کشت کلزا در استان تا اختلال در بازار مرغ

کشاورزی

ایسنا/خراسان رضوی در نشست رئیس سازمان جهاد مسائل مختلفی از جمله رشد کشت کلزا در استان، افزایش قابل توجه بیمه کشاورزی و اختلال در بازار مرغ توسط دلالان مطرح شد.

در نشست رئیس سازمان جهاد مسائل مختلفی از جمله رشد کشت کلزا در استان، افزایش قابل توجه بیمه کشاورزی و اختلال در بازار مرغ توسط دلالان مطرح شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، مجتبی مزروعی در نشست خبری، اظهار کرد: در سال گذشته 1400 هکتار و در سال‌جاری 2000 هکتار از مزارع استان زیر کشت کلزا قرار گرفته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این زمینه 44 درصد رشد داشته‌ایم.

وی درباره وضعیت کشت پاییزه در سطح استان گفت: برنامه‌های کشت پاییزه از ابتدای امسال و به ویژه از شهریور ماه آغاز شد و با وجود کمبودها و مشکلاتی که به ویژه در انتقال ارز برای نهاده‌ها داشتیم، امروز به وفور و به میزان کافی انواع کودهای مورد نیاز در استان موجود است.

مزروعی از جذب 70 درصد کود مورد نیاز شهرستان‌ها خبر داد و افزود: شهرستان‌ها لازم است هر چه سریعتر نسبت به جذب سهمیه کود خود اقدام کنند زیرا این امر در گردش مالی، جلوگیری از رکود سرمایه و عدم ایجاد خدشه در سهمیه استان در زمینه کود موثر است.

وی با اشاره به پرداخت اعتباری معادل 52 میلیارد و 500 میلیون تومان تسهیلات مکانیزاسیون در سطح استان گفت: برای پرداخت تسهیلات در این زمینه برای هر شهرستان سهمیه‌ای در نظر گرفتیم اما در صورت جذب اعتباری بیشتر، در راستای بهبود ضریب مکانیزاسیون و ورود تکنولوژی به بخش کشاورزی سهمیه بیشتری اختصاص خواهیم داد.

مرغداران به دام دلالان نیافتند

مزروعی افزود: متاسفانه عده‌ای دلال در این میان به دنبال ایجاد اختلال در بازار مرغ بوده و برای کاهش بیشتر قیمت مرغ تلاش می‌کنند تا با ارزان‌ترین قیمت بازار مرغ را خریداری کنند و توصیه ما به مرغداران این است که در دام این سیاست‌های غلط و ناصحیح نیافتند.

وی قیمت کنونی مرغ زنده در بازار را 4500 و عرضه مرغ گرم را در حدود 6000 تومان اعلام و اظهارکرد: هزینه تولید مرغ بدون سود برای مرغدار حدود 4100 تومان است که باید در بازار تا 4500 تومان خریداری شود اما این مبلغ هم اکنون 4 هزار تومان است.

مزروعی با بیان اینکه نباید اجازه دهیم که استرس و موج منفی وارد بازار شود، یادآور شد: پایه قیمت مرغ تابع قیمت نهاده‌ها است که در حال حاضر مرغ در بازار با قیمت 5900 تا 6100 تومان توزیع می‌شود و این در حالی است که در گذشته قیمت به 7 تا 8 هزار تومان هم رسیده بود.

وی با اشاره به توسعه بازرگانی به عنوان یکی از اهداف سازمان جهاد کشاورزی، تصریح کرد: سفر به کشورهای خارجی همچون تاجیکستان که در هفته گذشته انجام شد، در راستای تداوم سیاست‌های سازمان جهادکشاورزی به ویژه در موضوع توسعه بازرگانی صورت گرفت که در هفته آینده نیز سفری به هرات و افغانستان و در ماه بعد به کشورهای قرقیزستان و قزاقستان برای بررسی زمینه‌های مشترک با تجار خارجی آنها خواهیم داشت.

رشد 90 درصدی بیمه اراضی کشاورزی

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از رشد 90 درصدی میزان اراضی زیر پوشش بیمه کشاورزی در استان خبر داد و گفت: تاکنون 24 هزار و 700 هکتار از مزارع کشت آبی و 12 هزار و 700 هکتار از کشت دیم زیر پوشش بیمه خسارت کشاورزی قرار گرفته‌اند اما این مقدار اراضی کمتر از 30 درصد سطح زیر کشت استان را به خود اختصاص داده است.

وی فعال‌تر شدن صندوق بیمه محصولات کشاورزی و نیز اقدام گندم‌کاران، جوکاران و کلزاکاران استان برای بیمه شدن محصولاتشان را خواستار شد.

مزروعی با اشاره به اهمیت افزایش راندمان تولید در کشت پاییزه در کنار موضوعات به‌زراعی و تامین نهاده‌ها و مکانیزاسیون، اظهار کرد: سال‌هاست که در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا میزان قابل توجهی هزینه و سرمایه‌گذاری برای تولید صورت می‌گیرد اما در کشور ما همواره درصدی جزئی برای هزینه‌های تولید در نظر گرفته شده است.

تولیدات کشاورزی نیازمند سرمایه‌گذاری است

وی تاکید کرد: باید بتوانیم با سرمایه‌گذاری مناسب از تولید خود درآمد مناسبی حاصل کنیم و تمام تولیدکنندگان باید این موضوع را بپذیرند که امروز تولید دیگر رایگان نبوده و تنها به منابع طبیعی مثل آب و خاک وابسته نیست و برای آن باید هزینه کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی ادامه داد: کشت با برنامه‌ریزی، تغذیه مناسب،‌ توزیع انواع کودها و استفاده از ادوات مناسب،‌ رعایت مسائل داشت و مبارزه با آفات و دقت در برداشت کشاورزی اقتصادی به شمار می‌رود.

وی بر لزوم جذب نهاده‌هایی که دولت به سختی برای کشاورزان تامین کرده توسط آنها تاکید و اظهار کرد: برای تهیه این مقدار نهاده‌ها دولت یارانه سنگینی پرداخت کرده و کشاورزان باید بدانند که اگر ده درصد هزینه‌ها و کود مورد نیاز مزارع خود را تامین کنند، بیش از ده برابر هزینه‌ای که برای کود صرف کرده‌اند در برداشت به دست می‌آید.

مزروعی سهمیه کود شیمیایی ازته استان را 157 هزار و 900 تن اعلام و اضافه کرد: 71 هزار و 100 تن از این مقدار به استان حمل شده و سهمیه فسفاته نیز 51 هزار و 100 تن است که حمل تمام آن به استان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: از مقدار 25 هزار تن سهمیه کود پتاسه استان 5 هزار و 900 تن حمل شده و از این مقدار حدود 5 هزار تن در میان کشاورزان توزیع شده و کودهای فسفاته و پتاسه تا اسفندماه امسال باید توسط کشاورزان جذب شود.

وی درباره وضعیت بازار دام سبک استان نیز گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و کمبود و گرانی علوفه، در بحث دام سبک در بازار با افزایش عرضه مواجه شدیم و قیمت بره از هر کیلو گرم 10 هزار تومان به 8500 تومان در میادین فروش رسید.

صدور مجوز برای صادرات 30 هزار راس دام سبک

مزروعی از صدور مجوز صادرات دام زنده به عنوان یکی از راه‌ حل‌ها برای رفع این مشکل نام برد و افزود: در ابتدای سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان مجوزی برای صدور 30 هزار راس دام سبک صادر شد که این موضوع کمک بزرگی به رفع مشکلات می‌کند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از توزیع 44 هزار و 577 تن جو بین دامداران استان از ابتدای سال‌جاری تاکنون خبر داد و گفت: علی‌رغم خشکسالی شدید و کمبود علوفه قیمت جو ثابت مانده و حتی کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود این روند کماکان ادامه داشته باشد.

وی با اشاره به کاهش قیمت ناگهانی مرغ در بازارهای عرضه مرغ زنده در مشهد اظهار کرد: این موضوع به دلیل افزایش تولید بیش از مصرف در مرداد ماه بود به گونه‌ای که 5 هزار تن مرغ مازاد در استان خریداری شده بود اما با توجه به وضعیتی که در بازار مرغ به وجود آمد شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید 18 هزار تن مرغ اقدام کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی از کاهش قیمت نهاده‌ها‌ تا حدود 500 تومان، کاهش 30 درصدی قیمت جوجه و در نتیجه آن کاهش 30 درصدی هزینه‌های تولید و نیز تامین ذرت و سویا به صورت شش ماهه و بدون ضمانت‌نامه به عنوان دلایلی برای افزایش تولید نام برد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.