• جمعه / ۳۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۰:۱۱
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 93083015796
  • منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران

پیشنهادهایی درباره حضور در کتابفروشی‌ها

حضور در كتابفروشي‌ها در روز 29 آبان

پیشنهادهایی درباره ایده فراخواندن مردم برای حضور در کتابفروشی‌ها مطرح شد.

پیشنهادهایی درباره ایده فراخواندن مردم برای حضور در کتابفروشی‌ها مطرح شد.

به گزارش ایسنا، پنج‌شنبه 28 آبان‌ماه، فروشگاه مرکزی شهر کتاب نیز همزمان با دیگر کتابفروشی‌ها میزبان فراخوانی بود که پیش‌تر احمدمسجدجامعی منتشر و طی آن از فرهیختگان خواهش کرده بود در کتابفروشی‌ها حاضر شوند.

احمد مسجدجامعی، رییس پیشین شورای اسلامی شهر تهران، نخستین میهمانی بود که به فروشگاه مرکزی شهر کتاب رفت. او درباره فراخوانی که خودش ایده اجرای آن را داده بود، اظهار کرد: اصحاب فرهنگ و هنر و اندیشه از قبل کتاب، چیزی عایدشان نمی‌شود ولی نگاه معنوی و فرهنگی این مساله اهمیت زیادی دارد و معنادار است. امروز به هر کجا رفتم، دیدم که نویسنده‌ها با مخاطبان خود که اکثراً هم جوان بودند، ارتباط گرفته‌اند و صحبت می‌کنند، همین باعث شده بود خود کتابفروشی هم مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: به هر حال کتابفروشان هر شغل دیگری غیر از فروش کتاب می‌داشتند، گردش مالی بالاتر و قابل توجه‌تری نصیب‌شان می‌شد، اهل قلم هم همین‌طور. مثلاً با آقای احمدرضا احمدی که صحبت می‌کردم، می‌گفتند دو میلیون تومان حق‌التالیف می‌گیرند در حالی که این رقم با آن سابقه برای چنین هنرمندی ناچیز است ولی هر دو یعنی هم اهل قلم و هم کتابفروش‌ها به دلیل عشق و علاقه‌ای که به کارشان دارند، ثابت‌قدم مانده‌اند و به کارشان ادامه می‌دهند.

رییس سابق شورای اسلامی شهر تهران همچنین گفت: این یک حرکت اجتماعی بود و هیچ عقبه دولتی نداشت. این تجربه نشان داد همه نسبت به این کار علاقه‌مند هستند و با اینکه این کار یک برنامه تنظیم‌شده دولتی نبود ولی جا دارد از آقای جنتی، سلطانی‌فر یا دیگر مسئولان تشکر کنم که به این فراخوان پاسخ مثبت دادند و به کتابفروشی‌ها سر زدند. تمام مسئولان خودشان انتخاب کردند که در این رویداد اجتماعی شرکت کنند نه به این دلیل که مثلاً برای این کار هزینه کرده یا صاحب برنامه بوده‌اند.

حضور در کتابفروشی‌ها در روز 29 آبان

او ادامه داد: این حرکت کاملاً خودجوش بود ولی شاید این بابی شود برای اینکه مسئولان و مدیران فرهنگی، پیشنهادهای تازه‌ای داشته باشند و آن را با برنامه‌ریزی دقیق‌تری اجرایی کنند؛ به خصوص که بسیاری از افرادی که امروز با آنها صحبت کردم، عقیده داشتند این کار را هر ماه یا هر فصل یک‌بار تکرار کنیم.

مسجدجامعی در پاسخ به این سوال که در این روز به‌خصوص چه کتاب‌هایی را خریده است، گفت: کتابفروشی‌ها خیلی به من کتاب هدیه دادند، ولی من کتابی نخریدم.

مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، دیگر میهمان فروشگاه مرکزی شهر کتاب بود. او که برای نخستین بار به این کتابفروشی آمده بود، در ابتدا از بخش کتاب‌های خارجی و بخش صنایع دستی بازدید کرد که البته مسجدجامعی نیز در این بخش، او را همراهی کرد.

بر اساس گزارش رسیده، سلطانی‌فر در این بازدید بیش از هر بخش دیگری، مجذوب بخش کتاب‌های نفیس این فروشگاه شد و کتاب‌های ایران‌شناسی را تورق کرد. او از میان کتاب‌های ایران، گهواره تمدن، چهره ایران، راهنمای مصور ایرانگردی و راهنمای ایران گویا، کتاب چهره‌ ایران را از این نظر که قطع و اندازه مناسبی دارد و گردشگران می‌توانند آن را با خود به همه جا ببرند و از اطلاعات آن استفاده کنند، تایید کرد.

او گفت: بسیاری از کتاب‌های ایران‌شناسی که حاوی عکس‌های زیبایی از مناطق دیدنی ایران هستند، کتاب‌های ارزشمندی به حساب می‌آیند و برای هدیه دادن مناسبند ولی گردشگران نمی‌توانند آن‌ها را با خود حمل کنند.

معاون رییس جمهور همچنین از نبود کتاب‌های راهنمای گردشگری به زبان‌های انگلیسی و عربی انتقاد کرد و گفت: جای تاسف است که تعداد زیادی کتاب گردشگری داریم که ایران و جاذبه‌هایش را به زبان فارسی معرفی می‌کند ولی گردشگران خارجی از این اطلاعات نمی‌توانند استفاده کنند.

سیدمحمدرضا امام پور، معاون اداری مالی موسسه شهر کتاب، نیز در این بازدید، فعالیت‌های موسسه شهر کتاب و فروشگاه مرکزی شهر کتاب را برای سلطانی‌فر تشریح کرد و گفت: فروشگاه مرکزی شهر کتاب تنها فروشگاهی است که بخش کتاب‌های خارجی آن در تمام 12 ماه سال، فعال است و کتاب‌های این بخش را به‌روزرسانی می‌کند.

حضور در کتابفروشی‌ها در روز 29 آبان

مسعود سلطانی‌فر همچنین پس از بازدید از بخش کودک و نوجوان و امکاناتی که فروشگاه مرکزی شهر کتاب برای کتابخوانی کودکان و نوجوانان فراهم آورده است، گفت: اگرچه شهرکتاب مرکزی این تدابیر را اندیشیده است ولی باز هم نمی‌توانیم بسنجیم که آیا نوجوانان ما کتابخوان‌تر شده‌اند یا همچنان اینترنت و فضاهای مجازی برای‌شان جذاب‌تر است و وقت بیشتری برای آن صرف می‌کنند؟

او ادامه داد: به طور کلی به نظر من امکانات دیجیتال و به خصوص فراگیر شدن اینترنت، باعث شده تا مراجعه نوجوانان، جوانان و حتی دانشگاهیان و پژوهشگران ما به کتاب و مجلات و منابع چاپی کم شود چون اینها امکانات کارآیی است و این قشرها می‌توانند با استفاده از این شبکه‌ها به سرعت به هدف‌شان برسند بنابراین سهل‌الوصول بودن باعث شده همه کمتر سراغ کتاب و کتابفروشی و روزنامه بروند ولی امیدوارم انس و الفت مردم با کتاب پایدار بماند.

رییس سازمان میراث فرهنگی افزود: هنوز هم مثل قدیم و همان‌طور که به ما می‌گفتند بهترین دوست آدم، کتاب است، به این جمله معتقدم و فکر می‌کنم اگر همه مردم سعی کنند بیشتر از کتاب و روزنامه استفاده کنند، راحت‌تر خواهیم توانست دیگر مشکلات‌مان را حل کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت انتشار کتاب‌های ایران‌شناسی را چگونه ارزیابی می‌کند، اظهار کرد: من هنوز به صورت جامع این حوزه را بررسی نکرده‌ام هرچند فکر می‌کنم در حیطه کتاب‌های نفیس کارهای خوبی انجام و از جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی ما عکس‌های خوبی گرفته شده و به صورت کتاب درآمده است ولی هنوز مجموعه کاملی که به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی و دربرگیرنده دوهزار جاذبه توریستی باشد، تهیه نشده است ولی به هر حال خودمان درصدد هستیم تا این کار را در پرتال جامع سازمان میراث فرهنگی انجام دهیم.

معاون رییس جمهور همچنین درباره سرزدن به کتابفروشی‌ها گفت: به نظرم دست کم به طور فصلی باید این برنامه را تکرار کنیم و حتی شاید بد نباشد در هر فصل، مقاطع سنی مختلف را درگیر کنیم به عنوان مثال در فصل تابستان که نوجوانان فراغت بیشتری دارند، در یک روز به طور ویژه از این قشر دعوت کنیم تا به کتابفروشی‌ها بیایند و با کتاب انس بگیرند یا مثلاً می‌توانیم با همین هدف، روزی را در فصل پاییز مخصوص دانشجویان طراحی کنیم. حتی به عقیده من اگر این کار را طی چند سال تکرار کنیم، می‌توانیم فاصله‌ای را که نسل جوان از کتاب و کتابخوانی گرفته، پر کنیم.

حضور در کتابفروشی‌ها در روز 29 آبان

حضور در کتابفروشی‌ها در روز 29 آبان

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.