• جمعه / ۳۰ آبان ۱۳۹۳ / ۱۱:۱۳
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 93083015852
  • خبرنگار : 71418

شاهین طبع خطاب به رییس بعدی بسکتبال: هیچ نیروی کارآمدی در بسکتبال بیکار نماند

مهران شاهین طبع

مهران شاهین‌طبع با اشاره به نیازهای کنونی بسکتبال گفت: باید از همه افراد کاردان بسکتبال استفاده شود و رییس بعدی باید بتواند از تمام ظرفیت‌ها بهره بگیرد.

مهران شاهین‌طبع با اشاره به نیازهای کنونی بسکتبال گفت: باید از همه افراد کاردان بسکتبال استفاده شود و رییس بعدی باید بتواند از تمام ظرفیت‌ها بهره بگیرد.

به گزارش ایسنا، این روزها هر کس در بسکتبال توانایی مدیریت را در خود می‌بیند و فکر می‌کند می تواند برای حضور در انتخابات فدراسیون وارد عمل شود. تاکنون هم چهار نفر برای حضور در انتخابات ثبت نام کرده‌اند که زمان ثبت نام از نامزدها تا سوم آذر ادامه دارد. حال این که بسکتبال در مقطع کنونی به چه مدیری نیاز دارد و نیازهای این رشته دانشگاهی چیست را باید از زبان اهالی این خانواده و کارشناسان جویا شد.

خبرنگار ایسنا در ادامه به بررسی نیازهای بسکتبال با مهران شاهین طبع مربی تیم ملی بسکتبال به گفت‌وگو پرداخت. از گوشه و کنار شنیده شده او هم قصد حضور در انتخابات را دارد اما خودش این را تکذیب می‌کند.

* نیازهای کنونی بسکتبال در آستانه انتخابات چیست ؟

به هر حال بسکتبال به نسبت دیگر رشته‌های ورزشی محدودیت‌هایی داشته است. این رشته حالا دیگر به یک فرد نیاز ندارد بلکه برای رسیدن به جایگاه بالاتر به توجه و حمایت همه ارگان‌ها نیاز دارد. بحث‌های زیادی مثل بخش‌های پایه و امکانات سخت‌افزاری را دوستان و همکاران ما مطرح کرده‌اند اما بسکتبال امروز به کار و برنامه‌ای کلان نیاز دارد. به همت و تلاش بیشتر نیاز دارد. نکته اولی که به نظرم می‌آید این است که ابتدا باید صبور باشیم. ملاحظه داشته باشیم و اجازه ندهیم یکسری اشتباه‌ها تکرار شود. حرمت افراد را حفظ کنیم. همبستگی خوبی داشته باشیم تا شرایط بهتر شود و اجازه بدهیم آنچه برای بسکتبال بهتر است اتفاق بیفتد.

* بسکتبال در فضای کنونی باید چه کار کند؟

نامزدها مسائل مختلفی را پیشنهاد می‌دهند. در جامعه بسکتبال همه افراد باهوش و بااستعداد هستند اما باید فرد اصلح را انتخاب کنیم. از زحمت افراد قبلی تشکر کنیم و کار را مقتدرانه آغاز کنیم. جوان‌ترها احساسی‌تر هستند پس باید با تفکر گام بردارند و از تمام توانایی‌شان استفاده کنند. به نظرم باید با وسواس همیشگی بسکتبال گام بردارند تا راه درست را انتخاب کنند. در دوران انتقال فضایی ایجاد می‌شود که کنترل آن‌ خیلی مهم است.

* رییس جدید باید با چه تفکری وارد میدان شود؟

توقع‌ها با شرایط و امکانات ما همخوانی ندارد. قهرمانان و ملی‌پوشان ما جزو بهترین‌های آسیا هستند اما هیچ فضای مناسب و شایسته‌ای برایشان نداریم. حتی برای ورزشکاران مستعد نیز این فضا وجود ندارد. یک سری کارها به هم پیوسته است که جزو شاخصه‌های پیشرفت محسوب می‌شوند. با توجه به آن‌ها مدیریت عدالت‌محور و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی بسیار مهم است. به نظر من هیچ وقت نباید احساس کنیم یک نیروی کارآمد بیکار مانده و کاری نمی‌کند. باید از تمام توان و پتانسیل استفاده کنیم.

* مدیر بسکتبال باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

قبول داریم که بسکتبال فراز و نشیب‌هایی داشته اما مدیریت باید برنامه قوی، اصولی و مستحکم داشته باشد که به بسکتبال اعتماد به نفس بدهد. باید برنامه نشان دهد که رو به جلو هستیم. حال در این بین اگر به طور تصادفی نتیجه‌ای هم از دست رفت نگران نشویم و بیشتر به دنبال پروسه کارها و انجام برنامه‌هایمان باشیم. مطمئنا اگر یک نهال خوب کاشته شود، به آن رسیدگی کنیم در نهایت میوه خوبی خواهیم داشت. ویژگی اصلی که باید فدراسیون شاهد آن باشد پرکار بودن است. اکنون فدراسیون‌های جهانی کارمندان کمی دارند اما آن‌ها پرکار هستند. پرکار بودن افراد موفقیت را در پی خواهد داشت. به نظر من نتایج در رنگ مدال نیست اکنون کیفیت کار و برنامه موفقیت را نشان می‌دهد. از اینکه روابط بین‌المللی، ارتباط رسانه‌ای، کیفیت لیگ و وضع تیم ملی چطور است ملاکی برای موفقیت خواهد بود. برای اینکه چنین فضایی ایجاد شود فقط به یک گروه قدرتمند، پرکار و توانمند نیاز داریم. مطمئن باشید کار پیچیده‌ای نیست و همه کشورها در آن گام گذاشته‌اند. بچه‌های کنونی بسکتبال، مربیان و کسانی که در چرخه‌کار هستند همه و همه متخصص، باسواد، باهوش و علمی هستند و مطمئنا می‌توانند گوشه‌ای از کار را بگیرند تا بسکتبال موفق شود.

* پس مدیر بعدی باید از همه استفاده کند و همه را به کار بگیرد.

همان طور که گفتم نباید یک روز متوجه شویم فردی بوده و از توانایی‌اش استفاده نکرده‌ایم. نباید اسم کسی از قلم بیفتد. جامعه کوچکی که می‌توان مثال زد مربیان لیگ است. همین مربیان لیگ توانایی اجرایی بسیار بالایی دارند و می‌توانند همه چیز را اداره کنند. هر مدیری که قرار است ریاست بسکتبال را بر عهده بگیرد باید از همه این ظرفیت‌ها استفاده کند. پتانسیل‌ها به کار گرفته شود چرا که در بسکتبال افرادی هستند که می‌توانند مجموعه را ارزیابی کنند. نقاط مثبت و منفی بازگو شود تا همه مسائل و مشکلات حل شود. پیشنهاد من این است که خوب فکر کنیم، منطقی حرف بزنیم و عمل کنیم. بدانیم با گفتن برخی مسائل مشکلات بسکتبال حل نمی‌شود و باید اتاق فکر آینده بسکتبال شرایطی برای مدیر جدید فراهم کند که با آمادگی کامل بتواند برنامه‌هایش را پیش ببرد.

* به نظر شما بسکتبال به یک مدیر از همین خانواده نیاز دارد یا مدیر غیر بسکتبالی هم می‌تواند فدراسیون را اداره کند؟

اگر درباره این سوال صحبت کنم احتمال دارد از ورود خیلی‌ها جلوگیری شود به نظرم همه کسانی که در خودشان توانایی حضور در کار را می‌بینند جلو بیایند. مطمئنا همه کسانی که وارد می‌شوند دغدغه‌ای در بسکتبال دیده‌اند و برای حل آن راه‌هایی دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. نباید محدود به بسکتبال باشیم و می‌توانیم از همه نقطه نظرات استفاده کنیم. به نظرم اصلی‌ترین موضوعی که باید در نظر بگیریم عدالت‌طلبی در بسکتبال است.

* یکی از نگرانی‌های امروز حضور برخی افراد است که سال‌ها از بسکتبال دور بوده‌اند و حالا برای جبران و انتقام‌جویی وارد کار می‌شوند. این موضوع را چطور ارزیابی می کنید؟

من صفت انتقام‌جویی یا منفعت‌طلبی بر روی این افراد نمی‌گذارم. یک سری از افراد سال‌ها نبودند و کنار قرار داشتند که عاشقان بسکتبال محسوب می‌شوند. این عاشقان روزی وارد بسکتبال شدند که پولی نبوده و آن‌ها فقط برای این ورزش در آن کار کرده‌اند پس نمی‌توان چنین انگ‌هایی به آن‌ها زد. این افراد اکنون هم با عشق می‌آیند و به دنبال کمک هستند. روزی که این افراد بسکتبال کشور را ساختند دستمزدی نداشتند و به حق واقعی‌شان نرسیدند. بازیکنانی در کشور دارند که شاید یک مربی مثل من یک سوم آن‌ها را ندارم. با این تفاسیر به عاشقان بسکتبال سیاه و خاکستری نگاه نمی‌کنم. این‌ها افراد مثبتی هستند، زحمت کشیده‌اند و حق‌شان جایگاه بالایی در بسکتبال است. ماهم روزی اشتباه‌هایی انجام داده‌ایم اما نباید با این چشم به کسانی که با جان و دل برای بسکتبال تلاش کرده‌اند نگاه کنیم. باور نمی‌کنید این دوستان زمانی در بسکتبال بوده‌اند که خبری از حلقه و تخته و پارکت نبوده و امکانات حداقلی داشته‌اند. دل‌آزرده هستند و نباید اجازه دهیم زود از بین بروند.

* رییس آینده بسکتبال چه اولویتی باید در کارش داشته باشد؟

ورزش امروز نسبت به گذشته تغییرات زیادی داشته است. بسکتبال امروز همانند کارخانه خودروسازی اداره می‌شود. همه باید بدانیم که اگر می‌خواهیم خدمت کنیم باید توانمندی‌هایمان را بالا ببریم. حرف من خطاب به خودم نیز هست. از سال 2017 ، 2018 با اقیانوسیه یکی می‌شویم و تشکیلات فدراسیون‌های ملی بسکتبال زیر نظر فدراسیون جهانی قرار می‌گیرد و شکل و شمایل کنونی فیفا را به خود می‌گیرد. به جای فکر کردن به حواشی به دنبال پیشرفت و بالا بردن توان خودمان باشیم. باید اولویت بسکتبال ایجاد چتری برای کل کشور باشد تا بتوانیم از ظرفیت همه مناطق ایران استفاده کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.