• یکشنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۱:۴۷
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 93112614159
  • منبع : نمایندگی خراسان جنوبی

هم‌کفو بودن برای ازدواج چه‌قدر اهمیت دارد؟

هم‌کفو بودن برای ازدواج چه‌قدر اهمیت دارد؟

ایسنا/خراسان جنوبی مهر و محبت نیروی بسیار عظیمی است که خداوند در وجود انسان‌ها به ودیعه گذاشته، اگر این نیرو به‌درستی در زندگی هدایت شود معجزه بزرگ عشق نیز به‌وقوع می­‌پیوندد و کانون خانواده را در آغوش خود گرم نگه می‌دارد.

مهر و محبت نیروی بسیار عظیمی است که خداوند در وجود انسان‌ها به ودیعه گذاشته، اگر این نیرو به‌درستی در زندگی هدایت شود معجزه بزرگ عشق نیز به‌وقوع می­‌پیوندد و کانون خانواده را در آغوش خود گرم نگه می‌دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی خراسان‌جنوبی، زمان­‌های قدیم گرچه ازدواج­‌ها طوری انجام می­‌گرفت که زوجین کمترین شناخت را از یکدیگر داشتند اما آغاز زندگی آنان با مهری بود که ضامن پایداری سال­‌های طولانی زندگی مشترک می­‌شد.

این مهر و محبت آنچنان دوام و قوام داشت که هیچ نیرویی توان مقابله با آن را نداشت. زاده‌ی این مهر و محبت، عشقی پایدار بود.

اما امروز با گذشت زمان ازدواج­‌ها رنگ و رویی دیگر گرفته است، گرچه ابتدا با عشق­‌های آتشین آغاز می­‌شود اما کم کم این عشق و علاقه رو به خاموشی می­‌رود و زندگی را به سردی نزدیک می­‌کند.

خانم جوانی که حدود 15 سال پیش ازدواج کرده و اکنون نیز مادر چهار فرزند است در خصوص لزوم تقویت عشق و علاقه در زندگی می‌گوید: من و همسرم قبل از ازدواج کمی با هم آشنایی داشتیم و در ابتدای زندگی روزهای خوبی سپری می­‌کردیم اما کم کم این عشق و علاقه از بین رفت طوری که اگر به خاطر بچه­‌ها نبود از هم جدا می­‌شدیم.

وی عامل این سردی در رابطه خود و شوهرش را بی­‌حرمتی­‌هایی عنوان کرد که گاه و بی­گاه از سوی همسرش نسبت به او صورت می­‌گرفته و می­‌افزاید: البته کمی خودم را هم مقصر می­دانم چون همیشه پاسخ تندخویی‌هایش را با سخنان ناشایست داده­ام .

وی در توصیه­‌ای به زوجین جوان می­‌گوید: بعد از ازدواج حرمت­ها را نگه دارند و در مقابل برخی رفتارهایی که بابت میلشان نیست صبوری به خرج دهند.

از نظر وی زن نقش تعیین‌کننده­‌ای در روابط زناشویی دارد و می­‌تواند از منبع عظیم مهر و محبت که خداوند در وجود او نهاده همسر و فرزندان خود را نیز بهره­‌مند کند.

تداوم رفتارهای محبت‌آمیز، ضامن بقای عشق در زندگی

یک شهروند دیگر نیز ضمن ابراز رضایت‌مندی از رفتار همسرش در زندگی می­‌گوید: همسرم علی‌رغم اینکه مشغول تحصیل نیز هست اما به وظایف همسری و مادری خود به خوبی رسیدگی می­‌کند.

وی احترام را از شاخص­‌ترین رفتارهای همسرش برمی‌شمارد و می‌افزاید: همدلی همسرم در مشکلات زندگی باعث شده که به او به عنوان یک تکیه­‌گاه مطمئن فکر کنم و او نیز همین تفکر را در خصوص من دارد.

از دیدگاه وی یکی از مهم‌ترین عواملی که می­‌تواند ضامن بقای عشق در زندگی باشد، تدوام رفتارهای محبت‌آمیز در زندگی مشترک است.

رضا رحمتی توجه به خواسته‌­های یکدیگر و یافتن پاسخ مناسب برای آن را از دیگر عوامل تأثیرگذار در تثبیت عشق و علاقه همسران عنوان کرد.

«حجت الاسلام و المسلمین واقعی»، یک کارشناس مذهبی در بیرجند نیز به ایسنا گفت: هم­‌کفوی، خوش اخلاقی، سازگاری، تفاهم و همکاری، تقوی که به اندازه­‌ای باشد که از گناهانی مانند مفاسد اخلاقی و گناه دوری کند و سلامت جسمی و روانی جزو شرایط لازم یک همسر و موجب روابط حسنه محسوب می­‌شود.

وی هم‌چنین سطح تحصیلات، شناخت و آگاهی مدیریت اقتصادی و تفاهم در این زمینه، آراستگی ظاهری، بهره­‌گیری به‌هنگام از فرآورده­های بهداشتی و آرایشی، مثبت‌اندیشی و زیبایی بینی را از نکات مهمی برشمرد که تأثیر مستقیم در ایجاد مهر و محبت بین زن و شوهر دارند.

این کارشناس مذهبی، افزود: بخشایش‌گری و گذشت، زبان نرم و لحن خوشایند، صداقت در کلام، کلام محبت‌آمیز، نگاه با محبت و چهره متبسم، نوازش بصری، همگامی با همسر هنگام راه رفتن، همدلی و همراهی با همسر در خوابیدن، بیدار شدن نماز خواندن، روزه گرفتن و صبحانه خوردن نیز از عوامل تأثیرگذار در ایجاد محبت بین زوجین است.

واقعی در پاسخ به این پرسش که سرچشمه‌ی بی­‌مهری زوجین در چه نهفته است، گفت: بی­‌توجهی مستمر به وضعیت ظاهری، بی­‌رغبتی به فرآورده‌های آرایشی، رفتارهای ناخوشایند در نحوه غذا خوردن، دستشویی رفتن، خوابیدن، بدبینی و بداندیشی، سنگ دلی و سخت سری، زبان تهاجمی آمرانه و ناخوشایند، بی­‌بهره بودن از کلام محبت‌آمیز و عدم مهارت در به کاربردن واژه احترام‌آمیز می­‌تواند از عواملی باشد که موجب بی­‌مهری زوجین شود.

تزلزل و سستی در پایه­‌های عشق و عواطف بین دو طرف بنیاد بی­‌مهری بین زوجین را سبب می­‌شود

«فاطمه بارانی»، کارشناس ارشد روانشناسی نیز در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه زوجین باید بدانند که هیچ گاه نمی­‌توان فردی را صددر صد مطابق میل خود در آورد، گفت: با شناخت و درک متقابل و توجه به ویژگی­‌های فردی طرف مقابل، آگاهی از توقعات و انتظارات او، توجه به عواطف و احساسات، رعایت ادب و احترام در روابط، صبر و بردباری در مواقع لزوم و رعایت حریم خصوصی زندگی زناشویی در ایجاد و حفظ روابط حسنه بین زن و مرد موثر است.

وی با تأکید بر اینکه تزلزل و سستی در پایه­‌های عشق و عواطف بین دو طرف بنیاد بی­‌مهری بین زوجین را سبب می­‌شود، یاد آور شد: قضاوت عجولانه در موارد و مشکلات پیش­رو، عدم واقع‌گرایی، عدم اعتماد به یکدیگر و مشغله زیاد که مانع از ایجاد روابط خوب عاطفی می­‌شود نیز در سست شدن پایه­‌های عشق موثرند.

این کارشناس ارشد روانشناسی با بیان اینکه زوجین باید از حساسیت بیش از حد به موارد کم اهمیت پرهیز کنند، گفت: توجه افراطی به جاذبه­‌های مادی در زندگی و عدم برخورداری از معنویت­‌ها، عدم توجه به کانون زندگی به‌عنوان محل امن و آرامش طرفین و تجدید قوا برای روبه‌رو شدن با مسایل و مشکلات زندگی می­‌تواند رابطه محبت‌آمیز بین زن و شوهر را دچار خدشه کند.

راه و حل بازگشت عشق به زندگی چیست؟

بارانی، نقش زن را در تقویت بنیان خانواده یک نقش کلیدی دانست و افزود: زن می­‌تواند در ایجاد و بروز احساسات و عواطف مطلوب تأثیر گذاشته که این امر در استحکام پیوند زناشویی اهمیت بالایی دارد.

وی، از مرد به عنوان پشتیبان و تکیه­‌گاه زن یاد کرد که با قدرت بالای خود می­‌تواند مدیریت اوضاع و شرایط را به دست گرفته و با ایجاد اعتماد به نفس لازم در زندگی مسیر رشد و تعالی و تکامل و پیشرفت مادی و معنوی را فراهم کند.

این کارشناس ارشد روانشناسی، در خصوص راه حل بازگشت عشق نیز گفت: در ابتدای امر جستجو و یافتن دلایل و عوامل ایجاد بی­‌مهری­‌ها و سعی در برطرف کردن یا کاهش در حد توان این موارد می­‌تواند موثر باشد.

از نظر این کارشناس روانشناسی زوجین باید با پذیرش اشتباهات احتمالی خود سعی در برطرف کردن آن و نسبت به عذرخواهی از طرف مقابل پیش قدم شوند.

بارانی خاطرنشان کرد: سازماندهی همه تلاش­‌ها در جهت تقویت و بازگشت عشق به زندگی در سایه یاری از پروردگار محقق می­‌شود هم‌چنین باید در این مسیر از فرمایشات ائمه اطهار(ع) برای زندگی هدفمند بهره جست.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.