• دوشنبه / ۲۷ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۱:۵۳
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 93112714887
  • منبع : نمایندگی خراسان رضوی

چرا کاشمری‌ها امواتشان را به روستاها می‌برند؟

قبر

این روزها در شهر کاشمر کفن و دفن مردگان، منبع درآمد شده و متاسفانه گرانی قبرها در شهر موجب شده، مردم برای دفن اموات به روستاها بروند. مسئولان مربوطه، ساخت و فروش قبور را سانتی حساب می‌کنند که نتیجه آن فروش 30 تا 70 میلیون ریالی هر قبر می‌شود و امروز قیمت یک متر قبر در کاشمر با یک متر زمین در مشهد برابری می‌کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، بر اساس ماده یک آیین‌نامه سال 71 هیئت وزیران، فاصله آرامستان تا محدوده شهر نباید کمتر از 10 کیلومتر باشد. همچنین بر اساس ماده 2 این آیین‌نامه، آرامستان باید در محلی انتخاب شود که امکان توسعه شهری در آن وجود ندارد. همچنین ماده 3 آیین‌نامه هیئت وزیران، ساخت آرامستان در اراضی سیل‌گیر، رانشی و یا در مجاورت رودخانه نیز منع شده است‌. ماده 4 این آیین‌نامه نیز ساخت آرامستان در مسیر ورزش باد را جایز نمی‌داند و بر اساس ماده 7 آیین‌نامه، آرامستان باید در محلی پست‌تر از مناطق مسکونی ساخته شود.

با وجود اینکه هرگونه کفن و دفن در حریم شهر کاشمر براساس قانون، غیرقانونی است، به نقل از کارگرانی که در آرامگاه مدرس در حال کار کردن بودند با خبر شدیم عملیات عمرانی برای ساخت قبور جدید در سه طبقه در حال انجام است. وقتی این موضوع را از مدیر آرامگاه جویا شدیم، این موضوع را منکر شد و گفت، " نه قبر جدیدی داریم و نه می سازیم" این در حالی است که مسئولان این آرامستان با ارسال نامه‌ای به شهرداری در پنجم بهمن خواستار مجوز برای ساخت قبور جدید شدند. براساس متن این نامه حتی مشخص است مجوز این قبرها برای مردم عادی نیز نیست.

حجت الاسلام میثم خزایی، یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر کاشمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنای خراسان با انتقاد از ساخت قبرهای جدید، تصریح کرد: این کار توسط مسئولان آرامگاه مدرس تنها برای درآمدزایی است.

وی تاکید کرد: نباید با دفن اموات در بقاع متبرکه و آرامگاه مدرس اجازه داد فضای معنوی این مکانها از بین برود، چون به لحاظ روانی و روحی برای زائران و کودکان خوشایند نیست. متاسفانه گرانی قبور در داخل شهر موجب شده مردم برای دفن اموات به روستاها بروند. مسئولان مربوطه، ساخت و فروش قبور را سانتی حساب می‌کنند که نتیجه آن فروش 30 تا 70 میلیون ریالی هر قبر می‌شود و امروز قیمت یک متر قبر با یک متر زمین در مشهد برابری می‌کند.

خزایی تصریح کرد: نمی‌دانم قیمت گذاری‌ها بر چه مبنایی صورت می‌گیرد. بعضی افراد از اعتقاداتی که مردم نسبت به امامزادگان دارند سوء استفاده می‌کنند. ارائه خدمات در این اماکن ضعیف است اما پول‌هایی که بابت قبور از مردم می‌گیرند، میلیونی و سرسام آور است.

وی مدعی شد: مجوز ساخت 300 قبر به نام علما درخواست شده در صورتی که معتقدم این کار به اسم علما و به کام دیگران درست نیست. اگر قرار است قبوری برای شهدا، جانبازان و یا علما اختصاص یابد بهتر است ابتدا این موضوع به تصویب برسد. در چند ماه گذشته یکی از افراد فرهیخته و حافظ و قاری قرآن دار فانی را وداع گفت و در محل آرامگاه مدرس به خاک سپرده شد اما مسئولان این آرامگاه حتی یک ریال به خانواده این مرحوم تخفیف ندادند که این امر جای تاسف دارد.

یکی از اعضای شورای شهر کاشمر با اشاره به اینکه بسیاری از زمین‌های این شهر هدایای مردمی و موقوفه است، تصریح کرد: متاسفانه با وجود اینکه مبالغ کلانی از مردم دریافت می‌شود اما بیشتر قبور غیر استاندارد و کوچک هستند.

خزایی با بیان اینکه آرامستان بقیع از امکانات مطلوبی برخوردار نیست، افزود: شورای شهر و شهرداری باید هرچه سریعتر نسبت به تهیه امکانات مورد نیاز در آرامستان بقیع اقدام کنند. در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که زنده‌ها از آمدن به این مکان وحشت دارند.

وی معتقد است: اگر آرامستان بقیع و امامزاده سید محمد به یکدیگر متصل شوند وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود اما به دلیل اینکه چند نفر ذینفع هستند و ترددشان از جاده بین این دو مکان صورت می‌گیرد نمی‌خواهند این اتفاق بیفتد. وضعیت حال آرامستان بقیع در شأن مردم کاشمر نیست. پیشنهاد می‌شود برای بهتر شدن وضعیت، این مکان را از طریق مزایده به گروه یا شرکت‌های خاصی واگذار شود تا تمامی کارهای مورد نیاز انجام شود.

محمد خباززاده، نایب رئیس شورای اسلامی خراسان با انتقاد از ساخت قبر در داخل شهر کاشمر و امامزادگان به بهانه خدمات بهتر به خانواده شهدا در گفت و گو با خبرنگار ایسنای خراسان توضیح داد: نباید از نام شهدا و خانواده شهدا به بهانه‌های مختلف سوء استفاده کنیم. هم اکنون شاهد ساخت قبر جدید در آرامگاه شهید مدرس به نام خانواده شهدا و افراد خاص هستیم، این در حالی است که ساخت قبر در داخل شهر و نزدیک اماکن مسکونی طبق قانون ممنوع است.

خیلی‌ها می‌گویند، ارزشش را دارد که آدم بعد از مرگش زیر سایه امامزاده‌ای باشد و خاک پای زائران روی قبرش بماند، هرچند دفن شدن در اماکن متبرکه فضیلت زیادی دارد اما آیا این تمام ماجراست؟ آیا کسی که عمری را گناه کرده و به ظلم کردن گذرانده است به صرف دفن شدن در جوار امامزادگان و بقاع متبرکه می‌تواند با خیال آسوده سر بر بالین گذاشته و از هول حساب و کتاب دیار باقی درامان باشد؟

حجت الاسلام نیک بیک بین، رییس حوزه علمیه حاج شیخ کاشمر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا معتقد است: اگرچه دفن انسان در مکانهای مقدس، در کنار قبور ائمه، بقاع متبرکه و امامزادگان بی‌تاثیر برای مرده نیست اما این به شرطی است که فرد قابلیت دریافت فیض را از قبور امامان و شهدا و صدیقین داشته باشد. ممکن است فردی در دنیا قابلیت درک فیض نداشته باشد. کسی که در دینا آدم مومنی نبوده نمی تواند توقع داشته باشد که با دفنش در بقاع متبرکه و امامزادگان گناهانش بخشیده شود.

وی به سرنوشت یکی از یاران پیامبر اسلام اشاره کرد و گفت: وقتی یکی از یاران پیامبر فوت کرد پیامبر برایش گریه بسیار کرد و ایشان قبر را برایش آماده کردند. مادر وی فکر می‌کرد فرزندش بهشتی است اما پیغمبر فرمودند چون وی با خانواده اش بد اخلاق بوده هم اکنون در فشار قبر است. به همین جهت ملاک نیست چون کسی کنار پیغمبر بوده جایگاهش بهشت است و گناهانش آمرزیده می‌شود و ممکن است جایگاهش جهنم باشد. زمانی فیض، بشارت، رحمت و مغفرت ائمه شامل حال ما خواهد شد که قابلیت داشته باشیم. افراد بسیاری در کنار قبر پیامبر (ص) و امام رضا(ع) دفن شدند اما در قعر جهنم هستند.

حجت الاسلام نیک بیک بین بیان کرد: باید جوانمرد، اهل مروت، ایثار و گذشت باشیم ولی اگر پوچ بودیم و تمام عمر خود را به دنبال منافع شخصی و گروهی بودیم قابلیت لازم برای بهشتی شدن بدست نخواهد آمد. اگر کسی دوست داشته باشد در کنار حرم پیامبر اسلام(ص) و حرم امام رضا(ع) دفن شود ولی بازماندگان هزینه لازم را نداشته باشند براساس گفته امام سجاد(ع) اگر در این دنیا مومن زندگی کند، روحش در کنار آنان قرار خواهد گرفت. مستمندان، فقرا و کسانی که اموالشان کمتر است نگران نباشند، اگر در این دنیا اهل رعایت حلال و حرام باشند قطعأ قابلیت فیض برایشان مهیا خواهد شد و در کنار ائمه اطهار محشور خواهند شد.

وی به قبوری که اخیرأ برای عده‌ای خاص در آرامگاه مدرس در حال ساخت است اشاره کرد و افزود: اگر واقعا قبری برای عده‌ای خاص در حال ساخت است کاری کاملا اشتباه است و نباید این امر صورت گیرد. جداسازی قبرهای علما و بزرگان از مردم عادی امری ناپسند است. از گذشته قبور شهدا در مکانی مخصوص بوده اما برای سایر افراد نباید این جدا سازی صورت گیرد.

وی تصریح کرد: اگر زمینی برای دفن اموات وقف شده باشد خرید و فروش آن حرام است مگر اینکه هزینه‌ای که می‌گیرند برای کندن قبر و سنگ لحد و هزینه‌های جانبی باشد. با توجه به قیمت‌های موجود در داخل شهر معتقدم مردم باید به سمت آرامستانهای خارج از شهر بروند. اگر یک نفر فوت شود ولی هزینه دفن و خرید قبر را نداشته باشد دولت مکلف است هزینه‌های لازم را برای دفن متقبل شود و نمی‌تواند به زور برای دفن پول بگیرد. اگر کسی هم وصیت کند خانواده یا بازماندگانش وی را بعد از فوت در داخل امامزاده دفن کنند ولی هزینه لازم را بازماندگان نداشته باشند، عمل به وصیت لازم نیست. وصیتی لازم الاجراست که توان عملی کردن و اجرای آن وجود داشته باشد.

گزارش از جواد افتخاری، خبرنگار ایسنای منطقه خراسان

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۳-۱۱-۲۸ ۰۱:۲۳

تو مملکت ما مردن هم نميصرفه!!