• یکشنبه / ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۷:۴۶
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 93121005988
  • خبرنگار : 71431

سرهنگ محمدیان خبر داد

دستگیری زورگیرانی که 82 بار دستگیرشده‌اند

دستگیری زورگیرانی که 82 بار دستگیرشده‌اند

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری 9 سارق زورگیر و کیف‌قاب در پایتخت خبر داد.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری 9 سارق زورگیر و کیف‌قاب در پایتخت خبر داد.

به گزارش سرویس «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در تاریخ 24 آذرماه امسال فردی با مراجعه به کلانتری عباس آباد به مأموران اعلام کرد که کیف دستی اش حاوی مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد ، توسط سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا 125 به سرقت رفته است. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کیف قاپی و به دستور شعبه اول بازپرسی دادسرای ناحیه هفت تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

مالباخته پس از حضور در پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در تاریخ 24 آذرماه برای دریافت پول به شعبه بانک خیابان مطهری مراجعه و مبلغ 15 میلیون تومان وجه نقد دریافت کردم . پس از دریافت پول ، تمامی آنها را در داخل کیف دستی قرار داده و بلافاصله به محل پارک خودرو مراجعه کرده ، کیف را در زیر صندلی راننده قرار داده و حرکت کردم . هنوز فاصله زیادی از بانک نرفته بودم که متوجه پنچری یکی از لاستیک های ماشین شدم . برای تعویض لاستیک مجبور به توقف شدم اما زمانیکه مشغول تعویض لاستیک ماشین بودم ، ناگهان متوجه شکستن شیشه سمت راننده شدم ؛ قبل از آنکه موفق به انجام هر کاری برای جلوگیری از سرقت کیف بشوم ، سرنشینان یک دستگاه موتورسیکلت ، کیف حاوی پول ها را برداشته و به سرعت از محل متواری شدند.

با توجه به شیوه و شگرد استفاده شده در سرقت ، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که مالباخته به شیوه زاغ زنی مورد شناسایی قرار گرفته و گروهی از سارقان ، پس از تعقیب مالباخته و پنچر کردن خودرو اقدام به سرقت کیف از داخل خودرو کرده‌اند.

با توجه به شیوه و شگرد سرقت ، کارآگاهان با بررسی پرونده سرقت های مشابه موفق به شناسایی تعداد دیگری از شاکیان و مالباختگانی شدند که به شیوه "زاغ زنی" شناسایی و پس از خروج از شعبات بانکی شهر تهران ، به شیوه زورگیری و یا کیف قاپی مورد سرقت قرار گرفته بودند.

یکی از مالباختگان که از ناحیه هر دو دست مورد اصابت ضربات چاقو قرار گرفته بود، پس از حضور در پایگاه سوم آگاهی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: در روز بیست و هفتم شهریور ماه به شعبه بانک سه راه آذری رفته و مبلغ پنج میلیون تومان وجه نقد پول نقد دریافت کردم. با قرار دادن پول‌ها در داخل کیسه پلاستیکی که آن را یکی از مشتریان بانک داده بود، از شعبه خارج شدم ؛ در داخل یکی از کوچه ها ، ناگهان دو دستگاه موتورسیکلت هوندا 125 مسیر حرکتم را مسدود کرده و با تهدید چاقو خواستند تا کیسه حاوی پول را از من بگیرند . قصد مقاومت در برابر آنها را داشتم و حتی خودم را بر روی کیسه حاوی پول ها انداختم اما دو ترک نشین موتورسیکلت ها ، با چاقو و قمه به من حمله ور شده و پس از زدن چاقو به هر دو دستم، کیسه حاوی پول ها را برداشته و از محل دور شدند.

در ادامه رسیدگی به پرونده و با بررسی تصاویر به‌دست آمده از دوربین های مداربسته شعبات مختلف بانکی ، کارآگاهان موفق به شناسایی یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه سرقت به شیوه زاغ زنی به نام سعید . ش (35 ساله) شدند که پیش از این به اتهام عضویت در گروه های سرقت به شیوه کیف قاپی و زورگیری از سال 78 تاکنون هشت بار دستگیر و روانه زندان شده و آخرین سابقه دستگیری وی به تاریخ هشتم آبان ماه سال قبل باز می‌گردد که پس از تأمین قرار وثیقه ، از زندان آزاد شده بود.

یکی از مالباختگان که سارقان اقدام به سرقت کیسه پلاستیکی حاوی مبلغ پنج میلیون تومان از وی کرده بودند، پس از شناسایی تصویر "سعید" به کارآگاهان گفت: این همان شخصی است که در داخل بانک با دادن کیسه پلاستیکی مشکی از من درخواست کرد تا برای احتیاط ، پول های خود را در داخل کیسه قرار داده تا مانع از رؤیت آنها توسط سارقین احتمالی شوم. با توجه به اظهارات مشابه تعداد دیگری از شکات و مالباختگان مشخص شد که سعید پس از شناسایی سوژه سرقت، اقدام به دادن کیسه پلاستیکی به تعدادی از آنها کرده تا سایر اعضای گروه با مشاهده و شناسایی فرد مورد نظر ( مالباخته ) ، وی را تعقیب و نهایتا وجوه نقد همراهش را سرقت کند.

با بررسی سوابق سعید که نشان از عضویت وی در گروه های مختلف زورگیری ، کیف قاپی و سرقت های مسلحانه داشت ، کارآگاهان با هدف شناسایی سایر همدستان سعید و اعضای گروه سارقان، مراقبت پلیسی این مجرم سابقه دار و حرفه ای را در دستور کار قرار داده و طی چندین ماه اقدامات پلیسی موفق به شناسایی تعداد دیگری از مجرمین سابقه دار در زمینه ارتکاب جرایم مرتبط با سرقت به شیوه و شگردهای مختلف کیف قاپی ، زورگیری ، جرایم مرتبط با موادمخدر و ... شدند.

همچنین سایر اعضای گروه به اسامی: غلامحسین . د - 52 ساله - 18 سابقه دستگیری - اولین سابقه دستگیری: سال 1361، غلامرضا . د – 45 ساله – 16 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری: سال 1368 ، حسین . م - 40 ساله - 14 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری: سال 1376، جواد . م – 39 ساله – 8 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری: سال 1371 ، فرزاد . ر – 37 ساله – 6 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری : سال 1373 ، مجید . ک – 30 ساله – 5 سابقه دستیگری – اولین سابقه دستگیری : سال 1378 ، فرزین . ف – 53 ساله – 4 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری : سال 1373 ، ابوالفضل . الف – 30 ساله – 3 سابقه دستگیری – اولین سابقه دستگیری: از سال 1368 شناسایی شدند.

با شناسایی هویت و مخفیگاه تمامی اعضای گروه در مناطق شهرجدید اندیشه ، دولت آباد ، تهرانپارس ، خیابان 17 شهریور ، میدان خراسان ، بلوار ابوذر ، خیابان طیب و مجیدیه شمالی ، دستگیری همزمان تمامی اعضای گروه در دستور کار قرار گرفت و سرانجام تمامی متهمان در چند عملیات همزمان ، در مخفیگاه هایشان دستگیر ، تعداد چهار موتورسیکلت طرح هوندا 125 استفاده شده در سرقت ها توقیف و تمامی متهمان برای انجام تحقیقات به پایگاه سوم پلیس آگاهی منتقل شدند.

با توجه به دلایل و شواهد بدست آمده و شناسایی متهمان از سوی تعدادی از مالباختگان، متهمان که چاره ای جز اعتراف نداشتند صراحتا به ده‌ها فقره سرقت در مناطق مختلف تهران به ویژه در خیابان مطهری، میدان توحید، سهروردی ، رسالت ، تهرانپارس ، سه راه آذری ، چهاردانگه ، یافت آباد ، دولت آباد ، ونک و .... اعتراف کردند.

سه عضو اصلی گروه به‌نام های غلامحسین ، سعید و مجید نیز در ادامه تحقیقات به ده‌ها فقره سرقت های مشابه در سایر شهرهای کشور اعتراف کرده و عنوان داشتند: موتورسیکلت ها را با دو دستگاه وانت پیکان که برای جابجایی آسان موتور تجهیز شده بودند ، به سایر شهرها و استان های کشور برده و پس از انجام سرقت های خود در سایر شهرهای کشور مجددا به تهران باز می گشتیم که با توجه به اعترافات این متهمان ، تعداد دو دستگاه پیکان وانت نیز از آنها کشف و توقیف شد.

این متهمان در خصوص دیگر نقاط محل انجام سرقت های خود در سایر شهرهای کشور نیز اعتراف کردند که در شهرهای کاشان ، قم ، یزد ، شاهرود ، گرگان ، گنبد کاووس و همچنین شهرهای حاشیه تهران به ویژه اسلامشهر، کرج ، پاکدشت ، شهرری و سایر شهرهای کشور اقدام به سرقت های مشابه کرده اند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ، سرهنگ عباسعلی محمدیان ، رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت: با توجه به اعتراف صریح متهمان به ده‌ها فقره سرقت به شیوه زاغ زنی از مراکز اقتصادی و مالی به ویژه شعبات مختلف بانکی در سطح کشور و انجام سرقت ها به شیوه پنچری خودروها و یا زورگیری ، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی برای تمامی این گروه از سارقان صادر و برای انجام تحقیقات تکمیلی و شناسایی دیگر جرایم ارتکابی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته اند.

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفته اند خواست تا برای شناسایی متهمان و پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ واقع در خیابان سهروردی شمالی – خیابان خرمشهر – میدان نیلوفر مراجعه کنند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.