• پنجشنبه / ۱۳ فروردین ۱۳۹۴ / ۲۲:۱۴
  • دسته‌بندی: انرژی هسته‎‌ای
  • کد خبر: 94011302497
  • خبرنگار : 71049

متن کامل بیانیه مشترک ایران و 1+5

متن کامل بیانیه مشترک ایران و 1+5

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در کنفرانس خبری بیانیه مشترک مطبوعاتی را به زبان انگلیسی و فارسی ارایه کردند.

محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی در کنفرانس خبری بیانیه مشترک مطبوعاتی را به زبان انگلیسی و فارسی ارایه کردند.

به گزارش خبرنگار انرژی هسته‌ای خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، متن بیانیه به شرح زیر است:

ما، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و نماینده عالی اتحادیه اروپا، همراه با وزرای خارجه 3 کشور اروپایی به اضافه 3 (چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، آمریکا، بریتانیا و ایالات متحده) از ششم تا سیزدهم فروردین 1394 در سوئیس دیدار نمودیم.

همانطور که در آذرماه 1392 توافق کرده بودیم، ما به این منظور در اینجا گرد هم آمدیم تا راه حل هایی به منظور دستیابی به حل و فصل جامعی که ماهیت صرفا صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را تضمین نموده و کلیه تحریم ها را به صورت کامل لغو نماید، پیدا کنیم.

امروز ما یک گام تعیین کننده برداشتیم: ما به راه حل هایی در مورد مولفه های مهم برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتیم. این امر مدیون عزم سیاسی، حسن نیت و تلاش جدی همه طرف ها بوده است. اجازه فرمائید از همه هیات های نمایندگی به خاطر تلاش های خستگی ناپذیرشان تقدیر نماییم.

تصمیم امروز ما که مبانی مورد توافق برای متن نهایی برجام را پایه ریزی می کند بسیار مهم است. اکنون می توانیم مجددا نگارش متن توافق نهایی و ضمایم آن را با بهره گرفتن از راه حل هایی که در این چند روز به آنها دست یافته ایم، شروع کنیم.

همچنان که ایران برنامه صلح آمیز هسته ای خود را دنبال می کند، سطح و ظرفیت غنی سازی و میزان ذخایر ایران برای دوره های زمانی مشخص، محدود خواهد شد و نطنز تنها مرکز غنی سازی ایران خواهد بود. تحقیق و توسعه غنی سازی در ایران بر روی ماشین های سانتریفیوژ بر اساس یک جدول زمانی و سطح توافق شده، انجام خواهد شد.

فوردو از یک سایت غنی سازی به یک مرکز هسته ای، فیزیک و فن آوری تبدیل خواهد گردید. در این مرکز همکاری بین المللی در حوزه های تحقیق و توسعه ی مورد توافق مورد تشویق قرار خواهد گرفت. مواد شکافت پذیر در فوردو نخواهد بود.

رآکتور تحقیقاتی پیشرفته آب سنگین در اراک با همکاری مشترک بین المللی بازطراحی و نوسازی خواهد شد به گونه ای که پلوتونیوم با قابلیت تسلیحاتی در آن تولید نگردد. بازفرآوری صورت نخواهد گرفت و سوخت مصرف شده صادر خواهد گردید.

مجموعه تدابیری برای نظارت بر اجرای مفاد برجام شامل کد اصلاحی 3.1 و اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مورد توافق واقع شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی از فن آوری های مدرن نظارتی استفاده خواهد کرد و از دسترسی های توافق شده بیشتری از جمله به منظور روشن کردن موضوعات گذشته و حال برخوردار خواهد شد.

ایران در همکاری های بین المللی در حوزه انرژی هسته ای صلح آمیز مشارکت خواهد نمود که می تواند شامل ساخت نیروگاه های هسته ای و رآکتورهای تحقیقاتی شود. یک حوزه مهم دیگر، همکاری در زمینه ایمنی و امنیت هسته ای می باشد.

اتحادیه اروپایی، اعمال تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با هسته ای خود را خاتمه خواهد داد و ایالات متحده نیز اجرای تحریم های مالی و اقتصادی ثانویه مرتبط با هسته ای را، همزمان با اجرای تعهدات عمده هسته ای ایران به نحوی که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی راستی آزمایی شود، متوقف خواهد کرد.

یک قطعنامه جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد صادر خواهد شد که در آن برجام تائید شده، کلیه قطعنامه های قبلی مرتبط با موضوع هسته ای لغو خواهد گردید و برخی تدابیر محدودیت ساز مشخص، را برای یک دوره زمانی مورد توافق، لحاظ خواهد کرد.

ما در هفته ها و ماه های آینده، برای نگارش متن برجام شامل جزئیات فنی آن، در سطوح سیاسی و کارشناسی کار خواهیم کرد. ما خود را متعهد به تکمیل تلاش ها تا تاریخ 11 تیرماه می دانیم. از دولت سوئیس به خاطر حمایت های سخاوتمندانه در میزبانی این مذاکرات تقدیر و تشکر می نمائیم. از خبرنگاران عزیز که در این مدت همراه ما بودند نیز سپاس گزاریم.

به گزارش خبرنگار اعزامی به لوزان سوییس،وزیر خارجه کشورمان پیش از قرائت بیانیه گفت:ما (ایران و 1+5) از ششم تا سیزده فروردین در سوییس دیدار کردیم همان‌طور که در آذر 92 توافق کردیم در اینجا گردهم آمدیم تا راه‌حل‌هایی که ماهیت فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران تضمین کند و کلیه تحریم‌ها را بردارد برسیم امروز ما یک گام مهم برداشتیم و این امر مدیون عزم سیاسی و حسن نیت همه طرف‌ها بوده و از همه طرف ها تقدیر می‌کنیم.

وی گفت: اکنون می‌توانیم نگارش متن نهایی و ضمائم آن را شروع کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا ، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ابتدای نشست خبری با ظریف گفت: من به عنوان نماینده اتحادیه اروپا به همراه وزرای خارجه گروه 1+5 و وزیر خارجه ایران در دانشگاه پلی تکنینک لوزان حاضر شدیم و لازم است بگویم که از بیست و دومم مارس تا دوم آپریل گفت‌وگوهای فشرده ای را برای رسیدن به یک توافق جامع داشتیم تا از صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران اطمینان حاصل کنیم.

وی افزود:در این مسیر تلاش کردیم راه حل‌هایی برای اطمینان از فعالیت هسته‌یی صلح آمیز ایران و برداشتن تحریم‌ها پیدا کنیم. امروز یک گام محکم و مصمم برداشتیم و راه‌حل‌هایی در راستای یک برنامه عملی مشترک بعد از کار دشوار همه طرفین مذاکره پیدا کردیم.

موگرینی ادامه داد: از همه هیات‌های شرکت کننده برای تلاش بی‌وقفه تشکر می‌کنیم که غیرممکن‌ها را ممکن کردند و این راه‌حل بدست آمده مبنای برنامه اقدام مشترک ما خواهد بود، و الان می‌توانیم براساس راه‌حل‌هایی که بدست آوردیم برنامه اقدام مشترک را تدوین نماییم.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به بخشی از راه‌حل‌های بدست آمده در مذاکرات لوزان گفت: براساس این راه‌حل‌ها میزان غنی‌سازی ایران محدود می‌شود و تجهیزات غنی‌سازی جدید در نطنز ایجاد نخواهد شد و ایران متعهد شده است در چارچوب توافق بدست آمده اقدام کند.

وی ادامه داد: راه‌حل‌های بدست آمده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و همکاری‌های بین‌المللی در مورد نظارت بر پژوهش‌های ایران تشدید خواهد شد و یک مجموعه بین‌المللی ایران را در این مسیر کمک خواهد کرد و همچنین این مجموعه برای توسعه تجهیزات اراک با ایران همکاری خواهد کرد تا سطح آن به سطح مورد نیاز برای فعالیت‌های نظامی نرسد.

موگرینی تاکید کرد: برای بازرسی و نظارت بر فعالیت‌های ایران یک نظام بازرسی تدوین خواهد شد و براساس پروتکل الحاقی و معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌یی اقدام خواهد کرد و ایران در یک همکاری بین‌المللی برای استفاده از فناوری هسته‌یی بطور صلح آمیز مشارکت می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: بخش دیگر همکاری ها در زمینه امنیت هسته‌یی خواهد بود و براساس توافقات همه این اتفاقات را کنترل خواهیم کرد و در مقابل همه تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌یی ایران در چارچوب این توافق قرار خواهد گرفت و یک قطعنامه جدید از سوی شورای امنیت منتشر خواهد شد و به اجرای قطعنامه‌های پیشین این شورا در مورد فعالیت‌های هسته‌یی ایران پایان خواهد داد.

ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از پایان سخنان مقدماتی موگرینی از زحمات اهالی رسانه تشکر کرد و گفت: چیزی که می‌خواهم بگویم تقریبا همان چیزی است که خانم موگرینی گفتند و من آن را به فارسی بیان می‌کنم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۲:۲۸

باور کردني نيست، تاسيسات هسته اي فردو و اراک حفظ ميشه، قبلا اجازه داشتن يک سانتريفيوژ هم به ايران نميدادن حالا 5 هزار سانتريفيوژ خواهيم داشت و حتي اجازه تحقيق و توسعه و براي نسل هاي جديد سانتريفيوژ هم خواهيم داشت و مهم تر از همه اينکه تمامي تحريم ها هم لغو ميشه ، بايد درود فرستاد به اين تيم مذاکره کننده و از انها و رهنمود هاي رهبر انقلاب تشکر کرد. خدارو شکر

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۱:۳۰

اونا کين که اجازه بدن يا ندن؟

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۶:۵۲

فردو جمع شد.تحريم حقوق بشري وحمايت ايران از تروريسم پا برجاست.رفع تحريم ها با زمان بندي 10-15 سالس اونم در صورتي که شوراي امنيت وسازمان ملل تاييد کنه. متن انگليسس با متن فارسي تفاوت فاحش داره

avatar

من که فکر ميکنم بيشتر از اين حرفاسانتريفيوژ داريم... 5هزارتا چيزي نيس که انقد مورد مخالفت غرب قرار بگيره...

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۲:۳۲

بايد همه قدردان زحمات اين مرد بزرگ باشيم در اين راه، بسي شايسته به نظر مي رسد که جناب آقاي دکتر روحاني رييس جمهور کشور نشان خدمت جمهوري اسلامي ايران را به جناب آقاي دکتر محمدجواد ظريف اعطا کنند جناب آقاي دکتر محمدجواد ظريف متشکريم

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۲:۳۵

آقاي ظريف مچکريم

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۳:۱۸

يعني بعدا بازم تحريم ميکنند حقوق بشر و موشک و...

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۳ ۲۳:۲۳

درود بر شرفتان درود بر فرزندان ايران خدا قوت

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۰:۳۶

مذاکرات هسته اي 10 سال پيش و قبل از آن را به ياد داريد؟ از زماني که بحث هسته اي و تحريم ها وارد مرحله ي پيچيده شد. بايد ببينيم اکنون پس از اين بيانيه و توافق احتمالي که در آينده شايد صورت بگيرد، دارايي هاي هسته اي ما بيشتر از 10 سال قبل است يا کمتر؟!! آن زمان اگر بحث هسته اي حل ميشد چه چيزهايي داشتيم و الان اگر بحث هسته اي حل شود چه چيزهايي خواهيم داشت؟ به نظر من اينگونه مي توان نتيجه گرفت که در مذاکرات پيشرفت داشته ايم يا پس‌رفت. اميدوارم با درايت مسوولين محترم، هر آنچه که اتفاق مي افتد به نفع منافع ملي ما باشد، ان شاءالله

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۲۰ ۰۸:۳۳

تا سالهاي سال بايد تاوان اشتباهات احمدي نژادو پس بديم

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۱:۱۴

چه توافق صورت بگيرد چه نگيرد به حال ملت ايران فرقي نميکند

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۲:۰۰

درود بر شما ، از همه ي مسولان تشكر مي كنم

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۲:۰۱

دکتر محمد جواد مصدق به تاريخ خوشنامان اين مرز وبوم پيوستي

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۲:۰۶

به اين وسيله به عنوان يک ايراني از تلاش هاي خستگي ناپذير تيم مذاکره کننده و ساير مسئولين مملکت و همچنين تمايندگان ساير کشور ها که در اين گفتگو ها شرکت داشتند تشکر و قدرداني مي کنم و اميدوارم اين مسئله باعث سرعت گرفتن سازندگي در مملکت و بهروزي ملت بزرگوار ايران گردد.

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۴:۲۷

چرا بعضيا حرف الکي ميزنن . آخه مگه چه کردن نصف کارايي که قبلا ميکرديم رو انجام نميديم. اين همه شهيد داديم جواب هيچکدوم رو نميتونن با اين کاراشون بدن.هيهات

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۹:۲۰

ديگه نيروگاه هسته اي جديدي نميتوانيم بسازيم فقط اگر تحريما رو بردارن سود نكرديم و اگر بر ندارن باختيم باز خدا رو شكر ميكنيم و به فرزندان ايران خسته نباشيد ميگم و براي فرج آقا دعا ميكنيم.

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۰۹:۵۰

فقط تشکر ميکنم از تيم مذاکره کننده. قطعا پيروزي ازآن ماست..

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۰:۰۶

دست تيم مذاکره کننده درد نکنه اميدوارم معاش مردم بهتر بشه.

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۰:۲۹

ممنون مرسي منتظر تغيیر و تفاوت هستيم اميدواريم صورت بگيره.......

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۰:۴۹

هنوز براي هورا کشيدن زود است. بايد تا سه ماه ديگر صبر کنيم

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۱:۱۶

تو چند تا از سايت ها به تفاوت اشکار متن فارسي و انگليسي اشاره شده . .ايسنا لطفا پيگيري کنيد از نگراني خارج شيم . در هر صورت از جناب آقاي ظريف و هيئت همراه تشکر مي کنيم ...

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۲:۰۳

باتشکرازتيم مذاکره کننده اميدواريم کشورعزيزمان هميشه پيروزوسربلند اهداف مقدس اسلام راپيش ببرد.

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۳:۱۵

اميدوارم تاريخ در آينده قضاوت نکند که ترکمنچاي و گلستاني ديگر امضا شده...هرچند ميدانم چنين شده است و چون ايسنا مدتي هست جيره خوار دولت شده حتما اين نظر را منتشر نخواهد کرد.

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۳:۳۰

همش به نفع پولدارا وسياست مدار هاست نه مردم عادي

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۵:۴۱

اين بيانیه واسه شرايط فعلي عالي هست. اميدوارم که آمريکا و طرفدارانش دست از مرام گذشته خودشون بردارن ولي نشون دادن که از نظر سياست‌کاري خيلي از ادوار قبل، هوشمندانه‌تر کار کردند. به اميد اقتدار و سرافرازي ملت بزرگ ايران و با آرزوي نابودي استکبار. يا علي

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۷:۱۵

سلام اميدوارم هرانچه رخ داده به نفع کشور عزيزمون باشه من که نگرانم طرف مقابلمون يه شياد و حيله گر تمام عياره خدا رحم کنه

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۸:۱۷

واقعا متشکر و خداقوت زماني که ملت ايران در سيزده نوروز مشغول تفريح بودند بزرگواراني بودن که مراقب حيثيت ما باشند واقعا چه روزي را انتخاب کرديد. دستتان درد نکند

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۱۹:۳۲

فردا تعطيله يا نه؟؟؟ فقط اينو به ما بگين

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۴ ۲۳:۵۹

چه فرقي مي کند به نظرم ما در مساله هسته اي پسرفت کرده ايم . همانطور که آقا گفتند مانبايد به آمريکايي ها اعتماد کنيم حالا که تيم به اصطلاح موفق هسته اي امتيازاتي به آمريکا دادند کشور را عقب انداختند و از آمريکا چشم عمل به توافق دارند

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۰۹:۲۰

اين بيانيه اگربه توافق برسد هيچ بردي حاصل نشده است . غربيها زرنگ ترازاين هستندکه به ايران امتياز بدهند. ولي خوب کاچي بهترازهيچي است .

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۵ ۱۴:۴۴

اصلا چه ربطي به امريکا داره که ما از اورانيوم غني شده استفاده کنيم يا نه کشور ما خودش مستقل هست ونيازي نيست تا مذاکره کنيم که توافقي حاصل بشه

avatar
۱۳۹۴-۰۱-۱۶ ۰۹:۵۸

بسيار سپاس از دولت و همچنين ملت اميدواريم که به زودي شاهد تغييرات خوشايندي باشيم.