• دوشنبه / ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ / ۰۵:۵۱
  • دسته‌بندی: تجسمی و موسیقی
  • کد خبر: 94022111956
  • خبرنگار : 71478

درباره عکس‌هایی از جلوه زیبای طبیعت ایران

لاله‌های واژگون

عکاسان «پایگاه عکس چیلیک» تصویرهای متفاوتی از لاله‌های واژگون را در قاب دوربین خود ثبت کردند.

به گزارش خبرنگار بخش هنرهای تجسمی ایسنا، در فاصله‌ی 150 کیلومتری شمال غرب اصفهان، بر دامنه‌ی کوه‌های زاگرس و در دره باریکی در دامنه‌ی «گلستان‌کوه» خوانسار، دشتی وجود دارد که زیبایی بی‌نظیر طبیعت را پیش چشم گردشگران به نمایش می‌گذارد. لاله‌های واژگون این دشت در اردیبهشت‌ماه به بالاترین حد زیبایی می‌رسند و گردشگران بسیاری را به سمت خود می‌کشانند. عکاسان پایگاه عکس «چیلیک» در هفتادودومین تور عکاسی این رسانه، دوربین به دست گرفتند و با عزیمت به این سرزمین، قاب‌های متفاوتی از این زیبایی را در نور صبحگاهی اردیبهشت‌ماه سال 1394 به ثبت رساندند.

لاله‌ی واژگون، گیاهی با عمر کوتاه است. شکل ساقه تیره رنگ و بلندای آن و واژگونی گل سرخ و زردش و پریشانی فرم گلبرگ و تراکم برگ‌های سبز نشسته در پای این ساقه در تراکمی چشمگیر و وسعتی بی‌نیاز از تعریف و محتاج به حضور و درک و احساس، از جمله دلایل جذب گردشگران و ایران‌شناسان و عکاسان به دشت «گلستان‌کوه» برای ثبت زیبایی زودگذر این اعجاز طبیعت است. در روایت اسطوره‌ها گفته‌اند که لاله واژگون گلی است که شاهد کشته شدن سیاوش (پهلوان شاهنامه) بوده است.

لاله‌های واژگون/عکس از مروارید ابراهیمیان

ثبت 3500 فریم عکس از لاله‌های واژگون در یک روز

عکاسان «چیلیک» پس از طی مسافتی 430 کیلومتری، سحرگاه 17 اردیبهشت‌ماه به شهرستان خوانسار رسیدند و همزمان با اذان صبح در مسجد قدیمی و فضای سنتی حوزه علمیه حاج‌آقا علوی به عکاسی مشغول شدند. عبور گله‌های گوسفند در زیر چتر درختان درهم تنیده خیابان خوانسار حاکی از حضوری بهنگام در آغاز برنامه‌های عکاسی گروه بود. چندی بعد عکاس خوانساری «محمد منصوری» و راهنمای بومی فرهنگ خوانسار «مهرداد فرحی» رسیدند و حرکت از خوانسار به سمت دشت گلستان‌کوه آغاز شد، اما به‌دلیل شرایط جوی و بارش باران‌های زودگذر بهاری، مجال عکاسی نیافتند و با تغییری در برنامه، ضمن دیدن موزه‌ی اشیای قدیمی، از معماری و موضوع‌های مستند محوطه قرستان قدیمی شهر در جنب امامزاده محمود (ع) عکاسی کردند.

پس از این برنامه، فرصت حضور در لابه‌لای لاله‌های واژگون تا موقعیتی بکر و غیرقابل ورود توسط عکاس و راهنمای بومی منطقه فراهم شد و پس از آن عکاسان همسفر ضمن حضور در مسجدجامع و اقامه نماز در این محیط با قدمت کهن این مسجد، از عناصر معماری این بافت باقی‌مانده از چند صد سال پیش به عکاسی پرداختند.

در این برنامه که در آستانه 20 اردیبهشت‌ماه (روز خوانسار) برگزار شد، 22 عکاس همسفر در این تور عکاسی حضور یافتند و در مجموع بیش از 3500 فریم عکس به ثبت رساندند که در نهایت پس از ارزیابی و کارشناسی، 150 فریم از مجموع عکس‌های موفق و ناب این گروه از عکاسان، در نشست نمایش آثار و نقد و بررسی نگاه همسفران با حضور عکاسان به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

لاله‌های واژگون/عکس از پوریا خلیلی

عکس‌هایی که باید امیدبخش و ناجی باشند

مهدی سروری - مدیر مسوول دفتر رسانه‌ی پایگاه عکس چیلیک (Chiilick.com) - در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره‌ی سفر این گروه به شهرستان خوانسار و عکاسی از طبیعت بکر آن، گفت: محیط تورهای عکاسی چیلیک یک فروشگاه و فضای بیزنس نیست. ما تور عکاسی برگزار می‌کنیم که اتفاقی به بضاعت، در منطقه مقصد ایجاد کنیم. این اتفاق گاهی با نفس حضور فیزیکی عکاسی رخ می‌دهد و گاه به واسطه‌ی تأثیرات اطلاعات و تحلیل و نگاه ما به منطقه و موضوع.

او ادامه داد: برای سومین یا چهارمین سال متوالی است که عکاسان چیلیک با تمرکز روی دشت لاله‌های واژگون عکاسی می‌کنند تا از تمام زیبایی‌های طبیعی و فرهنگی و اجتماعی این شهرستان، دیگران را آگاه کنند. این کمترین رسالت حضور عکاسان در سفر به مناطق و مقاص در تورهای عکاسی چیلیک است.

وی درباره‌ی وضعیت طبیعت این منطقه و لزوم حفظ آن نیز اظهار کرد: بومی‌های منطقه مانند هر هموطن دیگری، نخستین مسوول حفظ و پاسداری از ارزش‌های منطقه زندگی‌شان به‌شمار می‌آیند و جوانان خوانساری نیز در همین راستا تا کنون بر معرفی و پاسداری از این گیاه و ریشه آن بسیار کوشیده‌اند. در سال گذشته همزمان با هفته‌ی جهانی گرامیداشت محیط زیست از آثار عکاسان همسفر با تورهای عکاسی چیلیک، نمایشگاهی را با عنوان «نگذاریم! خاطره شود ...» از نشانه‌های زیستی هر استان گردآوری کردیم که کتاب آن نیز به چاپ رسید که عکسی از این کتاب نگاهی به گل لاله واژگون شهرستان خوانسار داشت.

سروری ادامه داد: سفرهای ما و دستاورد نگاه عکاسان «چیلیک»، پیغام‌ها و درخواست‌های اهالی منطقه را به ریاست و معاونان سازمان محیط زیست رسانده است. ان‌شاءالله این سازمان به هر روشی که بتواند با تمام محدودیت‌هایی که دارد و با وجود حُسن نیت و انگیزه‌ای که در آن‌ها سراغ داریم، به داد گل‌ها و شکوفه‌های این منطقه برسند.

لاله‌های واژگون/عکس از نسرین رستمی

مدیر مسوول دفتر رسانه‌ی پایگاه عکس «چیلیک» همچنین بیان کرد: خوانسار، شهرستانی دارای انرژی‌های کمیاب و زیبایی‌های کم‌نظیر است و البته با وجود مشکلات فراوان در حوزه اشتغال، جوانان و فرهنگ، نیازمند صرف مضاعف همدلی حقیقی مدیران شهری است. خوانسار نامی است که در مکاتب فقهی، اسلامی، هنری، اجتماعی دارای شناسنامه‌ای فاخر است و با یکتایی رویه می‌تواند به جایگاه شایسته‌ی خود در این تعریف دست یابد. معتقدم هر جایی که آگاهانه و هوشمندانه قدم بگذاریم، خروجی هوشمندانه و موثری خواهیم داشت و روح مهمان‌نواز مردم این شهرستان، تنها حامی ما در برگزاری سفرهای انجام‌شده به این شهرستان بوده است.

او تأکید کرد: گروه محیط‌ بانان گلستان‌کوه خوانسار با عِرق و علاقه هر سال آماده‌اند تا با کمترین امکانات و حمایتی، با رفتاری صحیح و اخلاقی خوش، دیدارکنندگان از ارزش‌های طبیعت منطقه را راهنمایی کنند و از وسعت محل رشد و رویش پیاز این گل‌ها حفاظت ‌کنند. تأکید همیشگی ما احترام و همکاری است، اگرچه آن‌ها نیز بنا بر هماهنگی‌های انجام‌شده بهترین نوع همکاری را با عکاسان اعزامی از پایگاه عکس «چیلیک» داشته‌اند. ما به دنبال شیوه‌ای از حضور عکاس در مقصد و ثبت موضوع عکس هستیم که امیدبخش و ناجی باشد.

حمایت از گروه‌های عکاسی برای ثبت جلوه‌های جمال الهی

رضاعلی رضایی - رییس شورای شهر خوانسار - نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا درباره‌ی دشت لاله‌های واژگون این شهر و استقبال گروه‌های گردشگری و عکاسی، گفت: در اردیبهشت گل‌های گلستان‌کوه به اوج زیبایی می‌رسند. این گل‌ها در دنیا بی‌نظیرند. شناساندن خوانسار که قدمت تاریخی فرهنگی دارد و وقتی اسمش می‌آید به‌عنوان یک شهر فرهنگی، مذهبی و علمی شناخته می‌شود که عالمان بزرگ که داشته، برای ما خیلی مهم است.

لاله‌های واژگون/عکس از حسین عصاری آرانی

او افزود: برای این شناساندن سعی می‌کنیم که از وسایل سمعی و بصری استفاده کنیم. در طول سال، خبرنگارها می‌آیند و گزارش‌هایی تهیه می‌کنند که خیلی موثر بوده است. مستندی را سال قبل ساختند به نام +70 که بسیار موثر بود. سعی می‌کنیم از طریق صداوسیما و شبکه‌های اجتماعی این کار را دنبال کنیم.

رضایی همچنین گفت: فکر می‌کنم لاله‌های واژگون یک میراث ملی است و همه کسانی که دلبسته ایران هستند در این جهت تلاش و کوشش بکند. خوشبختانه خوانسار یکی از شهرهای مرکزی ایران است و از همه استان‌ها مسافر دارد. شهرستان‌های نزدیک‌تر مانند اصفهان بیشتر است. در تابستان‌ها از مناطق جنوب می‌آیند و حتی چند ماه اسکان پیدا می‌کنند.

رییس شورای شهر خوانسار درباره‌ی حمایت از گروه‌های عکاسی نیز اظهار کرد: نگاه ما به عکاسان، بخصوص عکاسان خبره‌ای که کار تخصصی می‌کنند، نگاه هنری است. خوانسار مهد علم و هنر است اهمیت خاصی قائل است و استقبال می‌کند تا بتوانند این جلوه‌های جمال الهی را به تصویر بکشند و در قالب خانه‌ها قرار بدهند افتخاری برای شهر ماست و هر آنچه که شایسته و سزاوار آن‌ها باشد وظیفه حمایت و استقبال کنیم.

او خاطر نشان کرد: پیشنهادها برای حمایت از این گروه‌ها باید دو طرفه باشد؛ اول از سوی خود مراجعه‌کننده و هر گروهی که می‌خواهند فعالیت کنند. قطعا وقتی این طرح‌ها به شهرداری بیاید و در شورای شهر مطرح شود به تصویب خواهد رسید. ما می‌توانیم حامی کار باشیم و با در اختیار گذاشتن محل‌های اسکان با توجه به اهداف گروه‌ها از آن‌ها حمایت کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.