• شنبه / ۹ خرداد ۱۳۹۴ / ۱۵:۵۶
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 94030905433
  • منبع : وزارت بهداشت و درمان

معاون پرستاری وزیر بهداشت خبر داد:

تربیت 10 هزار بهیار در سال جاری

تربیت 10 هزار بهیار در سال جاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: یکی از 45 برنامه این معاونت در سال 94، تربیت و تأمین 10 هزار نفر نیروهای مهارتی غیر دانشگاهی در گروه پرستاری است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: یکی از 45 برنامه این معاونت در سال 94، تربیت و تأمین 10 هزار نفر نیروهای مهارتی غیر دانشگاهی در گروه پرستاری است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محمد میرزابیگی وجود حداقل یک دوره مهارتی غیردانشگاهی، پیش از کارشناسی پرستاری را نیاز امروز مردم به خدمات غیرتخصصی در گروه پرستاری خواند و افزود: برای تربیت این نیروها، مجموعه‌هایی اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی گفت: ما مسوولیم و باید بر گفتار و رفتار خود خدا را ناظر بدانیم و برای مصالح مردم به عنوان گیرندگان خدمت، مصالح گروه و تیم سلامت و همچنین گروه پرستاری احترام قائل شویم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت دلیل توجه ویژه به تامین 10 هزار نفر نیروی مهارتی یک ساله را این گونه تشریح کرد: در سال‌های گذشته رده‌های کاردانی، بهیاری و کمک‌بهیاری را پیش از پرستاری داشتیم، اما بنا به دلایلی این دوره‌ها حذف شدند. در همه جای دنیا سطوح پرستاری از اولیه تا تخصصی سطح‌بندی شده است و در کشورهای مختلف از کشورهای همسایه تا کشورهای اروپایی و غربی نیز این موضوع مشاهده می‌شود. در دنیا برای این مشکل راهکار وجود دارد که چه باید کرد تا هم خدمات عمومی و هم خدمات تخصصی پرستاری به مردم ارائه شود و در عین حال هر کس متناسب با شأن، درجه و سطح تحصیلی خود ارائه خدمات کند.

میرزا بیگی تأکید کرد: با وضعیت فعلی منزلت یک فرد تحصیل کرده دانشگاهی تنزل پیدا کرده و به "دم دست‌ترین فرد" در نظام سلامت تبدیل شده که باید پاسخگوی ابتدایی‌ترین خدمات تا تخصصی‌ترین آنها به بیمار، همراه بیمار، پزشک و سیستم باشد. با شرایط فعلی از یک سو نیاز بیماران تامین نشده و از سوی دیگر شرح وظایف افراد تداخل یافته و پرستاران متخصص به وظایف اصلی خود نمی‌رسند و چهره‌ای از پرستاری به نمایش گذاشته می‌شود که باعلم و تخصص وی فاصله دارد.

معاون پرستاری اظهار کرد: در بازدیدهایی که از بیمارستان‌ها دارم شاهدم که جوانان تحصیل کرده پرستاری نیز به حق به ارائه برخی خدمات ابتدایی اعتراض دارند که این خود باعث می‌شود برخی خدمات به مردم ارائه نشود یا در صورت ارائه توسط پرستار وظیفه علمی وتخصصی خودش روی زمین بماند. باید پذیرفت که مراقبت‌های اولیه جزء شرح وظایف پرستار حرفه‌ای و دانشگاهی نیست، در حال حاضر تعداد مناسب نیروی انسانی که باید این خدمات را ارئه دهد وجود ندارد و باید به این وضع خاتمه دهیم.

میرزابیگی در بیان ضرورت ایجاد دوره یک ساله نیروهای مهارتی غیردانشگاهی گفت: تمام صاحب نظران نظام سلامت و به ویژه جامعه پرستاری در اینکه حداقل یک دوره پیش از دوره کارشناسی پرستاری باید وجود داشته باشد، به اجماع 100 درصدی رسیدند در همین زمینه چندین سال است سازمان نظام پرستاری با همین اعتقاد دوره‌های سه ماهه برگزار می کند که به اذعان صاحب نظران بالینی سه ماه زمان اندکی است.

بنابر اعلام وبدا، وی تصریح کرد: باهمین نگرش و اعتقاد از اول فروردین ماه سال 93 مطالعاتی پیرامون ضرورت، شکل و محتوای این طرح آغاز شد تا با یک نظر سنجی علمی از سراسر کشور در نهایت مشخص شود که چه می خواهیم و آیا این دوره با عنوان کمک بهیاری، بهیاری، کاردانی یا دوره جدیدی مانند کمک پرستاری ایجاد شود.

میرزابیگی با استناد به نتایج نظرسنجی انجام شده برای عنوان رده مهارتی و غیردانشگاهی در گروه پرستاری گفت: بر این اساس، 60 درصد در عموم شهرستان‌ها، بیش از 80 درصد در استان‌های مرزی و محروم، 50 درصد در بخش خصوصی تهران و 30 درصد در بیمارستان‌های دانشگاهی در تهران پیشنهاد دادند این رده حتما به جای سه رده حذف شده احیا شود و نامش همان "بهیاری "باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در بخش دولتی در دانشکده‌های پرستاری ظرفیت‌ها را به دو برابر افزایش داده‌ایم همچنین دوره‌های ارشد و دکترا در این دانشگاه‌ها بیش از گذشته فعال است؛ لذا با توجه به رشد و گسترش دو برابری دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا)، امکان ندارد که این نیروها بخواهند جای پرستاران انجام وظیفه کنند بلکه این نیروها به جای خودشان هستند و در مقایسه با سایر کشورهای دنیا، یک تناسب بسیار اندک به لحاظ تعداد با پرستاری خواهند داشت و هرگز بنا نیست که آنها وظایف پرستاری را انجام دهند.

دانشکده‌ها نظارت بر اجرای طرح را به عهده دارند

وی با بیان اینکه تربیت نیروی مورد بحث در دانشکده‌های پرستاری امکان ندارد و در بخش دولتی هم با دشواری‌های زیادی همراه است، اظهار کرد: این دوره یک دوره غیردانشگاهی و مهارتی است و قطعا نیازی نیست که توسط دانشگاه ارائه شود، اما با نظارت دانشکده‌ها همراه خواهد بود.

میرزا بیگی اضافه کرد: برخی روسای دانشکده‌ها و اعضای بورد در قالب یک کمیته در موضوعاتی مانند تهیه و تنظیم طرح درس‌ها، محتوی کتب درسی، نحوه نظارت، تهیه چک لیست‌های کنترل و شرایط اعطای مجوز با این معاونت همکاری می‌کنند و تنها اجرای این طرح توسط بخش غیر دولتی انجام می‌شود.

هیچ گونه انحصاری در واگذاری تربیت نیروی بهیار به مجموعه‌ای خاص وجود ندارد

میرزابیگی همچنین با تکذیب این شایعه که قرار است یک مجموعه خاص اجرای این طرح را به عهده داشته باشد افزود: به هیچ عنوان انحصاری در واگذاری این طرح به برخی نهادها وجود ندارد، ضمن اینکه مشخص کرده‌ایم که نظارت بر این طرح با مجموعه کارشناسی و قوی که ترکیبی از معاونت، نهاد بازرسی وزارت و دانشکده‌ها است صورت می‌گیرد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد: هر نهاد غیردولتی توانمند ارجح در نظام سلامت و در سیستم پرستاری می‌تواند در خواست خود را برای تربیت نیروهای مهارتی یک ساله بهیاری ارائه دهد که با بررسی شرایط آن نهاد، مجوز اعطا می‌گردد.

وی گفت: در حال حاضر هشت مجموعه برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده‌اند و پنج مجموعه دیگر نیز رایزنی‌هایی را انجام داده‌اند که ما در حال بررسی شرایط هستیم در همین راستا نیز با سه مجموعه توافق اولیه شده تا به طور آزمایشی تربیت را شروع کنند تا در حین آموزش نیز ارزیابی شوند.

وی تأکید کرد: قرار است نیروهایی که در جریان این طرح تربیت می‌شوند بسته به نیاز منطقه‌ای، نیاز بومی و آمایش سرزمینی مناطق محروم و غیرمحروم در سراسر کشور با توزیعی متناسب تربیت شوند و سپس برای بکارگیری فکر شود.

میرزابیگی بیان داشت: کسانی که ادعای نظر کارشناسی دارند سری به ایرانشهر، ایذه و باغملک، تایباد و میناب و رودان بزنند، علاوه بر آن برخی بیمارستان‌های تازه تاسیس در مناطق محروم و نیاز جدی مردم نقاط کم برخوردار کشور را ببینند و بعد قضاوت کنند که نیاز فوری به تربیت این نیروها داریم یا خیر؟ چرا که همه جا تهران نیست و درهمه مناطق نیروهای مظلوم و خدوم پرستار بنا نیست صفر تاصد مراقبت‌ها را شخصا انجام دهد؛ ضمن اینکه مردم نیز انتظار ارائه خدمات بهتری در حوزه مراقبت‌های پرستاری دارند.

وی ادامه داد: به عنوان یک رسالت حرفه‌ای – مردمی بر تربیت 10 هزار بهیار از این نوع تاکید داریم، اما باز هم تاکید می‌کنم نوع خدمت مهم است نه نام و عنوان و برای تعیین نام و عنوان نظرات مشورتی را بررسی می‌کنیم و اگر از نظر علمی و کارشناسی اغنا کننده باشد از آنها استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.