• دوشنبه / ۲۲ تیر ۱۳۹۴ / ۲۰:۲۸
  • دسته‌بندی: فوتبال، فوتسال
  • کد خبر: 94042212431
  • خبرنگار : 71093

در نشست آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی ورزش چه گذشت؟

آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی

نشست آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی ورزش در مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با حضور رییس این مرکز، تعدادی از مسئولان وزارت ورزش و همچنین صاحب‌نظران ورزش و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش ایسنا، نشست آسیب‌شناسی خصوصی‌سازی ورزش عصر امروز (دوشنبه) با حضور دکتر کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس، میرعلی اشرف عبدالله پوری‌حسینی، رییس سازمان خصوصی‌سازی، دکتر عبدالحمید احمدی، معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی وزارت ورزش و جوانان، امیررضا خادم، معاون حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت ورزش و جوانان، سردبیران و دبیران رسانه‌های مختلف و پیشکسوتان ورزشی برگزار شد.

در ابتدای این نشست امیر حاج‌رضایی، کارشناس فوتبال گفت: اینجا حضور داریم برای بحث مسئله خصوصی سازی. خصوصی‌سازی از منظر بعضی‌ها کمک به فوتبال ملی است در حال حاضر دو نوع فوتبال در ایران داریم. یک فوتبال لمپنیزم و دیگری فوتبال نتیجه‌گرا. ما در کشور فوتبال برنامه‌محور نداریم. یک عده سعی می‌کنند فوتبال برنامه‌محور داشته باشیم ولی صدایشان به جایی نمی‌رسد.

حاج رضایی ادامه داد: من سوال دارم چرا در مورد خصوصی‌سازی پرسپولیس و استقلال فقط صحبت می‌کنیم؟ چون این دو تیم ویترین وزارت ورزش هستند و وزارت ورزش می‌تواند روی این دو باشگاه مانور دهد؟

او ادامه داد: فوتبال ما را چند چیز تهدید می‌کند. یک تهدید فرهنگی مثل اسناد تقلبی که در مورد سربازی وجود داشت. تهدید دوم مسئله مالی است که می‌خواهند با خصوصی‌سازی باری از دوش دولت بردارند و تهدید سوم افراد غیرفوتبالی است که در فوتبال ایران رسوخ کرده‌اند؛ چرا که فوتبال، راه میانبری برای رسیدن به اهداف‌شان است. این‌ها به منافع ملی توجه نمی‌کنند که منافع شخصی دارند. به عنوان مثال یک آقایی غیرفوتبالی مدیرعامل باشگاه بود و بعد دیدیم کاندیدای مجلس شده یا معاون وزیر می‌شود که این‌ها فوتبال را برای خود به عنوان سکوی پرتابی در نظر گرفته‌اند.

حاج‌رضایی با تاکید بر این که تنها با مساله تئوری نمی‌شود ورزش را لمس کرد، گفت: سیمون بولیوار با شعار آزادی گفت: من آمریکای جنوبی را نجات می‌دهم و بعد از دوران افول آمریکای جنوبی زنی جلویش را گرفت و به او گفت ما به آزادی رسیدیم، حالا با این آزادی چه می‌خواهیم کنیم؟ حالا ما اگر خصوصی‌سازی کردیم با استعدادهایی که به هرز رفته‌اند چه کنیم، آنها برنمی‌گردند.

وی رو به منصوریان کرد و در حالی‌ که منصوریان صحبت‌های او را با سر تایید می‌کرد، گفت: تیم نفت مسجدسلیمان برای بازی لیگ 18 جفت جوراب داشتند. یکی به لویی‌های فرانسه گفت مردم نان ندارند بخورند چه کنند، پاسخ داد خب کیک بخورند حالا شده حکایت ما.

این کارشناس فوتبال ادامه داد: من خصوصی‌سازی بلد نیستم ولی می‌خواهم به عنوان یک معلم که 60 سال در فوتبال کشور بودم از درد فوتبال بگویم. خیلی از نهادهای کشور به وظایف‌شان در قبال ورزش عمل نکردند ما که میز، قدرت و حق امضا نداریم فقط می‌توانیم حرف بزنیم و مهارت دیگری هم نداریم.

او اظهار کرد: سه عامل باید در فوتبال وجود داشته باشد. اول مدیریت، دوم سرمایه‌گذاری و سوم برنامه‌ریزی که ما این‌ها را نداریم. سه ساعت دیگر لیگ بعدی را قرعه‌کشی می‌کنند ولی هنوز نمی‌دانیم تیم شانزدهم کدام تیم است؟ این کار چه دشواری‌ای دارد؟ مسائل ما کلان‌تر از این مسائل خصوصی‌سازی است که باید مدیر برای فوتبال بگذارید نه این که هرکس قدرت داشت مدیر شود، حتی مدیری بوده که به علت نقد تلویزیونی من، مرا تهدید کرده است.

حاج رضایی خطاب به خادم گفت: آقای خادم وقتی شما مسابقه می‌دادی ما برای شما حرص و جوش خورده‌ایم و به ثانیه‌ها نگاه می‌کردیم پس ما شما را دوست داریم. از ما فاصله نگیرید، من فکر می‌کنم شما از ما فاصله گرفته‌اید. آقای سجادی فوتبال بازی کرده، چرا از ما فاصله گرفته است؟

علیرضا منصوریان، سرمربی تیم نفت نیز در ادامه این جلسه گفت: زیاد از فضای سیاسی اطلاع ندارم و در 43 سال زندگی‌ام نمی‌خواستم وارد مسائل سیاسی شوم ولی در مورد فوتبال درگیری‌هایی بین دولت و مجلس بوده است. بهتر بود به جای این که اول بحث خصوصی‌سازی را شروع کنیم بحث آسیب شناسی خصوصی‌سازی را انجام دهیم ولی این کار نشد و طبق معمول با تیم‌های پرسپولیس و استقلال شروع کردیم؛ چرا که این دو تیم ویترین وزارت ورزش هستند و من فکر می‌کنم، هیچ الگویی برای خصوصی‌سازی نداشتیم.

وی ادامه داد: ما می‌توانستیم تحقیق کنیم و ببینیم که تیم‌هایی مثل منچستر چطور بعد از چند سال افت، چنین رشدی می‌کنند و مثلا املاک منچستر شکل می‌گیرد. خصوصی‌سازی می‌تواند دلیل این پیشرفت باشد ولی بسترش در کشور ما فراهم نیست. در کشور ما با فوتبال مبارزه شده است. من خود سه سال کشتی گرفته‌ام و بعد سراغ ورزش فوتبال آمده‌ام. فوتبال اولین رشته ورزشی دنیاست ولی ما تلاش کردیم با فوتبال مبارزه کنیم.

منصوریان با بیان این که نفت، قاچاق و فوتبال سه صنعت بزرگ جهان است و فوتبال از میان این‌ها سومین صنعت برتر جهان است، گفت: عمده مشکلات، پول است. ما صرفا به حوزه خصوصی‌سازی ورود کردیم و در طی یک سال 5 هزار مصاحبه درباره خصوصی‌سازی انجام شده ولی به راهکاری نرسیدیم. مردم به توفیق دو باشگاه پرسپولیس و استقلال نگاه می‌کنند و فرقی برایشان ندارد که خصوصی‌ باشند یا نباشند.

وی در ادامه گفت: از 16 تیمی که در لیگ برتر داریم، هیچ کدام خصوصی‌ نیست و خودم می‌دانم اگر وزارت نفت پشت تیم نفت نباشد، هیچکس در کشور حاضر نمی‌شود پیراهن زرد نفت را بخرد همچنین اگر فولاد سپاهان، باشگاه سپاهان را حمایت نکند، این باشگاه از بین می‌رود.

مسعودی، معاون فرهنگی مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: در مرکز پژوهش‌ها مدعی هستیم

مجلس یک قدم نسبت به دولت جلوتر است چون در بحث قانون‌گذاری صحبت‌هایی کرده است. مجلس از سال 88 تا سال 93 هم در مورد بحث واگذاری و هم طرق واگذاری صحبت کرده است و چندین طرح در مجلس به خصوص نظام باشگاه‌داری مطرح شده و از مجلس هشتم نیز استارت زده شده است و مجلس نهم نیز در حال پیگیری است. ما ترجیح می‌دهیم بیشتر نظرات اصحاب رسانه را بشنویم و آنها به ما بگویند چه موانع اجرایی وجود داشته؛ چرا که موارد قانون‌گذاری آماده است.

جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس نیز در مورد خصوصی‌سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال گفت: یک پایه بحث خصوصی‌سازی این دو باشگاه، بحث قانون‌گذاری و دیگری بحث اجراست. از لحاظ قانون‌گذاری، قانون‌گذار این قانون را در قالب قانون بودجه سالیانه نوشت و از طرف دیگر مطالبه عمومی هم وجود دارد و موانعی هم هست.

او اضافه کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس رویکردش سیاسی نیست و پژوهش‌هایمان را برای تصمیم‌گیری به تصمیم‌گیران ارائه و به آنها مشاوره می‌دهیم و هدف اصلی ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی هستند ولی در هر حال نتیجه پژوهش‌هایمان را اگر بخواهند به سایرین هم اعلام می‌کنیم.

او افزود: در مورد بحث خصوصی‌سازی نیاز به بحث کارشناسی داریم. این جلسه اول ماست و ترجیح دادیم در این جلسه با کسانی که در خط مقدم این راه هستند و به شکل کارشناسی، مسئله را می‌بینند صحبت کنیم و نقطه نظرات‌شان را در جمعی غیر هیجانی بشنویم. همچنین جلسه بعدی ما در سوم مردادماه با حضور وزرای محترم و مدیران عامل باشگاه‌ها خواهد بود تا به جایی برسیم که کاری پخته و ارزنده ارائه شود.

عادل فردوسی‌پور که در میانه‌ جلسه آمده بود و زودتر عذرخواهی کرد و رفت نیز در قسمت‌هایی از صحبت‌هایش گفت: مشکلات در بحث فوتبال زیاد است. از بحث کپی‌رایت گرفته تا بحث‌های دیگر و ما می‌فهمیم که خانه از پای‌بست ویران بوده است. آقای پوری حسینی درباره‌ خصوصی‌سازی صحبت می‌کرد ولی آن اراده لازم نبود و در مورد خصوصی سازی فکر نشده کار انجام شد.

وی افزود: بعد از مدتی هم بحث اهلیت و صلاحیت مطرح شد. حالا در اقتصاد بیمار کشور ما که در فوتبال نمی‌توانیم پیراهن بفروشیم، متوجه نمی‌شویم که چه کسی باید اهلیت‌ها را تشخیص دهد. باید کار ریشه‌ای حل شود و فکر نمی‌کنم که این موضوع در این جلسات و در کوتاه مدت حل شود.

پوری‌حسینی رییس سازمان خصوصی‌سازی نیز در این مراسم گفت: بحث پیش‌نیازهای خصوصی‌سازی بسیار خوب است و من هم تاکید می‌کنم که بهتر است اول در این مورد صحبت کنیم و می‌دانم اگر ما صبر کنیم و به زور باشگاه را از دولت نگیریم و به بخش خصوصی ندهیم و صبر کنیم تا بر روی این پیش‌نیازها صحبت کنیم احتمال دارد، هیچ وقت خصوصی‌سازی انجام نشود. ما بهتر است خصوصی‌سازی را انجام دهیم و بعد از انجام آن، به رفع نواقصش بپردازیم. من خواهشم از آقای دکتر جلالی این است که بگویند مجلس محترم می‌خواهد واگذاری انجام شود یا خیر. در دو سطر این حرف را بزنند. چندی پیش 135 نماینده مجلس طرحی را امضا کردند و گفتند که این طرح دو فوریتی است و یکی از عزیزان که نمی‌خواهم نامش را ببرم به من گفت که من می‌خواستم تا 200 امضا را جمع کنیم.

وی افزود: من خوشحال می‌شوم که یکی از مقامات مرجع به ما بگوید این دو تیم را خصوصی‌سازی نکن چرا که من به دنبال رفع تکلیف هستم. مدت‌ها قرار بود که باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال خصوصی‌سازی شود اما کسی جرات نکرد مزایده‌ای برگزار کند. به سازمان خصوصی‌سازی در این مورد نمره 20 می‌دهم چرا که جرات داشت و این کار را شروع کرد.

پوری‌حسینی افزود: مجلس در چند خط به ما بگوید که چه می‌خواهد. اگر بگوید خصوصی‌سازی بشود ما می‌گوییم چشم. اگر بگوید خصوصی‌سازی نشود، باز هم می‌گوییم، چشم.

وی رو به جلالی کرد و گفت: آقای دکتر ما زورمان به صداوسیما نمی‌رسد. زور شما که می‌رسد. شما این دو (صداوسیما و فدراسیون) را کنار هم بنشانید تا حرف بزنند و مشکل حق پخش تلویزیونی را حل کنند.

وی تاکید کرد: آقای جلالی شما دو موضوع را برای ما روشن کنید و بگویید تکلیف طرح دو فوریتی چه می‌شود، و دوم این که موضوع حق پخش را مشخص کنید.

وی در مورد شخصی که اهلیت گرفتن باشگاه پرسپولیس و استقلال را داشته باشد، گفت: یک واقعیت تلخی برای من بود که یک آدم اهل در کشور پیدا نشد که این دو باشگاه را در اختیار بگیرد.

وی در گلایه‌ای خطاب به فردوسی‌پور که جلسه را زود ترک کرده بود و گفته بود که سازمان خصوصی‌سازی از مزایده چهارم بحث اهلیت را مطرح کرد گفت: من در همین جلسه می‌خواهم از آقای فردوسی‌پور گله کنم؛ چرا که این طور نبود که از مزایده چهارم ما بحث اهلیت را مطرح کنیم. از مزایده اول ما این بحث را مطرح کرده بودیم.

در ادامه جلسه، عبدالحمید احمدی، معاون وزیر ورزش نیز گفت: در بین نکاتی که مطرح شده ابهامات خیلی زیادی راجع به اصل موضوع وجود داشت و شاید شاه‌بیت همه بحث‌ها ابهامات قابل توجهی راجع به بحث باشگاه‌ها و ورزش در کشور ما بود. اول باید به این ابهام پاسخ بدهیم و بعد بحث خصوصی‌سازی را مطرح کنیم.

وی افزود: باشگاه‌داری در ترکیه، کره، ژاپن، آلمان و دیگر کشورها که دوستان در موردش صحبت کردند، به هیچ عنوان راجع به ایران مطرح نیست. ما چه چیزی از موارد اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی‌مان با این کشورها مشابه است که بحث باشگاه‌داری‌مان را بخواهیم با این کشورها مقایسه کنیم. درآمدهایی که کشورهای مختلف از باشگاه‌داری دارند، به دلیل زیرساخت‌هایی است که از قبل ایجاد شده.

احمدی اضافه کرد: مهم‌ترین بحث خصوصی‌سازی باشگاه‌ها در کشور ما این است که باید ببینیم باشگاه‌ها به عنوان یک بنگاه اقتصادی شناخته می‌شوند یا نه. اصلا در کجای قاموس باشگاه‌هایی با این رقم بدهی کلان، در بحث خصوصی‌سازی می‌گنجد؟ ما باشگاه‌های ورزشی‌مان را به عنوان یک بنگاه اقتصادی نمی‌شناسیم.

وی گفت: یک سری از موضوعات در کشور ما بنیادش دولتی بوده و ورزش هم به صورت کلان یکی از همین موضوعات است و از ابتدا تا همین سال‌ها همواره با پشتوانه دولت جلو رفته است.

در این نشست غلامحسین شعبانی، علی جوادی، پژمان راهبر، یوسف اکبری، حسن دوستدارگان، رضا خسروی، محمد زعیم‌زاده کربلایی، عادل فردوسی‌پور، محمد سررشته‌داری، اکبر باقری، مهدی ملکی، سردبیران رسانه‌های ورزشی کشور با نظرات و دیدگاه‌های خود را درباره موضوع خصوصی‌سازی ورزش کشور مطرح کردند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.