• سه‌شنبه / ۲۱ مهر ۱۳۹۴ / ۱۷:۰۱
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 94072114172
  • خبرنگار : 71021

ماموریت فابیوس به تجار فرانسوی درباره ایران

ماموریت فابیوس به تجار فرانسوی درباره ایران

هیأت تجاری گردشگری فرانسه که با مأموریت وزیر امور خارجه این کشور به ایران سفر کرده است، برای تعامل و سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری کوهستان، سلامت، آموزش و هتل‌سازی اعلام آمادگی کرد.

هیأت تجاری گردشگری فرانسه که با مأموریت وزیر امور خارجه این کشور به ایران سفر کرده است، برای تعامل و سرمایه‌گذاری در بخش‌های گردشگری کوهستان، سلامت، آموزش و هتل‌سازی اعلام آمادگی کرد.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایسنا، متن قراردادهای هیأت گردشگری فرانسه که از جانب «لوران فابیوس» به ایران آمده‌اند، هنوز آماده نشده؛ اما آن‌ها اشتیاق زیادی برای همکاری با ایران نشان می‌دهند و می‌گویند، آمده‌اند که بشنوند، حرف بزنند و برای ادامه همکاری‌ها تصمیم‌گیری کنند. با این حال در نخستین گام از دیدارها که صبح امروز (سه‌شنبه 21 مهر) با مقامات ارشد وزارت اقتصاد کشورمان صورت گرفت، به نقطه مشترکی برای سرمایه‌گذاری رسیده‌اند؛ اشتراکی که از کوهستان‌ها و پیست‌های اسکی ایران نشأت می‌گیرد.

هیأت فرانسوی شامل تعدادی از اعضای فدراسیون‌های کوهنوردی این کشور با 265 شرکت عضو و همچنین نمایندگانی از شرکت‌های هتل‌سازی، گردشگری، اکوتوریسم، آب درمانی و تفریحات و ورزش‌های آبی و همچنین نماینده‌ای از یک شرکت محصولات آرایشی و بهداشتی است که با مدیریت «ژان برنارد فالکو»، تاجر گردشگری و همچنین نماینده شخص وزیر امور خارجه فرانسه در این مأموریت به همراه «میشل دوریو»، رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه سفری سه روزه به ایران دارند.

میشل دوریو، رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه در نشست خبری که بعدازظهر امروز در محل سفارتخانه این کشور در تهران با حضور نمایندگان شرکت‌های فرانسوی برگزار شد، به اهمیت صنعت گردشگری و توجهی که دولتمردان دو کشور به آن دارند اشاره کرد و افزود: جهانگردی برای دو کشور موضوعی مهم است، چرا که ایران و فرانسه دارای میراث غنی و ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی بسیار هستند.

وی یادآور شد: از فرانسه به عنوان نخستین مقصد گردشگران جهان خیلی صحبت می‌شود. این کشور سالانه پذیرای 85 میلیون گردشگر است که پیش‌بینی شده تا سال 2020 به 100 میلیون نفر برسد. هفت درصد از تولید ناخالص داخلی فرانسه را صنعت گردشگری شامل می‌شود و دو میلیون شغل نیز از این طریق ایجاد شده است، برای همین گردشگری از اولویت‌های رییس جمهور فرانسه است.

او متقابلا به شرایط گردشگری ایران اشاره کرد و افزود: فکر می‌کنم تعداد گردشگران ایران سه تا چهار میلیون نفر باشد و هدف دولت ایران آن است که این تعداد را تا سال 2025 به 20 میلیون نفر برساند. به طور یقین برای کشورهایی که مقصد گردشگری هستند، مهمترین اقدام ایجاد زیرساخت‌هایی مثل فرودگاه، جاده، تأسیسات دریایی و هتل است.

دوریو اضافه کرد: شرکت‌های زیادی در فرانسه هستند که می‌خواهند به ایران بیایند. ما امیدواریم وقتی این همکاری‌ها صورت می‌گیرد، هنوز ایرانی‌هایی باشند که بخواهند به فرانسه سفر کنند.

ماموریت لوران فابیوس به تاجر فرانسوی

رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه ادامه داد: هدف از سفر این هیأت و همراهی تعدادی از شرکت‌های گردشگری فرانسه، تحقق همکاری‌های مشترک برای رسیدن به اهداف عالی گردشگری بوده است. ما می‌خواهیم تعداد گردشگران در فرانسه و ایران افزایش یابد. برای همین آقای فالکو از طرف وزیر امور خارجه مأمور شدند تا گروه‌های فعال در گردشگری و هتل‌سازی ایران را برای برقراری ارتباط با همتایان فرانسوی شناسایی کند.

به گزارش ایسنا، در همین حال ژان برنارد فالکو، رئیس گروه سرمایه‌گذاری هتل و مستغلات در فرانسه و همچنین فدراتیو این هیأت گردشگری اظهار کرد:‌ مأموریتی که وزیر امور خارجه و دبیر دولت در این وزارتخانه به ما داده‌اند، آن است که صاحبان صنایع و سرمایه‌گذاران ایرانی را که آماده‌اند از دانش و فناوری فرانسوی استفاده و به معرفی فرانسه کمک کنند را شناسایی کنیم. تمرکز ذهنی وزیر امور خارجه در معرفی فرانسه بیشتر بر منطقه خاورمیانه به‌ویژه ایران است. دلیل این اهمیت نیز خویشاوندی و نزدیکی فرهنگی دو کشور ایران و فرانسه از گذشته است.

وی ادامه داد: هدف از این سفر بهره‌برداری شرکت‌های ایرانی از دانش فنی شرکت‌های گردشگری فرانسه است تا از این دریای گردشگری که رو به توسعه می‌رود، حداکثر استفاده را ببریم. ما می‌خواهیم قراردادهای بازرگانی و شراکتی داشته باشیم. بحث اصلی ما اقدام مشترک و تکمیل دانش یکدیگر است و خوشحالیم که امروز همراه شرکت‌های تجاری گردشگری به ایران آمده‌ایم تا ظرفیت‌های گردشگری این کشور را بسنجیم.

آمده‌ایم حرف‌ها را بشنویم

سپس رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به سوالی درباره اقدام جدی این هیأت در سفر به ایران و احتمال امضای تفاهم‌نامه و یا قرارداد همکاری بین دو کشور در زمینه سرمایه‌گذاری توضیح داد: ما آمده‌ایم حرف‌ها را بشنویم، فکر کنیم، حرف بزنیم و ببینیم چه کاری می‌توانیم انجام دهیم. البته بعد از نشست مشترکی که با مقامات ایرانی داشتیم به اشتراکاتی رسیدیم و یکی از این اشتراکات فعالیت‌های گردشگری کوهستان بود.

وی اضافه کرد: در ایران 12 نقطه برای اسکی وجود دارد و یکی از شرکت‌های پرسابقه فرانسه در ایران سال‌هاست روی این موضوع کار می‌کند. آن‌ها با تجهیز ایستگاه‌های توچال، شمشک و دیزین کار را شروع کرده‌اند و هدف، توسعه این بخش است.

او همچنین گفت: همراه این هیأت مسوولان یکی از مدارس هتلینگ فرانسه حضور دارند که موضوع آموزش را دنبال می‌کنند، چرا که وقتی قرار است از جهانگردان استقبال کنیم و زیرساخت بسازیم، باید آدم‌هایی هم داشته باشیم که پذیرای آن گردشگران باشند. ما در فرانسه چندین مدرسه عالی برای آموزش نیروهای انسانی داریم که می‌خواهیم این دانش را به ایران نیز منتقل کنیم.

دوریو همچنین از تمایل برخی هتلسازان فرانسوی برای فعالیت در ایران سخن گفت و افزود: در حال حاضر ایران قراردادی را با شرکت "اکور" فرانسه امضا کرده، اما فکر می‌کنم گروه‌های دیگری هم بخواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند.

سهم ایران از 200 هتل 5 ستاره فرانسوی

در ادامه این سخنان، «فالکو» مأمور ویژه وزیر امور خارجه فرانسه در این هیأت اظهار کرد: درست است که نقشم در این هیأت فدراتیو است، اما خودم یک تاجر و صاحب 30 هتل چهار و پنج ستاره در سراسر جهان هستم که برای فعالیت‌های صادراتی خود با گروهی چینی شریک شده‌ام و برنامه‌ام ساخت 200 هتل پنج ستاره در جهان است.

وی اضافه کرد: قطعا ما این هتل‌ها را بیشتر در چین و همچنین شهرهای بزرگی مثل پاریس خواهیم ساخت، ولی یقین دارم کشورهای دیگری هم هستند که می‌خواهند از این هتل‌ها استفاده کنند.

فالکو بیان کرد: من ایران را نمی‌شناسم، فقط چند ساعت است که به آن وارد شده‌ام، اما براساس حرف‌هایی که از دیگران شنیده‌ام و آنچه سفیر ما در ایران تعریف کرده، خیلی عجله دارم به بعضی از شهرها بروم و فکر می‌کنم خیلی زود در ایران سرمایه‌گذاری کنم.

آمادگی برای میلیون‌ها سرمایه‌گذاری در ایران

رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره میزان سرمایه‌گذاری که پیش‌بینی می‌شود از طریق این هیأت به ایران وارد شود، گفت: هنوز خیلی زود است که در این باره حرف بزنیم. اول باید نیازها و شرایط مشخص شود، اما سرمایه‌گذاران ما آماده‌اند که میلیون‌ها سرمایه به ایران بیاورند.

او سپس در پاسخ به سوالی درباره آمادگی شرکت‌های فرانسوی برای توسعه گردشگری سلامت، اظهار کرد: هیأت قبلی که به ایران آمده‌اند در این زمینه صحبت‌هایی کرد، اما ما به طور مشخص در این زمینه شرکتی را همراه خود نداریم.

«دوریو» در پاسخ به سوالی درباره نقش کاتالیزور فرانسه برای تغییر جو سیاسی نسبت به ایران و معرفی قابلیت‌های گردشگری این کشور به سایر کشورها، گفت: کار ما دقیقا این است که ایران را معرفی کنیم. این کار را از طریق اپراتورهای فرانسوی انجام می‌دهیم. فکر می‌کنم در حال حاضر 10 تور اپراتور در فرانسه باشند که ایران را مقصد گردشگری خود قرار داده‌اند. همراه این هیأت نیز یک تور اپراتور و یک توزیع‌کننده تور حضور دارند که رایزنی‌های لازم را در این‌باره با همتایان خود انجام خواهند داد.

وی بیان کرد:‌ میزان استقبال از ایران در حال حاضر طوری است که هر شش ماه تعداد گردشگرانی که از طریق آن تور اپراتورها به ایران سفر می‌کنند دو برابر می‌شود.

او تاکید کرد: ما با توجه به تعداد جهانگردان فرانسوی که به ایران می آیند و درحال افزایش هستند می توانیم در آرامش سرمایه گذاری کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری که برونو فوشه، سفیر فرانسه در ایران نیز حضور داشت این سوال پرسیده شد که با توجه به آنکه فرانسوی‌ها در گذشته بیشترین کاوش‌ها را در سایت‌های باستانی ایران داشتند و بسیاری از آثار تاریخی شناخته شده ایران نتیجه کاوش‌های آن ها بوده اکنون در شرایطی که فرانسه مدت زیادی است در این کاوش‌ها مشارکت ندارد، اما سایت‌های تاریخی جدیدی کاوش شده چه برنامه‌ای برای معرفی سایت‌هایی مثل جیرفت در پکیج‌های سرمایه‌گذاری دارند که اتفاقا این سایت توسط باستان شناس ایرانی که در فرانسه زندگی می کند، کاوش شده است که سفیر فرانسه ترجیح داد خودش به این سوال پاسخ دهد.

ایرانی‌ها نمی‌خواستند فرانسوی‌ها سایت‌های تاریخی را کاوش کنند

فوشه گفت: درست است که فرانسه و ایران همکاری باستان‌شناسی داشتند، ولی چند سالی است این همکاری به درخواست مقامات ایرانی متوقف شده، به این دلیل که آن‌ها نمی‌خواستند جست‌وجوها در سایت‌های تاریخی توسط فرانسوی‌ها انجام شود، اما اوضاع اکنون در حال تغییر است چون کمیسیون جست‌وجوها اعلام کرده در دو کارگاه باستان‌شناسی شمال ایران و شیراز، فرانسوی‌ها مشارکت دارند.

وی ادامه داد: باستان‌شناس ایرانی را که در فرانسه حضور دارد خیلی خوب می‌شناسیم. او بزرگترین متخصص کاوش در جیرفت است که خود ایرانی‌ها برای این کار انتخابش کردند. ما در جیرفت شریک نیستیم و فقط همکاری‌هایی داشتیم، چرا که همه جست‌وجوها توسط ایرانی‌ها انجام شد.

در ادامه این سخنان، رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه که پیش‌تر از تمایل این دولت در سرمایه‌گذاری و معرفی سایت‌های جهانی ایران خبر داده بود، گفت: این سایت‌های تاریخی قطعا شناسایی می‌شوند، ولی لازم است مقامات دولتی آن‌ها را ببینند و بعد معرفی کنند. ما امروز دیداری با معاون سرمایه‌گذاری وزارت اقتصاد ایران داشتیم که شرایط سرمایه‌گذاری در این کشور را توضیح داد و ما زمینه‌هایی را برای همکاری شناسایی کردیم و قرارهایی گذاشتیم.

او سپس به دیداری که با رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران دارند اشاره کرد و افزود: برای ما جالب است که گردشگری در ایران نیز اولویت مقامات عالی رتبه این کشور است و آن‌ها خود را با گردشگری درگیر می‌کنند. آقای فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه نیز در سفر به ایران موضوع همکاری‌های جهانگردی را با این کشور مطرح کرد و هیأتی که اکنون در ایران است ابتکار دبیر دولت در این وزارتخانه است.

دوریو بیان کرد: همه نهادها و سیاستمداران فرانسه و ایران به این نتیجه رسیده‌اند که در گردشگری مشترکاتی دارند.

معاهده‌ای برای امضا روی میز نیست

رییس بخش گردشگری وزارت امور خارجه فرانسه سپس در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا معاهده و یا متن قرارداد از قبل تنظیم شده‌ای در این سفر همراه دارند، گفت: هنوز خیلی زود است که بحث تفاهم‌نامه را مطرح کنیم. البته که باید سریع جلو برویم ولی نیابد عجله کنیم.

«فوشه» سفیر فرانسه در ایران نیز در پاسخ به نکته‌ای که از سوی یکی از خبرنگاران مطرح شد به این مضمون که فرانسوی‌ها در حدود 400 سال پیش با سفرنامه‌هایشان ایران را به جهان معرفی کردند و امیدواریم این هیأت دنباله‌رو آن جهانگردان فرانسوی باشند، به شوخی گفت:‌ اگر به زندیه در شیراز رفته باشید، حتما منظره‌ دیدار یک تاجر فرانسوی با شاه ایران را می‌بینید. راهنمایی که همراه ما در آن سفر بود گفت، حواس‌تان باشد اگر این تصویر متعلق به امروز بود، آن تاجر نیز حتما چینی بود، اما ما امیدواریم آن تاجر همچنان و در آینده فرانسوی بماند.

از اسکی کوهستان تا آب درمانی

به گزارش ایسنا، این نشست فرصتی شد تا تعدادی از نمایندگان شرکت‌های همراه این هیأت به معرفی زمینه فعالیت خود بپردازند. در میان آن‌ها چهار نماینده از فدراسیون کوهستانی فرانسه حضور داشتند که در زمینه آمایش، امنیت و زیرساخت‌های کوهستانی فعالیت دارند.

فردریک ماریون، یکی از این نمایندگان با اشاره به سوابق فعالیت این شرکت‌ها در زمینه اسکی کوهستان و اکوتوریسم با اعلام آمادگی برای مشارکت با ایران در این زمینه اظهار کرد: فرانسه مقصد اول اسکی‌بازهای دنیا است و بیش از 100 سال است که در زمینه آمایش اسکی در جهان تجربه دارد. بیشترین امتیاز شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند آن است که به هر تقاضا و نیازی پاسخ می‌دهند.

او یادآور شد که آن‌ها فقط برای تجارت به ایران نیامده‌اند، بلکه توسعه و آموزش محلی را نیز مد نظر دارند.

ماریون به همراه نمایندگانی از اعضای فدراسیون کوهستان فرانسه قرار است در این سفر کوتاه‌مدت دیداری از پیست اسکی دیزین و مناطق کوهستانی تهران داشته باشند.

یکی از شرکت‌های همراه این هیأت نیز در زمینه آب درمانی فعالیت می‌کند که در توضیحاتی گفته شد قرار است در تعامل با ایران ضمن معرفی امکانات آب درمانی فرانسه ظرفیت‌های مشابه در ایران برای توسعه آب درمانی و انتقال دانش فرانسوی‌ها به آن مراکز شناسایی شود.

همچنین نماینده Poma توضیحاتی درباره پیشینه همکاری‌های مشترک با ایران ارائه کرد و گفت: تاکنون در زمینه تجهیز ایستگاه‌های اسکی توچال، شمشک و دیزین همکاری‌هایی داشته‌اند و چند سد را برای تولید انرژی در ایران تجهیز کرده‌اند. هدف این است که سایر فعالیت‌ها به ویژه در بخش گردشگری را توسعه دهند و تکنولوژی‌های جدید را به ایران معرفی کنند.

براساس توضیحات کوین مگرون، رایزن دوم سفارت فرانسه در ایران این هیأت که امروز دیداری با مسعود سلطانی‌فر، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دارند، فردا سفری به کاشان به منظور دیدار از جاذبه‌های تاریخی این شهر خواهند داشت و سپس در روز پنج‌شنبه تهران را به مقصد پاریس ترک خواهند کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.