• چهارشنبه / ۲۹ مهر ۱۳۹۴ / ۱۲:۳۲
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 94072919148
  • خبرنگار : 71530

رئیس سازمان بهزیستی کشور:‌

افزایش یارانه مراکز نگهداری بهزیستی

محسنی بندپی رییس سازمان بهزیستی

رئیس سازمان بهزیستی کشور از افزایش یارانه مراکز نگهداری از 400 به 520 هزار تومان خبر داد و گفت: همچنین یارانه نگهداری افراد مجهول الهویه حاضر در مراکز نگهداری نیز به 600 هزار تومان افزایش یافت.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در نشست رئیس سازمان بهزیستی کشور که صبح امروز در سرای احسان (مرکز نگهداری بیماران روانی مزمن) برگزار شد، ضمن تسلیت ایام سوگواری آقا اباعبدالله الحسین (ع) در خصوص مسائل و مشکلات اجتماعی عنوان کرد: ما باید پاسخگوی آسیب دیدگان اجتماعی از جمله بیماران روانی مزمن باشیم زیرا برنامه‌های توسعه‌ای کشور را همواره اقتصاد دانان تهیه و تدوین کرده لذا همیشه در بخش اجتماعی دستمان خالی است و بر همین اساس قدرت چانه زنی با دستگاه‌های اجرایی را در خصوص حمایت‌گری و مطالبه گری‌های اجتماعی نداریم و اینها همه به علت آن است که ما در زمینه اجتماعی عمیق کار نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: تغییرات فرهنگی، اجتماعی،‌ اقتصادی که جامعه همواره دستخوش آنان است مانند پدیده سالمندی، حوادث ترافیکی، سوانح جدید و غیره از جمله مسائلی است که باعث شده جامعه ایران شاهد رشد و افزایش آسیب‌ها و معلولیت‌ها شود.

محسنی بندپی در ادامه ضمن بیان اینکه در دولت تدبیر و امید، سازمان‌ بهزیستی کشور رویکردها و استراتژی‌های خاصی را دنبال می‌کند تصریح کرد: تمام تلاشمان را در جهت پیشگیری از بروز و شیوع آسیب‌ها و معلولیت‌ها به کار بسته‌ایم برای مثال بیستمین سالی است که مسئله تنبلی چشم را پیگیری کرده و بسیار موفق در این زمینه عمل شده و همچنین حمایت‌های شنوایی سنجی و غربالگری‌های شنوایی نیز از جمله اقداماتی است که بهزیستی بسیار موفق در آنها ظاهر شده است. به این ترتیب باید چنین رویکردی را در زمینه تمامی آسیب‌ها و معلولیت‌ها به انجام برسانیم.

وی ادامه داد: برای مثال در اروپا و آمریکا شاهد آن هستیم که هیچ کودکی تالاسمی متولد نمی‌شود؛ این بدان جهت نیست که آنها دارای موقعیت جغرافیایی خاص و یا نعمتهای خاصی هستند بلکه تنها علت آن بهره گیری از علم و دانش است که ما هم باید در این زمینه تلاش‌های لازم را به انجام برسانیم.

رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: همچنین استانداردسازی مراکزی که ارائه دهنده خدمات به مددجویان سازمان بهزیستی کشور و سایر نیازمندان و آسیب دیدگان هستند یکی از رویکردهای اصلی سازمان بهزیستی است.

وی در ادامه به استانداردسازی مراکز نگهداری از بیماران روانی مزمن اشاره کرد و گفت: بسیاری از افرادی که دچار مشکلات روانی هستند چنانچه از روشهای علمی، مراقبت و حمایت‌های به موقع استفاده کنند می‌توانند به حالت اول خود بازگشته و به جامعه برگردند.

بندپی در ادامه بهره‌گیری از خیر جمعی را در خصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی و ارائه خدمات به نیازمندان و آسیب دیدگان بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: خیر جمعی ظرفیت ارزشمندی است که بهره گیری از آن در حل بسیاری از مسائل و مشکلات ما را همراهی خواهد کرد.

بندپی ضمن اشاره به صحبت‌های رئیس جمهور مبنی بر آنکه «همین که مانع کار سازمان‌های مردم نهاد نشویم بزرگترین خدمت را به آنها کرده‌ایم» تصریح کرد: در سازمان بهزیستی کشور علاوه بر اینکه نمی‌خواهیم مانع فعالیت سازمان‌های مردم نهاد باشیم این نهادها را به عنوان همکاران خود می‌دانیم و معتقدیم همفکری، تعامل و ظرفیت سازی با این نهادها و انجمن‌ها وظیفه ماست و باید با این گونه اقدامات درصدد حل مشکلات و مسائل اجتماعی گام برداریم.

بندپی همچنین اظهار کرد:‌ در حال حاضر در تمامی زمینه‌ها اعم از آب و برق و گاز و نیرو و غیره هزینه تمام شده را به طور دقیق محاسبه کرده‌ایم اما هزینه‌های تمام شده مسائل اجتماعی، سلامت اجتماعی و جسمانی را نتوانستیم محاسبه کنیم به همین دلیل نیز اکنون دچار محدودیت‌های عدیده‌ای در بودجه و اعتبارات در این حوزه‌ها شده‌ایم.

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه ضمن بیان آنکه با وجود تلاش های بسیار زیاد در گذشته توانستیم برای هر فرد 400 هزار تومان یارانه نگهداری مراکز را اختصاص دهیم و الان با وجود تلاش‌های فراوان توانستیم این مبلغ را به 520 هزار تومان برسانیم عنوان کرد: این در حالی است که طی تحقیقاتی که در استان‌های یزد، شیراز،‌ سیستان و بلوچستان و غیره شده است، هزینه نگهداری هر فرد در مراکز در هریک از استان‌های کشور کمتر از یک میلیون و 300 هزار تومان نبوده و سقف آن نیز یک میلیون و 900 هزار تومان است.

وی در خصوص قانون بازنگری حمایت از حقوق معلولان اظهار کرد: قانون حمایت از حقوق معلولان در حال حاضر در ابعاد مختلف در حال بازنگری است تا مسائل رفاهی، درمانی، حمایتی، مستمری و غیره معلولان به خوبی در آن دیده و مورد بازنگری قرار گیرد. اکنون این مسئله با مشارکت کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به مسئله یارانه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: در دولت گذشته که اوج پولداری دولت بود به بیش از 77 میلیون نفر از مردم ایران یارانه پرداخت شد این در حالی است که چه از لحاظ شرعی و چه از لحاظ قانونی یارانه باید به نیازمندان،‌آسیب دیدگان و مددجویان بهزیستی پرداخت شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه در حال حاضر 480 بیمار روانی مزمن در سرای احسان نگهداری می‌شوند اظهار کرد:‌ بودجه «سرای احسان» را از 4.5 میلیارد به 5 میلیارد تومان افزایش خواهیم داد .

وی همچنین در خصوص 80 نفر از افراد نگهداری شده در این مرکز که فاقد حمایت‌های بهزیستی و دریافت مستمری هستند نیز گفت: به 40 نفر از این افراد نیز مستمری پرداخت خواهیم کرد و برای حمایت 40 نفر دیگر آنها نیز تلاش خواهیم کرد.

وی همچنین به اختصاص یک آمبولانس به سرای احسان نیز اشاره کرد و گفت: به زودی یکی از آمبولانس‌های سازمان بهزیستی کشور را در اختیار سرای احسان خواهیم گذاشت.

در ادامه این نشست بندپی در خصوص مشارکت سازمان بهزیستی در توسعه فضای فیزیکی مراکز اظهار کرد: هر مجموعه‌ای که توسعه فضای فیزیکی خود را به 50 درصد رسانده باشد سازمان بهزیستی نیز ورود پیدا کرده و در توسعه فیزیکی 50 درصد باقیمانده آن نیز مشارکت خواهد کرد تا مرکز هرچه سریعتر راه اندازی شود.

بندپی همچنین با توجه به اینکه بیشتر بیماران روانی مزمن‌ نگهداری شده در سرای احسان دارای مشکلات دندانپزشکی هستند نیز اظهار کرد: برای مشکلات دندانپزشکی سامانه‌ای را راه اندازی کرده‌ایم و همچنین توافق نامه‌ای با نظام پزشکی منعقد کردیم که بر اساس آن نظام پزشکی موافقت کرده است که چنانچه فضا و یونیت لازم دندانپزشکی در مراکز آماده باشد آنها تیم پزشکی خود را ارسال خواهند کرد و در سرای احسان نیز چنانچه فضا ایجاد شود هماهنگی‌های لازم برای ارسال تیم پزشکی را انجام خواهیم داد.

وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم با اجرای برنامه‌های پیشگیری بتوانیم شاهد مشکلات و آسیب‌های کمتری در کشور باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۴-۰۷-۲۹ ۱۳:۳۷

جناب آقاي محسني بندپي شهريه سال 93 دانشگاه هاي علمي کاربردي معلولان شهرري هنوز پرداخت نشده است خواهشمند است ترتيبي اتخاذ دهيد قبل از پايان سال 94 اين شهريه را به معلولان پرداخت نمايند. به نمايندگي جمعي از دانشجويان معلول شهرري