• چهارشنبه / ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ / ۱۵:۱۴
  • دسته‌بندی: آذربایجان شرقی
  • کد خبر: 94121208248
  • منبع : نمایندگی آذربایجان شرقی

گزارش ایسنا از روزهای پرتلاطم ماشین سازی

کارخانه ماشین‌سازی زنده می‌ماند؟

کارخانه ماشین‌سازی زنده می‌ماند؟

ایسنا/آذربایجان شرقی ماشین‌سازی تبریز، یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی استان و حتی ایران، در پیچ و خم خصوصی سازی گیر افتاده است. کارخانه‌ای که روزی در صنعت کشور یکه تازی می‌کرد سالهاست همچون نگین آذربایجان (دریاچه ارومیه) به بیماری صعب العلاجی گرفتار شده و در مسیر نابودی دست به دست می‌شود.

ماشین‌سازی تبریز، یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی استان و حتی ایران، در پیچ و خم خصوصی سازی گیر افتاده است. کارخانه‌ای که روزی در صنعت کشور یکه تازی می‌کرد سالهاست همچون نگین آذربایجان (دریاچه ارومیه) به بیماری صعب العلاجی گرفتار شده و در مسیر نابودی دست به دست می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان‌شرقی، برخی از تصمیمات و سیاست‌های شاید نادرست، دامن گیر ماشین سازی و هزاران کارگرش شده است. وضعیت این کارخانه تا حدی وخیم است که اعضای هیأت مدیره و مدیرعاملش استعفای دسته جمعی داده‌اند و صدای اعتراض کارگرانش گوش فلک را کر کرده است.

برای بررسی مشکلات و کسب اطلاعات از آخرین وضعیت این کارخانه به سراغ میر علی اکبر اصل خادمی، مدیرعامل مستعفی شرکت ماشین سازی تبریز می‌رویم.

اصل خادمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص استعفای دسته جمعی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره ماشین سازی، می‌گوید: حدود 35 روز است که من و اعضای هیات مدیره استعفا داده‌ایم و از روز پنج شنبه هفته گذشته من به طور کلی از ماشین‌سازی خارج شدیم و یکی از اعضای هیات مدیره به عنوان سرپرست جدید معرفی شده است.

وی در رابطه با اعتراض کارگران ماشین‌سازی، اظهار می‌کند: طبق شنیده‌ها روز یکشنبه کارگران اعتراض کردند که اطلاعات تکمیلی در این خصوص ندارم و باید سرپرست جدید و شورای مشورتی در این خصوص توضیح بدهند.

وی هم‌چنین در رابطه با مشکلات ماشین‌سازی ابرازعقیده می‌کند: سازمان خصوصی با شرایطی که به وجود آورده است تصمیم دارد ماشین سازی را ساقط کند. وزیر صنعت هم در خصوص ماشین سازی حرف زده و سازمان گسترش و نوسازی هم کمک کرده است، ولی سازمان خصوصی سازی تنها عاملی است که مسائل را به اینجا کشانده است. ماشین سازی از سال 83 در لیست فروش قرار دارد و کارخانه‌ای که در لیست فروش باشد، تابع قوانین خاصی می‌شود؛ بطوری که بانک مرکزی به بانک‌ها نامه می‌نویسد که به این مجموعه صنعتی وام ندهید. از سال89 به ماشین سازی آمدم و سازمان خصوصی‌ سازی در همین سال ماشین ‌سازی را ارزیابی و قیمت‌ گذاری کرده است و این موضوع نیز قوانین خاصی به وجود می‌آورد؛ به طوری که نمی‌شود خرید و فروش انجام داد، قیمت دستگاه‌ها را افزایش داد، قرارداد بلند مدت منعقد کرد و چندین محدودیت دیگر. در حالی که کارخانه‌ای به بزرگی ماشین سازی نیاز به نقدینگی دارد و به خاطر محدودیت‌ها هیچ بانکی وام نمی‌دهد و در این زمینه کسی هم پاسخگو نیست.

وی می‌افزاید: سازمان خصوصی سازی روندی را در پیش گرفته است که تا کسی اعتراض می‌کند، می گویند شما مخالف قانون اساسی هستید.

وی ادامه اظهار می‌کند: در سال 91 و 92 ماشین سازی را به بانک صادرات واگذار کردند و در طول این دو سال نمی‌دانستیم حرفمان را به چه کسی بگوییم، در نهایت به هر نحوی که شده کارخانه را سر پا نگه داشتیم تا اینکه در سال 93 کارخانه بار دیگر به سازمان گسترش و نوسازی صنایع واگذار شد.

مدیرعامل مستعفی کارخانه ماشین سازی تبریز ادامه می‌دهد: ابتدای سال 94 با تنظیم نامه‌ای که به امضای 19 نماینده استان در مجلس شورای اسلامی رسیده بود، خواستار کمک پنج میلیاردی به ماشین سازی شدیم تا وضعیت ماشین‌سازی را سر و سامان داده و مشکل نقدینگی را حل کنیم. فرماندار تبریز و کمیسیون کارگری هم شاهد این موضوع بودند. با پنج میلیارد مشکلاتمان حل می‌شد که هیچ مجموعه‌ای به ما کمک نکرد و در نهایت به دستور وزیر صنعت، سازمان گسترش در طول شش ماه سه ملیارد تومان به ماشین‌سازی کمک کرد. در مجموعه‌ای همچون ماشین‌سازی باید نقدینگی وجود داشته باشد که بتوانیم خط تولید را راه بیاندازیم. در سوی دیگر شرکت ریخته‌گری ماشین‌سازی به دلیل بدهی‌مان، خط تولید را از کار انداخت و روز به روز هم وضعیت بدتر و بدتر شد و به استاندار که واقعأ فرد زحمت کشی است نامه نوشتم و ایشان هم مشکلات را پیگیری کردند، ولی آخر سر همه چیز به سازمان خصوصی سازی بر می‌گردد. می‌گویند ما کمک نمی‌کنیم و به کسی هم اجازه نمی‌دهیم به ماشین سازی کمک کند.

وی می‌گوید: سازمان خصوصی سازی روزی می‌گوید سالانه ماشین‌سازی 17 میلیارد تومان زیان می‌دهد، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش همه و همه با پول بیت المال کار می‌کنند حالا چه ایرادی دارد ماشین سازی هم سالی یک و دو میلیارد از پول بیت المال استفاده کند. چطور شد یک شبه به خودروسازها وام دادند تا محصولات‌شان را بفروشند، ولی کسی از ماشین سازی حمایت نمی‌کند؟

وی خاطرنشان می‌کند: با این شرایط بازهم بدهی‌های بانکی را پرداخت کرده ایم و اکنون هیچ گونه بدهی نداریم، سال گذشته از سوی بیمه به عنوان واحد نمونه معرفی شدیم، دارایی در سال 93 ماشین سازی را واحد نمونه معرفی کرده است؛ چرا که تمامی بدهی‌های مالیاتی را پرداخت کردیم و هم‌چنین حقوق کارکنان تا دیماه پرداخت شده و تنها حقوق بهمن ماه و عیدی کارگران باقی مانده است.

اصل خادمی با ابراز این عقیده که ماشین سازی قربانی سلایق شده است، می‌گوید: بر اساس بررسی‌هایم افرادی در سازمان خصوصی سازی حضور دارند که فاقد دیدگاه صنعتی و برنامه‌ریزی‌های کشور هستند، فقط روی اجرای قانون خصوصی سازی واحدهای دولتی تمرکز کرده‌اند، بیش از 10 سال است که نتوانسته‌اند ماشین سازی را واگذار کنند، پس باید به دنبال راهکار و روش دیگری باشند.

وی ادامه می‌دهد: مصاحبه رئیس سازمان خصوصی سازی باعث شد قراردادهایمان لغو شوند، نامه‌ای سازمان خصوصی سازی نوشته است که ما حق نداریم قرارداد بلند مدت منعقد کنیم و اگر هم قراردادی بستیم ضرر و زیان متوجه شخص مدیرعامل است. من با چه پشتوانه‌ای قرارداد 40 میلیون دلاری منعقد کنم؟ من مدیرعامل در مقابل این ممانعت‌ها و با دست‌های بسته چه کنم؟ آبرو و حیثیتم را که از سر راه پیدا نکرده‌ام با این شرایط هرکسی جای من باشد استعفا می‌دهد.

اصل خادمی تأکید می‌کند: در کشور، وزیر متولی صنعت است ولی متأسفانه در برنامه تلویزیونی پایش انواع تهمت به وزیر زدند و گفتند وزیر مخالف خصوصی سازی است که خوشبختانه توانستیم از طریق دوستان‌مان در این خصوص تکذیبیه بزنیم.

وی ادامه می‌دهد: همین چند روز قبل بار دیگر ماشین سازی را در روزنامه آگهی کردند، محیط کارگری بسیار حساس است، با این شرایط نمی‌شود کار کرد، وی خطاب به مسئولان سازمان خصوصی سازی گفت، چرا در مصاحبه هایتان تهمت می‌زنید، انصاف نیست، همه ما پایبند به قانون هستیم و عمرمان را برای خدمت به کشور گذاشتیم، آقای استاندار و فرماندار تبریز ما را حمایت می‌کنند ولی سازمان خصوصی سازی برایمان دردسر می‌سازد.

بر اساس گفته اصل خادمی، داوود امین عشقی به عنوان سرپرست جدید شرکت ماشین سازی معرفی شده است که برای مصاحبه با آقای امین عشقی چندین بار تماس گرفتیم که یکی از مسئولان دفتر وی اعلام کرد تا حل مشکلات و عبور ماشین سازی از این برهه حساس، سرپرست جدید مصاحبه نمی کند.

سراغ فرماندار تبریز می‌رویم تا نظر وی را در خصوص این قضیه جویا شویم.

رحیم شهرتی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از پیگیری مسائل مربوط به گروه ماشین سازی تبریز خبر می‌دهد و می‌گوید: در جلسه کمیسیون کارگری شهرستان تبریز مشکلات مربوط به گروه صنعتی ماشین سازی مطرح شد، تصمیم بر این است که مسئولین ذیربط از ادارت صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی به تهران بروند و به هر نحو ممکن در خصوص تعیین تکلیف شرکت ماشین سازی و همین طور تامین مالی این شرکت، تصمیم گیری بکنند.

وی با بیان این‌که نباید یک جانبه تقصیر را گردن سازمان خصوصی سازی بیاندازیم، می‌گوید: تا پیش از استعفای اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ماشین سازی تبریز، این شرکت با تصمیمات این افراد اداره می‌شد، هم اکنون درست نیست تمام تقصیرها و کوتاهی‌ها را متوجه سازمان خصوصی سازی بدانیم.

وی تاکید می‌کند: در سال‌های گذشته صنعت دچار مشکلات عدیده‌ای بوده و خود همین مسئله گروه ماشین سازی تبریز را نیز متاثر کرده است.

وی هم‌چنین با بیان این‌که سازمان خصوصی سازی برای واگذاری این شرکت باید دقت عمل لازم را به خرج بدهد، گفت: واگذاری به بخش خصوصی زمان کافی و دقت بالایی طلب می‌کند، اگر غیر از این اتفاق بیفتد همان تکرار رفتار دولت گذشته است که خصوصی سازی را بدون برنامه انجام می‌داد که از این ناحیه صنایع دچار مشکلات فراوانی شدند.

شهرتی‌فر گلایه‌های کارگران این شرکت را بر حق می‌داند و ابراز امیدواری می‌کند؛ با برطرف شدن مشکلات شرکت ماشین سازی تبریز، کارگران نیز به خواسته‌های برحق خودشان برسند.

وی می‌افزاید: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران باید در رفع این مشکلات کمک کند، سازمان صنعت، معدن و تجارت نیز هر چه زودتر موضوع را حل وفصل بکنند تا بیش از این کارکنان این شرکت متضرر نگردند.

فرماندار تبریز به برخی گمانه زنی‌ها در خصوص امکان تجمع کارگران شرکت ماشین سازی تبریز در مقابل فرمانداری تبریز نیز این‌گونه پاسخ می دهد: نیازی به تجمع های کارگری نیست، این مسئله در حال پیگیری است.

بر اساس این گزارش؛ رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پیش‌تر در تذکری در جلسه علنی مجلس اظهار کرده بود: طبق بند ب ماده 19 اصل 44 قانون اساسی،‌ اگر شرکتی آماده واگذاری نباشد دولت باید اصلاحات ساختاری در آن صورت دهد این در حالی است که افرادی قصد دارند بالاجبار این شرکت را واگذار کنند.

وی با بیان این‌که خصوصی سازی در کشور از اهداف خود منحرف شده و مغایر با سیاست‌های کلی عمل می شود، گفته بود: شرکت ماشین سازی تبریز به عنوان شرکتی است که کل صنعت کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. چند سال قبل شرکت ماشین سازی تبریز به بانک صادرات واگذار شد و بعد از آن هم به شرکت اصلی یعنی سازمان گسترش عودت داده شد و پس از آن در 3 نوبت آگهی دادند اما هیچ کس برای خرید آن اعلام آمادگی نکرد.

این نماینده مجلس افزود: برخی افراد بر خلاف نظر وزارت صنعت، کمیسیون‌های اقتصادی و صنایع، مجمع نمایندگان استان و مسئولان استانی تصمیم به واگذاری آن گرفتند که ما هنوز نمی‌دانیم چه اصراری است که شرکتی که شرکت مادر است و در جریان برنامه‌های پس از برجام هیاتی به شهرستان می‌آیند و آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در این شرکت اعلام می‌کنند، ‌باز هم واگذار شود.

وی با بیان این‌که مشکلات شرکت ماشین سازی تبریز در حال حاضر با 10 میلیارد قابل حل است، گفت: این شرکت یک قطعه زمین دارد که بالای 300 میلیارد تومان قیمت گذاری شده و آقایان می‌خواهند آن را بفروشند لذا می‌خواهیم مجلس به این قضیه ورود کند، البته ما هماهنگی‌هایی که لازم است با وزرای اقتصاد و صنعت و ریاست سازمان خصوصی سازی انجام دادیم و پیگیری کردیم.

رحمانی تاکید کرد: هنوز هیچ کدام از ما مسئولان و همین طور کارشناسان قانع نشده‌اند که شرکت ماشین سازی تبریز واگذار شود، لذا انتظار داریم هیأت رئیسه و مجلس به هر طریقی ورود پیدا کنند، چرا که این موضوع مصداقی برای کل واگذاری‌هایی است که صورت می‌گیرد.

در پایان خاطرنشان کرد: متأسفانه اهداف والایی که حضرت آقا ترسیم کردند تحقق پیدا نکرده و به بند ب ماده 19 اصل 44 قانون اساسی مبنی بر این‌که اگر شرکتی آماده واگذاری نبود باید دولت در آن اصلاحات ساختاری صورت دهد و شرایط را فراهم کند عمل نمی‌شود که این موضوع به صنعت کشور لطمه می‌زند.

گفتنی است، گروه ماشین سازی تبریز یکی از بزرگترین کارخانه‌های شهر تبریز واقع در قراملک است. این کارخانه تولید کننده انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین افزار، کمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الکترو موتور، لیفت تراک، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین‌های تراش، ماشین‌های فرز، ماشین‌های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی است.

محصولات تولیدی این مادرصنعت به کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی صادر می‌شود.

گزارش از: سامان عیوضی خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان‌شرقی

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.