• یکشنبه / ۹ خرداد ۱۳۹۵ / ۲۰:۳۹
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 95030905558
  • خبرنگار : 71062

بزرگداشت سیدآزادگان و تجلیل از شهدای آزاده فاجعه منا و آزادگان مدافع حرم

بزرگداشت سیدآزادگان و تجلیل از شهدای آزاده فاجعه منا و آزادگان مدافع حرم

مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال حجت‌الاسلام‌والمسلمین ابوترابی و آیت‌الله سیدعباس ابوترابی و همچنین تجلیل از شهدای آزاده منا و مدافع حرم در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش خبرنگارسرویس فرهنگ حماسه ایسنا، همچنین با توجه به ابعاد فاجعه منا و فداکاری و ایثار مدافعان حرم اهل‌بیت (ع)، در این مراسم یاد و خاطره 10 شهید آزاده که در فاجعه منا و دفاع از حرم اهل‌بیت (ع) به شهادت رسیده اند نیز گرامی داشته شد.

سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت و از آزدگان دوران دفاع مقدس،در این مراسم ضمن تشکر از زحمات نائب رئیس مجلس اسلامی در توجه به آزادگان و با اشاره به مظلومیت شهدای منا، گفت: انسان‌ها در طول تاریخ به میزان نقش‌آفرینی خود در جوامع به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند برخی به دلیل نداشتن شناخت و بصیرت از رخدادهای زمان خود عقب هستند.

وی ادامه داد: انسانی که بصیرت نداشته باشد نسبت به شرایطی که در آن قرار گرفته به جای اینکه در مسیر درست حرکت کند در شانه راه حرکت می‌کند که به طور قطع یا به دره سقوط کرده با به کوه برخورد می‌کند.این دسته به دلیل حرکت بر خلاف مسیر برای جامعه مشکل‌ساز خواهند بود.برخی هم در مسیر درست حرکت می‌کنند که عموم مردم کشور ما در این مسیر قرار دارند،اما دسته دیگری جلوتر از تاریخ حرکت می‌کنند،این دسته اثرات ماندگار و جدی بر جامعه دارند، این دسته به دلیل تقوایی که دارند قوه تشخیص پیدا می‌کنند.اگر انسان تقوای الهی پیشه کند خداوند راز و رمز تشخیص،قوه تمیز حق و باطل را با او عنایت می‌کند، ائمه معصومین(ع)به دلیل اینکه مظهر تقوی و توحید بودند تا قیامت امامت مردم را عهده دار شدند،امام حسین(ع) با تقوایی که داشتند مصباح‌الهدی شدند.

اوحدی گفت:امام راحل نیز به دلیل تقوایی که داشتند خداوند به ایشان قوه تشخیص دادند. در ۱۵ خرداد امام در شرایط خفقان آن روز تشخیص دادند که چگونه باید انقلاب کنند،زمانی که استکبار جهانی آمریکا، اسرائیل و رژیم شاهنشاهی در اوج قدرت بودند امام راحل از قم انقلاب خود را آغاز کردند.

اوحدی افزود: امروز گرفتاری‌های بشری به دلیل عدم بصیرت است، میزان تشخیص و بصیرت افراد سبب می‌شود که اعمال آنها به همان میزان بر تاریخ اثرات مثبت بگذارد، امام به دلیل جلوتر بودن از زمان خود پیام تشکیل بسیج مردمی را دادند که در دوران دفاع مقدس اثرات خود را داشته و امروز نیز در وجود مدافعان حرم تجلی یافته است.

وی اظهار کرد:در دنیای سخت اسارت که لحظات تلخ زیادی با خود به همراه داشت وجود افراد بزرگی همچون حاج آقا ابوترابی سبب می‌شد تا اسارت که با محرومیت و بن بست مترادف است به حماسه‌ای در اردوگاه‌ها تبدیل شود که رهبر معظم انقلاب هم از اسرا به عنوان ذخایر انقلاب نام می‌برند.

اوحدی با اشاره به خاطراتی از دوران اسارت خود و همراهان دیگر،گفت:حاج‌آقا ابوترابی با قوه تشخیصی که داشتند به شکنجه‌گران خود احترام می‌گذاشتند. یکی از شکنجه‌گران به نام کاظم عبدالامیر برای اذیت حاج آقا ابوترابی روزی ۵۰ بار در مقابل او رفت و آمد می‌کرد تا حاج‌آقا به احترامش بلند شده و اذیت شود که مادر کاظم خوابی دیده و به پسرش تذکر می‌دهد که فلان سید را اذیت نکن چونحضرت زینب (س) از تو به من شکایت کرده است، کاظم بعد از آن حلالیت خواست و تحول عظیمی در او به وجود آمد.حاج‌آقا ابوترابی با کاظم کاری کرد تا او که زمانی شکنجه‌گرش بود روزی پرسشگر احکام و مسائل شرعی خود از حاج آقا باشد.

وی گفت: با اتمام دوره اسارت و بازگشت آزادگان و از بین رفتن صدام، کاظم به ایران آمد و به قم رفت. وقتی متوجه رحلت حاج‌آقا ابوترابی شد، به مشهد رفت تا بر سر مزار ایشان نیز از حاج‌آقا ابوترابی حلالیت بطلبد. کاظم گفت اگر می‌توانستم به منزل تک تک اسرا را می‌رفتم تا طلب حلالیت کنم، هنگام شروع جنگ سوریه کاظم که متحول شده بود، بعد از چهار عملیات در سوریه به شهادت رسید.

وی در بخش دیگر سخنانش اظهار کرد:دو عامل امروز سبب می‌شود که امروز ما در مقابل خانواده‌های شهدای منا شرمنده نباشیم، یکی رفتاری که رهبر معظم انقلاب در قبال شهدای منا داشتند و دیگری رفتار رئیس بنیاد شهید که با درایت واژه مقدس شهدای منا را به جانباختگان منا عطا کردند. ما با تکیه بر عامل تاثیرگذار انسان‌های با بصیرت و موضع رهبر معظم انقلاب و عامل دوم جمعی از اسرای آزاده که اوج مسئولیت‌پذیری را در تفحص و شناسایی ۴۶۱ شهید از بین 7000 نفر جانباختگان منا به نمایش گذاشتند سرافراز بیرون بیاییم. مصیبت ما به قدری سنگین بود که در آنجا با پیدا کردن هر شهیدی به او توسل می‌کردیم که شهدای دیگر را پیدا کنیم. چه کرد ابوترابی با آزادگان که این مقدار گذشت و ایثار داشتند.

وی شرایط نگهداری شهدای ضیوف‌الرحمان را بعد از حادثه منا بسیار اسف‌بار توصیف کرد و گفت: بعد از سفر وزیر بهداشت به مکه سعودی‌ها بداخلاقی کردند و در حد وزیر در جلسه حاضر نشدند. ۱۱۴ شهید را شناسایی کرده بودیم که اجازه تحویل آنها را به ما نمی‌دادند. در جلسه‌ای با حضور وزیر بهداشت کشورمان و مقامات عربستان، پیامکی حاوی سخنان مقام معظم رهبری از ایران به گوشی تلفن همراه آقای قشقاوی رسید که در آن مقام معظم رهبری نسبت به بدرفتاری با پیکرهای شهدای منا به عربستان هشدار داده بودند.نمی‌دانستیم چه موضعی باید بگیریم که یکباره برگه‌ای به مقام سعودی حاضر در جلسه رسانده شد و آن مقام به هم ریخت. من به همکاران گفتم این کاغذ حتما حاوی هشدار مقام معظم رهبری است.در این جلسه بود که مقامات سعودی که تا آن لحظه به شدت در برابر ما موضع داشتند و ادعا می‌کردند این تعداد تابوت برای تحویل نداریم به ما اعلام کردند وزیر بهداشت عربستان گفته است می‌خواهد بیاید و در جلسه با ما شرکت کند.این عقب‌نشینی به خاطر هشدار رهبر معظم انقلاب اسلامی بود و تشخیص درست ایشان را نشان می‌داد.

در بخش دیگر این مراسم،حجت‌الاسلام شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: حاج آقا ابوترابی تربیت شده مکتب قرآن است.

وی اظهار کرد: من مرحوم ابوترابی را می‌شناختم اما سادگی، اخلاق و ایمان و حمایت از دین و امام و انقلاب از ایشان ابوترابی عارفی خودساخته تحویل جامعه داده بود. ایشان از سال ۴۲ با شروع نهضت امام در کنار شهید مصطفی خمینی بودند و آنقدر عاشق امام راحل بود که با تبعید او به نجف رفتند و در کنار امام، علم، ایمان و عشق را آموختند.مرحوم ابوترابی با آغاز نهضت امام اعلامیه‌های ایشان را به ایران می‌آوردند اما بعد از مدتی دستگیر و زندانی شد و در زندان مقاومت کرد.

وی خاطرنشان کرد: مرحوم ابوترابی بعد از انقلاب در دوران دفاع مقدس و سال ۵۹ به اسارت درآمد و از نخستین کسانی بود که به همراه شهید چمران وارد جنگ‌های چریکی شد، شهید چمران درباره او می‌گوید روح ابوترابی در بین دوستانش آتشفشان ایجاد می‌کند.

در این مراسم آزاده‌ شهید دکتر عباسعلی جوزی،آزاده شهید ابوالقاسم خلیلی،آزاده‌ شهید حاج‌گشتاسب رستمی،آزاده‌ شهید حسین سبیانی،آزاده شهید رجبعلی شاه ‌رجبیان،آزاده‌ شهید غلامعلی شاهین و مدافعان حرم آزاده‌ سرافراز نصرالله اکبرزاده،آزاده سرافراز دکتر فرامرز فرهمند،آزاده سرافراز حسین مروتی،آزاده سرافراز مصطفی میرشجاع،آزاده‌ سرافراز قدرت‌الله هزاوه تقدیر شدند.

همچنین از آزادگانی که در پیدا کردن پیکرهای شهدای منا کمک کردند شامل آزاده سرافراز محمود شرافتی،آزاده سرافراز حمید محمدی تقدیر شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام ابوترابی نائب رئیس سابق مجلس شورای اسلامی، غفوری‌فرد نماینده پیشین مجلس،پزشکیان نماینده مجلس،موذنی معاون بنیاد شهید و خانم بهجت افراز(ام‌الاسرا) نیز حضور داشتند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.