• یکشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۵ / ۱۴:۴۴
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 95040107401
  • خبرنگار : 71078

اعلام جزئیات برنامه" هفته جهانی عفاف و حجاب"

حجاب و عفاف

رئیس بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه از نوزدهم تا بیست و پنجم تیرماه هفته جهانی عفاف و حجاب برگزار می‌شود گفت: در این هفته برنامه‌های مختلفی تدارک دیده شده است که از جمله آنها می‌توان به آغاز عضویت در گویش مردمی «حجاب من، نگاه تو، پاکی و آرامش ما» در فضای مجازی اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، مینو اصلانی در نشست خبری که امروز در بسیج سازمان صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: نخستین روز هفته عفاف و حجاب (19 تیرماه) "عفاف و حجاب میراث انبیاء الهی و ملل" نام دارد که از جمله برنامه‌های این روز می‌توان به نشست ادیان رسمی کشور با موضوع عفاف و حجاب از دیدگاه آموزه‌های دینی ادیان، آغاز عضویت در گویش مردمی «حجاب من، نگاه تو، پاکی و آرامش ما» در فضای مجازی در نمایشگاه عفاف و حجاب و معرفی تولیدات نمانام (برند) اشاره کرد. این نمایشگاه‌ها در کنار مراسم هفته جهانی عفاف و حجاب به صورت موقت برپا می‌شود؛ البته ما نمایشگاه‌های یک ماهه‌ای هنگام برگزاری اردوهای راهیان نور به مدت یک ماه برپا می‌کنیم.

وی با بیان اینکه 20 تیر در دومین روز از هفته عفاف و حجاب تحت عنوان "عفاف و حجاب سیره نبوی و سبک زندگی اسلامی ایرانی" نام دارد، اظهار کرد: پخش برنامه عصر شعر و مشاعره با عنوان نجابت از شبکه‌های سیما و معرفی کتاب حریم آسمانی با موضوع عفاف و حجاب، برنامه‌های 20 تیر ماه است. 21 تیرماه روز سوم نیز "عفاف و حجاب، هویت اسلامی و خودباوری ملی" نام دارد. در این روز اجتماع مردمی مدافعان حریم خانواده در 400 منطقه کشور برگزار می‌شود و به عنوان نمونه این مراسم در 23 نقطه تهران برپا خواهد شد. تشکیل اتحادیه اجرایی از موسسات فعال و غیر دولتی در سطح 70 کشور جهان نیز از دیگر برنامه‌های این روز است.

رئیس بسیج جامعه زنان کشور افزود: عفاف و حجاب، بهداشت و سلامت روان، شادی و نشاط اجتماعی عنوان روز چهارم این هفته در روز 22 تیرماه است. نشست نخبگان داخلی و خارجی با موضوع آسیب شناسی دوری از عفاف و حجاب در عصر حاضر، برگزاری کارگاه آموزشی درباره فواید پوشش مناسب برای بیماران و برپایی کارگاه عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی از جمله برنامه‌های این روز است.

وی در توضیح کارگاه عفاف و حجاب از دیدگاه نوروبیولوژی گفت: دانشگاه بقیه ا... پژوهشی درباره اثرات پوشش نامناسب بر سیستم عصبی انجام داده بود که در قالب کتابی چاپ شد و ما تلاش می‌کنیم در این کارگاه به بیان نتایج این پژوهش بپردازیم.

اصلانی، برگزاری میزگرد رسانه‌ای با موضوع آسیب‌های بدحجابی - تقصیرها و مقصرها با حضور جمعی از استادان حوزه علمیه، تقدیر از بانوان خبرنگار با حجاب برتر، معرفی و تجلیل از کارمندان زن در ادارات سراسر کشور را از جمله برنامه‌های روز پنجم هفته عفاف و حجاب در روز 23 تیرماه برشمرد و اظهار کرد: این روز با نام "عفاف و حجاب، امنیت اجتماعی، احترام به قانون و حقوق شهروندی" نام گذاری شده است. با توجه به آنکه در حال حاضر با تولیدات لباس‌های نامناسب برای کودکان مواجه هستیم که می‌تواند موجب جلو افتادن بلوغ جنسی شود. قصد داریم در این روز اختتامیه جشنواره عکس چادرهای آسمانی ویژه کودکان زیر 9 سال را برگزار کنیم.

وی افزود: 24 تیرماه به عنوان ششمین روز از این هفته تحت عنوان "عفاف و حجاب، اقتصاد مقاومتی، تولید و مصرف داخلی" نامگذاری شده است. در این روز همایش مروارید و صدف در پارک لاله و نشست‌های ویژه با حضور تولید کنندگان و فروشندگان در بازارهای مراکز استان برگزار می‌شود و از دیگربرنامه‌های این روز می‌توان به دیدار بانوان مهندس صنعت با ائمه جمعه و معرفی زنان محجبه عرصه اقتصاد مقاومتی اشاره کرد.

رئیس بسیج جامعه زنان کشور با بیان اینکه 25 تیر ماه  هفتمین روز هفته عفاف و حجاب با عنوان" حیا، عفت، غیرت، حافظ حریم خانواده" نامگذاری شده است، اظهار کرد: از جمله برنامه‌های این روز می‌توان به صدور و قرائت بیانیه هفته جهانی عفاف و حجاب از تریبون نماز جمعه و صدور بیانیه از سوی نخبگان حوزه درباره عفاف و حجاب اشاره کرد.

اصلانی برگزاری مسابقه کتابخوانی دختران به عفاف روی می‌آورند، اعزام مشاوران دینی و خانواده به مراسم مختلف و تولید 15 مستند درباره عفاف و حجاب در قومیت‌های ایرانی را از جمله برنامه‌هایی برشمرد که در سراسر هفته جهانی عفاف و حجاب برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: ستاد هفته جهانی عفاف و حجاب از ابتدای سال جاری کار خود را با هدف هماهنگی و هم افزایی میان اقشار و گروه‌های مردمی خواهان مشارکت آغاز کرد.

اصلانی تصریح کرد: پیامی که انقلاب اسلامی به کشورهای جهان داده است موجب گسترش عفاف و حجاب شده و ما شاهد راه اندازی پویش‌های مردمی و جشن لباس عفیفانه در برخی از کشورها هستیم.

وی با بیان اینکه 21 تیر ماه روز ملی عفاف و حجاب نامگذاری شده است گفت: 21تیرماه بیش از  2000 نفر در مسجد گوهرشاد در اعتراض به سیاست کشف حجاب رضاخان به شهادت رسیدند. بنابراین ما این روز را به عنوان روز ملی عفاف و حجاب انتخاب کردیم.

رئیس بسیج جامعه زنان کشور اضافه کرد: هفته جهانی عفاف و حجاب همزمان با ایران در 70 نقطه از جهان برگزار می‌شود و طی این هفته بروشورهایی به زبان‌های مختلف توزیع و مصاحبه‌هایی انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: از جمله نهادهای مشارکت کننده در برگزاری هفته جهانی عفاف و حجاب می‌توان به وزارت کشور، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان اوقاف و امور خیریه و ستاد امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد.

اصلانی درباره اقدامات بسیج جامعه زنان در زمینه جلوگیری از گسترش پوشاک غیر اسلامی اظهار کرد: تلاش می‌کنیم لباس‌های مناسب تولید شده را در قالب نمایشگاه‌ها در ایامی مانند هفته عفاف و حجاب عرضه کنیم. در شأن جامعه اسلامی مثل ایران نیست که لباس‌های نامناسب با نوشته‌ها و عکس‌های نامناسب در آن عرضه شود. اصناف همانگونه که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش مهمی ایفا کردند باید با توجه به خواست جامعه در تولید لباس عفیفانه اقدامات بیشتری انجام دهند.

وی تاکید کرد: مسئولان نیز باید جلوی واردات قاچاق لباس و تولیدات زیرزمینی را بگیرند و امیدواریم بنیاد ملی مد و لباس نیز بیش از پیش در زمینه مد و لباس ایرانی -اسلامی اقداماتی را انجام دهد.

رئیس بسیج سازمان صدا و سیما: پرداخت صرف از منظر دینی به حجاب یک خطای استراتژیک است

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم محمود عاطفی رئیس بیسج سازمان صدا و سیما نیز اظهار کرد: پرداخت صرفا دینی و جنسیتی به حجاب یک خطای استراتژیک است؛ چرا که حجاب ابعاد مختلفی برای آحاد جامعه در دنیا دارد و باید همه جانبه به آن پرداخت.

وی با بیان اینکه پیام حجاب برای همه انسان‌هاست گفت: حجاب فقط مختص زنان نیست حجاب مقدمه رسیدن به یک حالت نفسانی است و به عفاف می‌انجامد پیدایش عفاف از زن آغاز می‌شود. همه ادیان نیز به عفاف و حجاب تاکید دارند.

رئیس بسیج سازمان صدا و سیما تاکید کرد: هفته عفاف و حجاب در صدا و سیما جز موضوعات مهم است و به دستور  عسگری رئیس سازمان صدا و سیما باید در همه شبکه‌ها به این پرداخته شود و امروز آغاز این عملیات رسانه‌ای است.

وی درباره ارائه نشدن تصویر مناسبی از حجاب در برنامه‌های صدا و سیما گفت: حرکت کلی صدا و سیما در ادوار مختلف به ویژه در دوره جدید مدیریتی برطرف کردن اینگونه نقیصه‌هاست. بسیج سازمان صدا و سیما نیز در جهت رسالت خود برای افزایش بصیرت و حساس سازی در این زمینه پروژه‌ها و برنامه‌های زیادی دارد.

عاطفی تاکید کرد: همه فرآیند برنامه‌سازی در داخل سازمان صدا و سیما مدیریت نمی‌شود. بخش‌های خصوصی نیز در تعامل با سازمان صدا و سیماست و آنها نیز در تولید برنامه‌های تلویزیونی نقش دارند. ما در جلسات خاص کارشناسی به طور دائم خطوط قرمزی که ناشی از انتشار مکتب دین و انقلاب است را گوشزد می‌کنیم و امیدواریم کمتر شاهد تعارض در تولیدات باشیم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.