• دوشنبه / ۱۱ مرداد ۱۳۹۵ / ۱۴:۴۵
  • دسته‌بندی: فرهنگ عمومی
  • کد خبر: 95050106459
  • خبرنگار : 71442

در نشست سخنگوی ارشاد در برج آزادی چه گذشت؟

از پرونده یالثارات تا موضع ارشاد در قبال جشن حافظ

وزارت ارشاد

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سی‌امین نشست خود با اهالی رسانه که در برج آزادی برگزار شد، اولین و مهمترین خبر این نشست را به پرونده تخلف نشریه یالثارات اختصاص داد.

اظهار نظر درباره پرونده تخلف یالثارات

به گزارش ایسنا، حسین نوش‌آبادی در ابتدای نشست صبح امروز که با حضور علی‌اکبر صفی‌پور، مدیرعامل بنیاد رودکی همراه بود، توضیح داد: پرونده نشریه یالثارات پس از درج مطلبی به همراه تصویری از یکی از جشن‌های هنرمندان در یکی از تالارهای تهران، در دستور کار رسیدگی در هیات نظارت بر مطبوعات قرار گرفت.

وی افزود: البته این نشریه به دلیل برخی تخلفات از قانون مطبوعات و در نظر نگرفتن اخلاق حرفه‌ای و رسالت مطبوعاتی، پیشتر لغو مجوز، توقیف و پرونده‌اش هم به دادسرای فرهنگ، هنر و رسانه ارسال شده بود که با حکم مقامات قضایی، بار دیگر مجوز فعالیت گرفت و فعالیت خود را ادامه داد تا اینکه این تخلف اخیر را مرتکب شد. این نشریه همچنان در مطلب مورد اشاره به شکل آشکار به هنرمندان عزیزمان توهین کرد و با به کار بردن ادبیات سخیف و کلماتی که چندان در فرهنگ دینی و ملی ما جایگاهی ندارد، این کار را صورت داده که تخطی و تخلف از مواد قانونی مصرح در قانون مطبوعات است.

نوش‌آبادی تأکید کرد: این اقدام منجر به طرح پرونده تخلف مربوطه این نشریه در هیات نظارت بر مطبوعات شد و این هیات صبح امروز در جلسه خود مطابق تبصره‌های ۲ و ۸ ماده ۶ قانون مطبوعات نشریه یادشده را متخلف شناخت، پروانه‌اش را لغو کرد و پرونده آن را به دادسرا ارجاع داد.

وی یادآور شد: ما به هیچ وجه از توقیف نشریات استقبال نمی‌کنیم اما در جایی که تذکرات و پیگیری‌ها منجر به اثر نشود، باید مطابق با قانون مطبوعات با تخلف برخورد کرد که هیات نظارت بر مطبوعات هم که یک نهاد حاکمیتی و فراقوه‌ای است، دقیقاً به همین شکل به این موضوع ورود کرد و اعضای آن امروز با اکثریت آراء این تصمیم را اتخاذ کردند که نشریه یالثارات لغو مجوز و پرونده‌اش به دادسرا ارجاع شود.

سخنگوی وزارت ارشاد در همین زمینه اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که ساحت فرهنگ و هنر آسیب ببیند و اگر در جایی هم با اشکالی مواجه شدیم که به زعم‌مان یک ناهنجاری و بداخلاقی است، دلیل نمی‌شود که با این ناهنجاری به شکلی غیر قانونی برخورد کنیم. حرکت نشریه یادشده یک حرکت ضدفرهنگی، ضداخلاقی، ضد قانونی و مغایر با رسالت مطبوعات بود.

نوش آبادی همچنین گفت: برای ما فرقی نمی‌کند که یک نشریه متعلق به چه حزب، ارگان و یا گروه سیاسی و فکری باشد. هیات نظارت بر مطبوعات که یک نهاد فرادستگاهی و فراقوه‌ای و حاکمیتی است، مطابق با قانون با تخلفات برخورد می‌کند. با توجه به آنکه قوه قضائیه اجازه انتشار مجدد به این نشریه داده بود، انتظار می‌رود همان‌طور که هیات نظارت بر مطبوعات به اندازه خود پیش‌تر درخصوص تخلفات این نشریه پاسخگو بوده است، این قوه هم در این خصوص پاسخگو باشد.

چرا برج آزادی؟

نوش‌آبادی در ادامه علت برگزاری سی‌امین نشست سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برج آزادی را دعوت بنیاد رودکی عنوان کرد و گفت:‌ برگزاری این نشست در برج آزادی می‌تواند عاملی برای توجه مردم و مسئولان و فعالان رسانه‌ها نسبت به برج آزادی باشد؛ به نوعی که شما اهالی رسانه به عنوان چشمان بیدار جامعه با انعکاس واقع‌بینانه شرایط حال حاضر برج آزادی، می‌توانید همه را به سمت این مکان فرهنگی هنری جلب کنید.

زحمات شبانه‌روزی هنرمندان تئاتر را به آسانی زیر سوال نبریم

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت تئاتر و سالن‌های نمایشی و همچنین محتوای نمایشنامه‌ها که از سوی برخی مورد انتقاد واقع و اینگونه عنوان می‌شود که برخی نمایش‌ها غیراخلاقی هستند و برای جذب مخاطب در سالن‌های آن، از بازیگران مشهور استفاده می‌شود، اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام‌گذاری سال گذشته را به تئاتر اختصاص داد و پس از آن شاهد توسعه کمی و کیفی در این زمینه بودیم؛ به نوعی که بسیاری از استان‌های ما از ظرفیت‌های داخلی خود استفاده کردند برای اینکه سالن‌های نمایشی جدید ایجاد شود که نتیجه‌بخش هم بود. از سویی استفاده‌ی بهینه برخی سالن‌ها که در اختیار سایر دستگاه‌های دولتی و غیردولتی بود شکل گرفت و این سیاست توسعه سالن‌ها به عنوان یکی از هنرهای پایه و مادر ادامه‌دار خواهد بود. اما به هر ترتیب با توجه به اقبال مردم به سمت هنر، تعداد سالن‌هایمان نسبت به میزان استقبال هنوز کافی نیست.

او سپس درباره‌ی محتوای نمایشنامه‌ها اظهار کرد:‌ به لحاظ کیفی همواره تلاش شده است، توجه و نظارت جدی بر محتوای نمایشنامه‌ها صورت بگیرد تا این نمایشنامه‌ها بتوانند حافظ فرهنگ و هویت ایرانی باشند. پس از آگاه شدن از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگی، توجه بیشتری نسبت به این مجموعه تا جایی که به ما مربوط می‌شده، داشته و خواهیم داشت؛ بنابراین در برابر آن بخش‌ها، مراکز و موسساتی که مرتبط با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است فعالیت‌هایمان را مضاعف کرده‌ایم تا این دغدغه ولنگاری فرهنگی به کمترین حد خود برسد. اما مساله‌ای که وجود دارد این است که کمتر پیش می‌آید سالنی در حوزه تئاتر خلاف عرف فعالیت کند و اگر هم این اتفاق شکل بگیرد خود وزارت ارشاد اولین برخورد را خواهد داشت.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با رد این ادعا که عنوان می‌شود معمولا نمایشنامه‌های ما غیراخلاقی هستند، اظهار کرد: این اجحاف بزرگی به هنر، تئاتر و نمایش است. ممکن است در برخی موارد اشکالاتی بر محتوای نمایشنامه‌ها وارد باشد، اما زحمات شبانه‌روزی این هنرمندان را نباید به این آسانی زیر سوال ببریم؛ البته ما همواره تلاش کرده‌ایم مشکلاتی از این قبیل به کمترین حد خود برسد.

سپردن ممیزی کتاب به ناشران دولتی آزمایشی است

نوش‌آبادی در ادامه این نشست درباره ممیزی کتاب‌ها که پیش‌تر هم از وعده‌های انتخاباتی دولت یازدهم بوده است و اینکه اکنون در چه مرحله‌ای است، توضیح داد: موضوع ممیزی از ابتدای دولت یازدهم مطرح شد که در آن پیشنهادی مطرح شد که آیا امکان واگذاری نظارت و ممیزی به ناشران وجود دارد یا نه. اعضای ناشران این پیشنهاد را به بررسی گذاشتند اما متأسفانه یا خوشبختانه بسیاری از ناشران با این پیشنهاد موافقت نکردند؛ چرا که عقلانی است اینکه چگونه مسئولیت ممیزی را بر عهده بگیرند و چگونه با ممیزی بعد از چاپ مواجه شوند. تاکنون هم هیچ ناشر غیردولتی نپذیرفته است که چنین مسئولیتی را بر عهده بگیرد که ممیزی کتاب را خودش انجام دهد و پس از آن کتاب را در اختیار وزارت ارشاد قرار دهد.

او سپس در همین زمینه یادآور شد: آنچه که در قبال ممیزی کتاب در حال حاضر در حد یک طرح اجرایی نشده مطرح است، این است که ناشران دولتی را تشویق کنیم تا ممیزی کتاب را با حفظ اصول و چارچوب انجام دهند؛ البته قرار است هیات علمی برای بررسی کتاب‌ها تشکیل و اعضای آن‌ محرز شود؛ البته محدودیتی برای این عناوین قائل شده‌ایم به گونه‌ای که اگر یک ناشر متعهد شد که هیأت علمی مجرب داشته باشد آن را به ما معرفی کنند تا وزارت ارشاد آن را تأیید کند.

سخنگوی وزارت ارشاد تاکید کرد: تاکنون هیچ اقدامی در ممیزی کتاب رخ نداده است و در حال حاضر در حد طرح و به طور آزمایشی ممیزی را در اختیار ناشران دولتی قرار می‌دهیم.

انتخاب اعضای شورای صنفی نمایش

به گزارش ایسنا، بخش دیگری از نشست سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به پرسشی مبنی بر انتخاب اعضای شورای صنفی نمایشی و اینکه آیا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه تأثیرگذار بوده است، اختصاص داشت.

نوش‌آبادی در این زمینه اظهار کرد: اصولا شوراهای صنفی غیردولتی هستند و ما دخالتی در برگزاری شورای صنفی سینما، نمایش، مطبوعات و ... نداریم. بیشتر کمک می‌کنیم تا این تشکل‌های صنفی برای دفاع از منافع صنفی شکل بگیرد. امیدوارم در ارتباط با شورای نمایش و سینما دخالتی نداشته باشیم و آن‌ها حقوق خودشان را مطابق اساسنامه خودشان پیگیری و افراد شایسته‌ای را برای اعضای شورا انتخاب کنند، ما سعی می‌کنیم دخالتی نداشته باشیم.

او با تأکید بر اینکه سعی می‌شود از مداخله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تشکل‌های صنفی جلوگیری شود، بیان کرد: گرچه فضای فرهنگی و سیاسی آنقدر وسیع است که نمی‌شود تمام منافذ را بست اما خوشبختانه اعضای صنوف ما متوجه هستند که تحت نفوذ هیچ جریانی قرار نگیرند و آزادانه کار خود را دنبال کنند.

موضع ارشاد در قبال جشن حافظ

نوش‌آبادی در بخش دیگری از این نشست در پاسخ به پرسشی درباره موضع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قبال جشن‌هایی از قبیل جشن حافظ و اتفاقی که شکل گرفت، اظهار کرد: موضوعی که در جریان این جشن پیش آمد بزرگنمایی شد. در این جشن که هر ساله توسط قشر غیردولتی برگزار می‌شود و ارتباطی هم به دولت ندارد و در آن تعدادی از پیشکسوتان را دعوت و از آن‌ها تجلیل می‌کنند، مداخله‌ای نداریم. این اتفاق هم که هفته گذشته رخ داد ارتباطی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نداشت. تنها ارتباطی که دارد مربوط به استفاده از محیط‌های تحت پوشش دولت بود که هر ساله برگزار می‌شود و پیش از این در 16 دوره برگزار شده است. بنابراین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی در برگزاری آن نداشته است.

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس یادآور شد: بحث نوع پوشش‌ها و این قبیل اتفاقات و صحنه‌ها و جلوه‌ها در سالن‌های سینما و موسیقی همواره متداول است و کار جدیدی نیست که از سوی رسانه‌ها زیر سوال برده شود و مورد تخریب قرار بگیرد. این پوزیشین‌های پوششی و آرایشی همیشه وجود داشته که شاید به زعم ما و شما خوش نیاید؛ البته کسانی هم احساس رضایت نسبت به این صحنه‌های نامتعارف ندارند. اما به هر حال در همه جامعه ما ممکن است این جلوه‌ها اتفاق بیفتد و یک نشریه آن را بزرگنمایی کند و به بهانه نقد دلسوزانه توهینی کند که مورد پسند هیچکس نبوده و از انعکاس آن همه دلخور شوند.

وی همچنین درباره‌ی اظهارات پژمان‌فر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس که اظهار کرده بود مجلس، وزیر ارشاد را به خاطر اتفاقاتی که در این جشن رخ داده است، استیضاح خواهد کرد، گفت: این یک اظهار نظر شخصی است؛ ضمن اینکه اتفاق خاصی نیفتاده است که حالا وزیر ارشاد بخواهد پاسخگوی آن باشد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مواردی که مسئولیت مستقیم دارد، دغدغه‌های دینی و اسلامی خود را اعمال می کند و ما معتقدیم که محیط‌های فرهنگی ما باید از سلامت کامل برخوردار باشند. اما واقعیت این است که این قبیل پوشش‌ها هر روز در جامعه دیده می‌شود.

او گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اندازه مسئولیت خود متوجه این جریان است. حالا فردی نظر شخصی‌اش این بوده است که بالاترین جایگاه مسؤول در ارشاد به مجلس احضار شود. در این مورد باید گفت، اینگونه نیست که وزارت ارشاد پاسخگوی جشنی باشد که ده‌ها بار برگزار شده است.

نقش وزارت ارشاد و نیروی انتظامی بر اجراهای هنری در اماکن

نوش‌آبادی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با آیین‌نامه اخیر هیات وزیران درباره اجراهای هنری در اماکن عملا قدرت نیروی انتظامی گرفته و به وزارت ارشاد اختیار تمام داده شده است، گفت: ما هیچ مشکلی با نیروی انتظامی نداشته و نداریم؛ همچنانکه این همه اجراهای هنری در کشور، بدون همکاری نیروی انتظامی غیرممکن است.  دولت تنها ناظر بر اصلاح ماده ۲۰ آیین‌نامه مربوطه، در جهت شفافیت در اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری بود؛ اگر عده‌ای قصد ایجاد تقابل میان وزارت ارشاد و ناجا را داشته باشند، پسندیده نیست چرا که ابلاغیه یاد شده جزو اختیارات و بلکه وظایف دولت بوده است.

او سپس گفت: در زمینه مصوبه دولت برای اماکن این نکته حائز اهمیت است که دولت بر اساس وظیفه قانونی خود می‌تواند برای اجرای قوانین، آیین‌نامه‌هایی را بنویسد و آن‌ها را تصویب کند. بنابراین حق قانونی دولت است، ماده قانونی در دولت‌های گذشته  را اصلاح کرده است. این در حالی است که عده‌ای اظهار نظر کرده‌اند که دولت حق نداشته است چنین دستورالعملی را بنویسد.

نوش‌آبادی در همین زمینه یادآور شد: دولت براساس یک چارچوب قانونی، آیین‌نامه‌ای را در زمینه مصوبه برای اماکن وضع کرد و به مجلس ارائه داد. کجای این اتفاق مخدوش شده است. اگر رییس مجلس نسبت به این مصوبه دولت هم اشکالی وارد بداند با رییس دولت مکاتبه خواهد داشت. هر چند نقش نظارتی مجلس به قوت خود باقی است.

فرهنگ‌سازی در حوزه پوشش، لباس و مو نیازمند کمک همه نهادهاست

نوش‌آبادی سپس درباره وضعیت نامتعارف پوشش بازیگران در مراسم‌ فرهنگی و هنری و موضع وزارت فرهنگ و ارشاد در این خصوص اظهار کرد: ‌همه ما وظیفه داریم برای الگوسازی و فرهنگ‌سازی تلاش کنیم. فرهنگ‌سازی در حوزه پوشش، لباس و مو نیازمند کمک همه نهادهای کشور است؛ البته ما از مسئولیت‌هایمان شانه خالی نمی‌کنیم و اگر اتفاقی بیفتد تذکر لازم را می‌دهیم؛ بنابراین وزارت ارشاد به اندازه خود پاسخگو است. اما نیازمند این است که همه حوزه‌ها در این رابطه پاسخگو باشند. نباید از وزارت ارشاد این انتظار را داشت که با یک دهم بودجه سایر نهادها پاسخگوی همه چیز باشد.

احتمال بازبینی فیلم «ارادتمند، بهاره، نازنین، تینا»

سخنگوی وزارت ارشاد درباره‌ی احتمال بازبینی فیلم «ارادتمند، بهاره، نازنین، تینا» پس از مشکلات پیش‌آمده برای نمایش، گفت: هر شورایی از جمله شورای نمایش به وظیفه خودش عمل می‌کند اما بالاترین مقام دستگاه فرهنگی مطابق قانون این اختیار را دارد که برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگواری، به صورت آنی به تصمیمات هر شورایی ورود کند و آن را تائید یا تغییر دهد.

خبر خوش سخنگو برای خبرنگاران؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه روز خبرنگار در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه خبر خوشایندی برای خبرنگاران دارد، اظهار کرد:‌ پیشاپیش روز خبرنگار را به همه خبرنگاران تبریک می‌گوییم. قرار بوده است نشستی با خبرنگاران در این زمینه داشته باشیم. حتما در سطح کشور هم برنامه‌هایی به مناسبت روز خبرنگار برگزار خواهد شد.

توضیح درباره مراسم تشییع مرحوم بیچاره

نوش‌آبادی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه چرا مراسم تشییع اصغر بیچاره در سکوت برگزار شد، اظهار کرد: اتفاقی که افتاد با هماهنگی خانواده ایشان بود و خانواده خواستار این بودند که مراسم به دور از شلوغی برگزار شود و نیازی به گستردگی نباشد.

اظهارات وزیر درباره خرید و فروش رای در آستانه انتخابات

نوش‌آبادی در بخش پایانی این نشست درباره اظهارات اخیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بحث خرید و فروش رای در آستانه انتخابات اظهار کرد: دکتر جنتی به عنوان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم رییس شورای فرهنگ عمومی و فرد صاحب نظر در بحث آسیب‌های اجتماعی نقطه نظری داشتند و معتقدند امروزه مشکلات ما مربوط به بحث‌هایی که وجود دارد نیست بلکه آسیب‌های زیادی در جامعه وجود دارد. ایشان از پدیده خرید و فروش رأی به عنوان یکی از پدیده‌های نامبارکی یاد کردند که در ایام انتخابات عده کمی به آن روی می‌آورند که متأسفانه این پدیده وجود دارد و نباید منکر این واقعیت تلخ بود.

او در همین زمینه توضیح داد: بنابراین به همان میزانی که در حوزه فرهنگی آسیب وجود دارد، در حوزه سیاسی هم آسیب‌پذیر هستیم و اینکه عده‌ای با انتخابات و خرید و فروش رأی آسیب می‌بینند. اظهارات آقای وزیر از این منظر بود که این آسیب‌پذیری وجود دارد و وظیفه ما فرهنگ‌سازی دینی در قبال این اتفاقات است.

سخنگوی وزارت ارشاد در خصوص احتمال بازبینی فیلم «ارادتمند تینا...» پس از تائید ساخت آن با دستور حجت الله ایوبی گفت: هر شورایی از جمله شورای نمایش به وظیفه خودش عمل می‌کند اما این بالاترین مقام دستگاه فرهنگی است که مطابق قانون این اختیار را دارد که برای جلوگیری از هرگونه اتفاق ناگواری، به صورت آنی به تصمیمات هر شورایی ورود کند و آن را تائید یا تغییر دهد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد انتصاب مدیران غیر بومی به عنوان مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان‌ها به رغم مخالفت نمایندگان آن استان‌ها هم گفت: در شرایط مساوی حق با مدیر بومی و استانی ما است که عهده دار مسئولیت شود. اما گاهی ممکن است به دلایلی از جمله نبود شناخت و عدم دسترسی به آن فرد ما مجبور شویم مدیری را از استانی به استان دیگر مامور یا منصوب کنیم که این کار به معنای نادیده گرفتن تجربه ها و استعدادهای آن استان نیست. البته آن فرد، حتی اگر بومی هم نباشد فردی خواهد بود که با استان در ارتباط باشد. مواردی که مشمول این قبیل انتصاب ها بوده اند، از همین قبیل بوده است.

انتهای پیام

 

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.