• سه‌شنبه / ۴ آبان ۱۳۹۵ / ۱۵:۴۸
  • دسته‌بندی: سلامت
  • کد خبر: 95080403091
  • خبرنگار : 71531

هاشمی: مهمترین مشکل صنعت دارویی کشور، دولتی بودن آن است

هاشمی: مهمترین مشکل صنعت دارویی کشور، دولتی بودن آن است

وزیر بهداشت با اشاره به تاخیر طولانی مدت در پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها و پزشکان، گفت: از این نظر گروه پزشکی مظلوم واقع شدند اما علیرغم همه سیاه نمایی‌ها باز هم به ارائه خدمت ارائه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در مراسم رونمایی از تولید داخل دومین داروی پرفروش جهان در شرکت داروسازی سیناژن با بیان اینکه افتخار می‌کنیم که امروز همزمان با ایجاد خط تولید دو محصول مهم در شرکت سیناژن هستیم، گفت: زمانی که ما جوان بودیم در آرزوی تحول در کشور به سر می‌بردیم که این آرزو به انقلاب منتهی شد و اکنون همه آرمان‌های ما همان اقداماتی است که شما جوانان انجام می‌دهید از جمله ایجاد فناوری، تولید ثروت، کارآفرینی و ... که همه اینها به استقلال کشور کمک می‌کند.

وی افزود: اگر قرار است در دنیا اثری داشته باشیم با همین اقدامات می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم که ماندگار شوند و می‌توان با این اقدامات ایران را به دنیا معرفی کرد. در عین حال خوشحالیم که شما در این شرکت دانش بنیان در حوزه صادرات قدم برداشته‌اید.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما در طول 30 سال معلمی دیدیم که برخی از شاگردانی را که تربیت کرده‌ایم از کشور رفته‌اند اما وقتی از کشور خارج می‌شوند می‌بینند که برخی مسائل سرابی بیش نبوده است. حتی ممکن است فردی 50 سال در یک کشور دیگر تلاش کند و جزو بهترین دانشمندان آن کشور باشد، اما به هر حال در آنجا غریبه است.

هاشمی با بیان اینکه جهت‌گیری شرکت سیناژن علمی و اقتصادی است و در داخل نیز به بیماران کمک می‌کند، گفت: این شرکت توانسته در حوزه صادرات به خوبی عمل کند و ای کاش سایر صنعت داروسازی ما نیز گرفتار دولتی‌ها نبود و می‌توانست در زمینه کارآفرینی تلاش کند. امروز در شرکت سیناژن از دارویی رونمایی می‌کنیم که دومین داروی پرفروش جهان است و در دنیا سالانه 15 میلیارد دلار فروش دارد حال مجموعه سیناژن جهادی‌ترین کار را انجام داده و به جای اینکه شعار دهد و سر و صدا کند در حوزه عمل وارد شده است. باید توجه کرد که اقتصاد مقاومتی چیزی جز این نیست که با حداقل سرمایه و بدون هیچ رانتی مجموعه‌ای را تشکیل دادند و افتخارآفرین شدند. ای کاش تعداد این مجموعه‌ها در کشور افزایش یابد البته شرکت‌های دیگری هم هستند که باعث افتخارند و ما اکنون در آغاز راهیم و امیدوارم روزی برسد که به قله‌های افتخار دست یابیم.

وی با بیان اینکه پرچمدار این مسیر رهبر معظم انقلاب است، گفت: ایشان در طول دو دهه اخیر بر تولید علم و فناوری اصرار دارند چرا که می‌دانند ماندگاری جمهوری اسلامی از این مسیر محقق می‌شود و با دانش است که ملت‌ها می‌توانند در برابر قلدرهای بین‌المللی خم به ابرو نیاورند.

کاهش واردات از 1.3 میلیارد دلار به 900 میلیون دلار

وزیر بهداشت به برخی اقدامات انجام شده در حوزه دارویی کشور اشاره و اظهار کرد: در این مدت ما شاهد کاهش واردات دارو از 1.3 میلیارد دلار به 900 میلیون دلار بوده‌ایم البته حوزه دارو همواره در همه دولت‌ها از جمله در این دولت حاشیه داشته است و من همین جا از دکتر دیناروند تشکر می‌کنم که فارغ از حاشیه‌ها کار کردند و امیدوارم ماه‌های پایانی را هم به همین شکل بگذارند.

وی ادامه داد: با اینکه ما 11 میلیون نفر را بیمه کردیم و طرح تحول نظام سلامت نیز آغاز شد و دسترسی مردم به خدمات افزایش یافت اما اجازه ندادیم که واردات افزایش پیدا کند در عین حال سهم بازار تولید داخل را از 62 درصد به 70 درصد افزایش دادیم و اکنون 95 درصد نیاز دارویی کشور را در داخل تولید می‌کنیم.

هاشمی با بیان اینکه همچنین ارزش ریالی واردات دارو از 40 درصد به 30 درصد کاهش یافته، گفت: این نتیجه یعنی اینکه از تولید داخلی حمایت کردیم و واردات داروهای مشابه تولید داخل را از 700 میلیون دلار به 200 میلیون دلار کاهش دادیم. البته به دلایل انسانی ما برخی از داروهای مشابه داخل را وارد می‌کنیم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه حوزه سلامت با جان مردم یعنی مهمترین سرمایه انسان سر کار دارد، گفت: بر همین اساس در برخی موارد به دلیل نامناسب بودن کیفیت بخشی از بازار را به داروهای وارداتی اختصاص می‌دهیم البته باید از طرفی جامعه پزشکی را درباره کیفیت تولیدات داخل متقاعد کرد.

وی با بیان اینکه طی سه سال گذشته 100 قلم داروی جدید در کشور تولید شده و این داروها 50 میلیون دلار صرفه جویی ارزی به دنبال داشته، گفت: در عین حال کاهش قیمت داروهای وارداتی را هم در قالب فراخوان داشته‌ایم.

 صنعت داروسازی کشور باید اعتماد پزشکان را جلب کند

هاشمی با بیان اینکه آنچه که برای صنعت دارویی کشور مهم است اعتمادسازی در جامعه پزشکی است، گفت: یعنی باید کیفیت داروهای داخلی به گونه‌ای باشد که اگر مردم و بیمه‌ها برای آن هزینه می‌کنند این هزینه اثربخش باشد در عین حال امیدواریم همه شرکت‌های دانش بنیان بتوانند اعتماد مردم را جلب کنند چرا که اعتماد مردم مهمترین سرمایه بخش خصوصی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: دومین موضوع مهم برای صنعت دارویی کشور توجه به صادرات است. من در شورای فناوری اعلام کرده‌ام که هر چه امتیاز می‌خواهید به شرکت‌هایی که پایشان را از مرزها فراتر می‌گذارند بدهید در غیر این صورت اگر بخواهیم تنها به بازار داخل توجه کنیم می شود حکایت خودگویی و خود خندی، بنابراین مهم این است که یک دارو بتواند در عرصه بین‌المللی با غول‌های بین‌الملل رقابت کرده و بازار کسب کند، در این صورت است که مردم نفع می‌برند.

وی با بیان اینکه بارها گفته‌ام که مشکل صنعت دارویی ما دولتی بودن آن است، افزود: این موضوع باید به تدریج از صنعت دارویی کشور حذف شود و دولتی‌ها جایشان را به بخش خصوصی بدهند. ما در طول دو سال گذشته برای گسترش صادرات دارو بسترسازی کردیم اما توانمندی این کار وجود ندارد چرا که همه چیز اداری است و همتی برای آن وجود ندارد بنابراین امیدواریم به تدریج این اتفاق بیفتد.

هاشمی به مطالبات وزارت بهداشت از سازمان‌های بیمه‌گر اشاره کرد و گفت: از اینکه بیمه‌ها هنوز مطالبات ما را ندادند و شما هم ما را به عنوان بدهکار بزرگ می‌شناسید متاسفیم و از اینکه صبور هستید و با مردم همکاری می‌کنید تشکر می‌کنم. صنعت دارویی و جامعه پزشکی ما در این حوزه بسیار مظلوم واقع شدند. هر صنف دیگری اگر چند ماه حقوق‌شان را ندهند ارائه خدمتشان را متوقف می‌کنند اما در پزشکی اینطور نیست و شاهدیم که علیرغم اینکه یک سال است که پزشکان حقوق نگرفتند و علیرغم همه سیاه نمایی‌ها ، باز هم پزشکان مشغول ارائه خدمت هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به برخی آمارهای اشتباه از طرح تحول نظام سلامت، گفت: برخی افراد کلی‌گویی می‌کنند و گاهی به صورت نسجیده آمار و اطلاعات می‌دهند اما باید بدانیم در طرح تحول نظام سلامت ورودی به بیمارستان‌ها هشت درصد افزایش یافت و هزینه‌ای هم بابت تقاضاهای القایی تحمیل نشد. در عین حال بیمارستان‌های کشور که در طول 10 سال گذشته طرازشان منفی شده بود با آغاز طرح تحول سلامت از ورشکستگی نجات یافتند اما ادامه این وضعیت به شرطی است که بیمه‌ها پولشان را بدهند. در عین حال به سازمان غذا و دارو تبریک می‌گویم که توانست تورم را در حوزه دارویی کنترل کند که این موضوع همراه با رضایت‌مندی ارائه کنندگان خدمت بود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.