• جمعه / ۵ آذر ۱۳۹۵ / ۰۰:۲۱
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 95090502843
  • خبرنگار : 71290

نامه محمود صادقی به رییس قوه قضاییه

نامه محمود صادقی به رییس قوه قضاییه

محمود صادقی نماینده مردم تهران در مجلس طی نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وی برای شفاف‌سازی و مبارزه با فساد دعوت کرده است.

به گزارش ایسنا متن این نامه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

تِلْکَ الدَّارُ الْآخِرَهُ نَجْعَلُها لِلَّذینَ لا یُریدُونَ عُلُوًّا فِی الْأَرْضِ وَ لا فَساداً وَ الْعاقِبَهُ لِلْمُتَّقینَ

آن خانه آخرت را برای کسانی قرار داده ایم که اراده برتری جویی و فساد در زمین ندارند و سرانجام از آن پرهیزکاران است

آیه ۲۸ از سوره مبارکه قصص

حضرت آیت‌الله صادق آملی لاریجانی

رئیس محترم قوه قضائیه

با سلام و تحیت،

چنانکه استحضار دارید، پیرو گزارش وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی درباره افتتاح حساب‌های سپرده بانکی در قوه قضاییه شایعات گسترده‌ای در رسانه‌ها و پرسش‌ها و ابهاماتی را در افواه و افکار عمومی موجب شد و توضیحات بعدی وزیر نیز نتوانست ابهامات را مرتفع سازد. اینجانب در مقام ایفای وظیفه نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی و بموجب حقوق مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی،از جمله اصل ۸۴ قانون اساسی که مقرر می‌دارد: «هر نماینده در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد در همه مسائل داخلی و خارجی کشور اظهارنظر نماید» و اصل ۸۸ قانون اساسی که بموجب آن هریک از نمایندگان حق دارند از وزیران مسئول در باره وظایف آنان سؤال کنند، و با عنایت به اصل ۵۳ قانون اساسی دائر بر لزوم تمرکز کلیه دریافت‌های دولت در حساب‌های خزانه‌داری کل و انجام همه پرداخت‌ها در حدود اعتبارات مصوب بموجب قانون و ماده ۳ قانون وصول و مصرف برخی درآمدهای دولت و مصرف آن در برخی موارد خاص، ناظر بر لزوم واریز همه درآمدهای عمومی کشور ازجمله دریافتی‌های قوه قضائیه به حساب خزانه‌داری کل، جهت رفع ابهامات موجود درباره این حساب‌ها و اطلاع از حدود قانونی و موازین شرعی مورد استناد وزیرمحترم اقتصاد از ایشان سؤال کردم و ضمن رعایت آداب و شئون اخلاقی،محترمانه از حضرتعالی نیز درخواست کردم جهت شفاف‌سازی و تنویر افکارعمومی و جلوگیری از اشاعه شایعات و سوء استفاده رسانه‌های بیگانه گزارشی از این حساب‌ها به مجلس شورای اسلامی ارائه بفرمایید. با کمال شگفتی سخنرانی حضرتعالی در همایش فرماندهان بسیج دستگاه قضایی نشان می‌دهد ظاهرا متن اظهارات اینجانب را ملاحظه نفرموده‌اید؛ اگر به متن تذکر ۲ دقیقه­‌ای اینجانب، مراجعه بفرمایید ملاحظه خواهید فرمود که اظهارات اینجانب صرفا جنبه پرسشی و انشایی داشته و متضمن هیچ خبر و قضاوت یا تهمت و اهانتی نیست و در آن به هیچ عدد و رقمی اشاره نشده است.

حضرتعالی عهده‌دار ریاست عالیه قوه‌ای هستید که مطابق اصل ۱۵۶ قانون اساسی «پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی» و «مسئول تحقق بخشیدن به عدالت» و موظف به «احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی‌های مشروع» و «نظارت بر حسن اجرای قوانین» است و نیک می‌دانید که برابر اصل ۸۶ قانون اساسی «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملا آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهارکرده‌اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف نمود». از این رو برایم بسیار عجیب است شما که خود باید ملجأ و پشتیبان نمایندگان در ایفای وظایفشان باشید از رؤسای محترم قوه مجریه و مقننه گلایه کرده‌اید که چرا به اینجانب به سبب اظهاراتم در مجلس تذکر نداده‌اند!

اینجانب با گرامیداشت روز بسیج مستضعفین و با ادای احترام به بسیج و بسیجیان، که خود نیز در دوران دفاع مقدس افتخار هم رزمی و جانبازی در صف آنها را داشته‌ام و همواره از اینکه در آن دوران عشق و ایثار به فیض عظیم شهادت نائل نشدم احساس غبن می‌کنم، به خون پدرم حضرت آیه‌الله شهید محمدحسین صادقی، که در کسوت نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی صادقانه وجودش را وقف خدمت به نظام و مردم نمود و در آتش کین منافقان به مسلخ شهادت رفت، سوگند می‌خورم که ادای وظیفه نمایندگی را نیز جهادی دیگر در سنگری دیگر می‌دانم و از خداوند بزرگ توفیق عمل خالصانه و صادقانه به این وظیفه را مسئلت می‌نمایم و از او می‌خواهم که در انجام وظایف و اختیارات تقنینی و نظارتی مقرر در قانون اساسی از لغزش‌ها و خطاها مصون بدارد.

اینجانب بنا به فرموده رهبر معظم انقلاب خود را فقط مدیون سوگندی می‌دانم که مطابق قانون اساسی خورده‌ام و در این راه آماده نثار همه وجود خود هستم و  به اقتضای این سوگند خود را متعهد به پاسداری از حریم‏ اسلام‏ و نگاهبانی از دستاوردهای‏ انقلاب‏ اسلامی‏ ‏ و مبانی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و ودیعه‏‌ای ‏که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امینی عادل‏ به ما سپرده می‌دانم‏ و به رغم پاره‌ای اخطارها و هشدارهایی که در روزهای اخیر از سوی بعضی مقامات قضایی صورت گرفته، تلاش می‌کنم در انجام‏ وظایف‏ وکالت‏، امانت‏ و تقوی‏ را رعایت‏ نمایم‏ و همواره‏ به‏ استقلال‏ و اعتلای‏ کشور و حفظ حقوق‏ ملت‏ و خدمت‏ به‏ مردم‏ پایبند باشم و در گفته‌ها و نوشته‏‌ها و اظهارنظرها، استقلال‏ کشور و آزادی‏ مردم‏ و تأمین‏ مصالح‏ آنها را مد نظر داشته‏ باشم. اکنون پس از گذشت قریب به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، به برکت خون شهیدان و رهبری‌های حضرت امام خمینی قدس سره الشریف و نایب شایسته‌اش حضرت آیه‌الله خامنه‌ای نظام جمهوری اسلامی از ثبات و استحکام کم نظیری برخوردار است و در برابر تهدیدها و زیاده‌خواهی‌های قدرت‌های جهانی ذره‌ای عقب ننشسته و بر استیفای حقوق خود پافشاری می‌کند. در عین حال، متأسفانه به لحاظ پارهای غفلت‌ها، سوء مدیریتها و مصلحت‌اندیشی‌ها و عدم اهتمام کافی به شفافیت در خرج و دخل‌ها، فساد اداری و مالی بگونه‌ای نگران کننده در همه دستگاه‌ها شیوع پیدا کرده است. مقام معظم رهبری، بیش از دو دهه است که به انحاء مختلف تمام دستگاه‌ها، از جمله دستگاه قضا را به مبارزه جامع و ریشه‌ای با فساد فرا می‌خوانند. معظم له شفاف‌سازی اقتصاد و سالم‌سازی آن و جلوگیری از اقدامات، فعالیت‌ها و زمینه‌های فسادزا در حوزه‌های پولی، تجاری، ارزی و … را به عنوان سیاستی محوری برای مقاوم سازی اقتصاد اعلام کردند و ارتقای سلامت اداری و اقتصادی و مبارزه با فساد در این عرصه با تدوین راهبرد ملی مبارزه با فساد و تصویب قوانین مربوطه را به عنوان یکی از سیاست‌های کلی برنامه ششم تعیین نمودند که باید نصب‌العین همه دستگاه‌ها از جمله حضرتعالی در دستگاه قضایی و ما نمایندگان مردم در دستگاه قانونگذاری باشد.

بی‌تردید مبارزه با فساد نیازمند عزم جدی و بدون مجامله و مسامحه همه مسئولان است و تجربه کشورهای مختلف نشان داده که ایجاد شفافیت پیش نیاز اصلی آن است. اینجانب به همراه تعداد زیادی از همکارانم در مجلس شورای اسلامی، صرف نظر از گرایش‌های سیاسی با الهام از رهنمودهای رهبر فرزانه و بزرگوار انقلاب با تشکیل فراکسیون شفاف‌سازی و سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی، مقابله با فساد را وجهه همت خود قرارداده‌ایم و برآنیم تا با اتکال به فضل الهی و با استفاده از ابزارهای نظارتی مختلفی که قانون در اختیار نمایندگان مجلس قرارداده، طی دوره چهارساله پیش رو با تمام توان و بدون مسامحه و تعارف و سهل‌انگاری و مصلحت‌اندیشی با تمام مظاهر فساد در همه دستگاه‌ها مبارزه جدی کنیم. در این راه از حضرتعالی بعنوان رئیس قوه قضائیه انتظار داریم ضمن دستور هماهنگی مجموعه‌های تحت مدیریت قوه، بویژه سازمان بازرسی کل کشور، مجلس شورای اسلامی را بیش از گذشته یاری رسانید.

علی الله توکلتُ و الیه اُنیب و السلام علیکم

محمود صادقی – نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون شفاف سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی

5 آذر ۱۳۹۵

انتهای پیام  

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۰:۰۰

تا حالا فکر میکردیم یه مرد بیشتر نداریم اونم علی مطهریه ظاهرا رقیبی بنام صادقی براش پیدا شده

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۰:۲۰

اینهمه اسمون ریسمون بافتی که مثلا بگی دلت به حال ملت سوخته ؟؟؟ مردم اگاهند به نیات شما

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۸:۲۶

کسی از تو نظر نخواس. فقط بگو کجات سوخت از این حرفا ؟ ؟ ؟ نونت آجر شد؟

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۱:۱۱

درود بر شرف این مرد

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۲:۰۲

وقتی شفاف سازی به خودشون می رسی ناراحت مشن چون قدرت دارن تهدید می کنند

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۲:۴۲

امیدوارم بازداشت نشوند

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۵ ۱۳:۰۷

درود به شرفت مورواز ماست بکش بیرون

avatar

جناب اقای محمود صادقی نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با سلام از حضرتعالی بعنوان نمایده صادق و شجاع مجلس مصرانه میخواهیم به هر طریق ممکن پرونده ملی نگین غرب را پیگیری و 4هزار نفر از اقشار ضعیف جامعه که به امید خانه دار شدن از سال 1380 اقدام به پیش خرید واحد اپارتمانی کردندولی متاسفانه بلاتکلیفند اقدام فرمایید

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۰۸:۵۰

شمر در جنگ صفین حضور داشت و جانباز هم شده بود. در ضمن اگر این آقازاده، به قول برخی دوستان ساده اندیش اینقدر شجاع و پرجرئت تشریف دارند، "یه نامه کوچولو برای معرفی حسین فریدون به قوه قضائیه" به رئیس جمهور بنویسند تا بفهمیم ایشان چقدر "صادق" هستند.

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۰۳:۰۳

اتفاقا از حرفای جنابعالی بوی نفاق میاد خیلی یاد خوارج افتادم

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۶ ۱۷:۵۴

از آقای صادقی و دقت نظرشان در امور اقتصادی و شفاف سازی تمام مردم ایران باید تشکر و قدر دانی کنند من مهم کسی که به ایشان رای دادم خوشحالم و تشکر می کنم و دهاگویشان هستم فرقان

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۲۱:۱۸

ممنون آزاده مرد و قهرمان ملی امیدوارم بتوانید علت این همه فساد اقتصادی را متوجه بشوید

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۶:۴۰

به خدا پناه می برم از حرفهای منافقانه...

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۱۹:۱۹

ما مردم ایران از شما میخواهیم از این قدرتها نترسید

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۹ ۲۳:۰۴

این آقای شجاع و صادق و قانونمند چرا ترسیدن و خودشون رو به قانون تمکین نمیدن و سریع با رسانه های خارجی مصاحبه میکنن.

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۸ ۲۲:۵۶

دمت گرم خدایی هنوز مسول اینجوری هست .صادقی حمایتت میکنیم.

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۰۹ ۰۱:۰۵

جناب آقای دکتر صادقی شما که اینقدر نسبت به حقوق ملت حساس هستید لطف کنید جریان این فیش های نجومی را هم مشخص کنید.

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۱۱ ۰۸:۱۵

سلام درود بر شما از نظر من یک یار خوب برای مطهری پیدا شده نه یک رقیب

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۱۰ ۰۰:۰۰

جناب آقای صادقی نماینده مردم؛ لطفاً از حقوق از دست رفته نیروهای شرکتی مخابرات که چندی پیش جلوی مجلس هم تجمع داشتند یه پیگیری و نتیجه بدین بخاطر اون قسمتون . متشکریم

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۱۲ ۲۲:۳۰

به حق محمد و اله طیب و طاهرش قسمت میدهیم خدا روحانیت را از طبقه عوام جدا نکن و مگذار که به فساد کشیده شوند که اگر کشیده شوند یک امت به فساد کشیده خواهند شد و آنوقت است که دست ملت یدالله خواهد شد و همان مجازات خوارکننده ای که نصیب عثمان شد نصیب ایشان چ بسا خوارکننده تر از آن خواهد شد،

avatar
۱۳۹۵-۰۹-۱۴ ۲۱:۱۵

آفرین برشرفت ای مصدق های زمان