• دوشنبه / ۲۲ آذر ۱۳۹۵ / ۱۳:۰۹
  • دسته‌بندی: خانواده
  • کد خبر: 95092213461
  • خبرنگار : 71530

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد:

کمیته امداد هم «اورژانس اجتماعی » راه‌اندازی می‌کند/ نیازمندان شناسایی می‌شوند

کارتن‌خواب

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به آنکه پالایش 5 درصدی مددجویان امداد در دستور کار این نهاد قرار گرفته است گفت: از فروردین ماه سال جاری تا کنون 161 هزار و 100 خانوار پالایش و از چرخه حمایت کمیته امداد خارج شده‌اند که به ازای آن نیز 47 هزار و 900 نفر به چرخه حمایت این نهاد وارد شده‌اند.

به گزارش ایسنا، فاطمه رهبر در نشست خبری امروز خود که در محل کمیته امداد امام خمینی (ره) برگزار شد، در خصوص طرح پالایش مددجویان این نهاد اظهار کرد: این طرح از ابتدای سال جاری آغاز و در تیرماه به نقطه اوج خود رسید اما در این پالایش‌ها یکسان سازی نداشتیم بلکه در مناطقی که دارای محرومیت بیشتری بودند پالایش کمتری صورت گرفت به طوریکه برای مثال 3 درصد پالایش در منطقه بشاگرد داشتیم اما در مقابل در استان سمنان با پالایش 8 درصدی روبرو بودیم.

وی ادامه داد: علت خروج مددجویان از چرخه حمایت بنا به دلایلی چون فوت، ازدواج، ساخت مسکن، اشتغال به کار سرپرست، ایجاد درآمد، بازگشت سرپرست خانواده و ... بوده است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین ضمن بیان آنکه ارقام صرفه جویی شده در طرح پالایش در 5 محور اصلی هزینه خواهند شد گفت: محورهای هزینه کرد ارقام صرفه جویی شده در طرح پالایش مددجویی هزینه در مناطق محروم، درمان، جهیزیه، وام کارگشایی و پرداخت اقساط معوقه خواهد بود.

رهبر در ادامه تاکید کرد: این سیاست تا آخر سال جاری اجرا خواهد شد تا بتوانیم این خروج و پالایش را تا پایان سال جاری به 10 درصد برسانیم.

صرفه‌جویی 90 میلیاردی با اجرای طرح پالایش مددجویان

وی همچنین خاطرنشان کرد: پیش بینی می کنیم حدود 90 میلیارد تومان از این پالایش در منابع امداد صرفه جویی شود تا بتوانیم این رقم را در محورهای اعلام شده به طور صحیح هزینه کنیم.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه اظهار کرد: مددجویان در صورت توانمند شدن و یا بنا به عللی چون ازدواج، فوت و ... از چرخه حمایت خارج می‌شوند که در سال‌های گذشته نیز صورت می‌گرفته اما گاهی اوقات به علت اصرار مددجو و یا عدم وجود نگاه خارج کردن مددجو از چرخه حمایت، برخی از این افراد همچنان تحت حمایت باقی می‌ماندند اما در حال حاضر این پالایش با هدف توانمندسازی خانواده‌ها از ابتدای سال 95 تا پایان سال 96 صورت خواهد گرفت.

45 هزار نوعروس پشت نوبت دریافت جهیزیه

رهبر ادامه داد: بخشی از اعتبارات آزاد شده در نتیجه این پالایش برای 48 هزار خانوار ورودی به چرخه حمایت کمیته امداد از ابتدای سال جاری هزینه شده و سایر آن نیز در 5 محور مورد تاکید هزینه خواهند شد. همچنین در نظر داریم تا پایان سال 95 پشت نوبتی‌های دریافت جهیزیه را نیز در این نهاد به صفر برسانیم. این در حالیست که تا کنون از ابتدای سال به 55 هزار نفر نوعروس جهیزیه پرداخت شده و 45 هزار نو عروس نیز پشت نوبت دریافت جهیزیه هستند.

وی در خصوص نحوه ارائه این جهیزیه‌ها تصریح کرد: بخشی از این جهیزیه‌ها طی تفاهم نامه کمیته امداد امام خمینی (ره) با خیریه حضرت رقیه (س) تامین و بخشی از آن به صورت نقدی در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت که استان‌ها نیز با توجه به صلاحدید خود این مبلغ را یا به صورت نقدی یا از طریق معرفی فرد به فروشگاه‌ها جهت دریافت کالای ایرانی در اختیار مددجو قرار می‌دهند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: سرانه جهیزیه پرداختی کمیته امداد به نوعروسان 3 میلیون تومان است که در حال حاضر با آستان قدس رضوی همکاری جهت تامین جهیزیه نوعروسان استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و رضوی صورت گرفته است. علاوه بر آن محرومیت زدایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز طی تفاهم با کمیته امداد تامین بخشی از این جهیزیه‌ها را بر عهده گرفته است.

رهبر همچنین خبر داد: در هفته وحدت به مناسبت میلاد حضرت رسول حدود 10 هزار و 500 جهیزیه نیز تقدیم نوعروسان و مددجویان نیازمند خواهد شد.

وی همچنین تاکید کرد: هر چند که سرانه این جهیزیه‌ها 3 میلیون تومان است اما ارزش افزوده آنها بیش از این مبلغ خواهد بود زیرا این کالاها دارای تخفیفات ویژه هستند و می‌توان ارزش واقعی آن را تا 5 میلیون تومان در نظر گرفت.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین عنوان کرد: کمیته امداد یک میلیون تومان وام نیز به نوعروسان علاوه بر پرداخت جهیزیه ارائه می‌کند. این در حالیست که دامادهای تحت پوشش این نهاد نیز از هدیه ازدواج برخوردار خواهند شد و همچنین آنکه در برخی از استان‌های کشور که تهیه جهیزیه بر عهده داماد است با تشخیص استان این جهیزیه در اختیار داماد نیز قرار خواهد گرفت.

مشوق 2 میلیون تومانی برای ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار

رهبر همچنین در خصوص پرداخت مشوق‌های ازدواج به زنان سرپرست خانوار نیز گفت: زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد در صورت ازدواج مجدد مبلغ 2 میلیون تومان نیز به عنوان هدیه ازدواج دریافت خواهند کرد.

وی در خصوص مددکاران نیز اظهار کرد: حلقه رابط میان مددجو و کمیته امداد مددکاران هستند و در حال حاضر توسعه کمی و کیفی آنها در سراسر کشور در دستور کار کمیته امداد قرار گرفته است به طوریکه تا سال گذشته 1900 مددکار با کمیته امداد همکاری می‌کردند که در حال حاضر تعداد آنها به 3300 نفر رسیده است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین در ادامه از تقویت مددکاران زن در کمیته امداد خبر داد و گفت: 70 درصد مددجویان کمیته امداد زن هستند و در حال حاضر 900 مددکار زن با این نهاد همکاری می‌کنند به طوریکه مددجویان زن زیر 45 سال حتما با مددکاران زن ارتباط داشته و بالای 45 ساله‌ها دارای مددکاران مرد هستند.

رهبر در خصوص خدمات مشاوره این نهاد نیز اظهار کرد: در حال حاضر 400 نفر مشاور زن تحصیل کرده در معاونت حمایت و سلامت کمیته امداد حضور داشته و کلیه امور روانشناسی و مشاوره مددجویان در اختیار آنان بوده و به صورت تخصصی در خصوص رفع مشکلات مددجویان اقدام می‌کنند.

وی همچنین خبر داد: در حال حاضر طرحی را به آن منظور که هر مسئول و هر کارمند در مجموعه کمیته امداد بتواند یک مددیار نیز باشد، در شورای معاونین کمیته امداد مطرح و با استقبال ویژه مواجه شده است. به این ترتیب در صورت اجرایی شدن این طرح هر کارمند و مسئول کمیته امداد چند پرونده مددجویی را نیز در اختیار خواهند داشت تا به عنوان مددیار با آن موارد در ارتباط باشند که این طرح در سال جاری به صورت آزمایشی در معاونت حمایت کمیته امداد کلید خواهد خورد و در صورت رفع مشکلات احتمالی در سال 96 به تمامی پرسنل این نهاد ابلاغ خواهد شد. به این ترتیب با افزایش اختیارات حوزه‌های اجرایی به ویژه با مددکاران مواجه خواهیم شد.

محرومیت زدایی مناطق با ضریب محرومیت بالا در دستور کار

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین از توجه خاص به مناطق محروم نیز خبر داد و گفت: در حال حاضر چندین طرح در رابطه با محرومیت زدایی در مناطقی به ویژه با ضریب 8 و 9 محرومیت در دستور کار کمیته امداد قرار گرفته به طوریکه در حال حاضر رفع مشکل منبع آب این مناطق را در دستور کار خود داریم.

رهبر ادامه داد: در حال حاضر اعتبارات تامین منابع آب مورد نیاز تامین و منابع آب در اختیار این افراد قرار گرفته است.

تامین دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی منازل مددجویان

وی همچنین از تامین وسایل و دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی خبر داد و گفت: تا پایان سال جاری دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی برای منازل مددجویان سراسر کشور تامین خواهد شد.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره)همچنین به توجه خاص دانش آموزان و دانشجویان اشاره کرد و گفت: در سال جاری تلاش کردیم تا تمامی پرداخت‌هایمان پیش از مهرماه در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار گیرد و علاوه بر اختصاص سرانه آموزشی 50 بسته ویژه لوازم التحریر نیز ویژه مناطق محروم در نظر گرفتیم.

رهبر ادامه داد: در حال حاضر تمامی مددجویان کمیته امداد با نسبت 45 درصد شهری و 55 درصد روستایی تحت پوشش بیمه حوادث قرار گرفتند که در صورت بروز حادثه و بلایای طبیعی از خدمات این بیمه برخوردار خواهند شد.

به گفته رهبر؛ کمیته امداد در صدد به صفر رساندن پشت نوبتی‌های دریافت جهیزیه و وام کارگشایی است  همچنان که تقویت و احیای طرح شهید رجائی در روستاها را نیز در دستور کار خود دارد.

نیازمندان شناسایی می‌شوند

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) همچنین به بند 1 ماده 6 اساسنامه کمیته امداد مبنی بر شناسایی نیازمندان توسط این نهاد اشاره کرد و گفت: تا کنون شناسایی نیازمندان توسط امداد صورت نمی‌گرفت بلکه این نیازمندان بودند که به ما مراجعه می‌کردند یا توسط افراد مختلف به کمیته امداد معرفی می‌شدند اما در حال حاضر شناسایی مددجویان را نیز در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

راه‌اندازی «اورژانس اجتماعی کمیته امداد»

به گزارش ایسنا، معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه از راه‌اندازی «اورژانس اجتماعی کمیته امداد» توسط این نهاد خبر داد و گفت: در حال حاضر طرح راه‌اندازی این اورژانس را ارائه و در انتظار تصویب آن هستیم، به طوری که در صورت موافقت با این طرح، کمیته امداد می‌تواند هر فردی را در هر نقطه‌ای از ایران که نیازمند دریافت خدماتی درچارچوب وظایف و خدمات کمیته امداد باشد، امدادرسانی کنیم.

وی تصریح کرد: هر از چند گاهی تصاویری از افراد بی‌خانمان و یا... در شبکه‌های مجازی منتشر می‌شود که اغلب مورد سوءاستفاده شبکه‌های بیگانه نیز قرار می‌گیرند و در اینجا بلافاصله این سوال برای مردم پیش می‌آید که کمیته امداد کجاست؟ این در حالی است که امداد از بسیاری موارد مطلع نیست زیرا تاکنون کانال ارتباطی میان مردم و امداد وجود نداشته است که در صورت راه‌اندازی این سامانه به صورت کشوری و 24 ساعته می‌توانیم پاسخگوی موارد فوری و امدادرسانی‌های ضروری باشیم.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه با تاکید بر آنکه کمیته امداد مسوول فقر جامعه نیست، بلکه بخشی از فقر که در چارچوب خدمات این نهاد می‌گنجد، توسط کمیته امداد قابل پیگیری است، درخصوص انتشار تصاویری مبنی بر حضور همراهان بیماران در شب‌های سرد زمستان در اطراف بیمارستان‌های تهران گفت: سال‌هاست که کمیته امداد نقاهتگاهی را در میدان هفت تیر تهران دارد که در حال حاضر ظرفیت این مرکز 70 نفر است که بیماران با یک همراه می‌توانند در این نقاهتگاه حضور پیدا کنند و از خدماتی چون سه وعده غذای گرم و هزینه ایاب و ذهاب برخوردار شوند.

رهبر در ادامه تاکید کرد: در حال حاضر توسعه نقاهتگاه را در دستور کار داریم.

تعداد زنان سرپرست خانوار تحت پوشش تامین اجتماعی تا سال 1405 افزایش می‌یابد

وی در ادامه از بیمه تامین اجتماعی زنان سرپرست خانوار بالای 45 سال تحت پوشش کمیته امداد خبر داد و گفت: در حال حاضر 220 هزار زن سرپرست خانوار بالای 45 سال تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند تا با پرداخت 10 سال حق بیمه، بتوانند از مستمری این سازمان بهره‌مند شوند بدین ترتیب تا سال 1405 حجم بسیاری از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد می‌توانند مستمری بگیر سازمان تامین اجتماعی شوند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) درخصوص سرانه‌های پرداختی به دانشجویان نیز اظهار کرد: کمیته امداد در هر ترم در مقطع دکتری یک میلیون تومان، کارشناسی ارشد 500 هزار تومان، کارشناسی 600 هزار تومان، کاردانی 250 هزار تومان و طلاب 350 هزار تومان پرداخت می‌کند.

رهبر افزود: در حال حاضر 73 هزار دانشجو و طلاب تحت حمایت این نهاد بوده و حدود 5550 نفر نخبه نیز شامل 3700 نفر دانش‌آموز (73 درصد) و 1350 نفر دانشجو (27 درصد) نیز تحت پوشش کمیته امداد هستند.

وی در ادامه به کاهش چسبندگی مددجویان به کمیته امداد تاکید کرد و گفت: کمیته امداد با اجرای طرح پایش به دنبال آن است که کاهش چسبندگی هرچه بیشتر مددجویان را به این نهاد پیگیری کند. به طوری که تا پایان سال 94، 149 هزار خانوار و تا پایان آبان‌ماه سال 94 در مدت زمان مشابه امسال، 104 هزار خانوار از چرخه حمایت این نهاد خارج شدند اما تا پایان سال 94، 150 هزارخانوار به چرخه حمایت وارد و تا پایان آبان‌ماه سال گذشته در مدت زمان مشابه 107 هزار نفر به چرخه حمایت امداد وارد شدند.

کمیته امداد وظیفه‌ای در برابر کودکان کار و متکدیان ندارد

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) در ادامه به مساله کودکان کار و متکدیان و... اشاره کرد و گفت: جامعه باید بداند که مسوولیت رسیدگی به این گروه‌ها برعهده کمیته امداد نیست بلکه بهزیستی و شهرداری‌ها در این حوزه موظف هستند، اما چنانچه نهادهای موظف به وظایف خود در قبال این گروه‌ها عمل کنند و پایش‌های لازم را به عمل آورند، چنانچه هر یک از این افراد نیازمند دریافت خدمات کمیته امداد باشند، این نهاد آمادگی کامل دارد تا این افراد را تحت پوشش خود قرار دهد.

رهبر در ادامه ضمن بیان آنکه در حال حاضر ساختار اقتصادی کشور معیوب است و به همین دلیل شاهد ورود مددجویان به این نهاد هستیم و با تاکید بر اینکه باید چرخه تولید فقر در جامعه را به حداقل برسانیم گفت: در حال حاضر یک میلیون و 600 هزار خانوار تحت پوشش کمیته امداد هستند و به طور کلی 3 میلیون نفر مستمری بگیر بوده و 270 هزار خانوار معادل 500 هزار نفر نیز از حمایت‌های موردی کمیته امداد بهره‌مند هستند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی (ره) درخصوص خانواده‌های زندانی نیز گفت: در حال حاضر طی تفاهم‌نامه با سازمان زندان‌ها آن دسته ازخانوارهای زندانی نیازمند به کمیته امداد معرفی می‌شوند که تاکنون 33 هزار خانوار معادل 110 هزار نفر خانوار زندانی تحت پوشش امداد قرار گرفته‌اند.

رهبر در پایان ضمن اشاره به آنکه کمیته امداد درخصوص بیماران خاص و بیماران صعب‌العلاج نیز خدماتی را ارائه می‌کند، گفت: در حال حاضر 5100 نفر بیمار خاص و 21 هزار و 200 نفر بیمار صعب‌العلاج تحت پوشش کمیته امداد بوده و علاوه بر آنکه تحت پوشش بیمه پایه و تکمیلی هستند، کلیه خدمات درمانی را نیز دریافت و چنانچه نیازمند لوازم بهداشتی و ویژه‌ای باشند نیز این وسایل توسط کمیته امداد در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.