• پنجشنبه / ۲ دی ۱۳۹۵ / ۱۲:۰۵
  • دسته‌بندی: دولت
  • کد خبر: 95100200869
  • منبع : نمایندگی کرمان

انصاری:سیاسی تلقی کردن برجام جفا به کشور است

مجید انصاری

معاون حقوقی رییس جمهور گفت: تعجب می کنم که برخی بعد از انتشار سند برجام به جای خوشحال شدن بدحال شدند!، سیاسی تلقی کردن برجام جفا به کشور است.

به گزارش ایسنا ، حجت الاسلام و المسلمین"مجید انصاری" در همایش حقوق شهروندی که در محل پردیس خواجه نصیر کرمان برگزار شد اظهار کرد: در طول تاریخ انقلاب همواره استان کرمان پیشتاز بوده است و درمساله مهم منشور حقوق شهروندی هم این پیشتازی حفظ شده و خوشبختانه با کمترین زمان ممکن از زمان ابلاغ منشور دومین همایش در سطح استان کرمان برگزار شده است.

وی با بیان اینکه مبانی دینی حقوق شهروندی روشن است، اظهار کرد: ما مفتخر هستیم که کتاب آسمانی ما آخرین و کامل ترین منشور صادر شده از ذات اقدس الهی برای سعادت انسان و زندگی درست نوع بشر تا قیامت است، و موضوع کتاب آسمانی ما انسان کامل و از دیدگاه مفسران آن اسم اعظم خداوند هم انسان کامل است و قرآن منشور حقوق شهروندی و ابدی بشر است.

انصاری ادامه داد: ما مفتخریم که پیرو پیامبری هستیم که قبل از بعثت برای دفاع از حقوق انسانی پیمان حلف الفضول یا پیمان جوانمردان می بندد، و ما مفتخر به پیروی از امامی هستیم که در لحظه شهادت نگران جان خود و انتقام از قاتل نیست، بلکه نگران حفظ حقوق قاتل خود می باشد و تنها به دلایل شرایط اجتماعی حکم قصاص قاتل ایشان اجرا شد وگرنه جامعه دچار هرج و مرج می شد.

معاون حقوقی رییس جمهور افزود: ما مفتخر به انقلاب اسلامی هستیم که امام برای استیفای حقوق شهروندی پایمال شده ملت ایران جان و هستی خود را بر کف نهاد و رنج تبعید را به جان خرید و فرزندان خود را فدا کرد تا ملت به پا خیزد و آزادی و حق سلب شده ملت بازگشت.

وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی که توسط رییس جمهور در 29 آذر 95 رونمایی شد تجمیع معارف قرآنی و معارف فقه اسلامی و عصاره قانون اساسی است گفت: انتشار این منشور در راستای اقدامات ارزشمند و افتخارآمیزی است که طی 37 سال گذشته نظام به اجرای آن همت گماشته و امروز همتی مضاعف برای برداشتن گام های بلندتر به سمت دسترسی به قله های رفیع تر حقوق شهروندی صورت گرفته است.

انصاری با تاکید بر اینکه به لحاظ حقوقی پشتوانه این منشور فصل سوم قانون اساسی است، اظهار کرد: آنچه مهم می باشد، این است که این حقوق با 21  عنوان و 120 ماده حقوقی عمدتا متکی به قوانین موضوعه موجود است البته در برخی بخش‌ها عدم قانون یا نقص قانون وجود دارد که باید تکمیل و یا تصویب شود.

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه هدف از انتشار این منشور؛ تحقق وعده حقوق شهروندی در تبلیغات انتخاباتی و مناظره های مطرح شده توسط دکتر روحانی بود، اظهار کرد: در 100 روز اول پیش نویس اولیه منشور در سایت مربوطه گذاشته و به معرض دید صاحب نظران و ... قرار گرفت که در این راستا ابتدا نظرات و انتقاداتی از سوی حقوقدانان ، اساتید و ... دریافت شد و 18 بار ویرایش شد تا آخرین بار روز اربعین و به مدت هفت ساعت، هسته حقوقی و مشاورین این پروژه به طور کامل  واژه به واژه منشور را بازخوانی کردند و معتقدم یک کار عبادی بزرگ در روز اربعین حسینی در کشور انجام شد.

وی با بیان اینکه نظام ما از ابتدا با اصلاحاتی که در اداره کشور، وضع قوانین حقوقی، آزادی های فردی و مدیریت سیاسی و ... داشته به گونه ای در قالب همین منشور حرکت کرده است، تصریح کرد: امروز ایران یکی از معدود کشورهای خاورماینه است که انتخابات آزاد و نظام مرم سالاری و دموکراسی را 37 سال تجربه کرده است.

انصاری ادامه داد: نمی گوییم در انتخابات کاستی وجود ندارد اما در سخت ترین شرایط جنگ انتخابات را بدون یک روز تاخیر برگزار کرده ایم  و حتی به به فرموده اما م (ره) مناطق  جنگی نیز در مجلس نماینده داشتند.

معاون حقوقی رییس جمهور افزود: ما مفتخریم که پیرو امامی هستیم که در اوج جنگ و در هنگامه توطئه گروهک ها برای برهم زدن امنیت کشور، وقتی به ایشان خبر رسید که به بهانه تامین امنیت، تعدی به حقوق برخی شهروندان انجام شده است؛ ایشان برافروختند و دست به قلم شده و پیام ماندگار هشت ماده ای را نوشتند و تقاضا داریم که در کلاس های درس این پیام ها تدریس شوند.

انصاری تصریح کرد: ما مفتخر به پیروی از رهبر انقلابی هستیم که زمزمه ای به گوش ایشان رسید راجع به برخی اقدامات جزئی در امر انتخابات و ایشان با صراحت فرمودند «انتخابات و آرا مردم حق الناس است و حق الناس یعنی قابل توبه نبودن به جز با جبران» و ما مفتخر به چنین مبانی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه منشور حقوق شهروندی به لحاظ حقوقی، فقهی، شرعی، عقلی و محتوا بسیار محکم است و بخشی از آن در حوزه قوه مجریه و بخشی قوه مقننه و قضائیه و .. است، تصریح کرد: دولت خود را ملزم به اجرای بخشی از این منشور که در حوزه قوه مجریه است می داند و در استان ها هم استانداران به عنوان عالی ترین مقام دولت در استان ها موظف به پیگیری اجرا و ایجاد ساز و کار برای اجرای این منشور شده اند و همه دستگاه ها در حوزه خود باید این منشور را به عنوان دستورالعمل لازم الاجرا بدانند.

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه نسبت به بخش های دو قوه دیگر هم رییس جمهور متعهد به همکاری، پیگیری و تسهیل امکانات شده است افزود: امیدواریم با سرعت بخشیدن به اجرای مفاد این منشور چهره ای درخشان تر از نظام جمهوری اسلامی ایران و فضایی مهربان تر، سالم تر در تعاملات اجتماعی و دستگاه ها و شهروندان با یکدیگر شاهد باشیم.

وی با تاکید بر اینکه در سه سال و چند ماه گذشته برای تامین و تضمین مفاد این حقوق شهروندی دولت همت بلندی داشته است اظهار کرد: برجام اقدام بزرگ حقوقی بری استیفای حقوق شهروندان ایران بود که به بهانه هسته ای بسیاری از حقوق ملت ایران سلب شده بود و آرامش روح و امنیت فکری و سرمایه گذاری حقوق ملت ایران پایمال شده بود و معتقدیم که برای استیفای این حقوق شهروندی، کار جهادگونه انجام شد.

انصاری با اشاره به بدعهدی آمریکایی ها در قبال برجام تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران متناسب با بدعهدی مقابله به مثل کرد و در گرفتن حقوق مردم کوتاه نمی آید اما چه کسی می تواند این حقیقت را منکر شود که امرز در سایه برجام بسیاری از این حقوق استیفا شده است.

وی افزود: تعجب می کنم که برخی بعد از انتشار سند برجام به جای خوشحال شدن بدحال شدند! این در حالی است که سیاسی تلقی کردن برجام، جفا به کشور است.

انصاری با بیان اینکه دولت به مردم وعده داده است و این عهد شرعی است و در اجرایی شدن آن برای برخورداری مردم از امکانات و اطلاعات پروژه های کشور، لوایحی طراحی کردیم تصریح کرد: برای برداشتن رانت اطلاعاتی و فساد، لایحه ای تنظیم شده است که بزودی تقدیم دولت می شود، ضمن آنکه برای رفع تفاوت فاحش بین کارکنان دولت و حقوق ها نیز لایحه ای تنظیم شده و بزودی ارائه خواهد شد.

معاون حقوقی رییس جمهور در ادامه گفت: کسانی که می گویند برجام یعنی هیچ پاسخ دهند فکر کنند که آیا میزان استحصال نفت و ایجاد قدرت استحصال آن در حوزه های مشترک ما با عراق از 70 هزار بشکه در روز امروز به بیش از 200 هزا بشکه نرسیده است؟ آیا آرزو نظام این نبود که در حوزه مشترک گاز با قطر ما یک دهم آنها بهره برداری می کردیم امروز در توان برداشت گاز از ذخایر مشترک به اندازه آنها رسیده ایم؟ آیا کشتیرانی ما اکنون در آزادراه های جهانی تردد نمی کند؟

وی تصریح کرد: گاهی دور زدن تحریم ها تا 100 درصد به مردم ایران هزینه وارد کرد، اما متاسفانه به بهانه تحریم عده ای جیب هایشان پر شد و دو میلیارد و 400 میلیون دلار پول نقد دریافت کردند تا به طلبکاران ایران بدهند اما کل پول گم شد! البته هنوز مزاحمت و بدعهدی آمریکایی ها موجب شده در تعاملات بانکی با مشکل مواجه شده ایم اما دست پیش داریم.

وی با تاکید بر اینکه در نقد مسائل نباید دست از منافع ملی و امید ملی بکشیم، اظهار کرد: دشمنان امید مردم را نشانه گرفته اند و ملت ناامید ملت شکست خورده است. امروز نظام جمهوری اسلامی همچنان محکم ایستاده است ولی عده ای این سرمایه ملی و اجتماعی را هدف گرفته اند.

معاون حقوقی رییس جمهور ادامه داد: عین تعبیر رادیوی اسرائیل و رسانه های منافقین راجع به مسائلی برای بدنام کردن مسوولان، تفرقه ایجاد کردن و ... متاسفانه در داخل هم توسط برخی رسانه ها و سایت ها، بازتاب پیدا می کند!حال جای سوال است که چرا باید چنین باشد؟.

انصاری ادامه داد: همه کسانی که به ایران و رهبری و منافع ملی اعتقاد دارند باید بدانند ارائه تصویر ناتوان از دولت، تصویر مشوش و تخریب شده از مسوولان نظام، تصویر ناتوان و مخدوش از قوه قضائیه و دیگر نهادها جز تخریب بنیان های اقتدار ملی ما چیز دیگری نیست.

وی با تاکید بر اینکه تخریب بنیادین سه قوه یعنی تخریب بنیادین رهبری و ولایت فقیه، اظهار کرد: این موضوع به معنای عدم انتقاد نیست، بلکه دولت یازدهم واقعا مظلوم ترین دولت در زمینه انتقاد و تبلیغات سوء است.

انصاری ادامه داد: هدف دولت این بود که تا پایان سال 94 رشد اقصادی به مثبت پنج درصد برسد و اکنون به هفت و چهار دهم درصد رسید است و نزدیک دو نیم درصد بیش از وعده یاد شده بوده است در حالیکه تورم در سال 91 در کشور 45 درصد بود و امروز به هشت درصد رسیده و تک رقمی شده است و این امر یک آرزوی ملی بوده است.

معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه سند اقتصاد مقاومتی قوی ترین، کارشناسانه ترین و نسخه شفابخش اقتصاد ملی ماست اظهار کرد: امروز به سرعت در حال پیش رفتن هستیم و حال جای سوال دارد که اقتصاد مقاومتی در استان کرمان موثر نبوده است؟ آیا شهرستان قلعه گنج مسیر توسعه پرنشاط خود را به سرعت طی نمی کند؟

انصاری با بیان اینکه دشمنان ما اکنون بیش از جنگ نظامی در زمینه کاهش امید مردم ما کار می کنند و نقش اصحاب رسانه دراین زمینه بسیار حائز اهمیت است اظهار کرد: اقتصادی مقاومتی یعنی مقاومت اقتصادی یک ملت در برابر تکانه های جهانی. ملتی که نان نداشته باشد نمی تواند مقاومت کند واین دولت به دستور رهبری برای تامین کالاهای استراتژیک به میدان آمده و در مدت بیش از سه سال به جرات می توان اذعان کرد که دولت با سیلی صورت خود را سرخ نگه داشته است و با رویارویی با انواع تنگناها، مقاوم ایستاده است.

وی با بیان اینکه این دولت حاشیه سازی ها را به رسمیت نمی شناسد و معتقد است دعواهای جناجی و رقابت های مخرب جز زیان برای کشور چیزی در بر نخواهد داشت اظهار کرد: همه ما اصولگرایان و اصلاح طلبان، ساکنان یک کشتی و زیر پرچم یک کشور هستیم،پس اگر قوه مجریه تخریب شود به این کشتی عظیم نقص وارد شده و باید به این موضوع توجه ویژه شود.

معاون حقوقی رییس جمهور افزود: برخی در داخل عنوان می کنند مردم نان ندارند بخورند هواپیما خریداری می کنید! در حالیکه معنای قرارداد هواپیمایی این است که شرکت بوئیگ آمریکاو ایرباس، امنیت بازار ایران را تا 15 سال دیگر تضمین شده می دانند که این قرارداد را امضا کرده اند. اینها یعنی عزت و اقتدار ملت ایران.

انصاری با تاکید بر اینکه اگر پیوند مستحکم مردم نبود، یک مورد از این توفیق ها هم به دست نمی آمد، اظهار کرد: خواهش ما از استاندار کرمان این است که همچنان برای منشور حقوق شهروندی تلاش کرده و ساختارهای اجرایی شدن آن را مهیاتر کرده و از جامعه دانشگاهی، وکلا، قضات و ... درخواست می کنم این سند را مطلعه کرده و در مورد لوایح قانونی آن نظر بدهند.

وی با بیان اینکه آموزش بخش مهم این منشور است و از دبستان تا دانشگاه و از کوچه و خیابان تا همه زمینه ها، مردم باید بدانند حقوق آنها چیست، اظهار کرد: خوشبختانه در استان کرمان شاهد هستیم که شاخص های رشد، مدیریت و اعتدال بسیار بالاتر از میانگین کشوری است ضمن آنکه بین اقشار مختلف و جریانات سیاسی مختلف همدلی خوبی وجود دارد که در این بین نباید از نقش بسیار سازنده آیت الله جعفری نماینده ولی فقیه در این استان غافل شد و مردم باید قدر این نعمات را بدانند.

معاون حقوقی رییس جمهور خاطر نشان کرد: امام جمعه کرمان همواره در اواج اعتدال، دلسوزی و انصاف با همه جریانات همکاری می کند و پشتوانه مدیریت اجرایی استان بوده و این مهم بسیار ارزشمند است و امیدوارم همین اعتدال، اعتماد وانسنجام ادامه یابد و کرمان برای سایر استان ها در همه عرصه ها از جمله اقتصاد مقاومتی به یک الگو تبدیل شود.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.