• سه‌شنبه / ۱۴ دی ۱۳۹۵ / ۱۷:۳۶
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 95101409209
  • منبع : نمایندگی سمنان

رییس دانشکده خبر مشهد:

"ایسنا" متخصص‌ روزنامه‌نگاری تربیت می‌کند

خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل خبرگزاری فرهنگ رضوی و رییس دانشکده خبر مشهد به تمجید از رویکرد حرفه‌ای ایسنا و نقش آن در فضای رسانه‌ای کشور پرداخت و گفت: ایسنا در فضای رسانه‌ای کشور متخصص روزنامه‌نگاری تربیت می‌کند.

به گزارش ایسنا، سید جلال فیاضی در نشست تخصصی مطبوعات و رسانه‌های محلی، پیشران توسعه در فرهنگسرای کومش سمنان اظهار کرد: اگرچه دانشگاه‌ها در کشور ما درصدد تربیت خبرنگار و روزنامه‌نگار متخصص هستند، اما ایسنا "متخصص روزنامه‌نگاری" و "متخصص خبرنگاری" تربیت می‌کند.

عضو پیشین هیات نظارت بر خبرگزاری‌های کشور و مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی در دولت نهم، با ستایش از نگرش حرفه‌ای در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) تصریح کرد: جامعه امروز ما به این "متخصصین روزنامه‌نگاری و خبرنگاری" به‌ شدت نیاز دارد.

وی با اشاره به ویژگی‌های توسعه پایدار به مقایسه آن با اقتصاد مقاومتی پرداخت و اضافه کرد: توسعه پایدار در واقع مترادف همان اقتصاد مقاومتی است که از سوی مقام معظم رهبری به‌ عنوان شعار سال مطرح شده است.

توسعه پایدار مترادف همان اقتصاد مقاومتی است

این فعال رسانه‌ای باسابقه، با اذعان به اینکه مراد از اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که در رویارویی با تندباد حوادث دستخوش شوک‌های فلج‌کننده نشود، افزود: از اصطلاح "توسعه پایدار" نیز همین معنا برداشت می‌شود؛ یعنی توسعه پایدار توسعه‌ای است که با تحولات مختلف و تغییر دولت‌ها و ...دستخوش تغییر نمی‌شود.

موسس، سردبیر و مدیرمسؤول روزنامه قدس، نخستین ویژگی توسعه پایدار را درون‌زا بودن آن ارزیابی کرد و گفت: توسعه پایدار در واقع به ظرفیت‌های داخلی تکیه می‌کند البته بدیهی است که این مهم به آن معنا نیست که دور خود حصار بکشند.

فیاضی بر لزوم همه‌جانبه‌نگری در توسعه‌پایدار تاکید کرد و ادامه داد: باید ابعاد توسعه منطقه‌ای بر مبنای ویژگی‌ها و ظرفیت‌های منطقه‌ای شکل بگیرد.

وی برون‌نگری را دیگر ویژگی توسعه پایدار برشمرد و افزود: کشوری که به توسعه پایدار می‌اندیشد نمی‌تواند نسبت به تحولات بیروبی بی‌تفاوت باشد؛ لذا این نوع از توسعه در عین اینکه به دورن و ظرفیت‌های داخلی اتکا دارد، تؤأمان به تحولات بیرونی نیز چشم دارد به عبارتی توسعه پایدار درون‌زا و برون‌نگر است.

مدیرعامل خبرگزاری فرهنگ رضوی، از نیروی انسانی به‌ مثابه بزرگترین سرمایه هر کشور یاد کرد و توجه به این سرمایه را لازمه تحقق توسعه پایدار ارزیابی کرد و گفت: ویژگی و مشخصه دیگر توسعه پایدار، متوازن بودن آن است یعنی در این شیوه از توسعه، همه بخش‌ها به‌صورت متعادل و همدوش هم رشد و توسعه می‌یابند.

وی بر لزوم صیانت از ارزش‌های جامعه به موازت رشد و توسعه تاکید کرد و ادامه داد: امروزه همه کشورها به نوعی نگران ارزش‌های بومی و اعتقادی خود هستند لذا در روند توسعه به حفظ و صیانت از این ارزش‌ها توجه جدی دارند چرا که در کشاکش ارتباطات بین‌المللی مکن است برخی از این ارزش‌ها تحت‌شعاع قرار گیرند.

رسانه‌های محلی پیشران "توسعه پایدار"

عضو شورای شهر مشهد مقدس، صیانت و حفظ محیط‌زیست را دیگر ویژگی توسعه پایدار برشمرد و گفت: علاوه بر این یک جامعه توسعه یافته برای آحاد جامعه فرصت‌های برابر ایجاد می‌کند.

وی با طرح این پرسش که رسانه‌ها و خصوصا رسانه‌های محلی در کجای فرآیند "توسعه پایدار" قرار می‌گیرند، به نقش رسانه‌ها در تحقق توسعه اشاره کرد و گفت: در گذشته عوامل موثر در توسعه محدود به خاک، سرمایه و نیروی انسانی قلمداد می‌شدند اما امروزه دو مولفه مهم تجهیزات و اطلاعات نیز بر آن سه عامل مهم افزوده شده است.

رییس اسبق اتحادیه خبرگزاری‌های کشورهای آسیا و اقیانوسیه، یکی از مهمترین رسالت‌های رسانه‌های محلی را شناسایی و معرفی ظرفیت‌های محلی و منطقه‌ای برشمرد و اضافه کرد: علاوه بر این رسانه‌ها به عنوان عاملی موثر در توسعه پایدار، تحولات دیگر مناطق را رصد و در سطح جامعه مطرح می‌کند.

مدیر مسؤول هفته‌نامه محلی شهرآرا، ادامه داد: برای تحقق توسعه پایدار ما باید علاوه بر ظرفیت‌های بومی و محلی باید ظرفیت‌های دیگر مناطق و توان و ظرفیت رقبای منطقه‌ای خود را نیز بشناسیم.

وی معرفی کارآفرین‌ها و صیانت از ارزش‌های محلی و بومی را از دیگر وظایف رسانه‌های محلی برای کمک به روند توسعه پایدار برشمرد و خاطرنشان کرد: رسانه‌ها علاوه بر اینکه به مثابه عاملی مهم و موثر در توسعه پایدار مطرح هستند همزمان "شاخص توسعه" و "ناظر توسعه" نیز قلمداد می‌شوند و باید ایفاگر در این نقش‌های سه‌گانه باشند.

وی با اشاره به لزوم فراهم‌سازی شرایط برای نظارت رسانه‌ها، گفت: عموما در فرآیند توسعه به دلیل حجم بالای فعالیت و کار، امکان فساد و سوءاستفاده افراد فاسد همواره وجود دارد؛ لذا رسانه‌ها به عنوان چشم بینای جامعه باید نظارت دقیقی بر این فرآیند داشته باشند.

رسانه‌های محلی و لزوم پای‌بندی به اخلاق حرفه‌ای

فیاضی در بخش دیگری از این نشست به برخی ملزومات رسانه‌ای اشاره و بر لزوم پای‌بندی به اخلاق حرفه‌ای تاکید کرد و گفت: متاسفانه امروزه هم در فضای سیاسی و هم در فضای رسانه‌ای با نوعی بداخلاقی روبرو هستیم که زیبنده فرهنگ ایرانی - اسلامی ما نیست.

عضو پیشین هیات نظارت بر خبرگزاری‌های کشور با نکوهش فضای تهمت و بداخلاقی حاکم بر برخی رسانه‌های امروز، گفت: امروز با نوعی آلودگی اطلاعاتی در کشور روبرو هستیم که از آفت‌های جامعه‌ ما است و باید برای آن چاره‌جویی کرد.

مدیرعامل خبرگزاری فرهنگ رضوی، رسانه‌ها را از دامن زدن به نقد شخصیتی افراد برحذر کرد و افزود: باید به جای نقد شخصیتی فضای نقد عملکردی حاکم شود.

ملی‌نویسی بلای جان رسانه‌های محلی

این فعال سیاسی از اقبال افراطی رسانه‌های محلی به ملی‌نویسی و طرح مصائب و مشکلات سراسری به عنوان یک پاشنه آشیل یاد کرد و افزود: متاسفانه به اذعان یکی از پژوهشگران و اساتید برجسته رسانه در ایران امروزه بیش از ۷۰ درصد از حجم رسانه‌های محلی به طرح موضوعات، مسائل، مشکلات و دغدغه‌های ملی اختصاص می‌یابد.

وی به ویژگی‌های یک رسانه اثرگذار اشاره کرد و ادامه داد: یک رسانه در صورت موفق است که به طرح مشکلات جامعه بپردازد و مخاطبان آن خود و مشکلات پیرامونی خود را در آیینه آن رسانه ببینند.

فیاضی، با اذعان به اینکه روند رسانه‌ها در دنیا به سمت محلی شدن است خاطرنشان کرد: امروزه بسیاری از رسانه‌های معتبر و خصوصا رسانه‌های مکتوب بیشتر به مسائل محلی و بومی منطقه خود می‌پردازند و مطالب ملی را عموما در فضای مجازی عرضه می‌کنند.

او با اشاره به مشکلات اقتصادی رسانه‌های محلی گفت: اقتصاد رسانه در ایران با مشکل جدی روبرو است و متاسفانه رسانه‌های ما عموما هنوز به نقظه سر به سر هم نرسیدند و از هعمین رو است که دولت‌ها یارانه‌ای برای رسانه‌ها تخصیص می‌دهند.

برخورد حذفی و قضایی با رسانه‌ها به حداقل برسد

این فعال رسانه‌ای، ایفای نقش احزاب سیاسی توسط برخی رسانه‌ها را نکوهش کرد و گفت: متاسفانه فقدان احزاب فراگیر و بالغ یکی از مهمترین مشکلات جامعه امروز ایران است و همین سبب شده که رسانه‌ها در این خلاء احزاب سیاسی فراگیر، نقش احزاب را بازی کنند و همین به بداخلاقی‌ها در فضای رسانه‌ای دامن زده است.

مدیر مسؤول پیشین روزنامه قدس خراسان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درخصوص مهیا نبودن فضا برای ایفای نقش نظارتی از سوی رسانه‌ها و برخوردهای گاه به گاه قهری، گفت: باید این برخوردها تا حد ممکن کاهش بیابد.

این فعال سیاسی اصولگرا برخورد حذفی با رسانه‌ها را نادرست خواند و از آن به عنوان آخرین راهکار یاد کرد و گفت: باید برخورد حذفی و قضایی با رسانه و فعالان رسانه‌ای به حداقل ممکن برسد.

وی با بیان اینکه فساد سیاسی نتیجه بداخلاقی‌های سیاسی است، اظهار کرد: اگر کشور دارای احزاب سیاسی واقعی باشد بی‌تردید رسانه‌ها نیز نقش واقعی خود را بازی می‌کردند و چه بسا در آن شرایط با این سطح از بی‌اخلاقی روبرو نبودیم.


انتهای پیام
  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.