• پنجشنبه / ۳۰ دی ۱۳۹۵ / ۱۱:۲۴
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 95103019301
  • خبرنگار : 71431

گزارش لحظه‌ به لحظه ایسنا از فروریختن پلاسکو + فیلم و عکس

گزارش لحظه‌ به لحظه ایسنا از فروریختن پلاسکو + فیلم و عکس

آتش‌سوزی و ریزش دومین ساختمان بلندمرتبه تجاری پایتخت، بزرگترین حادثه سال 95 را در آخرین روز دی ماه رقم زد. حادثه‌ای که براساس آخرین اخبار بیش از 80 مصدوم برجای گذاشت و امداد رسانی برای نجات محبوس‌شدگان آوار که تعدادشان مشخص نیست، به دومین روز کشیده شد.

به گزارش ایسنا، در ساعت ۷:۵۹ صبح امروز وقوع حادثه حریق در ساختمان پلاسکو به آتش نشانی اطلاع داده شد و در پی آن بیش از ۲۰۰ آتش نشان در قالب ۱۰ ایستگاه به محل اعزام شده و موفق به مهار و اطفای حریق در این ساختمان شدند، اما هنوز دقایقی نگذشته بود که این ساختمان ۵۳ ساله مجدد شعله‌ور شد و  در ساعت ۱۱:۱۵ به طور کامل فرو ریخت.

با گذشت بیش از دو ساعت از حادثه امدادرسانی به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو در حالی ادامه دارد که  به رغم ازدحام جمعیت، بیل‌های مکانیکی به منظور انجام آواربرداری وارد محدوده ساختمان پلاسکو شدند.

همچنین در کنار تیم‌های امدادی،  تیم‌هایی از نیروهای یگان ویژه و ارتش برای امدادرسانی و تامین نظم و امنیت در محل حادثه حضور دارند و  اقدام به تخلیه لایه به لایه جمعیت از معابر و نوارکشی در محل کرده است تا مسیر تردد خودروهای امدادی باز شود.

پلیس راهنمایی و رانندگی بار دیگر از مردم خواست از ورود به محدوده شهرداری منطقه ۱۲ بویژه معابر منتهی به چهارراه استانبول همچون خیابان جمهوری، خیابان فردوسی و خیابان سعدی خودداری کرده و به هیچ عنوان در محل حادثه حاضر نشوند.

سرهنگ عابدی جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ بار دیگر با اشاره به انسداد خیابان جمهوری اظهار کرد: از میدان جمهوری به سمت شرق در طول خیابان جمهوری محدودیت اعمال شده و در خیابان فردوسی از میدان امام خمینی تا میدان فردوسی نیز محدودیت ترافیکی وجود دارد.

در حال حاضر ده‌ها آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در طول خیابان جمهوری مستقر بوده و در حالت آماده‌باش کامل هستند، اما تا کنون منابع رسمی، خبری از تعداد جان باختگان احتمالی این حادثه اعلام نکرده و تنها از زخمی شدن حدود ۳۰ تن در این حادثه خبر داده‌اند که اغلب آنها نیز به شکل سرپایی درمان شده‌اند.

طول خیابان جمهوری مملو از جمعیت شهروندان و افرادی است که خود را به اطراف ساختمان پلاسکو رسانده‌اند. تعداد زیادی از کسبه و مالکان واحدهای تولیدی در ساختمان پلاسکو در اطراف محل این ساختمان حضور دارند و گفته می‌شود که هنگام ریزش، افراد عادی داخل ساختمان نبوده و آتش نشانان پیشتر نسبت به تخلیه آنها اقدام کرده بودند.

مشکل نشت گاز نیز در کمتر از دو ساعت از وقوع حادثه با حضور عوامل مربوطه برطرف شده است. همچنین با توجه به اینکه ریزش ساختمان پلاسکو به شکل عمودی بوده، گفته می‌شود که به ساختمان‌های اطراف خسارت جدی وارد نشده است.

** این اتفاق در حالی روی داد که تعداد زیادی از نیروهای دستگاه‌های امدادی در حال عملیات در محل حادثه بودند.

** ازدحام جمعیت در محل حادثه و خیابان‌های منتهی به آن به حدی است که امدادرسانی برای نیروهای مستقر در محل دشوار شده است.

** طبق مشاهدات خبرنگار ایسنا از محل حادثه، در حال حاضر بیش از ۱۰ ایستگاه آتش نشانی با حضور در محل عملیات اطفای حریق را ادامه می‌دهند.

** عوامل انتظامی و پلیس راهنمایی و رانندگی نیز به همراه دستگاه‌های امدادی در محل حضور دارند.

** بنابر اعلام سرپرست اورژانس کشور، تاکنون حدود ۳۰ نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند که اکثر آنها را نیروهای آتش‌نشانی تشکیل می‌دهند. جمعی از مصدومان در محل درمان شده و در موارد لزوم به بیمارستان اعزام شده‌اند. وی تاکید کرد: عوامل اورژانس تهران با ۲۰ کد، در محل حضور دارند و ۱۰ کد دیگر اورژانسی برای ارائه خدمات لازم به نیروهای مستقر در محل اضافه خواهند شد.

** شدت حریق در ساختمان پلاسکو به حدی است که دود برخاسته از آن تا شعاع چند کیلومتری از کانون حریق قابل رویت است.

** بیمارستان‌های اطراف محل حادثه در حالت آماده‌باش هستند.

** رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از اجرای محدودیت‌های طرح ترافیکی در خیابان‌های فردوسی و جمهوری اسلامی در پی حریق گسترده در ساختمان پلاسکو خبر داد.

** طبق اعلام عوامل اورژانس، تعداد زخمی‌های حادثه به بیش از ۳۰ نفر رسیده است.

** ۱۵ تانکر آب به همراه ۲۰۰ آتش نشان هم اکنون در حال اطفای حریق هستند. 

** طبق اعلام معاون عمرانی فرماندار تهران، متاسفانه مصدومان و یا کشته‌شدگان احتمالی این حادثه از نیروهای آتش‌نشانی هستند.

** از دقایقی قبل محمدباقر قالیباف، شهردار تهران برای نظارت بر چگونگی امدادرسانی، در محل وقوع حادثه حضور یافته‌اند.

** جانشین رئیس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام کرد: از خیابان جمهوری به سمت شرق، از خیابان خیام به سمت شمال، از میدان بهارستان به سمت غرب تنها خودروهای امدادی و اورژانس حق تردد دارند.

جانشین رئیس پلیس راهور ناجا گفت: شهروندان باید از مسیرهای جایگزین از خیابان‌های ولیعصر، کارگر و انقلاب و معابر جانبی استفاده کنند تا امکان تردد آمبولانس‌ها به منظور خدمات‌رسانی به مصدومین وجود داشته باشد. شهروندان از تردد با خودرو و موتورسیکلت‌ها در مسیرهای فوق الذکر خودداری کنند.

** طبق اعلام سرپرست اورژانس کشور، هفت مصدوم به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. آماری از کشته‌شدگان احتمالی در دست نیست.

** کولیوند می‌گوید در حال حاضر نگران آتش‌نشانانی هستیم که به دلیل ریزش ساختمان، در محل حادثه گرفتار شده‌اند.

** به گفته سرپرست اورژانس کشور، با قرارگاه ثارالله و سازمان مدیریت بحران هماهنگی شده است تا در صورت نیاز به منظور انتقال مصدومان، اجازه پرواز بالگردهای امدادی داده شود.

** بنا به گفته عوامل امدادی در محل ریزش ساختمان پلاسکو، نشت شدید گاز رخ داده از این رو عوامل انتظامی و امدادی از شهروندان می‌خواهند که اطراف محل حادثه را تخلیه کنند.

** شهردار تهران و فرمانده انتظامی تهران بزرگ عملیات اطفای حریق پلاسکو را بر عهده دارند.

** به گفته ملک، رییس مدیریت بحران منطقه ۱۲ تهران، از هر طرف ساختمان پلاسکو یک واحد تخریب شده است.

** سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام ۲۰ تیم امدادی به محل حادثه خبر داد و به ایسنا گفت: در حال حاضر بر اساس آخرین گزارش‌ها ۲۰ تیم امدادی به همراه هشت تیم آواربردار به محل حادثه ساختمان پلاسکو اعزام شدند. هشت وانت کمک دار و ۱۰ دستگاه آمبولانس به همراه ۱۰۰ برانکار به محل حادثه برای امدادرسانی اعزام شده‌اند. تیم سگ‌های زنده یاب نیز به محل این حادثه اعزام شدند تا در امدادرسانی به سانحه دیدگان احتمالی گرفتار در ساختمان امدادرسانی کنند.

**  عابدی، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا از مردم خواست برای حفظ ایمنی خود و بهتر انجام شدن عملیات امدادرسانی، محل حادثه ساختمان پلاسکو را ترک کنند.

وی اظهار کرد: از خیابان جمهوری به سمت شرق، از خیابان خیام به سمت شمال، از میدان بهارستان به سمت غرب تنها خودروهای امدادی و اورژانس حق تردد دارند.

** امداد رسانی به حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو در حالی ادامه دارد که ملکی سخنگوی آتش نشانی در این باره اظهار کرد: پیرو آتش‌سوزی گسترده که صبح امروز در ساختمان قدیمی پلاسکو اتفاق افتاد، در مراحل پایانی عملیات اطفای حریق، به یکباره با توجه به قدیمی بودن ساختمان و شدت حرارت بالا چند انفجار رخ داد و باعث تخریب ساختمان شد.

ملکی افزود: متاسفانه تعداد زیادی از همکاران آتش نشان ما در داخل ساختمان گیر افتاده‌اند و هنوز هیچ اطلاع دقیقی از تعداد نفراتی که زیر آوار هستند، نداریم.

سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به اینکه عملیات آواربرداری با جدیت آغاز شده است، افزود: تا کی به خاطر بی احتیاطی چند نفر قرار است دیگران به ویژه نیروهای آتش نشانی تاوان بدهند. بارها تاکیدات بسیاری بر سر مسائل ایمنی ساختمان‌ها صورت گرفته است اما متاسفانه برخی تنها به بحث‌های درآمدی خود اهمیت می‌دهند.

وی در مورد احتمال حضور افراد عادی علاوه بر آتش نشانان در زیر آوار پلاسکو گفت: مشخص نیست که آیا مردم عادی بعد از هشدارهای ما بدون مجوز وارد ساختمان شده‌اند یا نه؟ تعداد نفراتی که در حال حاضر زیر آوار هستند مشخص نیست. دقایقی پیش تعدادی از آتش نشانان خارج شدند اما هنوز تعداد کسانی که زیر آوار گیر افتاده‌اند مشخص نیست و در حال حاضر نگرانی ما به خاطر افرادی است که زیر آوار گیر کرده‌اند.

** خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت: نگرانی بابت ارایه خدمات امدادی نداریم و تنها نگران افرادی هستیم که زیر آوار گیر افتاده‌اند.

مجتبی خالدی اظهار کرد: شانس آوردیم ریزش ساختمان پلاسکو به شکل عمودی بوده است، چراکه در غیر اینصورت به دلیل حضور تعداد زیادی از شهروندان در محل حادثه آمار مصدومین بالاتر می‌رفت.

**  سرپرست اورژانس کشور تاکید کرد که بیمارستان‌های تهران جهت ارائه خدمات لازم به مصدومان حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، همچنان در آماده‌باش کامل هستند.

دکتر پیرحسین کولیوند در گفت‌وگو با ایسنا افزود: در حال حاضر ۵۷ دستگاه آمبولانس، ۱۰ دستگاه موتورلانس و چهار دستگاه اتوبوس آمبولانس در محل حادثه حاضر بوده و خدمات لازم را ارائه می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه شمار مصدومان این حادثه به حدود ۷۰ تن رسیده است، گفت: از این میان ۲۳ تن به بیمارستان منتقل شده‌اند و حدود ۴۷ تن نیز در محل درمان شدند. اغلب آنها آتش نشانان بوده‌اند.

** جلسه ستاد بحران در یکی از ساختمان‌های محل آوار پلاسکو تشکیل شد.

این جلسه با حضور شهردار، استاندار و فرماندار تهران و سرهنگ مهماندار رئیس پلیس راهور پایتخت تشکیل شده است .

** ابوالفضل قناعتی با حضور در محل حادثه با بیان اینکه متاسفانه به دلیل قدمت ساختمان شاهد گسترش حریق بودیم گفت: بر اساس اخبار دریافتی از آنجایی که تعدادی از آتش نشانان برای اطفای حریق به درون ساختمان رفته بودند که ساختمان دچار ریزش شد گفت: متاسفانه چند نفر که به نظر حدود ۲۰ نفر می‌آیند در داخل ساختمان محبوس مانده‌اند.

وی افزود: امیدواریم هر چه سریعتر عملیات آواربرداری آغاز و محبوس شدگان که تعداد دقیق آنها مشخص نیست رهایی یابند.

** فرماندار تهران با تاکید بر اینکه قطعا در زیر آوار افرادی گرفتار شدند افزود: به هیچ عنوان آمار منتشر شده از تعداد کشته شدگان حادثه ساختمان پلاسکو حقیقت ندارد و کذب است.

عیسی فرهادی به ایسنا گفت: در حال حاضر گاز و برق خیابانی که محل قرار گرفتن ساختمان پلاسکو بوده است به دلیل مسائل امنیتی قطع شده است که به محض اطمینان از ایمن بودن این خیابان، گاز و برق وصل خواهد شد.

** رییس پلیس پایتخت جزییات بیشتری از حادثه امروز در ساختمان پلاسکو را تشریح کرد و در واکنش به اخباری درباره کشته شدن ۳۰ تن در این حادثه گفت: بنا بر اعلام مسوولان آتش نشانی، تعدادی از آتش نشانان در زیر آوار محبوس مانده‌اند.

سردار حسین ساجدی‌نیا در حاشیه حضور در محل حادثه، در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: از همان دقایق نخست حادثه همکاران من در پلیس راهنمایی و رانندگی و همچنین عوامل انتظامی در محل حاضر شده و امدادرسانی آغاز شد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا اخبار منتشر شده درباره مرگ ۳۰ تن در این حادثه صحیح است یا خیر، گفت: چنین اخباری را تایید نمی‌کنم، اما بنا به گفته مسوولان آتش نشانی تعدادی از آتش نشانان در زیر آوار محبوس مانده‌اند.

وی درباره اینکه گفته می‌شود دو خبرنگار نیز در زیر آوار بوده‌اند، گفت: این موضوع را تایید نمی‌کنم و باید بررسی شود.

ساجدی‌نیا با بیان اینکه ممکن است عملیات آواربرداری تا فردا به طول انجامد، گفت: تمامی دستگاه‌های امدادی در محل حاضر بوده و مشغول امدادرسانی هستند. همچنین جلسه ستاد مدیریت بحران نیز استانداری و شهرداری تشکیل شده و تدابیر لازم در این خصوص اندیشیده شده است.

ساجدی‌نیا با اشاره به تمهیدات ترافیکی پلیس در این منطقه از شهروندان خواست که طی امروز و فردا به هیچ عنوان به محدوده چهارراه استانبول و محورهای منتهی به آن مراجعه نکنند.

وی با بیان اینکه محدویت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت؛ گفت: بهترین وسیله برای اطلاع از این حادثه رسانه‌های معتبر و صدا و سیماست.

** سخنگویان سازمان آتش‌نشانی و اورژانس کشور آمار برخی سایت‌ها مبنی بر مرگ ۵۰ تن از آتش‌نشانان در این حادثه را تکذیب کردند.

ملکی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: ماموران آتش نشانی از سه طرف ساختمان برای آواربرداری وارد شده ‌اند و هنوز خبر دقیقی از تعداد افرادی که زیر آوار هستند، نداریم.

خالدی سخنگوی اورژانس کشور نیز در مورد آمار تلفاتی که برخی رسانه‌ها از حادثه آتش سوزی پلاسکو منتشر می کنند به ایسنا اظهار کرد: هنوز جسدی از ساختمان بیرون نیامده است.

به گفته خالدی، در حال حاضر دودشدیدی از ساختمان بیرون می‌آید که احتمال افزایش مصدومیت‌ نیز وجود دارد. گاز منطقه به خاطر مسائل ایمنی قطع شده است. در حال حاضر تنها نگرانی ما کسانی هستند که زیر آوار گیر کردند.

** همزمان با انجام عملیات آواربرداری در ساختمان پلاسکو، کارگران خدمات شهری شهرداری تهران با دو دستگاه کامیونت به محل حادثه وارد شدند تا در صورت لزوم نسبت به پاکسازی معبر اقدام کنند.

همچنین تعداد زیادی لودر و جرثقیل و تانکرهای اضافی آب، برای اطفای حریق احتمالی به محل حادثه آورده شدند.

** جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با تاکید بر اینکه شهروندان نباید به مناطق و معابر منتهی به ساختمان پلاسکو مراجعه کنند، محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در این منطقه را تشریح کرد.

سرهنگ حسن عابدی در حاشیه محل ریزش ساختمان پلاسکو در گفت‌وگو با ایسنا درباره محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در معابر منتهی به ساختمان پلاسکو اظهار کرد: به منظور تردد راحت دستگاه‌های مدادی و خودروهای سنگین محدودیت‌هایی در معابر منتهی به ساختمان پلاسکو اعمال شده و بر این اساس تمامی خودروها به استثنای خودروهای امدادی و مجاز، اجازه تردد در خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی (ره) تا میدان فردوسی را ندارند. همچنین سمت شرق ممنوعیت تردد خودروها در خیابان جمهوری از چهارراه مخبرالدوله اعمال شده و از قیمت غرب نیز خودروها اجازه حرکت به سمت مرکز از تقاطع خیابان حافظ را ندارند.

** مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران و رحمت‌الله حافظی، رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران نیز در محل حادثه حاضر شدند.

** رییس اورژانس تهران اعلام کرد: هنوز هیچ مورد فوتی بعد از ریزش کامل ساختمان پلاسکو ثبت نشده و مصدومی هم بیرون کشیده نشده است.

به گزارش ایسنا، موسوی ضمن اعلام آخرین آمار مصدومان ( ۷۰نفر ) در این حادثه و انتقال ۲۳ نفر به بیمارستان و درمان ۴۷ نفر در محل، اظهار کرد: بعد از ریزش کامل ساختمان پلاسکو هیچ مرگی هنوز ثبت نشده و مصدومی هم از زیر آوار بیرون نیاورده شده‌ است. 

** محمدرضا عارف، نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون امید در محل حادثه پلاسکو حاضر شد.

رئیس مجمع نمایندگان تهران ابراز امیدواری کرد که حادثه پلاسکو به یک فاجعه ملی تبدیل نشود.

** سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران جزئیات بیشتر از وقوع حادثه در ساختمان پلاسکو را تشریح کرد و گفت: پیش از این عوامل آتش نشانی بارها نسبت به وضعیت ایمنی ساختمان پلاسکو هشدار داده بودند.

**  شهردار تهران با عدم تایید برخی آمارها از کشته شدگان حادثه پلاسکو، از مردم درخواست کرد به شایعات توجه نکنند.

قالیباف با ابراز تاسف از حادثه پلاسکو، گفت: آتش سوزی در ساعت ۷:۵۹ صبح به اطلاع نیروهای ۱۲۵ رسید و آنها نیز در مدت ۲ دقیقه در محل حادثه حاضر شدند.

وی بااشاره به تخلیه ساختمان قبل از ریزش تاکید کرد: ساختمان قبل از ریزش بطور کامل تخلیه شد و کسی از مردم و صاحبان پاساز در آن حضور نداشت .

نیروهای آتش نشانی بعد از خاموشی سعی کردند از طبقات بازدید کنند تا کسی باقی نمانده باشد و برخی از افراد نیز در طبقات بالا ساختمان گرفتار شده بودند که با پله اضطراری نجات داده شدند.  در عین حال ممکن است یک یا دو نفر از مردم داخل پاساژ مانده باشند.

 شهردار تهران با بیان اینکه آمارهای ما در حال حاضر خیلی دقیق نیست، ادامه داد: حدود ۲۰ الی ۲۵ نفر از عزیزان آتش‌نشانی در زیر آوار گرفتار شدند و همچنین مجروحان نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

** رئیس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران که در جلسه ستاد مدیریت بحران حادثه پلاسکو حضور داشته در تشریح آخرین جزئیات این جلسه گفت: به محض رسیدن تجهیزات، برش اسکلت ساختمان، برداشتن آوار و نجات افراد گرفتار در زیر آوار آغاز خواهد شد.

رحمت الله حافظی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: بر اساس برآورد اولیه آتش نشانی بین ۳۰ تا ۴۰ نفر از نیروهای آتش نشانی در حال حاضر مفقود شده‌اند، اما هیچ آمار دقیقی از تعداد افراد گرفتار در زیر آوار وجود ندارد، لذا هر آمار منتشر شده‌ای در این خصوص قابل استناد نیست.

وی افزود: در برنامه ریزی اولیه ستاد بحران این حادثه مقرر شده تا دستگاه‌های برش اسکلت این ساختمان به محض رسیدن به محل حادثه کار خود را آغاز کنند و پس از برداشتن آوار توسط جرثقیل، عملیات نجات افراد گرفتار در زیر آوار آغاز شود. تیم‌های امداد و نجات و همچنین سگ‌های زنده یاب نیز برای امدادرسانی به محل حادثه اعزام شده‌اند.

وی افزود: ستاد بحران این حادثه با حضور استاندار، فرماندار و شهردار تهران و همچنین حضور نیروهای ارتش، سپاه، ستاد بحران کشور و مدیریت بحران شهر تهران مدیریت عملیات امداد و نجات این حادثه را بر عهده دارند.

** رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از پیامک تعدادی از محبوس شدگان به نیروهای امدادی خبر داد.

اقبال شاکری با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بر اساس اطلاعات ارسالی از سوی فرمانده میدان حدود یک یا دو نفر از محبوس شدگان با ارسال پیامک به نیروهای امدادی اعلام کرده‌اند که در موتورخانه ساختمان پلاسکو در جان پناهی محبوس شده‌اند گفت: قطعا با برش ساختمان و آوار برداری کامل می‌توان به این افراد دسترسی پیدا کرد.

** رئیس جمعیت هلال احمر و رئیس سازمان امداد و نجات با حضور در محل وقوع حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، بر روند امدادرسانی و جست و جو و نجات مصدومان در زیر آوار نظارت مستقیم دارند.

** ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به شایعات منتشر شده درباره حادثه ساختمان پلاسکو واکنش نشان داد و در عین حال از شهروندان خواست که برای نجات افرادی که زیر آوار محبوس مانده‌اند دعا کنند.

** یکی از کسبه‌های ساختمان پلاسکو نحوه نجاتش از این حادثه را تشریح کرد.

این شاهد عینی که حسابدار ساختمان پلاسکو بود، در گفت‌وگویی تلویزیونی اظهار کرد: حدود ساعت ۱۱ انفجار بسیار شدیدی در طبقه ۱۱ ساختمان پلاسکو اتفاق افتاد، آتش سوزی بسیار شدید بود و هیچ راه فراری نداشتیم اما با کمک آتش نشانان توانستیم از ساختمان خارج شویم.

وی افزود: شدت آتش سوزی بسیار بالا بود و ما با نردبان جرثقیل بیرون آمدیم. همه مردم و کسبه‌ای که داخل ساختمان پلاسکو بودند در دقایق اول از همه طبقات تخلیه شدند اما فکر می‌کنم ۱۸ نفر از ماموران آتش نشانی در آوار گیر کردند.

این شاهد عینی با بیان اینکه حدس می‌زنم نوسانات برق باعث آتش سوزی شده باشد ادامه داد: چون در ساختمان گازرسانی وجود نداشت و در تمام طبقات و مغازه‌ها پیک نیک و کپسول گاز وجود داشت.

** وزیر بهداشت در توضیح جزییات مصدومیت حادثه‌دیدگان "پلاسکو"، تاکید کرد: به لحاظ درمانی و بهداشتی حادثه تحت کنترل است.

دکتر سیدحسن هاشمی با حضور در محل حادثه ریزش پلاسکو اظهار کرد: همه نیروهای درمانی و بهداشت در حالت آماده‌باش هستند. همکاران پزشکی و اورژانس آمادگی کامل دارند تا در صورت خروج افرادی که زیر آوار مانده‌اند، خدمات لازم را ارایه دهند.

وی اظهار کرد: ۲۰ نفر تا کنون به بیمارستان منتقل شده‌اند که حال یک نفرشان وخیم است. بقیه در شرایط خوبی به سر می‌برند. برخی از مصدومان شکستگی‌هایی داشتند که اقدامات درمانی برای آنها در حال انجام است.

وزیر بهداشت افزود: به لحاظ درمانی و بهداشتی حادثه تحت کنترل است. امیدواریم تعداد افرادی که زیر آوار مانده‌اند، کم باشد که در صورت خروج آنها، اقدامات درمانی برای آنها انجام می‌شود.

وی همچنین به خبرنگار ایسنا، گفت: یک نفر در کماست و دو نفر دچار شکستگی شدند. در مورد فوتی‌ها چیزی را قطعی اعلام نمی‌کنم اما در مجموع ۴۷ تن به صورت سرپایی درمان شدند.

** اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ظهر امروز باحضور در محل حادثه "پلاسکو" و در حاشیه بازدید از ساختمان تخریب شده، بر لزوم بسیج امکانات دولتی برای امدادرسانی و کمک به حادثه دیدگان تاکید کرد.

جهانگیری گفت: حادثه بسیار تلخ و تکان دهنده‌ای بود چرا که در این حادثه یک ساختمان بزرگ دچار حریق و فروریزش شد و افرادی که در محل حادثه بودند گرفتار شدند.

وی افزود: دولت در کنار ملت است و تمام امکانات اجرایی بسیج می‌شوند تا در اولین فرصت ممکن این مسئله رفع شود.

** پس از انتشار عکس‌هایی از داخل مجموعه پلاسکو پیش از فروریختن که توسط برخی عکاسان خبری ثبت شده بود، خبرهایی مبنی بر آسیب دیدن و درگذشت یکی از این عکاس‌ها در فضای مجازی منتشر شد که صحت ندارد.

خبرنگار ایسنا در گفت‌وگو با دبیران سرویس‌ عکس برخی از خبرگزاری‌های اصلی کشور، از سلامت عکاسان این رسانه‌ها که در محل حادثه حاضر بودند، مطمئن شده است.

طبق گفته‌های دبیران سرویس عکس‌ خبرگزاری‌های ایسنا، فارس، ایلنا، مهر و ایرنا، عکاس‌های حاضر در محل حادثه فرو ریختن ساختمان پلاسکو، دقایقی پیش از وقوع حادثه برای عکس‌برداری در طبقات این ساختمان حضور داشته‌اند اما با ممانعت آتش‌نشان‌ها و شنیدن صدای شکستن شیشه‌ها، ساختمان را ترک کرده‌اند.

در همین راستا امین خسرو شاهی، عکاس خبری ایسنا که دقایقی پیش از ریزش در ساختمان پلاسکو حضور داشته است، می‌گوید: دقایقی پیش از فرو ریختن ساختمان در طبقه‌ی ششم به‌همراه برخی از آتش‌نشان‌ها حضور داشتم؛ اما بعد از لحظاتی، صدای شکستن شیشه‌ها بلند شد و آتش‌نشان‌ها اعلام کردند که ساختمان را ترک کنیم. عقل هم حکم می‌کرد که همین کار را انجام دهیم. با این حال، زمانی که از ساختمان خارج می‌شدم، افراد زیادی از صاحبان مغازه‌ها در ساختمان حضور داشتند که یا به دنبال مدارکشان بودند، یا هنوز عمق این فاجعه را درک نکرده بودند.

** سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اعلام کرد که تا کنون هیچ کس از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج نشده است.

سید جلال ملکی اظهار کرد: عملیات جستجو در محل ساختمان پلاسکو ادامه دارد اما تا کنون هیچ کس از زیر آوار خارج نشده است.

ملکی درباره اینکه چند نفر در زیر آوار محبوس مانده ، گفت: شواهد حاکی از این است که مورد محبوس در زیر آوار داریم اما اینکه تعداد آنها چند نفر بوده مشخص نیست.

سخنگوی آتش نشانی اضافه کرد: در همان دقایق اولیه ریزش آوار ۲۳ تن از زیر آوار خارج شده و به مراکز درمانی منتقل شدند.

ملکی درباره ادعای یکی از اعضای شورای شهر درباره اینکه گفته می‌شود تعدادی از آتش نشانان محبوس در زیر آوار از طریق ارسال پیامک از سلامت خود اطلاع داده‌اند نیز به ایسنا گفت: این موضوع را من نشنیده‌ام و در این مورد نمی‌توانم اظهار نظر کنم اما ما امیدواریم که اگر در زیر آوار کسی محبوس مانده ، زنده خارج شود و تمام تلاش ها نیز در همین خصوص است.

** مدیرعامل سازمان انتقال خون تاکید کرد: از مراجعه هموطنان برای اهدای خون در مورد حادثه ساختمان پلاسکو استقبال می‌کنیم و در عین حال تاکید کرد که از نظر تامین خون مورد نیاز در زمان حوادث مشکلی وجود ندارد.

دکتر علی اکبر پورفتح الله در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن تاکید بر اینکه مشکلی از نظر کمبود خون در کشور نداریم، اظهار کرد:  سازمان انتقال خون برنامه‌ریزی‌های کافی برای حوادث در کشور دارد و تلاش می‌کند به گونه‌ای برنامه ریزی کند که هفت برابر ظرفیت مصرف کشور ذخیره داشته باشد.

وی ادامه داد: در حادثه ساختمان تجاری پلاسکو نیز سازمان انتقال خون به اندازه کافی ذخیره برای ارایه خدمات دارد، اما معمولا بعد از حوادث حس همبستگی در مردم به وجود می‌آید که آن را با اهدای خون نشان می‌دهند. ما هم از مراجعه هم‌وطنان به مراکز اهدای خون با تاکید بر اینکه مشکلی از این نظر نداریم استقبال می‌کنیم.

رئیس سازمان انتقال خون ضمن اعلام آمادگی تمام مراکز انتقال خون استان تهران برای دریافت خون اهدایی از سوی مردم افزود: ما همیشه با سازمان جوانان هلال احمر برای جذب داوطلب اهدای خون همکاری بسیار خوبی داشتیم و اطلاعیه این سازمان برای اهدای خون نیز در راستای همبستگی جوانان در این حادثه است.

** دکتر مسعود حبیبی، رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره فراخوان این سازمان برای مراجعه مردم به مراکز انتقال خون در راستای تامین خون مورد نیاز مجروحان در حوادث، گفت: انتشار این فراخوان به معنی ایجاد استرس در میان مردم نیست. اما در عین حال ما به صورت روتین در زمان حوادث اگر مصدومان نیاز به خون داشته باشند، در گروه جوانان این فراخوان را می‌دهیم.

** رییس بیمارستان سینا آخرین وضعیت مصدومان حادثه "پلاسکو" که به این بیمارستان منتقل شده‌اند را تشریح کرد.

دکتر غلامرضا پورمند در این خصوص  اظهار کرد: خوشبختانه از ۱۲ نفر مصدوم این حادثه که به بیمارستان سینا منتقل شدند، شش نفر مرخص شده‌اند و طی چندساعت آینده پنج نفر دیگر نیز ترخیص خواهد شد.

وی افزود: یکی از مصدومان نیز که دچار سوختگی ۷۰ درصد شده بود، به بیمارستان سوختگی مطهری اعزام شده‌است. 

به گفته رییس بیمارستان سینا، به تمام مجروحان به طور کامل رسیدگی شده است و رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن حضور در بیمارستان، در جریان  روند درمان آنها قرار گرفتند و دستورات لازم را در این خصوص صادر کردند. 

** آتش نشانان برش سازه فلزی نمای ساختمان پلاسکو را آغاز کردند.

از دقایقی پیش عوامل آتش نشانی با استفاده از جرثقیل‌ها ، نمای فلزی ساختمان پلاسکو را مهار و عملیات برش را آغاز کرده‌اند تا بتوانند افراد گرفتار آوار را نجات دهند.

** معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت تاکید کرد: تصاویر دلخراشی که از طریق تلگرام منتشر میشوند به شدت باعث ایجاد عارضه روانی وافزایش استرس مردم می‌شوند و بعد منفی دارند. در عین حال انتشار این تصاویر هیچ کمکی به مردم نمی‌کند.

علی اسدی درگفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به تصاویرمنتشر شده از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو در شبکه‌های اجتماعی اظهار کرد: تصاویر دلخراشی که از طریق تلگرام منتشر می‌شوند به شدت باعث ایجاد عارضه روانی و افزایش استرس مردم می‌شوند و بعد منفی دارند. در عین حال انتشار این تصاویر هیچ کمکی به مردم نمی‌کند.

وی با تاکید بر اینکه انتشار تصاویر این حادثه از طریق شبکه های اجتماعی باید از طرف مردم کنترل شود، افزود: شرایط اورژانسی است و  نیاز به اطلاع رسانی وجود دارد. این کار نیز از طریق رسانه‌ها صورت می گیرد،  کاری که مردم می توانند در این مواقع انجام دهند که کمک بزرگی نیز به حادثه دیدگان می‌کند، مدیریت ارسال این تصاویر است.

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت درادامه ضمن اشاره به حضور کارشناسان سلامت روان در منطقه حادثه، تصریح کرد: روزنامه ها ازثبت تصاویر ناگوار و اخبار دلخراش مانند سوختگی، مرگ و... در صفحات اول خود خودداری کنند. اما تصاویر خرابی‌ها و گروه های امدادی مانعی ندارد.

** وزیر کشور بر ضرورت رسیدگی به حادثه ساختمان پلاسکو و مشخص شدن مقصران این حادثه تاکید کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه بازدید خود از محل حادثه ریزش ساختمان پلاسکو که به همراهی برادر رئیس جمهور انجام شد، با حضور در جمع خبرنگاران گفت: به دنبال این حادثه، امدادرسانی و رسیدگی به حادثه آغاز شده و در حال حاضر عملیات امداد و نجات ادامه دارد.

** سرپرست اورژانس کشور شایعات مربوط به نبود امکانات در محل ساختمان پلاسکو را تکذیب کرد.

دکتر پیرحسین کولیوند در حاشیه حضور در محل ریزش ساختمان پلاسکو، در واکنش به برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی در خصوص نبود امکانات درمانی در محل اظهار کرد: چنین موضوعی صحت نداشته و تمامی امکانات با دستور دولت و وزیر بهداشت فراهم شده است.

** سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات شهری تهران اعلام کرد: حریق به هیچ یک از  ساختمان‌های مجاور سرایت نکرده و اخباری که در این زمینه منتشر می‌شود، کذب است.

** سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران از ممنوعیت فروش آرم طرح ترافیک در پی حادثه ساختمان پلاسکو خبر داد.

بنابر اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، به منظور تسهیل عملیات عمرانی و امدادی در محدوده چهارراه جمهوری و معابر اطراف ساختمان پلاسکو، علاوه بر محدودیت‌های اعلام شده، طرح ترافیک روزانه در روز شنبه مورخ ۲ بهمن ماه به فروش نمی‌رسد.

همچنین از عموم مردم خواسته می‌شود از تردد در محورهای منتهی به خیابان جمهوری و چهارراه استانبول خودداری کنند. ضمنا اعلام می‌دارد که طرح ترافیک امروز پنجشنبه سی‌ام دی ماه تا ساعت ۱۷ تمدید می‌شود.

** دادستانی تهران گفت: به شهرداری اجازه دادیم برای خروج آتش نشانان از زیر آوار در صورت نیاز برخی ساختمان‌های اطراف را تخریب کنند تا بتوانند به ساختمان ورود کنند و افراد حبس شده در زیر آوار را نجات دهند.

جعفری دولت آبادی دادستانی تهران با حضور در محل حادثه وقوع آتش سوزی ساختمان پلاسکو اظهار کرد: در جلسه ستاد بحران آقای قالیباف شهردار تهران گزارشی از وضعیت فعلی حادثه ارائه دادند.

** کولیوند سرپرست اورژانس کشور جزییات روند درمانی مصدومان حادثه ریزش ساختمان پلاسکو را تشریح کرد.

دکتر پیرحسین کولیوند اظهار کرد: از ۲۷ مصدوم این حادثه، ۲۱ نفر ترخیص و به خانواده‌هایشان تحویل داده شده‌اند. شش نفر بستری شده که یک نفر آنها تحت مراقبت‌های ویژه قرار دارد.

وی افزود: برای مابقی افراد روند درمانی در حال انجام است و آنها رو به بهبود هستند. تعدادی هم سرپایی درمان شده و یا به ادامه کار پرداختند یا به محل کار انتقال داده شدند.

سرپرست اورژانس کشور گفت: بیمارستان‌ها در حال آماده باش برای پذیرش مصدومین هستند. همکاران امدادی عملیات جستجو و نجات را انجام می‌دهند که به محض خروج مصدومین از زیر آوار، کارهای درمانی شروع و سپس به بیمارستان منتقل خواهند شد.

** رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران از تلاش آتش نشانان برای جلوگیری از سرایت حریق به ساختمان‌های مجاور پلاسکو خبر داد.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه تلاش آتش نشانان برای آوار برداری از ساختمان فرو ریخته پلاسکو ادامه دارد گفت: آتش نشانان با آوردن دستگاه‌های برش سنگین سعی دارند تا آوار این ساختمان را برداشته و راهی برای نجات محبوس شدگان پیدا کنند.

وی با بیان اینکه متاسفانه احتمال سرایت آتش به ساختمان شمالی پلاسکو که به مانند این ساختمان تجاری و ناایمن است، گفت: آتش نشانان از جبهه‌های مختلف سعی دارند که علاوه بر برش آهن‌های نمای ساختمان مانع از حریق ساختمان‌های اطراف شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر جلسه بحران در یکی از ساختمان‌های مشرف به پلاسکو در حال برگزاری است گفت: استاندار، فرماندار و دادستان تهران، فرمانده انتظامی تهران و فرمانده پلیس راهور در این جلسه حضور دارند تا ابعاد مختلف این حادثه بررسی و امدادرسانی تسریع یابد.

** سخنگوی ستاد بحران حادثه ساختمان پلاسکو تعیین شد.

هاشمی استاندار تهران در این باره گفت:  ملکی سخنگوی آتشنشانی به عنوان سخنگوی ستاد بحران حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو انتخاب شد تا آخرین اطلاعات و اخبار توسط وی اعلام شود.

** سردار حسین ساجدی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو، درباره انتشار شایعه‌ای درباره امنیتی بودن حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو اظهار کرد: بر اساس شواهد موجود و آنچه که در حال حاضر وجود دارد، هیچ گونه موضوع امنیتی در مورد این حادثه وجود نداشته و چنین شایعاتی قویا تکذیب می‌شود.

ساجدی‌نیا با بیان اینکه عملیات نیروهای امدادی و عوامل انتظامی در محل حادثه همچنان ادامه دارد، گفت: پلیس با تمام توان در محل حضور داشته و تدابیر ویژه را برای سهولت امدادرسانی و تامین ایمنی انجام داده است.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه محورهای منتهی به ساختمان پلاسکو همچنان و تا اطلاع ثانوی مسدود است، از شهروندان خواست که اخبار را از منابع رسمی دنبال کرده و به شایعاتی که در این زمینه منتشر می‌شود توجه نکنند و قطعا پلیس نیز با منتشر کنندگان شایعات برخورد خواهد کرد.

** شهردار تهران از شهادت ۲۰ آتش‌نشان در حادثه پلاسکو خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا حاضر در محل حادثه، قالیباف شهردار تهران درباره آمار فوتی‌های این حادثه گفت: تا کنون ۲۰ تن از آتش‌نشانان در این حادثه شهید شده‌اند.

قالیباف در تشریح حادثه، گفت: متاسفانه این حادثه در یکی ازساختمان‌های بلند و قدیمی شهر رخ داده است.

وی ضمن عرض خسته نباشی به تمامی امدادگران و تلاشگرانی که در صحنه حادثه حضور دارند گفت: جا دارد عرض تسلیت داشته باشیم شهادت 20 نفر از عزیزانی که در این حادثه به شهادت رسیدند.

وی با بیان اینکه متاسفانه این حریق در طبقه هشتم رخ داد اما به دلیل شدت آتش، سازه فلزی ذوب شد، گفت: متاسفانه از طبقه‌ای که حریق در آن رخ داد به بالا، ساختمان دچار ریزش و باعث شد مابقی طبقات نیز بریزد.

قالیباف با بیان اینکه دقیقا اطلاع نداریم که چند نفر محبوس شده‌اند، گفت: در حال حاضر اولویت اصلی ما نجات همکاران است.

وی در پاسخ به این سوال که چند نفر از مردم در این حادثه محبوس شده اند گفت: به نظر نمی‌رسد که تعداد انها بیشتر از انگشتان دست باشد، اما ممکن است تعدادی از افراد در طبقات باقی مانده باشند و باید بگویم تمام تلاش خود را به کار می بندیم تا هرچه زودتر این افراد نجات پیدا کنند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه تمامی دستگاه‌ها در این زمینه همکاری لازم را داشتند، گفت: جا دارد از پلیس تشکر ویژه داشته باشیم چرا که این حادثه در مرکز شهر و در روز پنج شنبه رخ داده و مردم زیادی برای اینکه احساس نگرانی می کردند به محل حادثه آمدند که خوشبختانه شاهد انضباط خوبی در این زمینه بودیم.

وی افزود: تمام تلاش خود را به کار می بندیم تا مبحوس شدگان نجات پیدا کنند.

** سردار حسین ساجدی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو، درباره انتشار شایعه‌ای درباره امنیتی بودن حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو اظهار کرد: بر اساس شواهد موجود و آنچه که در حال حاضر وجود دارد، هیچ گونه موضوع امنیتی در مورد این حادثه وجود نداشته و چنین شایعاتی قویا تکذیب می‌شود.

ساجدی‌نیا با بیان اینکه عملیات نیروهای امدادی و عوامل انتظامی در محل حادثه همچنان ادامه دارد، گفت: پلیس با تمام توان در محل حضور داشته و تدابیر ویژه را برای سهولت امدادرسانی و تامین ایمنی انجام داده است.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه محورهای منتهی به ساختمان پلاسکو همچنان و تا اطلاع ثانوی مسدود است، از شهروندان خواست که اخبار را از منابع رسمی دنبال کرده و به شایعاتی که در این زمینه منتشر می‌شود توجه نکنند و قطعا پلیس نیز با منتشر کنندگان شایعات برخورد خواهد کرد.

وی همچنین در جمع خبرنگاران با اعلام حضور پلیس ادامه دارد، از شهروندان بخاطر همکاری تشکر کرد .

رییس پلیس پایتخت بار دیگر هرگونه شایعه و احتمال خرابکاری یا بمب گذاری را درباره این حادثه تکذیب کرد.

** استاندار تهران آخرین وضعیت امدادرسانی در حادثه پلاسکو را اعلام کرد.

هاشمی استاندار تهران در این باره گفت:  ملکی سخنگوی آتشنشانی به عنوان سخنگوی ستاد بحران حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو انتخاب شد تا آخرین اطلاعات و اخبار توسط وی اعلام شود.

وی با حضور در محل حادثه وقوع آتش سوزی ساختمان پلاسکو اظهار کرد: حادثه تلخ و دلخراشی بود. از همه دستگاه‌های امدادی، پشتیبانی و درمانی تشکر می‌کنم که حضور قوی‌ داشتند.

هاشمی اظهار کرد: از چند جبهه وارد ساختمان شدند تا تعیین سرنوشت افرادی که زیر آوار گیر کرده‌اند به سرعت مشخص شود. امیدواریم هر چه سریعتر نیروها بتوانند وارد ساختمان شده تا تکلیف 25 تا 30 نفری که زیر آوار مانده‌اند تایید شود.

استاندار تهران گفت: 27 نفر مصدوم به بیمارستان منتقل شدند که 17 نفر آنها ترخیص شده‌اند. بحث عملیات امدادی هماهنگی خوبی دارد.

هاشمی اظهار کرد: طبق تصمیمات ستاد بحران حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو آقای ملکی مرجع رسمی برای استناد اخبار و آمار هستند. در این وضعیت برخی سایت‌ها و رسانه‌ها اخبار غیر واقعی منتشر می‌کنند که قابل استناد نیست. آمار واقعی و قطعی آماری است که آقای ملکی به عنوان سخنگوی ستاد بحران منتشر می‌کند.

استاندار تهران در مورد روند آواربرداری اظهار کرد: ممکن است روند آواربرداری طولانی بشود اما آنچه مهم است این است که باید مسیر برای تعیین سرنوشت کسانی که زیر آوار مانده‌اند باز شود. در حال حاضر از مسیرهای شمال،‌ غرب و شرق برای باز کردن مسیر عملیات آغاز شده است.

هاشمی همچنین اظهار کرد: آب و گاز اطراف ساختمان به منظور انجام عملیات قطع شده و برق به طور محدود قطع شده است.

** استاندار تهران گفت: سه مسیر را برای ورود به قسمت‌های پایین و زیرین آوار پلاسکو در نظر گرفته شده که امیدواریم بتوانیم به آنها دسترسی یابیم.

سید حسین هاشمی در حاشیه حضور در محل حادثه پلاسکو در جمع خبرنگاران گفت: حادثه سخت و دلخراشی بود و بر اساس اطلاعات ما 25 تا 30 نفر در قسمت پایین ساختمان در زیر آوار هستند و از وضعیت آنها اطلاعی نداریم.

وی با بیان اینکه از ساعت 13 در محل حضور دارد، گفت: سه مسیر را برای ورود به قسمت پایین در نظر گرفتیم که امیدواریم به آنها دسترسی پیدا کنیم.

** رئیس شورای شهر تهران با اشاره به ساختمان علاءالدین اظهار کرد طبقه بالای این ساختمان نیز مدت‌هاست که باید تخریب شود ولی به دلیل وجود مشکلات زیاد در مسیر تخریب این امر محقق نشده است.

مهدی چمران در یک گفت‌وگوی تلویزیونی در خصوص آخرین وضعیت امدادرسانی به محبوسان ساختمان پلاسکو، اظهار کرد: ساختمان بعد از آتش سوزی اولیه و اطفاء حریق مجددا به علت انفجار تانکرهای گازوئیل که در طبقات بالا وجود داشت مجددا دچار آتش سوزی شد. در این ساختمان به جای گاز از گازوئیل استفاده می‌شد.

وی افزود: آتش سبب شد که طبقات بالا نتوانند تحمل کنند در اثر فرو ریزش ساختمان و آوارطبقات پایین هم دچار آسیب و تخریب شد.

رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه این ساختمان 17 طبقه در حال حاضر به اندازه یک ساختمان چهار طبقه تخریب شده است، ادامه داد: امدادرسانی در انبوه این تخریب کار بسیار مشکلی است. نیروهای امدادی از پایین و طرفین تلاش می‌کنند که به زیر آوار برسند. از بالا نیز با جرثقیل چنگکی و دستگاه برش تلاش می‌کنند که پایین بروند و آواربرداری شود تا آتش نشانان ، مردم یا صاحبان مغازه‌ها نجات داده شوند.

** سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اعلام کرد که از سرنوشت حدود 20 نفر از همکارانش خبر قطعی وجود نداشته اما این به معنای شهادت آنها نیست.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا حاضر در محل حادثه درباره خبر شهادت 20 تن از آتش‌نشانان که شهرداری تهران پیش از این اعلام کرده بود،  اظهار کرد: بررسی اطلاعات همکاران من نشان می‌دهد که تا کنون از حدود 20 تن از آتش نشانان خبری در دست نیست و احتمالا در زیر آوار محبوس شده‌اند.

وی با بیان اینکه بی اطلاعی از وضعیت این افراد به معنای شهادت آنان نیز خاطرنشان کرد: در حال حاضر عملیات جستجو از طریق کارگاه‌های ایجاد شده در مجاورت ساختمان پلاسکو ادامه داشته و من به طور قطع نمی‌توانم بگویم که این 20 نفر جان خود را از دست داده باشند بلکه تلاش‌ها برای نجات جان این افراد ادامه دارد.

** رئیس پلیس فتای ناجا از برخورد با شایعه سازان و شایعه پراکنان پیرامون حادثه پلاسکو خبر داد.

سردار سید کمال هادیان‌فر با اشاره به حادثه رخ داده در ساختمان پلاسکو اظهار کرد: متاسفانه موجی از اطلاع رسانی اشتباه پیرامون این حادثه در فضای مجازی ایجاد شده است که این امر نه تنها کمکی به حل این مشکل نمی‌کند بلکه موجبات تشویش اذهان عمومی را فراهم کرده است.

** رئیس کمیته عمران شورای شهر از حفر چاه و تونل در زیر پاساژ پلاسکو برای رسیدن به محبوس شدگان خبر داد.

اقبال شاکری در گفت‌وگو با ایسنا،  با بیان اینکه آتش‌نشانان و  امداد گران با استفاده از پارکینگ بازار بزرگ کویتی‌های استانبول در صدد حفر چاه برای رسیدن به محبوس شدگان کف ساختمان پلاسکو هستند، گفت: پس از حفر این تونل، دستگاه‌های زنده‌یاب به محل حادثه و دقیقا زیر پاساژ پلاسکو منتقل می‌شوند تا محل دقیق محبوس شدگان مشخص و نسبت به نجات آنها اقدام شود.

** معاون امداد و نجات هلال احمر تهران از حضور ۱۳ تیم از سگ‌های نجات و زنده‌یاب در محل حادثه پلاسکو خبر داد.

مرتضی مرادی‌پور با بیان اینکه در پی حادثه پلاسکو ۱۳ تیم از سگ‌های نجات به محل اعزام شده‌اند، گفت: همچنین ۴ دستگاه‌ زنده‌یاب نیز به محل حادثه آورده شده است.

وی ادعاهای منتشره در برخی شبکه‌های اجتماعی مبنی اینکه سگ‌های امداد و نجات به دلیل بوی گازوئیل توان تشخیص ندارند، ضمن عدم تایید این ادعا در عین حال به حجم دود و بوی زیاد ناشی از حریق در محل حادثه اشاره کرد.

** رییس کمیته عمران شورای شهر تهران از دسترسی امدادگران و آتش‌نشانان به زیرزمین پاساژ پلاسکو خبر داد.

اقبال شاکری درباره آخرین جزییات نجات محبوس شدگان ساختمان پلاسکو، با بیان اینکه نجاتگران و امدادگران توانستند با حفر تونلی به زیرزمین پاساژ دسترسی یابند، گفت: در حال حاضر امدادگران و آتش‌نشانان به زیرزمین پاساژ پلاسکو که احتمال می‌رود تعدادی از افراد در آن محبوس شده باشند، دسترسی پیدا کرده‌اند.

** سخنگوی ستاد بحران "پلاسکو " با بیان اینکه خبر خروج پیکر دو آتش نشان از زیر آوار را تایید نمی‌کند، آخرین وضعیت امدادرسانی در حادثه پلاسکو را تشریح کرد.

سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با بیان اینکه امدادرسانی در محل ساختمان پلاسکو ادامه دارد، گفت: تا به این لحظه برابر آماری که من دارم حدود 20 تن در زیر آوار محبوس هستند که عملیات برای نجات آنان ادامه دارد.

ملکی کرد: آتش نشانان در طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو مشغول عملیات بودند که ساختمان ریزش کرد از این رو از محل دقیق محبوس شدن آنها اطلاعی نداریم اما به طور حدودی از این محل باخبریم.

سخنگوی ستاد بحران "پلاسکو درباره اینکه گفته می‌شود پیکر دو آتش نشان از زیر آوار خارج شده است، گفت: تا به این لحظه من چنین خبری را تایید نمی‌کنم البته به بخش‌هایی از این ساختمان ورود کردیم و عملیات جستجو همچنان ادامه دارد.

** هرچند با حفر تونل، مسیر برای راهیابی به طبقات و بخش‌های زیرین پلاسکو باز شد، اما هر بخشی که شکافته می‌شود، دود و آتش بیرون می‌زند و وجود سرمای هوا و باد، خطر شعله‌ور شدن آتش را تشدید می‌کند.

** معصومه ابتکار در آخرین پست تلگرامی خود با تاکید بر اینکه ذات سازمان آتش‌نشانی بر فداکاری نیروهایش استوار است، برای شهدای حادثه پلاسکو علو درجات مسئلت کرد.

ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در تلگرام خود نوشت: «آن روز نوبت به بازدید از سازمان آتش‌نشانی رسیده بود. 19 مرداد 1391 که به عنوان عضو شورای شهر تهران در مجموعه بازدیدهای هفتگی از مناطق و سازمان‌های مربوطه به همراه همکاران به دیدار آتش‌نشانان عزیز و فداکار رفتیم؛ سازمانی که آن را بحران مدار می‌خوانند و در آن زمان روزانه 50 مورد ماموریت را در امور بحرانی به انجام می‌رساند.

ذات سازمان آتش‌نشانی بر فداکاری نیروهایش استوار است و امروز ذهنم ده‌ها بار خاطره دیدار با انسان‌های از خود گذشته‌ای را مرور کرد که برای نجات دیگران خود را به دل آتش می‌زنند، ولی اگر خود در میان آتش و آوار بمانند ...!
برای تک تک آتشنشان‌های عزیز آرزوی سلامت و برای شهدای واقعه آتش‌سوزی پلاسکو علو درجات را مسئلت دارم. خداوند انشاالله به آسیب دیدگان حادثه صبر دهد و از لطف بی کرانش این ضایعه را برای آنان انشاالله جبران کند.»

** شهردار تهران ضمن عرض تسلیت بخاطر شهادت آتش‌نشانان در حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، درباره آخرین وضعیت امدادرسانی گفت: کار بسیار پیچیده، سخت و مشکل است ولی تلاش می‌کنیم از همه جبهه‌ها امدادرسانی داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف اظهار کرد: از زحمات شجاعانه، مجاهدانه و ایثارگرانه آتش‌نشانان تشکر می‌کنم. نزدیک به ۲۰ نفر از آتش‌نشانان که برای نجات مردم تلاش می کردند، برای اطمینان از اینکه کسی در ساختمان نباشد در محل حضور داشتند که ریزش اتفاق افتاد و جمعی از آتش‌نشانان به شهادت رسیدند.

وی گفت: ممکن است هنوز افرادی در طبقات زیرین ساختمان پلاسکو باشند. از ظهر تلاش می‌کنیم که این افراد را جست وجو و از ساختمان خارج کنیم. ساختمان ۱۵ طبقه پلاسکو در اثر ریزش تبدیل به یک ساختمان ۳ طبقه و حجم زیادی از آهن‌آلات شده است.

شهردار تهران اظهار کرد: از دو جبهه فعالیت باطله‌برداری ادامه دارد. با کمک گروه‌های زنده یاب به طبقه زیرین پلاسکو دسترسی پیدا کردیم و تعدادی از همکاران امدادگر به مغازه‌های طبقه منفی پلاسکو وارد شدند.

قالیباف گفت: تلاش می‌کنیم از همه جبهه‌ها امدادرسانی داشته باشیم. کار بسیار پیچیده سخت و مشکل است. به همکاران آتش‌نشان بابت شهادت تعدادی از همکاران آتش‌نشان تسلیت عرض می‌کنم.

** سخنگوی ستاد بحران پلاسکو گفت: هرچند در حال حاضر وضعیت در محل حادثه تثبیت شده اما کار بسیار سنگین است، وضعیت همچنان بحرانی است و کمترین اشتباه در زمینه جابجایی آوار ممکن است باعث ایجاد خطر دیگری شود.

ملکی اظهار کرد: عملیات امدادرسانی به حادثه پلاسکو، از دو جبهه این ساختمان و از دقایق ابتدایی آغاز شده و در حال ادامه است. در ضلع شرقی ساختمان با برش آهن‌آلات به منظور دستیابی به طبقات زیرین، بخش‌هایی را حفر کرده‌اند.

وی گفت: حدود 20 نفر از آتش‌نشانان زیر آوار محبوس شده‌اند که متاسفانه جمعی از آنها به شهادت رسیده‌اند. این ضایعه را به همکاران آتش‌نشان و خانوادهای آنها تسلیت عرض می‌کنم.

ملکی اظهار کرد: این آتش‌نشانان کسانی هستند که طبق وظایف‌شان در بخش پایانی عملیات در حال جست‌وجوی افراد بودند تا از عدم حضور مردم در ساختمان پلاسکو اطمینان حاصل کنند.

سخنگوی ستاد بحران ساختمان پلاسکو گفت: در حال حاضر وضعیت در محل حادثه تثبیت شده است. حجم زیادی از آهن‌آلات، سنگ و بتون‌هایی روی هم ریخته شده و کار بسیار سنگین است.

وی افزود: وضعیت بحرانی است و کمترین اشتباه در زمینه جابجایی آوار ممکن است، باعث ایجاد خطر دیگری شود.

وی در ادامه افزود: هنوز کسی از زیر آوار خارج نشده و اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی  مورد تایید نیست.

ملکی درباره دودی که از محل ریزش ساختمان به هوا برخاسته گفت: پیش از تخریب کامل ساختمان، امدادرسانی در مرحله لکه‌گیری بود. به این معنی که هنوز آتش‌هایی وجود داشت. تخریب کامل باعث شد این آتش‌ها زیر آوار بمانند.

ملکی با بیان اینکه حادثه از آتش به آوار تبدیل شده است، عنوان کرد: در حال حاضر نیز آتش زیر آوار محبوس است و هرجا علائمی از آن دیده شود به سرعت خاموش می‌شود.

** پلیس دیپلماتیک ناجا اعلام کرد که امنیت تمامی سفارت‌خانه‌ها تامین بوده و هیچ سفارت‌خانه‌ای پس از حادثه پلاسکو تخلیه نشده است.

به گزارش ایسنا، به دنبال ریزش ساختمان پلاسکو که در مجاورت سفارت‌خانه‌های آلمان، ترکیه، انگلستان و روسیه قرار دارد پلیس دیپلماتیک ناجا اعلام کرد که هیچ سفارت‌خانه‌ای در حوالی ساختمان پلاسکو تخلیه نشده است.

پلیس دیپلماتیک با تاکید بر اینکه خطری سفارت‌خانه‌ها را تهدید نمی‌کند، تاکید کرد: تمهیدات لازم از سوی پلیس دیپلماتیک انجام شده و مجددا تاکید می‌شود که هیچ خطری سفارت‌خانه‌های مجاور ساختمان پلاسکو را تهدید نمی‌کند.

** به دنبال بازدید مرتضی طلایی از محل حادثه پلاسکو، یکی از آتش‌نشانان درباره فرسودگی دستگاه‌ها و تجهیزات امدادی، به وی اعتراض کرد.

به گزارش خبرنگار ایسنا حاضر در محل حادثه، دقایقی قبل مرتضی طلایی، نایب رئیس شورای شهر تهران با حضور در محل حادثه در حال بازدید از میزان خسارات حادثه حریق و ریزش ساختمان پلاسکو بود که یکی از آتش‌نشانان که پشت لودر نشسته بود، گفت: چرا نگاه می‌کنید، پول بدهید دستگاه بخریم، این دستگاه برای چندین سال قبل است و چرا وقتی می‌خواهیم پول نمی‌دهید و باید نامه‌نگاری کنیم؟

به گزارش ایسنا، طلایی در پاسخ به این اعتراض تنها سکوت کرد.

** وزیر بهداشت در واکنش به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو، گفت: ای کاش فجایعی چنین تلخ و دردناک، مانند حادثه ساختمان پلاسکو درس عبرتی باشد برای توجه بیشتر به قانون، پیشگیری از تکرار حوادث و البته برخورد جدی‌تر با متخلفان.

دکتر سیدحسن هاشمی با انتشار مطلبی با عنوان "آوار اندوه" در کانال تلگرامی خود نوشت:« فاجعه دردناک ساختمان پلاسکو یک‌بار دیگر بر روح و جان هموطنان پنجه کشید و جمعی از خوبان و انسان‌های ارزشمند و فداکار را مجروح و برخی را متاسفانه به کام مرگ فرو برد. هنوز هم نمی‌دانیم چند نفر زیر آوار باقی مانده‌اند و آیا زنده هستند یا به شهادت رسیده‌اند و همین موضوع، آوار اندوه‌مان را سنگین‌تر می‌کند.

وقتی شنیدم چندین بار در مورد ناامن بودن این ساختمان به مالکان اخطار داده‌اند، با خود گفتم، چه وقت می‌خواهیم باورکنیم رودربایستی‌ها و عدم قاطعیت در برابر متخلفان، مانع بزرگی در راه عملکرد صحیح مسئولان است و تا کی می‌خواهیم این مسیر را ادامه دهیم؟

ای کاش فجایعی چنین تلخ و دردناک، مانند حادثه ساختمان پلاسکو درس عبرتی باشد برای توجه بیشتر به قانون، پیشگیری از تکرار حوادث و البته برخورد جدی‌تر با متخلفان.

اینجانب ضمن آرزوی شفای عاجل برای مصدومان، به خانواده جان باختگان تسلیت عرض می‌کنم؛ به‌ویژه آتش‌نشان‌های عزیز و ارجمندی که در لحظات سخت وقوع حوادث و بحران‌ها، همراه و همکار پرسنل اورژانس، مددکار و آرامبخش هموطنان هستند.

از همکارانم در اورژانس و بیمارستان‌های مختلف نیز تشکر می‌کنم و امیدوارم همه آنها که باید، در مورد نوسازی بیمارستان‌های فرسوده هم اقدامی اساسی انجام دهند و باور کنند، بیمارستان‌هایی که در بحران‌ها باید پناه آسیب دیدگان باشند، خود در معرض آسیب هستند.»

** رئیس پلیس پایتخت از مالکان و کسبه ساختمان پلاسکو خواست که نگرانی از بابت اموال گران بها و گاوصندوق‌های خود نداشته باشند.

سردار حسین ساجدی‌نیا درباره اموال و گاوصندوق‌های کسبه و مالکان ساختمان پلاسکو اظهار کرد: آن بخش از اموالی که در پی حریق از بین رفته است، بیمه‌ها مسئول جبران حسارت آن هستند. اما در مورد اموالی که در داخل واحدها مانده مانند گاوصندوق‌ و اموال گران‌بها باید بگویم که مسئولیت این ساختمان و اجناس داخل آن با پلیس است و تمامی این اموال نگهداری شده تا به مالکشان تحویل شود.

وی تاکید کرد از این رو هیچ نگرانی برای مالکان و کسبه ساختمان پلاسکو وجود ندارد.

رئیس پلیس پایتخت با اشاره به قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو که در زیر برج قرار نداشته و خسارتی به آن وارد نشده، گفت: ماموران پلیس در قسمت انتهایی و کوچه منتهی به آن مستقر شده و مسئولیت تامین ایمنی و حفظ اموال بر عهده پلیس است.

رئیس پلیس پایتخت درباره وضعیت شعبه بانکی که در طبقه همکف ساختمان پلاسکو قرار داشت به ایسنا گفت: طی هماهنگی انجام شده با حراست این بانک پلیس از اموال و دارایی‌های داخل این بانک نیز حفاظت خواهد کرد. حفاظت از اموال این بانک نیز بر عهده پلیس است.

ساجدی‌نیا درباره اینکه آیا در روز جمعه نیز محدودیت‌های ترافیکی در مسیرهای منتهی به ساختمان پلاسکو اعمال می‌شود یا خیر اظهار کرد: فردا نیز محدودیت‌های ترافیکی ادامه خواهد داشت و بر همین اساس حرکت کلیه خودروها در طول خیابان فردوسی از میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است. همچنین در طول خیابان جمهوری نیز از تقاطع سی‌تیر تا تقاطع سعدی محدودیت تردد برای خودروها اعلام شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواد داشت.

ساجدی نیا از کسبه و مالک‌های واحدهای خیابان جمهوری خواست که از حضور دراین محل خودداری کنند و اجازه دهند که عملیات آواربرداری به طور کامل با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه ایستگاه مترو سعدی نیز به فعالیت خود ادامه خواهد داد، گفت: مشکلی در حرکت قطارهای مترو به وجود نیامده است.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره اینکه تیم تشخیص هویت آگاهی در محل حضور دارد یا خیر، گفت: تیمی از عوامل تشخیص هویت آگاهی در محل مستقر شدند تا نسبت به شناسایی فوتی‌های احتمالی این حادثه اقدام کنند.

ساجدی نیا با تاکید بر اینکه پلیس تا پایان عملیات آواربرداری در این محله حضور خواهد داشت گفت: نیروی انتظامی همانطور که از دقایق اولیه در این محل مستقر شد تا ثانیه اخر نیز در این عملیات حضور خواهد داشت.

** سرپرست اورژانس کشور گفت: هنوز اطلاعی از محبوس شدگان در آوار ساختمان پلاسکو نیست.

کولیوند اظهار کرد: بلافاصله بعد از اطلاع از حریق، همکاران ما در محل حادثه حضور یافتند و به سرعت امکانات را افزایش دادیم، همه بیمارستان‌ها در حالت آماده باش بودند. از ساعات ابتدایی حادثه بخش سوختگی، آی‌سی‌یو و اورژانس‌ها آماده باش هستند.

وی گفت: متخصصین نیز در محل برای درمان حضور یافته‌اند. تا کنون 51 نفر در محل حادثه درمان سرپایی شدند. 33 نفر به بیمارستان منتقل شدند که از این تعداد 23 نفر ترخیص شدند. 10 نفر بستری شدند که یک نفر آن‌ها در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارد.

وی اظهار کرد: وزیر بهداشت در محل حضور یافته و از وضعیت خدمات رسانی به مصدومین مطلع شدند. همه مصدومین از آتش‌نشانان بودند.

** قائم مقام توزیع برق تهران بزرگ اعلام کرد: در حال حاضر همه واحدهای محدوده پلاسکو به جز 20 واحد تجاری نزدیک به پاساژ برق دارند.

ارسطو درباره وضعیت برق منطقه پلاسکو اظهار کرد: به محض وقوع حادثه گروه‌های عملیاتی به محل اعزام شدند و در راستای ایمن  سازی تا شعاع 500 متری ساختمان پلاسکو برق قطع شد.

وی اضافه کرد: ساعت سه بعد از ظهر با تشکیل ستاد بحران و هماهنگی ها قرار شد ضمن رفع قطع برق و جداسازی محل‌های آسیب‌دیده، وضعیت برق به شرایط عادی برسد. ساعت چهار بعداز ظهر همه منطقه برقدار شد و در حال حاضر همه واحدها به جز 20 واحد تجاری نزدیک به پاساژ برق دارند.

** لحظاتی پیش نخستین بخش نمای چند تنی ساختمان پلاسکو آوار برداری شد.

پس از گذشت حدود 12 ساعت از فروریختن ساختمان 15 طبقه پلاسکو در اولین نتایج تلاش های نیروهای امدادی و آتش نشانان حاضر در محله حادثه با استفاده از تجهیزات و جرثقیل های سنگین لحظاتی پیش نخستین بخش از نمای چند تنی ساختمان پلاسکو با استفاده از بیل و قیچی‌های مکانیکی اوار برداری شد.

هر یک از آهن های نمای این ساختمان تا 10 تن وزن دارد که همین امر آواربرداری را با پیچیدگی مواجه کرده است.

** لحظاتی پیش چند کشنده برای جابجایی و خروج نخستین بخش نمای چند تنی ساختمان پلاسکو به محل حادثه وارد شدند.

پس از گذشت حدود 12 ساعت از فروریختن ساختمان 15 طبقه پلاسکو ، در اولین نتایج تلاش های نیروهای امدادی و آتش نشانان حاضر در محله حادثه با استفاده از تجهیزات و جرثقیل های سنگین لحظاتی پیش نخستین بخش از نمای چند تنی ساختمان پلاسکو با استفاده از بیل و قیچی‌های مکانیکی اوار برداری شد و هم اکنون چند کشنده برای انتقال این نمای چندتنی وارد محل حادثه شده است.

قیچی مکانیکی قطعات سازه فلزی را به روی کشنده منتقل می‌کند و گروهی دیگر از امدادگران در حال برش سازه فلزی با دستگاه برش هوا هستند. هر یک از آهن های نمای این ساختمان تا 10 تن وزن دارد که همین امر آواربرداری را با پیچیدگی مواجه کرده است.

این گزارش به‌روزرسانی شده است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۳:۰۵

علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد. متاسفانه در بسیاری از شهرهای تاریخی ایران بناهایی وجود دارند که عمر آنها بسر آمده و باید در کوتاه ترین زمان ممکن قبل از وقوع حوادث ناگوار تخریب گردند. به عنوان مثال در مرکز شهر شیراز بناهایی وجود دارند که با یک زلزله حتی 3 ریشتری فرو خواهند ریخت و متاسفانه افرادی هستند که هنوز از این بناهای فرسوده استفاده می کنند. از این موارد حتماً در شهرهای تاریخی دیگر مانند اصفهان، تبریز، یزد، کرمان ، مشهد ... وجود دارند که بهتر است هر چه زودتر در سطح ملی فکری به حال آنها اندیشیده شود.

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۶:۱۸

چه ربطی به قالیباف داره؟

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۰:۰۲

مهمترین شهر های دنیا تاریخی هستند و با ساختمان هایی با عمر طولانی بدون مشکلات این چنینی ما نباید در شهری که کمتر از 20 سال جمعیت آن را در روز به 4 برابر رساندیم توقع بروز چننین مشکلاتی را نداشته باشیم. روستا ها خالی از سکنه شهرستانی ها در تهران این فجایع حق ما آدمهای بی فکر است مشکل از بافت تاریخی نیست از تراکم بالای جمعیت که در مدرن ترین ساختمانها نیز همین نتیجه را به همراه خواهد داشت

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۰:۲۱

سلام باید با صاحب مغازه ها و تولیدها برخورد بشه فقط فکر پول جمع کردن به چه قیمتی، مرگ چند نفر شهید شدند نه کاری به قالیباف داره نه شخص دیگه به بی وجدانی صاحب تولیدی کار داره

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۴:۵۳

جناب آقای قالیباف با وجود مدیریت غلط شما که اثبات کرده اید جان مردم ارزشی برای ساختار مدیریتان ندارد، هنوز زمان استعفای شما فرا نرسیده است!؟

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۸:۴۹

نشستی غر بزنی بنده خدا ؟؟؟ 400 تا مغازه که با پیک نیک و آجر خودشون گرم میکنن و 2 زار حاضر نیستن خرج کنن واسه سیستم اتفای حریق و هر هر میخندن به این وسایل ، همین بلا سرشون میاد دیگه .... بنده خدا قالی باف که هیچی خود سوپر من هم که بیاد همینه .... غر غر نکن الکی

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۹:۳۰

علت استعفای آقای قالیباف چیست؟ آیا این آتش سوزی معلول مدیریت قالیباف هست؟ شهرداری 30 بار تذکر داد و اسنادش هم موجود هست. سال92 آقای قالیباف از شورای شهر درخواست تعطیلی این پاساژ ها رو داشته که این مسئله مسکوت واقع شده بود. آتش نشانی شهرداری تهران 10 بار اخطار داده بود. مقصر کیست؟ شهرداری مرجع قضایی نیست که حکم صادر کند؟ بلکه یک شاکی است نسبت به تخطی از قانون. به قول امام عالم محضر خداست ، خوب نیست به هردلیلی در پی انتقام سیاسی باشیم. حال به هرشکلی!!

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۰:۰۶

این را باید به مدیران و مالکان ساختمان سابق پلاسکو گفت که با وجود ده ها اخطار از سوی شهرداری و آتش نشانی به امنیت ساختمان بی اهمیت بودند و باید مجازات شوند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۳۹

سلام به همه ، با عرض تسلیت به خانواده های داغدار این فاجعه و آرزوی بهبودی مسدومان از خدا میخوام دیگه شاهد همچنین فاجعات وحشتناکی نباشیم هر چند دنیا جای همین مصیبت هاست ،

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۵:۲۴

رسوایی 3

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۶:۴۸

چه فاجعه ای عمیق دلخراش تری (که هنوز ابعادش معلوم نشده) باید رخ بده که قالیباف استعقفا بده؟

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۵:۵۷

آقای قالیباف این نتیجه مدیریت غلط شماست٬ شما باید پاسخگو باشید٬ حداقل کاری که انتظار داریم از شما استعفاست.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۳۴

سلام این تقصیر قانونگذاره ک اجازه جلوگیری از فعالیت این ساختمونو به آتش نشانی نداده اصولا اینجور مواقع کسی تقصیر صد در صد نیست از قانونگذار تا مردمی ک اونجا بودن و امدادرسانیو کند کردن مقصرن فقط کاش بفهمیم بعضی حوادث وقابل پیشگیریه و اگه پیشگیری نشه جبران خسارتش امکان ناپذیره

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۷:۰۲

مردم همچنان با حضور گسترده خود متن را به حاشیه برده و مانع سرعت عملیات امداد و نجات. شهردار تهران در یک ویدئو با مأموران آتش نشانی در حال مدیریت بحران دیده میشود. مدیریت بحران یک تخصص است و روش هیئتی در مدیریت بحران مؤثر نیست. بحران مدیریت حوادث.

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۷:۴۹

شمارو بخدا این رو دیگه سیاسی نکنید. شهرداری میگه ما سی بار تذکر کتبی داده ایم، یه تعداد بازاری و کسبه منفعت طلب نخواسته اند برای موازین ایمنی هزینه کنند به قالیباف چه ربطی داره؟ من به شخصه از ایشون خوشم نمیاد، اما انتساب گناه نکرده به این بنده خدا انصاف نیست. حقاً در شهرداری بد عمل نکرده. چرا هر اتفاقی از فاجعه یا حادثه تو این مملکت باید سیاسی بشه؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۰:۳۹

این که آتش نشانی شهری مثل تهران هلیکوپتر نداره و امکانات ندارن تقصیر کیه؟؟؟

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۸:۳۲

توی که نمیذاری نظر من نشون داده بشه کاری کردی که بیشتر پیگیر باشم ....

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۸:۵۴

آقای قالیباف هر جای دیگه دنیا بود باید استعفا میدادید و منتظر دادگاه میماندید

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۹:۱۴

۲۰ دی : آتش سوزی برج سلمان مشهد ۳۰ دی : آتش سوزی برج پلاسکو تهران

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۱۹:۲۸

طلوع ناگهان ها, زیر آوار غروب قهرمان ها , زیر آوار کماکان می تپد با عشق مردم دل آتشنشان ها زیر آوار (میلاد عرفانپور)

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۰:۴۴

ساعت بگذارید زیر هر گزارش جدید

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۱:۵۸

این مردمی که دور و بر ساختمون جمع شدن یا فرهنگ ندارن یا نمیفهمن آخه عزیز من با جون یه فداکار بازی میکنی که چی دو روز دیگه همینا میان میگن یه سری ادم بیخود باعث مرگ آتش نشانا شدن آخه چرا جلوی فهمیدن مقابله میکنین

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۲:۴۲

کسی که مردم قدرت رو دستش دادند باید جرئت استفاده از آن را نیز داشته باشد و از تخریب وجه خود نهراسد.

avatar
۱۳۹۵-۱۰-۳۰ ۲۳:۱۲

این حادثه بار دیگر موید این موضوع است که نه تنها آقای قالیباف، بلکه همه دلواپسانی که مانند ایشان معتقدند "تحریم ها تاثیری ندارند" نباید در مسند امور قرار گیرند چون اصولا جان ایرانی ها برای آنها ارزشی ندارد. اگر آتشنشانی به امکانات پیشرفته جهت دسترسی راحت به طبقات بالا مجهز بود هیچگاه اطفاء یک حریق نه چندان بحرانی چندین ساعت بطول نمی انجامید که نهایتا به تخریب ساختمان منجر شود. همچنین مدیریت بحران هم که جناب قالیباف در راس آن هستند کاملا محکوم به شکست بوده. وقت استعفاست جناب قالیباف لااقل به احترام تک تک کودکانی که بخاطر شما و دلواپسانی نظیر شما امروز یتیم شدن و مادرانی که باز هم بخاطر شماها داغ اولاد دیدند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۲:۰۰

ما اگه پول یه قبض آب و برق و ندیم زودی قطع می کنند اینا فقط زورشون به قشر ضعیف جامعه میرسند اگر مدیریت داشتی پس از 3اخطار پلمپ میکردی

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۱:۰۳

تو شهر ما یک بلوک رو هم میزاری برا حصار باغت میان خراب میکنند چرا این ساختمان رو پلمب نکردند پس قانون یکی نیست برا هر شهری فرق میکند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۳:۴۵

باسلام چطور اگ ساختو ساز کنیم به دوروز نکشیده متوقفش میکنند چرا چون غیر مجازه اما اینجور چیزا پیگیریش زود تمام میشه این حادثم مث فاجعه منا که دوروز بودو مقامات بالا انگار فراموشش کردن کاری کنید دیگه این اتفاقا نیوفته ما مسلمانیم پس چیشد انسانیت با گوشیها ازیادرفت مردانگی دراین نیست که سر صحنه حادثه فیلم بگیریم یا عکس نشانه بزرگی نیست بجای اینک کمک کنید حداقل کمک نمیکنید کار بقیه رو آسون کنید اگ جمعیت پراکنده میشد شاید الان چند نفر بیشتر زنده میموندن خانوادهاشون فرزنداشون شاد میشدن خیلیا از بچهاشون منتظرن تو خونه تا پدرشون برگرده خدایا خودت کمکشون کن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۳:۴۱

تسلیت میگم به همه که جان باختن برای ما

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۱:۲۳

آتش نشان ها میتوانند که از زیر زمین وارد شوند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۱:۱۸

با درود به قهرمانان آتش نشان كه با وجود اينهمه امكانات كم از جان مايه مي گذارند. اگر به كيفيت غذا اعتراض كنن غذاي شان قطع مي شود (مثل ايستگاه اتش نشاني 45 متر ي گلشهر كرج. ) جهت عمليات امكانات كامل ندارند و ... اما ميليارد ميليارد گم مي شود ويا توسط دلواپسان برج سازي مي شود يا عده اي با آشنايي يا ... تخلف در ساختمان سازي مي كنند كه نشان فعاليت عده اي از مسئولان شهرداري در جاي ديگر به جز موارد ملي ومردمي است.استعفادهيد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۲۰:۳۴

خدا رحمت کند آتش نشانهای نه بذارید بگم عاشق نشانهای عزیز کشور مونو اونا به ما انسانیت را ثابت کردن . ای کاش ای کاش ای کاش مثل فاجعه منا نشه خواهش میکنم یادمون نره یادشون نره

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۱:۰۸

ایسنا ازت متنفرم چرا نظرمنو پاک میکنی برات متاسفم؟؟؟!!

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۵:۳۹

متاسفم واسه همه ی ادمایی که ادم نیستنن با غم مردم سلفی میگیرند ..... متاثرم و شدیدا حیرت زده از جانفشانهایی که .................:(((((( :((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۴ ۲۱:۰۸

تسلیت میگم به همه ی ایرانیان مخصوصا خانواده های جان باختگان

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۷ ۰۴:۲۳

با سلام و عرض تسلیت به خانواده های محترم و داغدار جان باختگان حادثه پلاسکو و مردم ایران نکات قابل توجه مسئولین جهت جلوگیری از موارد مشابه در آینده نسبت به پاسخگوییکارشناسی شده توضیحات لازم را به مردم اعلام نمایند: علت و چگونگی حادثه ذکر و با خاطیان و مقصران آن برخورد قانونی صورت گیرد چرا که باعث ایجاد فاجعه بزرگ برای مردم و کشور شده اند علت اصلی حادثه که در خبرها بعضا آمده بود عامل انسانی قید شده و فرسودگی ساختمان پلاسکو نیز تشدید کننده آن ذکر گردیده که با مشاهده فیلم های پخش شده این ذهنیت تقویت می گردد که احتمالا با توجه به ریزش هزاران لیتر آب که در طبقات فوقانی ساختمان جمع شده ساختمان توان نگهداری آن را نداشته و به طبقات زیرین سرازیر شده و بعد از ریزش آوار ، اسکلت و ستونهای ساختمان نیز بدون تکیه گاه شده و و فرو ریخته اند چه بسا اگر می شد بجای آب با وسیله دیگری جلوی نفوذ آب به طبقات پایین گرفته می شد کمتر شاهد آسیب و خسارات جبران ناپذیر بودیم .این حادثه نشان داد که علیرغم ادعاهای فراوان در رابطه با آمادگی دستگاهها و سازمانها برای حوادث غیر مترقبه احتمالی هنوز مدیریت صحیحی وجود ندارد چگونه ممکن است مسئولی از تعداد اکیپ ها و نفرات آتشنشان خود در هنگام ماموریت بی اطلاع باشد. آیا کلان شهری مانند تهران نباید یک متخصص برش آهن آلات داشته باشد که ناچار باید از شهر دیگری بیاورند آیا شهرداری یا شورای شهر یا ادارات دیگر ذیربط در اغلب شهرها که برای اجرای قانون ، فشار زیادی را بر افراد ضعیف وارد می آورد دستور قاطعی برای ایمن سازی آن بعمل نیاورد و یا هیچ اقدام عاجلی برای پلمپ آن بعمل نیاورد و انبوهی از سوالات بی جواب دیگر. یادم هست چندین سال پیش در یکی از شهرهای ژاپن زلزله ای رخ داده بود و مسئول مربوطه که احساس کرده بود می توانست بهتر موارد ایمنی را رعایت و کمک بیشتری به مردم برساند ولی نکرده بود خودکشی نمود . ما متاسفانه فرهنگ عذرخواهی را نیز رعایت نمی کنیم وانمود می کنیم که چیز گل و بلبل است و هیچ مشکلی نیست و همیشه هم در آمادگی بسر می بریم کسی مسئولیت را قبول نمی کند و به گردن دیگری می اندازد این همه تصادف جاده ای با آن وضع نامناسب جاده ها و خودروهای بی کیفیت داخلی وضع سانحه های هوایی و ومتلاشی شدن خانواه ها، تصادف قطارها و...خداوندا خودت به مردم رحم کن.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۱۳ ۱۵:۰۰

تسلیت میگم به همه ی ایرانیان مخصوصا خانواده های جان باختگان خدا رحمتشون کنه یکی از راه های کسب اطلاع بیشتر از نحوه گسترش آتش سوزی ، هارد های باقیمانده از دوربینهای مالکان واحدها است . البته اگه چیزی مونده باشه .