• جمعه / ۱ بهمن ۱۳۹۵ / ۰۰:۰۷
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 95110100003
  • خبرنگار : 71431

/لحظه به لحظه با پلاسکو+ فیلم و عکس/

تخریب ساختمان مجاور پلاسکو توسط آتش‌نشانان/آواربرداری کامل پنج تا شش روز زمان می‌برد

تخریب ساختمان مجاور پلاسکو توسط آتش‌نشانان/آواربرداری کامل پنج تا شش روز زمان می‌برد

حادثه پلاسکو در حالی وارد دومین روز شد که برغم همه مشکلات تلاش‌ها برای نجات محبوس‌شدگان همچنان ادامه دارد.

این گزارش لحظه به لحظه خبرنگاران ایسنا مستقر در محل حادثه پلاسکو است که لینک هر خبر به همراه گزیده آن در ادامه  می آید:

** 00:7 بامداد: سید جلال ملکی سخنگوی ستاد بحران پلاسکو در دقایق اولیه و بامدادی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، درباره آخرین وضعیت عملیات آتش‌نشانان در محل ساختمان پلاسکو، اظهار کرد: عملیات جست‌وجو و آوار برداری همچنان در محل ادامه دارد؛ و امیدواریم که در ساعات آتی تعدادی از افراد محبوس زنده از زیر آوار خارج شوند؛البته با توجه به اینکه قطعات فلزی و ستون‌هایی که در کف خیابان ریخته، بریده و جمع‌آوری شده است، پیش‌بینی می‌شود که عملیات آتش‌نشان با سرعت بیشتری ادامه پیدا کند.

ملکی تاکید کرد: توصیه ما به شهروندان آنست که حتما خبرها را از خبرگزاری‌های رسمی و رسانه‌های معتبر دنبال کرده و به منابع غیر موثق اعتنا نکنند.

**00:11 بامداد: رییس پلیس پایتخت : احتمال تمدید محدودیت‌های ترافیکی در روز شنبه

سردار ساجدی‌نیا با تاکید برآنکه در فضای رسانه‌ای اخباری درباره تعداد شهدای این حادثه منتشر می‌شود صحت ندارد و آمار جان‌باختگان این حادثه را بیش از آنچه هست اعلام می‌کنند؛ اظهار کرد: واحدهای خدماتی و امدادی فعال هستند،مجموعه پلیس هم برای برقراری نظم و تردد خودروهای امدادی فعالیت می‌کند؛ محدودیت‌های ترافیکی شاید تا  شنبه نیز تمدید شود لذا از شهروندان تقاضا داریم همکاری لازم را با پلیس داشته باشند تا مشکلی برای امدادرسانی پیش نیاید.

** 00:30 : پاسخ توئیتری طلایی به گلایه آتش‌نشان

مرتضی طلایی نایب رییس شورای شهرتهران که روز گذشته مورد عتاب یکی از ماموران آتش نشانی قرار گرفت،در حساب توئیتری خود نوشت:

« آتش‌نشان فریاد زد:

پول بدهید دستگاه بخریم

فریادش را به جان خریدم!

او راست میگفت

اما درد ما را نمی دانست.»

** 00:35: پیگیری خبرنگار ایسنا که درحال حاضر در محل ساختمان پلاسکو حضور دارد، نشان می‌دهد خبری که برخی رسانه‌ها از شنیده شدن صدای ناله زیرآوارماندگان منتشر کرده‌اند، صحت ندارد.


** 00:38 :با خروج چندین کامیون حامل ضایعات نمای فلزی ساختمان پلاسکو از محل،عملیات جستجو و آوار برداری سرعت بیشتری به خود گرفت و تلاش برای برداشتن بخش دوم نمای چند تنی پلاسکو آغاز شد.

** 01:08 :واکنش آتش‌نشانی به خبر زنده بودن 5 آتش‌نشان در موتورخانه پلاسکو

سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه پلاسکو، خبر زنده بودن 5 آتش‌نشان در موتورخانه پلاسکو را نه تایید و نه تکذیب کرد و گفت: تا زمانیکه ماموران آتش‌نشانی به محل دسترسی پیدا نکنند، نمی‌توانیم درباره این موضوع اظهار نظر کنیم.

به گزارش ایسنا با وجود گذشت بیش از 17 ساعت از آغاز حادثه، وجود دود غلیظ که تنفس را سخت کرده و همچنین حجم انبوه آهن و نخاله در محل، سرعت امدادرسانی را تحت تاثیر قرار داده است.

** 01:25: در اطلاعیه ناجا در پی حادثه پلاسکو به نقل از سخنگوی نیروی انتظامی به استمرار حضور عوامل پلیس تا واپسین لحظات مدیریت و کنترل کامل حادثه تاکید و آمده است: « مأموران انتظامی از نخستین زمان این اتفاق کنترل صحنه را در دست گرفتند و پس از فرو ریختن ساختمان بلافاصله رئیس پلیس پایتخت به همراه چندین یگان مجرب در موقعیت حاضر و با دستور فرمانده ناجا، پلیس تهران ضمن آماده باش کامل و بکارگیری تمامی امکانات لازم به منظور ارائه خدمت رسانی به حادثه دیدگان و همچنین انجام اقدامات ترافیکی، انتظامی و امنیتی با هوشیاری و تلاش مضاعف تا ایجاد آرامش در صحنه از هیچ کمکی برای تسریع در فرآیند مدیریت بحران و یاری رساندن به آسیب دیدگان دریغ نورزیدند.»

** 01:53: تلاش برای برداشتن بخش دوم نمای چند تنی پلاسکو

با توجه به فعالیت جرثقیل‌ها و بیل‌ها و قیچی‌های مکانیکی، روند آواربرداری در محل حادثه ادامه دارد به نحوی که گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه حکایت از آن دارد که بعد از برداشتن بخشی از نمای فلزی ساختمان، تلاش‌ها برای برداشتن بخش دوم این نمای چند تنی آغاز شده است.

** 01:58:  محدودیت‌های ترافیکی در محدوده "پلاسکو" ادامه دارد/احتمال تمدید محدودیت‌ها در روز شنبه

این محدودیت‌های تردد عبارتند از :ممنوعیت تردد کلیه خودروها در طول خیابان فردوسی از میدان امام خمینی تا میدان فردوسی. همچنین در طول خیابان جمهوری نیز از تقاطع 30تیر تا تقاطع سعدی محدودیت تردد برای خودروها اعلام شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

**02:03: با تیتر برای آتش‌نشانان دعا کنید رییس کمیته عمران شورای شهر از حجم گسترده آوار و موانع رسیدن به محبوس شدگان می‌گوید و در گفت‌وگوی بامدادی با ایسنا، با اشاره به تلاش امدادگران و نجاتگران برای حفر تونل برای دسترسی به محبوش شدگان، گفت: با اینکه مسیر دسترسی به این افراد بسیار کوتاه است اما حجم آوار و نخاله‌ها مانع از دسترسی می‌شود؛ با این حال امدادگران از پارکینگ پاساژ مجاور در حال حفر تونل هستند و از مردم می‌خواهیم تا برای آتش‌نشانان دعا کنند.

**02:07: بنابر اعلام سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، به منظور تسهیل عملیات عمرانی و امدادی در محدوده چهارراه جمهوری و معابر اطراف ساختمان پلاسکو، علاوه بر محدودیت‌های ترددی ، طرح ترافیک روزانه در روز شنبه مورخ 2 بهمن ماه به فروش نمی‌رسد.

** 02:11: حفر تونل در ضلع شرقی برای رسیدن به زیرزمین پلاسکو


عملیات جست‌وجو در محل حادثه ساختمان پلاسکو با گذشت ۱۳ ساعت از ریزش ساختمان همچنان ادامه دارد، در این عملیات بیش از ۲۰۰ آتش‌نشان حضور دارند و ده‌ها تن از عوامل امدادی و انتظامی نیز در محل مستقر هستند.
برابر آخرین مشاهدات خبرنگار ایسنا آتش‌نشانان قصد دارند تا با حفر گودال تونلی به عمق بیش از یک متر از مغازه واقع در ضلع شرقی به زیرزمین ساختمان پلاسکو دسترسی پیدا کنند؛این درحالیست که سگ‌های زنده‌یاب پلیس و هلال احمر نیز در محل حاضرند.

** 02:42: پیام تسلیت حزب مستقل و اعتدال ایران در پی حادثه پلاسکو

**3:34: همچنان به نجات امیدواریم

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو و سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، درباره آخرین وضعیت امدادرسانی و جست‌وجو در این حادثه گفت: حادثه ساختمان پلاسکو طی دو مرحله رخ داد. مرحله نخست این حادثه مربوط به حریقی بود که در طبقات بالایی این ساختمان رخ داد و زمان وقوع آن ۷:۴۹دقیقه به سامانه ۱۲۵ اطلاع داد شده، در عرض ۲ دقیقه آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند و حوالی ساعت ۱۰ تا ۱۱ روز گذشته، شعله‌های حریق در ساختمان پلاسکو مهار و به طور نسبی اطفا شد که ناگهان صدای انفجاری در طبقات فوقانی به گوش رسید و شدت انفجار به حدی بود که تمامی شیشه‌های ساختمان تخریب شد.

وی با بیان اینکه به دنبال وقوع این انفجار فرمانده عملیات با توجه به احتمال بروز خطرات، دستور تخلیه سریع ساختمان را صادر کرده و آتش‌نشانان نیز خروج از ساختمان را آغاز کردند گفت: دقایقی بعد انفجار دوم رخ داده  و لحظاتی بعد، طبقات فوقانی ساختمان پلاسکو ریزش کرد که با توجه به اسکلت فلزی ساختمان و کم شدن مقاومت آن به دلیل حرارت آتش و همچنین پاره شدن بار طبقات بالایی، ناگهان تمامی ساختمان پلاسکو ریزش کرده و ساختمانی که بین ۵۰ تا ۶۰ متر ارتفاع داشت در عرض چند ثانیه به تلی از خاک بدل شد.

به گفته وی بخش دوم عملیات آتش‌نشانان ساختمان پلاسکو از این زمان آغاز شده و عملیات آواربرداری و جست‌وجو به عملیات اطفاء حریق اضافه شده که بلافاصله ایستگاه‌های دیگر نیز به محل اعزام شدند و طبق اطلاعات ما حدود ۲۰ تن از همکاران ما هنگام ریزش ساختمان داخل ساختمان حضور داشتند که متاسفانه اطلاعاتی از همکاران خود نداشته اما با توجه به مدل تخریب و ریزش ساختمان احتمالا همکاران ما به شهادت رسیدند.

**03:23: سردار وحید در محل حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو حاضر شد.

**5:51 : ادامه عملیات جست‌وجو در میان آوارهای پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه پلاسکو، عملیات‌ اتش‌نشان‌ها و دستگاه‌های امدادی در محل ساختمان ریزش کرده پلاسکو همچنان ادامه دارد و چندین گروه آتش نشانی به طور همزمان عملیات هوابرش سازه و نمای فلزی، برش به وسیله قیچی مکانیکی، لکه گیری حریق و همچنین جست‌و جو برای یافتن افراد محبوس را انجام می‌دهند.

مشاهدات خبرنگار ایسنا حاکی از این است که علی‌رغم آن‌چه در برخی از شبکه‌های اجتماعی شایعه کشف یک جسد منتشر شده بود، تا به این ساعت هیچ جسدی از زیر آوار خارج نشده است.

** 6:59: جمعه بازار پارکینگ پروانه برگزار نمی‌شود

سرهنگ محمد رازقی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره گفت: با توجه به اینکه عملیات امداد و نجات و آواربرداری همچنان در حال انجام است و با توجه به اطلاع رسانی قبلی در خصوص محدودیت‌های ترافیکی، جمعه بازار پارکینگ پروانه امروز برگزار نخواهد شد.

وی از شهروندان خواست که برای مراجعه به جمعه بازار به این محل مراجعه نکنند.

**7:07: اعلام محدودیت‌های ترافیکی پایتخت در روز جمعه/ درخواست پلیس از شهروندان

سرگرد علی شریفی، رئیس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در گفت‌وگو با ایسنا، درباره محدودیت‌های ترافیکی اعمال شده در محورهای منتعی به حادثه پلاسکو، اظهار کرد: برابر تدابیر اتخاذ شده تردد کلیه وسایل نقلیه به استثنای وسایل نقلیه مجاز در خیابان جمهوری حدفاصل خیابان حافظ تا سعدی و هم چنین خیابان فردوسی حد فاصل میدان امام خمینی تا میدان فردوسی ممنوع است. طی هماهنگی‌های انجام شده با اتوبوسرانی در حدود ۵ یا ۶ خط اتوبوس که از این معابر می‌گذرد تغییراتی ایجاد شده که این تغییرات در مبدا و مقصد به اطلاع مسافران می‌رسد.

**7:07 توصیه‌هایی درخصوص چگونگی مدیریت روانی اخبار حادثه پلاسکو به ضرورت مدیریت روانی اخبار حادثه توسط مردم و رسانه‌ها می‌پردازد.

**7:19: شرایط امدادرسانی در پلاسکو بسیار سخت است/ استقرار تیم‌ جراحان و فوریت‌پزشکی در محل حادثه دکتر پیرحسین کولیوند، سرپرست اورژانس کشور این را خبر داد و افزود: هنوز تعداد افرادی که در زیر آوار گیر افتاده‌اند روشن نیست و تا کنون حتی یک‌نفر هم رها سازی نشده تا از وضعیت همکاران آتش‌نشان محبوس در آوار اطلاع پیدا کنیم.

کولیوند گفت: نیروهای امدادرسانی در حال تونل‌زنی در ساختمان پلاسکو هستند. بیمارستان‌ها نیز همچنان در حالت آماده باش قرار دارند. تیم‌های فوریت‌پزشکی، جراحی عمومی و متخصصین در منطقه مستقر هستند تا در صورت نیاز ارائه خدمات دهند.

** 7:57: دلهره «پلاسکو» یک‌روزه شد

۲۴ ساعت گذشت. ۲۴ ساعتی که در کنار خانواده آتش‌نشانان، ایرانیان نیز دل‌نگران فرشتگان نجاتی بودند که زیر آوار دومین ساختمان مرتفع تجاری تهران محبوس شده‌اند.ساعت ۷:۵۹ ممکن است برای بسیاری مفهوم خاصی نداشته باشد اما آتش‌نشانان از روز گذشته هیچ‌گاه این ساعت را فراموش نخواهند کرد. ساعتی که زنگ آماده باش ایستگاه همکارانشان در ۱۰ ایستگاه آتش‌نشانی تهران نواخته شده و آنان راهی ماموریتی شدند که سرانجامش ریزش ساختمان پلاسکو بود... .

**8:34:  شریف‌زاده، مدیر سازمان عامل آتش‌نشانی تهران با بیان اینکه  شهروندان از تردد و تجمع در اطراف پلاسکو خودداری کنند/ نمی‌توانیم زمان پایان دود را اعلام کنیم گفت: حدود ۲۰ نفر زیرآوار مانده‌اند. دلیل اینکه نمی‌توانیم تعداد آن‌ها و هویت آن‌ها را به دقت مشخص کنیم این است که تعدادی از آن‌ها نیروهای سر خدمت نبودند.

** فیلمی جدید از تلاش برای برداشتن تیغه اصلی نمای ساختمان سوخته

**9:06: شهادت اولین آتش‌نشان مصدوم در بیمارستان کولیوند، سرپرست اورژانس کشور در گفت‌وگو با ایسنا، از شهادت آتش‌نشان فداکار «بهنام میرزاخانی» که به علت شدت جراحات و سوختگی در بیمارستان مطهری بستری شده بود، خبر داد.
** 9:06  فیلم/ پرواز بالگرد هلال‌احمر بر فرار محل حادثه پلاسکو
بنابر اظهارات مرتضوی، روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر، این بالگردها برای ارزیابی به منطقه اعزام شده‌اند که گزارش این رصد متعاقبا اعلام می‌شود.

**9:09 آتش‌نشانان داوطلب در حال تهیه صبحانه برای آتش‌نشانان


**9:19: اعزام تیم‌های جدید آتش‌نشانی به محل حادثه پلاسکو

**9:20 سگهای زنده‌یاب هلال‌احمر در انتظار باز شدن معبری برای نجات جان محبوس شدگان

**9:39: سه آتش‌نشان همچنان بستری در بیمارستان  را نیز  حمیدرضا یادگاری، مدیر روابط عمومی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو علام کرد.

**9:47 : تلاش برای برداشتن آوارها از جبهه شمالی پلاسکو/ محل دقیق تعدادی از محبوس‌شدگان مشخص شد را نیز به نقل از  اقبال شاکری، عضو شورای شهر تهران با حضور در جبهه شمالی عملیات آواربرداری از ساختمان پلاسکو می‌توانید بخوانید. شاکری در پاسخ به علت دود برخاسته از آوار پلاسکو، گفت: حجم زیادی از گازوئیل در طبقات وجود داشته که با تخریب ساختمان این گازوئیل ها در همه جا پخش شده‌اند و با جرقه کوچک شعله‌ور شده و تلاش‌های مداوم ادامه دارد.

**10:07: اعلام آخرین آمارهای مصدومان حادثه پلاسکو دکتر پیرحسین کولیوند، رئیس اورژانس کشور  در مورد آخرین آمار و وضعیت مصدومان حادثه ساختمان پلاسکو گفت: در پی این حادثه تقریبا 51 نفر به صورت سرپایی در محل درمان شدند و 33 نفر به بیمارستان‌ها انتقال یافتند. وی افزود: از 33 نفری که در بیمارستانها بستری شده بودند،‌ 5 نفر در بیمارستان بستری هستند و بقیه مرخص شده‌اند، البته یک نفر از آتش‌نشانان که سوختگی بالای 60 درصد داشت، متاسفانه امروز به شهادت رسید.

**10:13 : تکذیب کمبود تجهیزات آتش‌نشانی در پلاسکوملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران در گفت‌وگو با ایسنا، به شایعات کانال های تلگرامی و شبکه‌های ماهواره‌ای پاسخ داد و گفت: تجهیزات آتش نشانی تهران جزء به‌روزترین تجهیزات در دنیا است.

**10:17 :دکتر مهرداد علی بخشی، جانشین رئیس سازمان پزشکی قانون در مدیریت بحران در گفت‌وگو با ایسنا، از  آمادگی پزشکی قانونی برای حادثه پلاسکو و آماده باش تیم های پزشکی قانونی برای شناسایی و صدور جواز دفن جان باختگان احتمالی حادثه پلاسکو خبر داد و گفت: بنا شد که در صورت ارجاع اجساد جان باختگان احتمالی این حادثه در سریعترین زمان ممکن نسبت به صدور جواز دفن، یا در صورت نیاز نسبت به شناسایی این افراد اقدام شود.

**10:24: افزایش دود سفید با برداشتن رأس سازه گزارش خبرنگار ایسنا در دومین روز حادثه پلاسکو حاکی از آن است که با برداشتن رأس سازه پلاسکو دود سفید در محل حادثه افزایش یافت. با برداشتن سازه‌های این ساختمان فروریخته دودهای سفیدی مشاهده می‌شود که نشان از وجود شعله‌های آتش در زیر آوار ساختمان دارد که با برداشتن هر لایه از آوار این دودها بیشتر می‌شود.بنابراین گزارش، آتش نشانان برای برش بهتر تیغه به روی آوار رفته‌اند. ضمن اینکه احمدی بافنده مدیرعامل مترو با حضور در محل حادثه عملیات اوار برداری از خیابان جمهوری را مدیریت می‌کند.

**10:24 : حضور دوباره وزیر کشور و استاندار تهران در محل حادثه پلاسکو

به گزارش ایسنا از محل حادثه پلاسکو، دقایقی پیش عبدالرضا رحمای فضلی وزیر کشور، به همراه سردار حسین ساجدی نیا رئیس پلیس پایتخت و سیدحسین هاشمی استاندار تهران از محل حادثه ساختمان پلاسکو بازدید کردند.در این دیدار ساجدی نیا توضیحاتی در خصوص نحوه امداد رسانی و عملیات آوار برداری به وزیر کشور ارائه کرد.

**10:37: عملیات آواربرداری با کاهش حجم دود

**10:48: جزئیات آوار پلاسکو از زبان وزیر کشور عبدالرضا رحمانی فضلی صبح امروز در بازدید مجدد از محل حادثه ساختمان پلاسکو و در حاشیه بازدید از قسمت شمالی عملیات آوار برداری، گفت: آمار دقیقی از تعداد محبوس شدگان نداریم. گازوئیل در محل حادثه وجود دارد و نباید مردم به نزدیکی محل آوار بیایند. پلیس در محل حاضر است و از گاوصندوق های مردم و اجناس باقی مانده حفاظت می کنند.وی افزود: دو مسیر برای رسیدن به طبقات منفی یک و دو زده شده است. با توجه به فضای این دو طبقه دستوراتی برای افزایش سرعت کار صادر شده است. حجم عملیات بسیار زیاد است، اما مشکلی از نظر تجهیزات نداریم.

**10:54: برگزاری جلسه ستاد بحران تا دقایقی دیگر در محل حادثه پلاسکو

به گزارش ایسنا، سیدحسین هاشمی، استاندار تهران در حاشیه حضور در محل حادثه پلاسکو با حضور در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه جلسه ستاد مدیریت بحران تا دقایقی دیگر تشکیل شده و درباره چگونگی ادامه عملیات و دیگر موارد تصمیم گیری خواهد شد، درباره هماهنگی میان دستگاه ها نیز گفت: هماهنگی ها خوب است اما یک مقدار شاهد تجمیع نیروها هستیم که بهتر بود به شکل منضبط تری انجام می‌شد.

**10:54 آتش‌نشانان خسته در حاشیه آواربرداری

**11:01: بازتاب جهانی حادثه پلاسکو؛ "ایران در شوک"

خبر وقوع حادثه پلاسکو سرتیتر بسیاری از روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های جهانی است.در بیشتر اخبار منتشر شده از رسانه‌های انگلیسی زبان، از ریزش ساختمان پلاسکو به عنوان حادثه‌ای یاد شد که ایران را شوک زده کرده‌ است.

**11:08: شکستن غول آوار "پلاسکو"

غول آوار پلاسکو درحال شکستن است و عملیات آواربرداری سرعت گرفته‌است؛ همچنین اطفای دود در عمق آوار در حال انجام است.

**11:09: حضور تیم سلامت روان وزارت بهداشت در محل حادثه پلاسکو

علی اسدی، معاون فنی اداره کل سلامت و روان وزارت بهداشت از حضور تیم سلامت روان وزارت بهداشت در محل حادثه پلاسکو برای ارائه خدمات روانشناختی به خانواده‌های آتش نشانان خبر داد و محل استقرار تیم های سلامت روان وزارت بهداشت را اعلام کرد که با کلیک بروی لینک خبر می‌توان به آن دسترسی یافت.

**11:15: عیادت نماینده رهبر انقلاب از آتش‌نشانان مصدوم حادثه ساختمان پلاسکو

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا تقوی، صبح امروز (جمعه) به نمایندگی از رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور در دو بیمارستان محل بستری آتش‌نشانان مصدوم حادثه‌ ساختمان پلاسکو، از آنان عیادت و سلام و دعای رهبر انقلاب اسلامی برای سلامتی و بهبود این نیروهای فداکار و متعهد را ابلاغ کرد.

**11:18: مسعود ثقفی در گفت‌وگو با ایسنا،  تعیین تکلیف تعطیلی مدارس نزدیک پلاسکو را روشن کرد و گفت: در محدوده ساختمان پلاسکو مدرسه‌ای وجود ندارد تنها یک دبیرستان با کمی فاصله از پلاسکو وجود دارد که به علت بعد مسافت آسیبی ندیده است. تنها موضوع این است که اگر محدودیتی در تردد ایجاد شود این احتمال وجود دارد که ما خودمان درباره تعطیلی مدرسه با هماهنگی منطقه و مدیریت مدرسه تصمیم گیری کنیم.

**11:30: اموال گرانبهای ساختمان پلاسکو به گنجینه موقتی منتقل می‌شود سردار قادر کریمی، جانشین رییس پلیس پایتخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا مستقر در حادثه پلاسکو، اعلام کرد: اشیاء گرانبهایی که از محل ریزش آوار پلاسکو کشف شود در گنجینه‌ای نگهداری شده تا به مالکانش پس داده شود.

**11:37: بازدید فرمانده کل سپاه از حادثه پلاسکو به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، سردار عزیز جعفری دقایقی پیش با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو از این محل بازدید کرده و در جریان آخرین وضعیت امدادرسانی و جست‌وجو قرار گرفت.

**11:37: لودر امدادی در حال تخلیه آوار به‌جا مانده از پلاسکو در کامیون/ تاکنون بیش از 10 کامیون از محل حادثه خارج شده است

**11:48: جلسه فوق العاده مجمع نمایندگان تهران در پی حادثه ساختمان پلاسکو طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا از برگزاری این جلسه طی امروز یا فردا برای بررسی حادثه پلاسکو خبر داد.

**11:50: ﺑﺮﻗﺮاﺭی ﻣﻘﺮﺭی ﺑﻴﻜﺎری ﻛﺎﺭﮔﺮاﻥ ﺷﺎﻏﻞ و ﺑﺎﺯﻣﺎﻧﺪﮔﺎﻥ اﻓﺮاﺩ متوفی ﺣﺎﺩﺛﻪ پلاسکو ﺩﺭ اﺳﺮﻉ ﻭﻗﺖ توسط سازمان تامین اجتماعی

**11:59: پیام تسلیت و همدردی مولاوردی با حادثه‌دیدگان پلاسکو

**12:09 : هنوز هیچ اطلاع دقیقی از وضعیت آتش‌نشانان در دست نیست به گزارش ایسنا، در حال حاضر 80 جرثقیل و 20 نیروی برش‌کار در حال آواربرداری ساختمان پلاسکو هستند اما در هم تنیدگی این سازه بتونی فرآیند آواربرداری را سخت‌تر کرده است.

**12:11: پلاسکو غرق در دود شد

با برداشت آوار بخش غربی، باز هم دود از ساختمان فروریخته پلاسکو بلند شد

**12:19:  تکذیب خبر خروج یکی از آتش‌نشانان از زیر آوار و شهادت دومین آتش‌نشان

بنابر اعلام روابط عمومی اورژانس کشور، خبرهای برخی سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر خروج یک آتش‌نشانان از زیر آوار و یا شهادت دومین آتش‌نشان تکذیب شد.

**12:25: ادامه جست و جوی تیم‌های هلال احمر با دستگاه‌های زنده‌یاب و سگ‌های تجسس در "پلاسکو"

مرتضی مرادی پور، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر نیز گفت که تیم های جست و جو و نجات از آوار جمعیت هلال احمر  به دو بخش تقسیم شده‌اند و بخش نخست از قسمت غربی ساختمان و بخش دوم از قسمت جنوبی ساختمان پلاسکو در حال جست و جو هستند. همچنین تیم‌های واکنش سریع به وسیله دستگاه‌های زنده‌یاب و سگ‌های تجسس در حال جست و جو در آوار هستند.

**12:30: شناسایی محل محبوس شدن دو آتش‌نشان در پلاسکو

خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه از مسئولان امدادی کسب اطلاع کرد که محل محبوس شدن دو آتش نشان در داخل ساختمان پلاسکو شناسایی شده، اما تا به این لحظه این افراد از داخل ساختمان به بیرون منتقل نشده‌اند. محل محبوس شدن این دو فرد که احتمالا جان خود را از دست داده‌اند در قسمت انتهایی ساختمان پلاسکو واقع شده است.

**12:36: انتقاد چمران از کاسبکاری سیاسی در شرایط بحران/ اعلام 14 اخطار به مالکان پلاسکو مهدی چمران، رییس شورای شهرتهران در پیش خطبه‌های نماز جمعه با اشاره به حادثه پلاسکو تاکید کرد: بازی کردن با جان افراد در فضای مجازی و کاسبکاری سیاسی در این شرایط حاد درست نیست.

وی افزود: این ساختمان گازکشی نداشت و قدیمی بود و از گازوئیل برای گرمایش استفاده می‌کرد. طبقات بالا نیز مملو از گازوئیل بود. نیروهای عملیاتی با دستگاه‌های برش لیزری که جزو جدیدترین تجهیزات برش است و هنوز در مرحله آزمایشگاهی است در حال انجام عملیات هستند.

**12:48: بازدید فرمانده ناجا از محل حادثه پلاسکو

**12:54: تلاش نیروهای عملیاتی برای دسترسی به طبقات زیرین پلاسکو از راه فاضلاب

به گزارش ایسنا، نیروهای آتش‌نشانی در حال تلاش هستند تا از قسمت‌های مختلف از جمله کانال فاضلاب خود را به زیر ساختمان پلاسکو برسانند، اما هنوز خبری از موفقیت آنها در دست نیست.

بتن‌آرمه‌ها تبدیل به مانعی بر سر راه آتش‌نشانان شده است و برداشتن آنها کار بسیاری سختی است. نیروهای برشکار در حفر تونل آتش‌نشانان را همراهی می‌کنند تا بتوانند بتن آرمه‌ها را برش دهند.

**13:01:  آتش نشانان تاوان سوء مدیریت را پس می‌دهند /وجود 3000 ساختمان ناایمن در تهران

خبری بود که معصومه آباد، رئیس کمیته ایمنی شورای شهر تهران در حاشیه بازدید از عملیات امدادرسانی در شمال ساختمان پلاسکو اعلام کرد  و گفت: متاسفانه از 17 هزار بازدیدی که از ساختمانهای سراسر تهران انجام شده،‌ 3000 ساختمان گزارش غیر ایمن بودن دریافت کرده‌اند، یعنی 3000 ساختمان ناایمن به مانند پلاسکو در تهران است که سرنوشتی مشابه این سازه خواهند داشت.

**13:10: آتش نشانان با استفاده از پشت بام پاساژ کویتی ها به مهار دود و ایمن سازی پلاسکو مشغولند

**13:10 : آتش‌نشانان بخشی دیگر از نمای فلزی چند تنی ساختمان پلاسکو را جابجا کردند

**13:10: حضور رییس اتاق اصناف در محل حادثه پلاسکو

**13:52: آخرین خبر از روند آواربرداری پلاسکو را داوری، معاون عملیات سازمان آتش‌نشانی تهران اعلام کرد و گفت: در حال بررسی نقشه‌ها و مسیرهایی هستیم که هرچه سریع‌تر افراد را پیدا کنیم. از سمت شمال و غرب نیز تونل زده بودیم اما کسی را پیدا نکردیم.

وی درخصوص برخی شایعات مبنی بر شنیده شدن صدای محبوسان زیر آوار نیز گفت: تاکنون خبر مستندی برای ما در این خصوص وجود نداشته است. با همکاری سازمان هلال‌احمر و سنگ‌های زنده یاب در همه نقاط تلاش کرده‌ایم نشانی از زیر آوارماندگان پیدا کنیم اما تاکنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

**13:45:  امیرپوردستان، جانشین فرمانده کل ارتش در محل حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو حاضر شد و از  اعلام آمادگی ارتش برای کمک به آواربرداری پلاسکو خبر داد.

**13:59: جزییات آواربرداری پلاسکو از زبان فرمانده عملیات آواربرداری را  مازیار حسینی به عنوان فرمانده عملیات آواربرداری پلاسکو بیان و تاکید کرد که این آواربرداری بدلیل پیچیدگی عملیات تجهیزات خاصی می‌خواهد حال آنکه تجربه‌اش برای اولین بار در ایران رخ داده و در دنیا نیز کم‌نظیر است به گونه‌ای که در خود آمریکا نیز تنها تجربه ریزش برج‌های دوقلو وجود دارد.

حسینی زمان دقیقی برای پایان این عملیات اعلام نکرد.

**14:05: امانی، معاون برنامه ریزی شهرداری تهران بحث  بررسی نقشه فاضلاب پلاسکو برای کمک به محبوس‌شدگان  را تشریح  و آن را راهی برای دسترسی به زیر پلاسکو عنوان کرد.

**14:15: احتمالا ظرف 72 ساعت آینده عملیات آواربرداری و رسیدگی به مفقودین پایان می‌یابد پروانه مافی نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درگفت‌وگو با ایسنا ضمن اعلام این خبر گفت: براساس گفته اعضای ستاد بحران این امیدواری وجود دارد که ظرف 72 ساعت آینده عملیات آوار برداری و رسیدگی به مفقودین پایان یابد.

**14:24: ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه ساختمان پلاسکو ضمن بیان اینکه  وضعیت زیر آوار بحرانی است/انتظار زنده ماندن کسی را نداریم توضیح داد که هنوز کسی را بیرون نکشیده‌ایم. شعله های نهفته همچنان وجود دارند و تقریبا نمی‌توانیم انتظار زنده ماندن کسی را داشته باشیم.

**14:33: محمدرضا بیدخام، مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات از  وصل مجدد تلفن‌های محدوده پلاسکو خبر داد. به گفته وی از مجموع حدود ۳۵۰۰ خط که به دلیل قطعی برق با اختلال مواجه شده بودند و از ساعات اولیه صبح امروز امور مربوط به وصل مجدد آنها انجام شد، در حال حاضر تنها ۱۳۰۰ خط مربوط به واحدهای خود ساختمان  پلاسکو قطع است.

**14:47: عملیات آوار برداری هم اکنون/عمده عملیات به بخش شمالی و در پارکینگ پاساژ مجاور معطوف شده است/ورود به آن بخش همچنان برای حضور رسانه ها ممنوع است.

**15:09: مصوبات جلسه ستاد مدیریت بحران هنوز تصویب نشده است ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران در رابطه با مصوبات جلسه ستاد مدیریت بحران که ظهر امروز در محل حادثه پلاسکو برگزار شد، گفت: در این جلسه علاوه بر ارائه گزارشات کلی از روند عملیات تعداد امدادرسانی‌ها، پیشنهاداتی مطرح شد اما چون این پیشنهادات قطعی نیست و به تصویب اعضای جلسه نرسیده است، نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد.

**15:20: شهردار شیراز گفت که   آتش‌نشانان شیراز آماده اعزام به تهران هستند و در این رابطه افزود: با توجه به این‌که از نیروهای متخصص و توانمندی در شیراز بهره می‌بریم، در صورت نیاز، آماده اعزام نیروهای متخصص آتش‌نشان از شیراز به تهران در مسیر تسریع در اجرای عملیات امدادرسانی و انجام اقدامات کارشناسی هستیم.

**15:26: هاشمی، استاندار تهران با حضور در محل حادثه از ایوان ستاد بحران، روند امدادرسانی را نظاره می‌کند.

**16:01 : هیئت دولت شنبه را عزای عمومی اعلام کرد

**16:14: افزایش دود در پلاسکو

**16:47: دو آتش نشان در حین امدادرسانی در محل حادثه ساختمان پلاسکو مصدوم و به بیمارستان منتقل شده‌اند.
محمد آسترکی آتش نشان 26 ساله، به علت ترومای پا به بیمارستان سینا و مهرداد ربیعی 30 ساله، به دلیل ترومای کتف به بیمارستان بانک ملی منتقل شدند.

**16:52: کشف پیکر2 آتش‌نشان در زیر آوار دقایقی پیش دو نیم تنه از اجساد آتش‌نشانان از زیر آوار خارج شده و تلاش برای خارج کردن اجساد کامل ادامه دارد.

خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو، مطلع شد که تیم‌های جست‌وجو حین آواربرداری با پیکر دو تن از آتش‌نشانان روبه‌رو شدند که نیمی از بدن آنها از زیر آوار خارج شده و با توجه به تاکیدی که برای سالم خارج شدن اجساد وجود دارد، دستگاه‌های امدادی در تلاشند تا بدون کمترین آسیب‌دیدگی پیکر این افراد را از زیر آوار خارج کنند.

**17:07 : به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به محل حادثه پلاسکو، یکی از شرکتهای هواپیمایی دقایقی قبل برای امدادگران و آتش‌نشانان بسته‌های پذیرایی آورد.

**17:16: آخرین وضعیت حادثه پلاسکو را رئیس‌پلیس پایتخت تشریح کرد. وی از شهروندان خواست در صورتی که فرد مفقود شده‌ای در حادثه پلاسکو دارند با مراجعه به اداره آگاهی گزارش مفقودی را اعلام کنند. به گفته وی در حال حاضر تعداد مفقودی‌ها در مجموع کمتر از 25 نفر است.

**17:30: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه، بیش از 25 درصد آوار پلاسکو برداشت شده و عملیات آوار برداری همچنان ادامه دارد.

**17:30: اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت‌وگویی با ایسنا، ضمن بیان اینکه نقشه جدید موتورخانه تحویل آتش نشانان شد/تلاش آتش نشانان برای دسترسی به پشت منابع سوخت موتورخانه اظهار کرد: به نظر می رسد تعدادی در موتورخانه ساختمان پلاسکو واقع در طبقات منفی محبوس شده‌اند، بر همین اساس نقشه موتورخانه پلاسکو در اختیار آتش نشانان قرار گرفت تا آنها مسیر جدیدی را برای دسترسی به فضای پشت موتورخانه پیدا کنند.

**17:36: بنابر گزارشات ارسالی خبرنگار ایسنا، همچنین رئیس سازمان صداوسیما نیز در محل حادثه پلاسکو حضور یافت.

**17:38: نوربخش ، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیز از تشکیل کمیته‌ای در تامین اجتماعی برای پرداخت مستمری و بیمه بیکاری آسیب دیدگان ساختمان پلاسکو  خبر داد. وی افزود: با این اتفاق 580 کارگاه تخریب  و  بیش از4000 کارگر و تعدادی از آتش نشانان که تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند آسیب دیده‌اند که مسوول پرداخت مستمری و هزینه درمان و بیمه بیکاری شان بر عهده سازمان تامین اجتماعی است.

**17:54 : نیروی انتظامی هیچ مسوولیتی درخصوص ارائه آمار تلفات و قربانیان حادثه پلاسکو ندارد ساجدی‌نیا، رئیس پلیس تهران ضمن تأیید نکردن خبر مراجعه 25 خانواده به پلیس و اعلام مفقودی یکی از اعضای خانواده‌شان تاکید کرد: تنها مرجع اعلام آمار در این خصوص سخنگوی ستاد مدیریت بحران حادثه پلاسکو است.

**18:15: ورود سگ‌های زنده‌یاب تازه نفس به محل آواربرداری به گزارش ایسنا، در حالی که بخشی از نمای چند تنی ساختمان پلاسکو آواربرداری شد، سگ‌های زنده‌یاب پلیس به محل ساختمان آورده شدند تا احیاناً افرادی که زیر آوار مانده‌اند را جست‌وجو کنند.

به گزارش ایسنا، پس از ورود سگ‌های زنده‌یاب و جست‌وجوی حدود 6 دقیقه‌ای این سگ‌ها در میان آوار چیزی پیدا نشد و سگ‌ها بار دیگر از محل حادثه خارج شدند تا بیل‌های مکانیکی و جرثقیل‌ها ادامه عملیات آواربرداری را انجام دهند.

**18:19: لحظات نفسگیر جستجو در کارگاه شرقی پلاسکو

**18:51: حرارت در زیر آوار بسیار بالاست/امیدی به زنده یافتن آتش‌نشانان گرفتار در میان آوار نیست

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو گفت: حرارت در زیر آوار بسیار بالا است و همین وضعیت امیدها را برای زنده یافتن نیروهای آتش‌نشان گرفتار در میان آوار از بین برده است.تاکنون محبوس‌شدن 20 تن از نیروهای آتش‌نشان در میان آوار محرز شده است و اطلاعاتی در مورد مفقود شدن دیگر هموطنان در میان آوار نیست.

**18:55: حضور قالیباف، ساجدی نیا و نجار در محل حادثه

**19:00 مدارس مناطق 19 گانه تهران فردا «تعطیل» نیستند

مسعود ثقفی، رییس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران با تاکیدی دوباره امروز برای دومین بار این خبر را اعلام کرد و گفت: فردا هیچ مدرسه‌ای در مناطق 19 گانه تهران تعطیل نیست. تنها دبیرستان دخترانه امامیه و دبستان امید امام در نزدیکی محدوده ساختمان پلاسکو قرار دارند که درباره تعطیلی آنها نیز تصمیمی اتخاذ نشده است، اما به علت شرایط حاکم اگر لزومی ایجاد شود مدیریت منطقه هماهنگ می‌کند و در هر ساعتی که باشد حتما به والدین و دانش آموزان اطلاع رسانی و اعلام خواهد شد.

**19:09 : اطلاعیه‌های پلیس پایتخت درباره حادثه پلاسکو و به منظور اعلام محدودیت‌های ترافیکی شنبه و به خانواده‌ها و بستگان افراد فقدانی برای پیگیری افراد فقدانی و مراجعه آنان به پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی صادر شد. جزییات این خبر را با کلیک بروی لینک آن قابل مشاهده است.

**19:20: رییس آموزش و پرورش منطقه 12 تهران در گفت‌وگویی با ایسنا، از تعطیلی دو مدرسه (دبیرستان دخترانه امامیه و دبستان امام)  محدوده ساختمان پلاسکو بدلیل آلودگی صوتی، گرد و غبار و محدودیت در تردد در روز آتی شنبه 2 بهمن‌ماه خبر داد.

**19:38: آمادگی بهزیستی برای ارائه خدمت به بازماندگان و آسیب‌دیدگان حادثه پلاسکو به گزارش ایسنا، مهدی میرمحمدصادقی، معاون دفتر مشاوره و امور روانشناختی بهزیستی کشور با حضور در محل حادثه ساختمان پلاسکو گفت: تلاش می‌کنیم تا با استفاده از متخصصان روانشناسی و مشاوران تحت نظارت سازمان بهزیستی به سلامت روان افراد حاضر در این حادثه، بازماندگان و همچنین آسیب‌دیدگان ارائه خدمت داشته باشیم.

**19:57: اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا از ایجاد دسترسی جدید برای نجات محبوس‌شدگان پلاسکو خبر داد و در توضیح آن اظهار کرد: زیرزمین بازارکویتی‌ها که جنب پلاسکو قرار دارد، همتراز با موتورخانه پلاسکو است، لذا تصمیم گرفته شد که با ایجاد حفره در دیواره زیرزمین بازار کویتی‌ها به موتورخانه پاساژ پلاسکو که احتمال داده می‌شود تعدادی از افراد در آن محبوس شده باشند، برسیم.

**20:08: واحدهای مجاور ساختمان پلاسکو

**20:22:   114مصدوم در پی حادثه پلاسکو

آخرین خبرها حاکی از آن است که به سه آتش نشان مصدوم امداد رسانی صورت گرفته است که خوشبختانه هر سه در محل درمان شده اند. این سه مصدوم ٤٨ ، ٣٧ و ٤٧ ساله بوده‌اند که دچار سرگیجه و تنگی نفس شده بودند و پس از درمان های اولیه و اکسیژن درمانی توسط اکیپ های اورژانس، به چرخه امدادرسانی بازگشتند. حال این مصدومان در حال حاضر مساعد است و به طور سرپایی در محل درمان شده اند. طبق اعلام اورژانس تهران، بنابراین تعداد کل مصدومان تا ساعت ٢٠ امشب، به عدد ١١٤ نفر رسیده است.

**20:30 : جدیدترین تصویر از محل حادثه

پیشرفت عملیات جستجو و آوار برداری در کارگاه جنوبی پلاسکو؛ همزمان که گروهی از امدادگران در حال هوابر کردن ستون‌های فلزی هستند قیچی مکانیکی فلزات سنگین را برش می‌دهد و بیل مکانیکی آواربرداری را ادامه می‌دهد.

**20:44: آخرین وضعیت امدادرسانی در پلاسکو/مجتمع‌های تجاری اطراف پلاسکو فردا از ساعت 14 تعطیل کنند به گزارش ایسنا، سردار حسین ساجدی نیا رییس پلیس پایتخت گفت: استفاده از پیاده‌روها و مجتمع های تجاری اطراف پلاسکو برای عموم آزاد است اما از کسبه این منطقه می‌خواهیم که از ساعت 2 بعد از ظهر به بعد مغازه‌های خود را تعطیل کنند تا در تردد نیروهای امدادی سهولت ایجاد شود.

**20:48: دادستان تهران از  تشکیل پرونده حادثه ساختمان پلاسکو  خبر داد و گفت: با توجه به اینکه امداد و نجات در اولویت اقدامات قرار دارد از اعلام تشکیل پرونده برای این حادثه خودداری کردیم اما از روز گذشته این امر انجام شده و گزارش مقدماتی معاون دادستانی تهیه شده همچنین مدیران این ساختمان شناسایی شده‌اند و قطعاً باید درخصوص موارد ایمنی‌ که رعایت نشده است، پاسخگو باشند.

**20:48: برگزاری جلسه اضطراری شورای شهر بدون حضور خبرنگار در محل حادثه پلاسکو جلسه اضطراری شورای شهر تهران به علت وقوع حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو فردا ساعت ٨ صبح در محل حادثه برگزار می شود. بر اساس این گزارش اعلام شده است که این جلسه بدون حضور خبرنگاران و به صورت غیر علنی، برگزار می شود.

**20:52: سید جلال ملکی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه پلاسکو، ضمن بیان اینکه با گذشت بیش از 33 ساعت از زمان ریزش ساختمان پلاسکو عملیات جستجوی آتش‌نشانان بی وقفه در محل ادامه داشته و عملیات آواربرداری نیز سرعت بالایی به خود گرفته است از ادامه عملیات جستجو با گذشت 33 ساعت از ریزش پلاسکو / احتمال شهادت محبوسین قوت گرفت خبر داد.

**21:07 استتار محل حادثه پلاسکو با گونی‌های آبی/ایجاد محدودیت‌ها  برای حضور عکاسان و خبرنگاران در محل حادثه

به گزارش خبرنگار ایسنا، با توجه به احتمال یافته شدن پیکرهای زیر آوار و برای حفظ حرمت اجساد، همزمان با سرعت گرفتن آواربرداری, مقابل ساختمان با گونی‌های آبی بسته شد تا عکاسان و خبرنگاران ساختمان را نبینند.

**21:12: معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران در این ساعت اعلام کرد که هنوز سرنخی از فوتی ها نیافته‌ایم  درباره برخی خبرهای ضد و نقیض مبنی بر اینکه سگ‌های زنده یاب توانستند مناطق مشکوکی را که محبوسین در آنجا قرار داشتند، شناسایی کنند، گفت: باید توجه کرد که شرایط کاری بسیار سخت است و با آوار شهری بسیاری مواجه‌ایم. همچنین با توجه به دود و گرمای زیادی که وجود دارد، علی رغم تمام تلاش‌ها و با اطلاعاتی که آتش‌نشانان درباره نقاطی که احتمال می‌دادند همکاران‌شان در آن‌جا باشند، به ما دادند، هنوز نتیجه‌ای حاصل نشده است.

**21:22 : روز دوم عملیات پلاسکو، غلبه بیم بر امید به گزارش خبرنگار ایسنا از محل حادثه پلاسکو، دومین روز از عملیات دستگاه‌های امدادی در حادثه پلاسکو به ساعات پایانی خود نزدیک می‌شود اما متاسفانه نه‌تنها خبر امیدبخش از این حادثه منتشر نشد بلکه اجساد جان‌باختگان نیز از محل خارج نشده است.

این در حالی بود که شماری از امدادگران در کارگاه شرقی آواربرداری معتقد بودند که سگ‌های زنده‌یاب بیش از سه بار محل اجساد را شناسایی کرده اما امکان دسترسی به آنان وجود ندارد. همچنین برخی از افراد حاضر در محل حادثه نیز اعلام کردند که محل دفن شمار زیادی از آتش‌نشانان محبوس مشخص شده است و این ادعا زمانی قوت گرفت که با استتار محل حادثه با گونی‌های آبی رنگ، نیروهای پلیس اقدام به تخلیه سریع خبرنگاران از محل حادثه به ویژه کارگاه شرقی آواربرداری و پارکینگ استانبول کردند.

دومین روز از عملیات امدادگران در ساختمان پلاسکو در حالی ادامه دارد که هیچ‌ خبری از سرنوشت محبوسین آوارهای پلاسکو در دست نیست  و باید منتظر ماند و دید که آیا بامداد سومین روز از عملیات آتش‌نشانان در خیابان جمهوری با اخبار خروج اجساد از زیر آوار همراه می‌شود یا خیر؟.

**21:25: معاون شهردار تهران با اشاره به حادثه ریزش ساختمان پلاسکو گفت: مالکان این مغازه‌ها می‌توانستند با پرداخت کسر ناچیزی شرایط را برای عدم این اتفاق فراهم کنند اما فقط 100 واحد کسبی بیمه بوده‌اند که این نمونه‌ای از مسئولیت‌پذیری کسبه دربرابر آینده خودشان و فضای اطراف‌شان بوده است. ادامه این خبر را می‌توانید در فقط 100 واحد کسبی پلاسکو بیمه بوده‌اند  دنبال کنید.

**21:40: تخریب عمدی ساختمان مجاور پلاسکو توسط آتش‌نشانان

لازم به ذکر است، دولت‌آبادی، دادستان تهران پیش از این از صدور مجوز دادستانی برای تخریب ساختمان‌های جانبی پلاسکو در صورت ضرورت خبر داده و گفته بود: قطعاً در چنین مواردی نمی‌توان منتظر پیدا کردن مالکان ساختمان‌ها ماند لذا مجوز تخریب ساختمان‌های جانبی در صورت ضرورت صادر شده است.

**21:46: بنابر اظهارات شهردار تهران   آواربرداری کامل «پلاسکو» پنج تا شش روز زمان می‌برد  وی همچنین گفت: ما همه ظرفیت‌هایی را که برای دسترسی به طبقات نیاز داشتیم آماده کرده و همه اقدامات ممکن را انجام دادیم و حتی به نمای زیرین ساختمان هم دسترسی یافتیم اما آهن‌آلات بسیار متراکم هستند و از آنجایی که عمدتاً وسایل پارچه‌ای و لباس در آنجا وجود دارد تا هوا به آنجا می‌رسد آتش بلند می‌شود به طوری که درجه حرارت در نمای زیرین بالای 200 درجه است اما با این حال همه تلاش‌ها را انجام می‌دهیم و همه اقدامات را دنبال می‌کنیم. آهن‌آلات یک ساختمان 17 طبقه را می‌خواهیم جمع کنیم و فکر می‌کنم حداقل زمان برای رسیدن به نتیجه، پنج تا شش روز دیگر است.

**21:47 قوه قضاییه حتما هیات امنای ساختمان پلاسکو را احضار خواهد کرد علی فاضل رییس اصناف کشور اینرا گفت و ادامه داد: کسبه حاضر در پلاسکو مالک نبودند و اخطارها نباید به مستاجر داده شود بلکه باید مستقیما به مالک اعلام شود به این ترتیب هیات امنای ساختمان نمی‌توانستند در این زمینه مداخله‌ای داشته باشند.

**۲۱:۵۵ بسیاری از ساختمان‌های منطقه 12 مشابه پلاسکو هستند شهردار منطقه 12 تهران با بیان اینکه 40 درصد فضای این منطقه بافت فرسوده است گفت: بسیاری از ساختمان‌های این بخش شرایطی مشابه با ساختمان پلاسکو را دارند.

**۲۲:۳۸ سخنگوی آتش‌نشانی با اعلام ادامه عملیات آواربرداری از دو جبهه در پلاسکو،  گفت: وضعیت آوار بسیار پیچیده و فنی است و نمی توان در مورد زمان اتمام آواربرداری به طور دقیق صحبت کرد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۰:۲۰

انسانهای خوب چوب آدمهای احمق مال پرست را می خورند تاکی ؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۱:۱۳

تا وقتی دنیا هست همینطوره

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۱:۰۹

یه سری آدم بدبخت که احتمالا همه دارایی شون اونجا بوده پول پرستن؟ بعد ما به خودمون جرات می کنیم درباره شون قضاوت کنیم و اونها رو شایسته ی عذاب بدونیم. هرکسی به نوعی داشته های کم و زیادشو دوست داره، شایسته ی عذابه؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۳

خانم لیلا، این عده آدم اگه پول پرست نبودند، بفکر امنیت خودشوان بودند. کوتاهی آنها و طرز فکر آنها که متاسفانه همه ی کاسب های بازار دچار چنین افکاری هستند که "با کمترین امکانات هم میشه پول درآورد چرا خرج کنیم" یا "اون یکی و دولت بیاد خرج کنه به ما چه" این فجایع رو بار می آورد و آخرش بک عده ی بیچاره آتش نشان جونشون رو باید فدا کنند. شما شخصاً جوابی داری برای کسانی که بدون هیچ دلیلی و چشم داشتی الان مفقود شده و خبری ازشان نیست؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۳:۵۱

بنیاد مستعضان چرا پاسخگو نیست؟؟؟؟ ههمون مثل کپک کلمون کردیم زیر برف و حالیمون نیست که این ملک برای کجا بوده و هیت مدیرش شامل همین بنیاد امور مستعضفان هست.....

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۳ ۱۳:۴۱

خانم لیلا منظور این فرد اینه که بخاطر پول امنیت ساختمان رعایت نشده جای فحاشی متنو خوب بخونید

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۰:۳۰

همانطور که میدانید طبقات زیر همکف این ساختمان، مرکز خرید و فروش خزندگان و حیوانات کمیاب از جمله تمساح و انواع مار های سمی و غیر سمی بود. جدا از اینکه این حیوانات بی دفاع در این حادثه ممکن است از بین رفته باشند، از طرفی هم ممکن است زنده مانده و در تهران آزاد شوند. به دلیل خطرناک بودن برخی از این حیوانات، در روز های پیش رو درصورت رؤیت هرگونه جاندار غیر عادی در تهران مراتب را به آتش نشانی اطلاع دهید و به سادگی از کنار آن نگذرید، ممکن است افرادی بدون اطلاع در دام این حیوانات بیافتند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۳:۳۲

تا جای و که من اطلاع دارم طبقه زیر همکف چندتا ماهی فروشی بود که بیشترش جمع شدن و فقط دو تا مونده بودن که اونا ام مار وتمساح نمیفروختن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۲:۰۶

دعا کنیم شاید زنده باشن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۲:۵۲

خسته نباشی ایسنا ،بیدار موندی داری پوشش لحظه ای می دی.....دمت گرم..

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۳

منم امیددارم که زنده باشن.تسلیت میگم این اتفاق تلخ رو به همه ی مردم کشور رو .ازاین اتفاقات تلخ بایددرس عبرت بگیریم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۳:۱۸

ممنون از شما بابت اطلاع رساني ، خسته نباشيد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۳:۵۵

خوب یه خبری بدین من خوابم نمیبره خواهشا از روند امداد رسانی خبر بزارین.من خوابم نمیبره از نگرانی خدا به خانواده هاشون صبر بده😢😢

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۴:۱۷

خواب در چشم ترم مي شكند ....

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۴:۳۲

اقایانی که بیت المال دستتونه عزیزان پول بدید وسایل بروز و نوامدادونجات بخریدبیاریدتومملکت الان جندساعته اون بیچاره ها اون زیرن تا کی باید شاهد این چنین حوادث ناگوارباشیم همش دنبال سیاست و این مسایل نباشید جون مردم بازیچه نیست بخدا فردای قیامت بایدجواب بدید.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۵:۱۰

تو اين وضعيت دنبال زير بغل مار مي گردي الان ديگه باسه اين حرفا دير شده فقط دعا كنيد زير آوار مونده ها زنده بيان بيرون

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۱۹

مگه براشون مردم عادی مهم هست؟؟پول دارن پورشه ومازراتی که خودروی لوکسه وارد می کنند. پول ندارن تجهیزات به این مهمی رو بخرن؟؟واقعا جای تاسفه.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۷:۳۴

سیاسیش نکنید. تو همه دنیا با تمام امکانات هم این حوادق را داریم. اتش سوزی جنگلها در امریکا چند روز طول می کشد و شهرها و روستاها را تخلیه می کنند. مگه اونجا کم امکانات دارند. مقصر هیات مدیره و برخی کاسبان پلاسکو هستند که در مجهز کردن ساختمان به اطفای حریق خودکار کوتاهی کردند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۵۷

جناب فرشید. جنگل با یک ساختمان 15 طبقه فرق زیادی داره. اصلاً سیاسی نیست بحث. بحث سر حقوق من و توئه. البته اگه آگاه و بدنبال منافع خودمون نباشیم. بهتر است بگوییم کشور ما در برابر بحران ناتوان است بخاطر یک سری مسائل اقتصادی و غیر سیاسی!

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۱۱

این حادثه درباره یه ساختمان بود و 16 ساعت طول کشید.اگه این حادثه در مورد یک خیابان یا محله در تهران رخ دهد چگونه می توانند امداد رسانی کنند؟؟؟چرا در خرید تجهیزات به این مهمی کوتاهی میشود؟؟؟مازراتی و پورشه وارد میکنند،!!!!ما نمیتوانند وسایل روز امداد رسانی راوارد. کنند؟؟؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۵۳

من فکر میکنم مشکل اصلی کمبود تجهیزات نیست. بلکه افراد پول پرستی که این مکانها را بدون توجه به ایمنی و امنیت اداره میکن و دوم مردم بی فرهنگی که هجوم آوردن به محل برای گرفتن عکس و... و مزاحم عملیات امداد هستند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۷

تجهيزات آتش نشانى ما حرف اول رو تو منطقه ميزنه و هيچ كمبود امكاناتي وجود نداره بلكه بى توجهي مالكان ساختمون كه سيستم ضد حريق نداشتن و از همه گذشته دوستان كم لطفي كه با فيلم برداري مانع انجام به موقع عمليات شدن عامل اصلي اين خرابي هاست . جمع اوري ضايعات كار ساده ايه ولي اونا هدف شون اينه كه پيكر آتش نشانان شهيد رو سالم دربيارن و اين كار دقت و ظرافت خاصي رو مي طلبه پس بدون اطلاع صحبت نكنيم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۶:۴۵

لطفا خبر جدید بدین 3 ساعت از آخرین خبر گذشته لطفاً خبر خوب باشه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۷:۱۱

خدایا کمک کن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۷:۱۵

با سلام و تشکر از اطلاع رسانی خوب تون انشاالله خدا به خانواده همه ی داغ دیدگان صبر وبه همه ی در گذشتگان اجر جلیل عنایت کند به نظر من این حادثه خیلی قابل تأمله چون در تهران فقط یک ساختمان فرو ریخته و تمام امکانات دولتی رو در اختیار داره با این وجود حدود 24 ساعت گذشته و هنوز نتونستن کسی رو از زیر آوار بیرون بیارن حالا فکر کنید اگر خدای نکرده توی این شهر زلزله بیاد چه اتفاقی میفته؟ از این حادثه می فهمیم که ستاد بحران یعنی تا الان کشک.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۹:۰۰

خدا کنه فقط زنده بیان بیرون تهران چطور اعلام میکنه اماده ی رو به رویی با زلزله داره؟ وقتی الان ۲۴ ساعت از حادثه داره میگذره و نتونستن از زیر تنها یه ساختمون مرتفع کسی رو بیارن بیرون ، کم نیستن برج های تهران که اگه زلزله بیاد کارشون تمومه و مثه همین میشن و اون وقت با یه فاجعه ی انسانی رو به روییم ، اقایون مسئول شما رو به جان عزیزاتون به فکر اون بحران باشین از الان امکانات فراهم کنین ، این برج با ۵۳ سال قدمت اینجور شد چه برسه به برج های امروزی که به یه باد بنده ...

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۳:۰۱

دقیقا

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۷:۲۳

با سلام.لطفا جديدترين اخبار رو گزارش كنيد.مرديم از نگراني... يا صاحب الزمان خودت بهشون كمك كن :'(

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۸:۲۷

رشادت و جسارت آتشنشانان قهرمان که با جان خود افتخار آفرینی می کند مایه عزت و شرف و غیرت ایرانی می باشند . امید است کسانی که دنبال متامع دنیوی هستند برای مقام های بی ارزش از نام قهرمانان وطن سوء استفاده نکند. ناراحتی قلبی برادر ملکی برای همکارانش بسی قابل ستایش است که نشان داد ایرانی با غیرت است.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۱:۱۸

من همسر ی آتش نشانم.. همسرم و همکاراش از هیچ کاری دریغ نکردن.. باور کنید برای همکارای زیر آوارش خیلی ناراحتم.. ما فقط میتونیم دعا کنیم.. کاش مدیرای ساختمون قبل این همکاری میکردن ک حالا این فاجعه رخ نمیداد..کاش.. خدایا خودت کمکشون کن..

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۲:۰۴

نمی دونم چرا همیشه تو این مواقع محل حادثه این قدر شلوغ میشه میبینی کلا 10 نفر مشغول انجام کارند 100 نفر الکی وایسادن نگاه میکنن یا نظرات غیر کارشناسی خودشان را ابذال می کنند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۳

ان شاالله كه زنده باشند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۹:۰۶

چه موادی هست که زیر آوار هم در حال سوختن است پس لز یک روز؟ یعنی هنوز اکسیژن هست زیر آوار؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۰۹:۱۹

ضمن تشکر از زحمات خبرنگاران ایسنا مستقر در منطقه ،‌ خواستم بگم خیلی از مردم فقط برای کنجکاوی و اینکه بفهمن اونجا چه خبره پا میشن میرن ، بنابراین از خبرنگاران ایسنا تقاضامندیم مرتب و دقیقه به دقیقه ویدئوهای کامل از عملیات امداد تهیه کنن و روی سایت بذارن تا کنجکاوی مردم فروکش کنه و به سمت محل حادثه نرن و ازدحام نشه،‌ هر چقدر ویدئوهای خبرنگاران تکمیل تر باشه به کاهش ازدحام مردم کمک میکنه ،‌ لطفا رسالت خبرنگاریتون را به نحو احسن ادامه بدین وگرنه مردم خودشون تبدیل به "شهروند_خبرنگار" میشن متاسفانه ،‌ با تشکر .

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۶:۲۱

دقیقا درسته تا موقعی که مردم به رسانه ها اعتماد نکنن یکی از نتایج محتملش همین هجوم و تجمع افراد در محل حادثه است. همه فکر می کنن اوچیزی که داره مخابره میشه با واقعیت تطابق نداره.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۹

نه برادر، متاسفانه مردم برای خودنمایی و گرفتن سلفی و ... میرن اونجا دیگه همه این رو میدونیم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۰:۱۷

با آرزوی نجات جان آتش نشان های عزیز و سپاس از شما برای پوشش خبری حادثه. به نظر من بهتره اخبار لحظه ای از جدید به قدیم مرتب بشه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۰:۴۲

من به مسئولین کاری ندارم ولی هروقت که عکسهای تلاشها و عزاداری آتشنشانها را برای همکارانشان میبینم بغض گلویم را میفشارد.امیدوارم که کمترین تلفات را داشته باشد. اما متاسفم برای یک عده وطن فروش که فقط و فقط به 500 نفری که دور و بر حادثه هستند میپردازن و دائم ایران و ایرانی رو به تمسخر و اهانت گرفته اند. اندکی هم به تلاش و فداکاری آتش نشانان هموطنمان اشاره ای ندارن.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۱:۵۲

هیئت مدیره و صاحبان واحد های پلاسکو که فقط به فکر پول درآوردن بودند باید محاکمه شوند و خسارتی به واحد هایی که تحت پوشش بیمه نبودند نباید پرداخت شود چون با توجه به اخطار های قبلی ، فکری برای ایمنی ساختمان نکردند و باعث ابن فاجعه شدند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۲:۱۵

متاسفانه ارگان محترم شهردارى با تراكم فروشى بيش از حد و بدون توجه به آسيب هاى زير ساختى كه به زير بناى ساختمان هاى مجاور على الخصوص قديمى تر زمينه ساز اتفاق افتادن چنين حوادث دردناكى ميشود

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۲:۳۹

خیلی آقایی که مرتب مارو در جریان میزارید فقط واسشون دعا کنید

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۳:۳۸

با عرض سلام و خسته نباشيد، با توجه به فرارسيدن تقريبي پايان عمليات امداد و نجات در ٢٤ ساعت اوليه وضعيت اضطرار و با عنايت به حجم مديريت آوار در ميدان عملياتي فوق احتراما پيشنهاد ميگردد از نيروهاي داوطلب عملياتي مستقر در جهاد سازندگي جهت كمك و تسريع در عمليات آواربرداري دعوت به همكاري گردد. لازم به ذكر است ادامه استفاده از نيروهاي جان بر كف امدادي براي پاسخدهي و مديريت مرحله احيا احتمال ايجاد كندي در روند عمليات و رسيدن به اهداف آن ميباشد. لذا دعوت به همكاري نيروهاي عملياتي با تخصص احيا و بازسازي همچون جهاد سازندگي، راهسازي و ساير تيم هاي عملياتي ذيربط مناسب به نظر ميرسد. با آرزوي موفقيت و ذكر خدا قوت،

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۳:۴۲

ما مردم ایران امروز در فرهنگ انسان دوستی با سلفی و گوشی موبایل از روی امدادگر و جلوی خودرو های امدادی پیشرفت میکنیم. یک زمانی مردم ایران برای پیشرفت فرهنگ انسان دوستی از روی میدان مین و جلوی تانک میگذشتن بدون سلفی با بیسیم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۱

خیلی خوشحالم که ملت ما همچین اتشنشان ها ی غیور و رشیدی داره وازطرفی ناراحتم که این افراد بخاطرسهل انگاری ماپرپر میشن .خدا به خانواده هاشون صبربده.ازتمامی اتشنشان ها هم خیلی ممنونم که درهمه حال آماده به خدمت هستن .خداقوت .

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۴:۱۳

سلام محسن هستم از تهران. شهرداری گفت که چند سال پیش در مورد این ساختمان و ایمنی ان هشدار داده است اگر این درست باشد و مالکان پلاسکو برای ایمنی مخالف بودن وبه دستورات توجهی نکردند. چرا باید بیمه باید پرداخت کنه اونها که خیلی راحت میگن ما بیمه بودیم و خسارتمان را از بیمه می گیریم مقصر و جان این آتش نشانان عزیز به عهده آنان است چرا باید بیمه به انها پرداخت شود امروز ۹۰ درصد پوشاک ایران قاچاق است. باید مراجعه قضایی جلوی پرداخت پول از سمت بیمه را بگیرند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۶:۳۴

قبل از حادثه هم کاسبین پلاسکو زیارت عاشورا خوندند. امیدوارم نجات پیدا کنند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۱:۰۸

آخه برادر من الان 2 شبه اون بیچاره ها زیر آوار موندن . بجای اینکه فکر سالم بودن اونها باشی چسبیده به بیمه و خسارت و. ....و اینکه باید خسارت بگیرن یا نه ؟! واقعا شرم آوره ....

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۴:۲۹

دیدم کمکی از من بر نمیاد دیشب نشستم زیارت عاشورا خوندم خدا به همه ی داغ دیده ها مخصوصا تمام عزیزایی که در این حادثه دلخراش بودن صبر بده خدا آخر و عاقبت هممونو ختم به خیر کنه الهی آمین

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۴:۳۱

میشود یکبار هم دست از نغ زدن و غر زدن برداریم و فقط دلداری بدهیم؟ میشود همدل باشیم و التیام زخم بازماندگان چند قهرمان از دست رفته و مایه مباهات و افتخار چند صد قهرمان به جامانده و حتی امید برای چند صد خانواده ای که جگر گوشه هایشان زین پس این راه را انتخاب می کنند؟ هاااای دوستان و هموطنانی که عضو رسانه‌ها هستید اخبارتان را مزه مزه کنید بعد انتشار دهید. من در گوشه ای از دنیا دور از تهران در حال بال بال زدنم چون اخبار واقعی نمیشنوم، دست برداریم از این فرهنگ دایمی غار غار خبردار و اشاعه اخبار کذبی که اصلا معلوم نیست منشا ان کجاست. عزیزانی از دست رفته اند و اکنده از محبت به انان هستیم ، انرژی محبت ما تاثیر گذار تر از نفرت ما نسبت به کوتاهی ها و کم امکاناتی هاست فردا که خبرنگاری دم از کمبود زد بیایید و پشتیبانی کنید. امروز روز دلداریست نه غر و لند هموطن در خانه ات بشین و برای خط مقدم این جبهه دعا کن، انرژی و محبت بفرست نه نفرین فرکانس منفی

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۰:۴۵

بسیار نظر عاالی فقط باید امید رو از دست ندیم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۶:۵۷

غمی که به دل و جان خانواده این شهیدان جان بر کف و دل این مردم مهربان و صبور در وقوع این حادثه هجوم آورد با هیچ چیزی قابل جبران نیست. تنها توقع این مردم شریف از مسئولین این است که وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و خود را در قبال جان و مال تک تک شهروندان ایران زمین مسئول بدانند و این حوادث ناگوار و جان سوز عبرت و تجربه ای شود برای آینده. این حادثه دل خراش وقایع تلخ گذشته را یادآور ما میکند. چندسالی بیشتر نیست که از زلزله فاجعه بار بم میگذرد. حال این سوال پیش می آید که با وضع پیش آمده در حادثه پلاسکو، دولت،نهادهای مسئول و مردم چقدر برای مقابله با حوادثی مشابه زلزله بم و یا حتی بسیار ناچیزتر از آن آمادگی دارند!؟ مردمی که با ازدحام خود امداد رسانی را مختل میکنند، به صدای آژیر آمبولانس اهمیت نمیدهند و با آوار حادثه سلفی میگیرند، دولتی که از تخریب یک ساختمان ۱۶ طبقه شکه میشود، نهادها و ارگان های مسئولی که در صدد سلب مسئولیت از خود هستند و در امداد رسانی و آوار برداری یک ساختمان ۱۶ طبقه عاجز مانده اند و آتش نشانان مظلومی که جان خود را به دلیل بی کفایتی مدیران از دست دادند. البته در این میان مردم مهربان و وطن پرستی هستند که در صف های طویل انتقال خون دین خود به این سرزمین را ادا کردند. ما همه مردم ایران فارغ از اختلاف در مذهب، قومیت و عقاید سیاسی با قلبی آکنده از غم و درد در انتظار شنیدن خبری خوش از این حادثه جان کاه هستیم. به امید نجات یافتن آتش نشانان عزیزمان...

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۰۹

اطلاع رسانی ایسنا خوبه ولی کمی محتاطانه است. وقایعی که وجود داره رو به صورت قطره چکانی منتقل می کنه. با مردم رو راست تر باشید تا برای بدست آوردن اطلاعات صحیح خودشان به محل حادثه هجوم نیاورند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۲۴

این افراد جونشون رو به خاطر بی توجهی افراد به اخطار ها به خطر انداختن و رفتن تا جون مردم رو نجات بدن والان احتیاج دارن که یکی نجاتشون بده . امیدواریم همشون زنده از زیر آوار بیرون کشیده بشن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۳۴

من از دیروز بی بی سی رو بررسی میکردم برای برای خبردار شدن از وقایع پلاسکو. ولی از صبح که خبرگذاری ایرنا رو خوندم دیگه سراغ بی بی سی نرفتم. واقعا خسته نباشید. ممنونم. خبر کمک های مردمی و سازمان های خصوصی رو که میخونم دلم گرم میشه. افتخار میکنم به این مردم.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۳۴

لطفا اخبار جدید رو در صدر قرار بدید و اخبار قدیمی را پایین. الان برای خواندن یک خبر جدید باید کلی صفحه را پایین بیابیم. ممنون

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۴۲

ضمن خسته نباشید به تمامی تیم های امدادگر و همچنین به رسانه ایسنا که لحظه به لحظه اخبار مربوطه پوشش میده اما بایست پذیرفت که هرجای دنیا ممکن همچین حادثه ای رخ دهد وعوامل بازدارنده در مقابل ان کوتاهی شود ولی بعد از چنین اتفاقاتی دستگاه های امدادی باید امادگی خودشون نشان بدهند حتما و صدرصد عدم وجود ابزار و دتجهیزات لازم گروه های امدادی بلای جان این ادمای زحمتکش و جان برکف میشه این همه بودجه واسه فلان پروژه فلان کار که واقعا واسه جامعه محسوس نیست تخصیص میدن اما واسه عوامل نجات انسان ها توجه کمی میشه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۷:۴۳

با سلام و عرض تسلیت به همه هموطنان عزیزم من اخبار حادثه پلاسکو رو از تلویزیون پیگیری میکردم ولی حالا که از سایت اخبار رو دنبال کردم تازه فهمیدم عمق فاجعه چقدره واقعااا جای تاسف بسیار زیاد داره که هموراره تعدادی از هموطنان عزیزمون رو طی حوادثی از دست میدیم که به راحتی میتونستیم از وقوعشان پیشگیری کنیم. مسئولان ما دیگه خواهشاا به خودشون بیان و عینک خوشبینی رو از صورتشون بردارن و به عدم بروز مسائل و مشکلات اینچنینی که وقوعش جزوه نادرترین حوادث دنیاست فکر کنن.من خودم رو در غم خونواده های عزیز آتش نشانان شهید شریک میدونم.اجرشون با خدا.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۱

درود بر شما که تمام سعی و تلاشتون رو برای پوشش خبری این موضوع گذاشتید تا مردم از نگرانی در بیان و در جریان باشن.به جرأت می شه گفت که بهترین و بیشترین پوشش از جانب ایسنا صورت می گیره، خدا قوت

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۰۳

تا كي در مورد ايمني سهل انگارى مى شود حتى در مراكز خريد جديد ايمنى اشكال دارد بايد يك سازمان قوى مستقل ايمنى را بازرسى نمايد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۴۷

سازمان نظام مهندسی استانداردهای لازم برای بخش های تاسیسات و برق زیربنای در ساختمان های در حال ساخت رو بررسی میکنه ولی حق برخورد با متخلفین رو نداره و فقط به شهرداری معرفی میکه که پیگیری کنه متاسفانه شهرداری با کرفتن خلافی و.. مانع اجرای کامل قانون میشه و این حادثه ای که میبینید رو منجر میشن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۸

سلام ضمن آرزوی علو درجات برای آتش نشانان شهید دولت و مجلس لطفا رسما و قانونا آتش نشانان درگذشته در حوادث را شهید اعلام نماید تا خانواده هایشان از امتیازات قانونی برخوردار شوند!

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۸:۳۹

وقتی همه می گریختند آنان می شتافتند همه برای سلامتی شان دعا کنیم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۹:۰۳

هنوز خبر جدیدی ندارین؟ من نتونستم امتحان فردامو بخونم. جیگرم آتیشه. کارمون فقط گریه شده. دو ماه پیش بچه های گروه حسن آباد اومدن مارو از آتیش نجات. دادن. آمار از مفقودیا نیست؟ نمیدونین مال کدوم مرکزن؟ هیچ کاری از دستمون. بر نمیاد همش منتظر یه خبر جدیدم که ببینم چی سد پیدا شدن؟ کسی زنده مونده؟ ای خدا کمک کن. دلمون خونه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۹:۱۹

فکرش رو هم نمیکردم که روزی در ایران همچین اتفاقی رخ بدهد ! حادثه یا فاجعه ی پلاسکو چیزی بود دقیقا شبیه به همان فیلم های هالیوودی فقط با یک فرق که اونم این بود که در این حادثه هیچ چیز غیر واقعی و الکی و کامپیوتری نبود ! یه چیزی تو مایه های همون 11 سپتامبر, با گذشت این همه مدت از حادثه هم فقط میشه به یک نتیجه رسید اون هم اینه که نمیخوام بگم که ایرانمون به دور از تکنولوژی و تجهیزات روز دنیا هست ! نه بلکه باید گفت هنوز خیلی مونده که به کشوری پیشرفته و دارای تمام تجهیزات روز دنیا در این زمینه تبدیل بشه, شاید هم خنده دار باشه اما من از اون دسته آدم هایی هستم که به جای این که قبول کنم مثل رئیس ستاد بحران که حتی یک نفر هم زنده یافت نخواهیم کرد, ترجیح میدم امید داشته باشه که حتی اگه شده چند نفر از این افراد شجاع و نترس زنده یافت بشن و برگردن پیش خانواده هاشون

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۹:۳۶

عدم رعایت موارد ایمنی عدم مدیریت بحران در گلدن تایم. عدم تجهیزات هلی بردی و پهبادی و..... کماکان بحران برای تهران و پلاسکوها وجود دارد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۲

خدا نکنه زلزله بیاد تو تهران.....

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۱۹:۴۳

انشالله اونایی که زیر آوار موندند زنده خارج خواهند شد به کمک خدا و دستان دیگر آتشنشانان قهرمان

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۰

سورت اخبار رو برعکس کنید از خبرهای جدید باید بالا باشه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۰:۱۵

ای کاش معنای واقعی مردانگی و غیرت را بياموزيم برای نجات مردانی که هنوز زیر آوار نفس می کشند دعا کنیم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۰:۳۰

زلزله بیاد تهران بیچاره میشه......... این همه جمعیت تو تهران چه می کنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟ همه امکانات در تهران است و همه دوست دارند بیان تهران !!!!!!!!! چند نفر در تهران ، متولد تهران و یا پدرشان متولد تهران است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آتش سوزی زنگ خطری بود برای زلزله و حوادث دیگر ... خدا بخیر کنه........................................ به فکر انتقال امکانات از تهران به سایر نقاط کشور باشیم. تا جمعیت و سرمایه گذاری از تهران بیرون برود.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۰:۵۱

ایسنا جان نمیشه به روزرسانی خبر،جدیدترینش از بالا به پایین باشه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۰۳

واقعا همینم درس کنین دیگه چیزی کم نیست

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۱:۴۳

انشالله یک خبر خوبی از زنده بودن و پیدا شدن افراد محبوس در موتورخوونه بیاد. دست شما هم بابت خبر رسانی دقیق و سریعتون درد نکنه.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۱:۴۵

فرسخ ها از شما دورم قهرمانان وطن ولی دلم آتشی دارد به وسعت آتشی که به آن زدی برای نجات جان هم وطنانت خجلم در مقابل چشمان منتظر عزیزانتان. هنوز امیدواریم طاقت بیارید مردان کمیاب سرزمین مادری.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۱:۵۶

مثلا قرار بود این ساختمان تا کی دوام بیاره،خب معلومه بعد ازپنجاه سال یه اتفاقی میفته،شما به ساختمان های اطراف نگاه بکنید،بافت فرسوده رو ببینید........حتما باید اتفاق بیفته تا به فکر نو سازی و زیباسازی باشیم؟؟؟؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۲:۱۷

مالک پلاسکو سازمان مستضعفانه خب

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۳:۴۰

مالک کیه؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۳:۵۰

پیکر ۴نفر پیدا شده...کاش اگر هویت مشخص شده تسامی اعلام شه برای خانواده های عزیز و دل نگران. روحشون شاد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۱ ۲۳:۵۰

چرا آپدیت نمیکنی ؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۰:۱۶

ای کاش امید برای نجات قهرمانان زیر آوار از بین نرود مانند معدنچی های شیلی که بعد از 33 روز زیر آوار زنده ماندن قهرمانانم امیدم به خداست که زنده و سالم از زیر آوار بیرون می آیید

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۰:۲۹

برای قهرمانان زیر آوار دعا کنیم صدایی که از زیر آوار می شنویم صدای ایثار و از خود گذشتگی است

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۱:۴۰

سلام. از تونل زدن هنوز به موتور خانه نرسدند. تاکی تونل زدن ادامه داره من خیلی نگرانم. خدایا خودت کمک کن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۳:۴۰

چرا صفحه به روز ذسانی نمیشه؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۸:۴۶

چرا دیگ اطلاع رسانی نمی کنید؟