• شنبه / ۲ بهمن ۱۳۹۵ / ۰۰:۴۶
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 95110200484
  • خبرنگار : 71531

سومین روز پلاسکو؛ ایران در سوگ قهرمانانش

سگ‌های زنده‌یاب، عملیاتی در موتورخانه پلاسکو نداشتند/ جزئیات اقدامات حمایتی تامین اجتماعی

سگ‌های زنده‌یاب، عملیاتی در موتورخانه پلاسکو نداشتند/ جزئیات اقدامات حمایتی تامین اجتماعی

حادثه پلاسکو، در حالی وارد سومین روز خود شد که امروز علاوه بر اینکه عزای عمومی اعلام شده است، رییس جمهور با حضور در منطقه از نزدیک در جریان روند آواربرداری و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان قرار گرفت.

در این گزارش با مجموعه اخبار سومین روز حادثه فروریختن ساختمان پلاسکو همراه شوید.

** 23:13: سگ‌های زنده‌یاب، عملیاتی در موتورخانه پلاسکو نداشتند

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان تهران ورود سگ‌های زنده‌یاب به موتور خانه ساختمان پلاسکو را تکذیب کرد.

مرتضی مرادی پور درگفت‌وگو با ایسنا، در واکنش به اخبار منتشر شده درخصوص ورود سگ‌های زنده یاب به محل موتور خانه ساختمان پلاسکو و انجام عملیات، اظهار کرد: این اقدام، مربوط به جابجایی شیفت تیم‌های "آن‌ست" هلال احمر بوده و عملیاتی انجام نشده‌ است. 

** 23:04: اقدامات حمایتی تامین اجتماعی از حادثه‌دیدگان پلاسکو

سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جزئیات حمایت‌های درمانی، بیمه‌ای و حمایتی از حادثه‌دیدگان پلاسکو را تشریح کرد.

نوربخش اظهار کرد: تمام هزینه مجروحان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی صد درصد رایگان است. تعداد بسیاری از مصدومان در حال حاضر مرخص شده‌اند، اما اگر هزینه‌های احتمالی بر عهده سازمان تامین اجتماعی باشد می‌توانند با مراجعه به دفتر اسناد پزشکی سازمان در خیابان کارگر آن‌ را دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اضافه کرد: مقرر شده است طی هفته جاری اقدامات لازم برای پرداخت مستمری بازنشستگی به بازماندگان شهدای این حادثه انجام می‌شود و پرداخت‌ها از همین ماه صورت می‌گیرد.

به گفته نوربخش، احکام بیمه بیکاری نیز طی همین هفته صادر می‌شود.

** 22:50: شهرداری‌ مجوز پلمب ساختمان‌های ناایمن را ندارد

ابوالفضل قناعتی، عضو شورای اسلامی شهر تهران با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، ضمن اشاره به اختیارات ناکافی شهرداری‌ها در پلمب ساختمان‌هایی که مسائل ایمنی را رعایت نکرده‌اند، گفت: نمایندگان مجلس باید در این زمینه ورود کنند.

وی با اشاره به جلسه اضطراری اعضای شورای شهر تهران که صبح امروز در نزدیکی محل وقوع حادثه پلاسکو برگزار شد، اظهار کرد: این جلسه به منظور اتخاذ تصمیمات برای تسریع عملیات برگزار شد که بعد از ارائه گزارش توسط فرمانده عملیات حادثه و رئیس سازمان آتش‌نشانی، تصمیم گرفته شد که مجموعه‌ای از تجهیزات آتش‌نشانی شامل ماشین‌آلات تعمیر یا خرید مجدد صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تعداد بسیار زیادی از ساختمان‌های تهران در شرایط مشابه پلاسکو قرار دارند، اظهار کرد: مبحث ایمنی و قانون ملی ساختمان بر تعداد زیادی از ساختمان‌های تهران مترتب نشده است. باید همه ساختمان‌ها مسائل ایمنی به ویژه در اطفا حریق را رعایت کنند. در ساختمان‌های قدیمی برای این موضوع برنامه‌ریزی نشده است.

قناعتی گفت: در برخی موارد، قانون مسکوت مانده است. شهرداری نمی‌تواند در ساختمان‌هایی که مسائل ایمنی را رعایت نکرده‌اند، اقدام به پلمب کند. شهرداری تنها جایز است به آن‌ها تذکر دهد. از نماینده‌های مجلس درخواست می‌کنیم شرایطی را فراهم کنند که شهرداری‌ها بتوانند در موارد مشابه جلوی فعالیت ساختمان‌ها را هم بگیرند.

** 22:26: دود و حرارت مانع استفاده از سگ‌های زنده‌یاب

مدیرعامل هلال احمر تهران تاکید کرد که تا این لحظه هیچ علایمی از سوی دستگاه‌های زنده‌یاب مبنی بر نشانه‌های علایم حیات در زیر آوار پلاسکو، دریافت نشده است.

حسین کتابدار در گفت‌وگو با ایسنا، باتاکید بر اینکه تا همین ساعت هیچ علایمی از سوی دستگاه‌های زنده‌یاب دریافت نشده است، اظهار کرد: در حال حاضر پنج دستگاه زنده‌یاب شامل سه دستگاه بیورادور جدید که نسبت به حرکت انسان و حیوان واکنش نشان می‌دهند و حتی می‌توانند ضربان نبض و قلب را احساس کنند، در منطقه مستقر است اما تا این ساعت هیچ علامتی از سوی آنها دریافت نشده است.

وی افزود: چهار قلاده سگ زنده‌یاب نیز در محل حادثه مستقرند، اما با توجه به دود وسموم منتشره و همچنین حرارت آتش که در قسمت‌های زیرین آوار وجود دارد، استفاده از آنها تا مهار کامل آتش امکان ندارد.

وی همچنین در خصوص اخبار منتشر شده درباره اعلام وضعیت سکوت در منطقه حادثه برای استفاده از سگ‌های زنده‌یاب، گفت: چنین گزارشی نداشته‌ایم.

** 22:05: افزایش شمار مصدومان حادثه پلاسکو به ۱۵۷ نفر

روابط عمومی اورژانس تهران آخرین آمار مصدومان حادثه پلاسکو را ۱۵۷ نفر اعلام کرد.

** 21:41: تلاش برای تخریب باقی‌مانده دیوار بتنی سمت چپ پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، نیروهای عملیاتی و آتش‌نشانان در حال تلاش برای تخریب باقی مانده دیوار بتنی در سمت چپ ساختمان پلاسکو هستند.  این عملیات، دود زیادی را در محدوده ایجاد کرده‌است. 

همچنین براساس گزارش خبرنگار ایسنا، آتش‌نشانان عملیات تخریب را متوقف و وارد تونل سمت راست ساختمان که در پارکینگ پاساژ کویتی‌ها حفر شده، شده‌اند.

در ادامه عملیات آواربرداری در قسمت جنوب غربی ساختمان پلاسکو، آتش‌نشانان از ساعتی قبل به منظور جلوگیری از ورود خسارت به ساختمان مجاور، اقدام به برش ستون این بخش از ساختمان به شیوه هوابرشی کرده و سرانجام دقایقی بعد با استفاده از جرثقیل اقدام به جداکردن این بخش کردند.

** 21:43: تامین منابع مالی برای تجهیزات آسیب‌دیده آتش‌نشانی/دیگر نیازی به جرثقیل‌های بزرگ نیست

رئیس شواری شهر تهران با اشاره به جلسه فوق‌العاده صبح امروز شورای شهر درباره حادثه پلاسکو، در مورد تصمیمات این جلسه اظهار کرد: به سرعت تامین منابع مالی به منظور تعمیر و خرید تجهیزات آتش‌نشانی انجام می‌شود.

مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، اظهار کرد: آواربرداری سرعت بیشتری یافته است. در حال حاضر تیرها و ستون‌های سنگین از روی آوار برداشته شده و به تیرهای پایین رسیده‌ اند. در نتیجه سرعت عملیات آواربرداری افزایش پیدا کرده است که با تامین امکانات و کار بهتر می‌توان سرعت عملیات را بیشتر هم کرد.

وی با بیان اینکه دیگر به جرثقیل‌های بلند و بزرگ نیازی نیست، افزود: به علت اینکه پیکر شهدا در زیر آوار مانده، برش تیرهای بزرگ با دقت صورت می گیرد و خاکبرداری به طور حساب‌شده انجام می‌شود.

**20:53": کاهش چشمگیر حجم آوار/تلاش برای برش بارانداز 100 تنی

به گزارش ایسنا، حجم آوارها نسبت به روز گذشته با توجه به تلاش امدادگران و آتش‌نشان‌ها به حد چشمگیری کاهش یافته است. در حال حاضر چهار دستگاه جرثقیل 120 و 360 تنی در محل عملیات فعالیت می‌کنند که قرار است دو جرثقیل دیگر نیز اضافه شود. در جنوب غربی پلاسکو، یک بارانداز 100 تنی وجود دارد که نیروهای عملیاتی در حال تلاش برای بریدن آن هستند؛ چرا که با بریدن آن، به سرعت همه آوارها برداشته خواهد شد.

** 20:53: "تسلیت" و "نگرانی" رییس کل سازمان نظام پزشکی در پی حادثه "پلاسکو"

رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن تسلیت در پی شهادت آتش‌نشانان و جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه "پلاسکو"، در عین حال نسبت به فرسودگی تعدادی زیادی از بیمارستان‌ها و غیرایمن بودن آنها در برابر حوادث، ابراز نگرانی کرد.

**20:09: آمار مصدومان پلاسکو به 150 تن رسید

بنابر گزارش روابط عمومی اورژانس کشور، تا این لحظه آمار مصدومان حادثه پلاسکو به 150 نفر رسیده‌ است. از این تعداد 115 نفر به صورت سرپایی در محل درمان و 40 نفر به بیمارستان اعزام شدند. 

همچنین 3نفر در بیمارستان بستری و سایر مصدومان ترخیص شدند. بنابراین گزارش دو نفر از مصدومین در بیمارستان فیروزگر و یک نفر در بیمارستان پارس بستری است. 

** 19:43: عوامل اورژانس برای چندمین مرتبه، "ماسک" میان آتش‌نشانان و امدادگران توزیع کردند.

** 19:28: نماز در هنگامه دود و آتش

تصویر اقامه نماز آتش نشان جوان در هنگامه دود و آتش از آن دست تصویرهایی است که آه از نهاد آدمی بلند می‌کند، زانوها را می لرزاند، اشک‌ها را جاری می‌کند.

** 19:13: نصب چهار شیر آتش نشانی جدید در محدوده پلاسکو توسط آبفا

بنا به در خواست آتش نشانی، طی روز جاری چهار شیر برداشت جدید آتش‌نشانی در محدوده پلاسکو توسط آبفای استان تهران نصب شده است.

علیرضا نوذری پور، قائم مقام آب و فاضلاب استان تهران، با بیان این مطلب، افزود: این درحالی است که تنظیم فشار آب مورد نیاز شیرهای آتش نشانی، فراخوان ماشین آلات سنگین از شرکتهای تحت پوشش (جرثقیل،تانکرو بیل مکانیکی)، آماده ساختن تیم‌های حفر تونل به استعداد دویست نفر نیروی ماهر و استقرار بیست اکیپ برشکار سازه های فلزی از دیگر اقدامات آبفا همزمان با حادثه پلاسکو بوده است.

**19:09: خسارت 1500 میلیاردی حادثه پلاسکو/بیشترین خسارت برای پیراهن‌دوزها

رییس فراکسیون اصناف مجلس شورای اسلامی با اشاره به برآورد اولیه از میزان خسارات حادثه پلاسکو، گفت: صنف اصلی که در این حادثه آسیب دیده است پیراهن‌دوزها بودند.

**19:00 پلاسکو هرگز از شهرداری گواهی پایان کار دریافت نکرد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران گفت: از سال ۱۳۴۱ ساختمان پلاسکو مورد بهره‌برداری قرار گرفت اما هرگز از شهرداری گواهی پایان کار دریافت نکرد. این ساختمان مطابق استانداردهای خارجی زمان خود احداث شد ولی طبیعتا به لحاظ ایمنی مشکلاتی داشت.

**18:50: تا کنون به مورد مشکوکی در حادثه پلاسکو نرسیده‌ایم/با شایعه‌پراکنان برخورد می‌شود

وزیر اطلاعات اعلام کرد که هر نوع احتمالی درباره حادثه پلاسکو را رصد و بررسی کرده‌ایم و تا کنون به هیچ مورد مشکوکی نرسیده‌ایم.

به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه ساختمان پلاسکو، وزیر اطلاعات در حاشیه بازدید از محل حادثه پلاسکو در پاسخ به سوال ایسنا درباره اقدامات انجام شده از سوی وزارت اطلاعات در پی حادثه پلاسکو اظهار کرد: از همان دقایق اولیه حادثه، وزارت اطلاعات این موضوع را بررسی کرده و هر احتمال مشکوکی که در این خصوص وجود داشته باشد از سوی وزارت اطلاعات بررسی خواهد شد، اما تاکنون به هیچ مورد مشکوکی نرسیده‌ایم.

** 18:26: به گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه، وزیر اطلاعات هم اکنون وارد محل حادثه شد.

** 18:19: 25 تن زیر آوار پلاسکو / 15 تن از آنها آتش‌نشان هستند

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران آخرین وضعیت آواربرداری در محل حادثه پلاسکو را تشریح و اعلام کرد: برابر پیش بینی‌ها در مجموع حداکثر 25 نفر در زیر آوار مانده‌اند.

** 18:03:اعطای وام 300 میلیونی به واحدهای آسیب دیده پلاسکو

رئیس کل بانک مرکزی از اعطای تسهیلات 300 میلیون تومانی به هر یک از واحدهای آسیب دیده در حادثه پلاسکو خبر داد.

** 17:38: قالیباف: تاکنون هفت خانواده در حادثه پلاسکو اعلام مفقودی کرده‌اند

شهردار تهران اعلام کرد: تاکنون هفت خانواده در حادثه پلاسکو اعلام مفقودی کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف که هم‌اکنون در محل حادثه پلاسکو حضور دارد، در حاشیه ارائه گزارش به دادستان کل کشور، بیان کرد: تاکنون هفت خانواده اعلام مفقودی کرده‌اند. همچنین  با احتساب آتش نشانی که در بیمارستان شهید شد، تعداد آتش نشانان گرفتار به عدد ١٦رسید.

شهردار تهران در جمع خبرنگاران اظهارکرد: صندوق های مالی موجود در محل حادثه پلاسکو با نظارت کامل نیروی انتظامی ضبط می‌شود.

** 17:48: بر اساس گزارش خبرنگار ایسنا مستقر در محل حادثه آتش‌نشانان در حال تلاش برای فروریختن دیوار تخریب شده پاساژ پلاسکو هستند. برداشتن این دیوار گام بزرگی در عملیات آواربرداری است.

**17:09: بازدید دادستان کل کشور از محل حادثه «پلاسکو»

دادستان کل کشور به همراه دادستان تهران از محل حادثه «پلاسکو» بازدید کرد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری به همراه عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران با حضور در محل حادثه پلاسکو، از این محل بازدید به‌عمل آوردند.

** 17:05 : پیام تسلیت معاون اول رییس جمهور در پی حادثه ساختمان پلاسکو

معاون اول رییس جمهور با صدور پیامی آتش سوزی و فرو ریختن ساختمان پلاسکو تهران را سانحه ای دردناک، جانکاه و غم انگیز توصیف کرد و ضمن تسلیت این حادثه ناگوار گفت: بدون تردید نام و یاد آتش نشانان قهرمان، شجاع و بی ادعا که ایثارگرانه جان عزیزشان را برای نجات دیگران فدا کردند از خاطر ملت قدرشناس ایران فراموش نخواهد شد.

** 16:50: 4 قلاده سگ تجسس و 4 دستگاه زنده‌یاب هلال احمر در پلاسکو

مدیرعامل سازمان هلال احمر استان تهران، ضمن اشاره به حضور تیم‌های مختلف عملیاتی و همچنین تجهیزات تخصصی هلال احمر، نحوه فعالیت سگ‌های زنده یاب هلال احمر در روند امدادرسانی حادثه پلاسکو را تشریح کرد.

حسین کتابدار در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص نحوه فعالیت سگ‌های زنده یاب در عملیات امدادرسانی ساختمان پلاسکو گفت: این سگ‌ها به صلاحدید نیروهای آتش‌نشانی و به صورت موردی فعالیت می‌کنند. زمانی که شهرداری به نقطه‌ای از امداد و نجات می‌رسد که ممکن است کسی زنده باشد ما سگ‌ها را به آن نقطه می‌بریم.

وی افزود: در حال حاضر 50 نیروی عملیاتی، 20 دستگاه خودرو عملیاتی، 4 قلاده سگ تجسس و 4 دستگاه زنده‌یاب، به همراه تجهیزات مرتبط با امداد و نجات آوارهای سبک در محل حضور دارند.

** 16:33: آتش و دود همچنان از ویرانه پلاسکو بر می‌خیزد

آتش و دود همچنان از ویرانه پلاسکو بر می‌خیزد، اطفای حریق و دود توسط تیم‌های آتش نشانی ادامه دارد. با برداشته شدن سازه‌های آهنی و بتنی مسیرها گشوده شده و گروه‌های امداد وارد بخش‌هایی از پلاسکو شده‌اند تا شاید اثری از محبوس شدگان پیدا کنند.

**16:32: اخذ نمونه D.N.A از خانواده آتش‌نشانان مفقودشده

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: طبق هماهنگی‌های انجام شده با شهرداری، قرار شده محلی را شهرداری در نظر بگیرد تا از خانواده آتش‌نشانان مفقود شده در زیرآوار ساختمان پلاسکو، نمونه D.N.A اخذ شود.

**15:53: پیش بینی چندین ساختمان برای کسبه پلاسکو/ پیشنهاد بخشودگی بدهی‌های کسبه

محمدرضا نعمت‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در محل حادثه، گفت: فردا پیشنهاد مصوبه‌ای را تقدیم دولت می‌کنیم. کسبه نباید نگران باشند؛ چرا که  ما تلاش می‌کنیم مشکل آنها حل شود. چندین ساختمان پیش‌بینی شده است. همچنین حدود سه نقطه نیز برای ساماندهی آنان مشخص می شود. برخی دوستان نیز بدهی‌هایی دارند که فردا پیشنهادی را در این خصوص به دولت می‌بریم که اعمال یا بخشیده شود.

**15:40: شهرداری اجازه حفاری جدید در پلاسکو نمی‌دهد

به گفته قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران، علی‌رغم این‌که در ضلع شرقی و غربی ساختمان پلاسکو تجهیزات حفاری مستقر شده‌ است، اما شهرداری فعلا اجازه شروع حفاری را نمی‌دهد.

**15:35: تخلیه اماکن تجاری ضلع شرقی ساختمان پلاسکو، روبروی پاساژ پروانه از سوی کسبه

**15:32: انتقال اجساد سه شهید آتش‌نشان به پزشکی قانونی/آمادگی برای شناسایی‌ها در کمترین زمان

دکتر مهرداد علی بخشی جانشین رئیس سازمان پزشکی قانونی در مدیریت بحران در گفت‌وگو با ایسنا، از انتقال اجساد سه تن از آتش نشانان شهید در حادثه پلاسکو به مرکز پزشکی قانونی خبر داد و گفت: نخستین شهید آتش نشان که پیکرش به محل پزشکی قانونی در کهریزک منتقل شد، آتش نشانی بود که در بیمارستان جان خود را از دست داد. حوالی ساعت 5 صبح امروز پیکر نخستین آتش نشان که از زیر آوار خارج شده بود به پزشکی قانونی انتقال داده شد و آنطور که من اطلاع دارم پیکر یکی دیگر از این اجساد نیز در راه انتقال به مرکز پزشکی قانونی استان تهران در کهریزک است.

**15:00: جلسه وزیر کشور با هیات امنای ساختمان پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا، وزیر کشور هم در بازدید دوباره خود از محل حادثه پلاسکو با بیان اینکه امروز جلسه‌ای با هیئت امنای ساختمان پلاسکو داشتیم گفت: در آنجا هم بحث ساخت و ساز ساختمان، اسکان، مسائل کارگری، خسارت‌ها و بیمه مطرح شد. با وزیرکار هم  برای اشتغال به‌کار کارگران و ارائه تسهیلات جلسه داشتیم تا بتوانند موقتا کارشان را شروع کنند.

**14:56: دقایقی پیش لاریجانی، رئیس مجلس وارد محل ریزش ساختمان پلاسکو شد. وزیر کشور و قالیباف وی را همراهی می‌کنند؛
قالیباف توضیحاتی را درباره حادثه و نحوه عملیات به لاریجانی ارائه کرد.

**14:54: سعیدی‌کیا: پلاسکوی جدید را دوساله می‌سازیم

به گزارش خبرنگار ایسنا، سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفین انقلاب اسلامی در حاشیه بازدید از محل حادثه پلاسکو گفت: این ساختمان را با کیفیت بسیار خوب و منطبق با مشخصات خوب ظرف دوسال خواهیم ساخت، پس از آن این واحدها را طبق ضوابطی به ذینفعان واگذار خواهیم کرد. پس از جمع شدن حادثه، کارگروه‌ها و کمیته‌هایی تشکیل می شود و به مباحث رسیدگی و مسئولیت هر نهادی را مشخص می کنند.

**14:40: تخریب ضلع شرقی پلاسکو کنترل شده و با فکر قبلی صورت گرفت

به گزارش ایسنا، ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو از حفر تعدادی تونل و حفره برای دستیابی به محبوسان زیر آوار خبر داد و گفت: ساختمانی در ضلع شرقی پلاسکو تخریب شده تا عملیات امدادرسانی به خوبی انجام شود که تخریب مغازه ضلع شرقی پلاسکو کاملا کنترل شده و با فکر قبلی بوده است که این اقدام در گشایش مسیر موثر بوده است.

**14:36: بررسی چگونگی جبران خسارت های بازماندگان پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایسنا، امین‌زاده، دستیار ویژه رییس جمهور در امور شهروندی در حاشیه بازدید از محل آوار پلاسکو گفت: در حال بررسی هستیم که تذکرات به مالکان داده شده یا مستاجران؛ بنابراین نمی‌توانیم قضاوت کنیم. همه ما باید برای  ساختمان‌های خطرناک، حتی بازار تهران به فکر باشیم. اگر اتفاقی بیفتد و آتش نشانی در آنجا عملیاتی بخواهد انجام دهد چگونه این اطفاء باید صورت گیرد. به گفته امین زاده نحوه جبران خسارت‌های بازماندگان این حادثه در حال بررسی است.

**14:18: حضور رحمانی فضلی، وزیر کشور و سعیدی‌کیا، رییس بنیاد مستضعفان در محل حادثه پلاسکو

**13:46: پیکرهای خارج شده از زیر آوار قابل شناسایی هستند

ملکی، سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو از قابل شناسایی بودن پیکرهای خارج شده از زیر آوار خبر داد. وی گفت: این پیکرها به محض خروج به مراجع قانونی منتقل شدند اما هنوز اسامی آنها اعلام نشده است.

**13:45: آخرین‌ وضعیت امداد رسانی به گزارش خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسکو: عملیات آواربرداری در ضلع شرقی پلاسکو با قوت در حال انجام است. با همت آتش‌نشانان مسیر در این بخش باز شده و جای ورود و فعالیت لودرها بر بالای سازه‌های عظیم آهن و بتن گشوده شده،
در شرایط حاضر دود ناشی از آتش زیر آوار همچنان وجود دارد و اطفای آتش و از بین بردن دود توسط نیروهای آتش‌نشانی در حال انجام است.

**13:37: تعداد مصدومین حادثه پلاسکو 121 نفر است

به گزارش ایسنا، کولیوند، رییس اورژانس کشور گفت: از لحظه حادثه تاکنون 121 مصدوم داشته‌ایم و تمام مصدومان جز 2 نفر مرخص شده‌اند.20 دقیقه پیش دو آتش‌نشان در محل حادثه دچار آسیب شده و به سرعت به بیمارستان انتقال داده شدند، اما حادثه آنها شدید و نگران‌کننده نیست و به مراکز درمانی برای دریافت خدمات انتقال داده شدند.

**13:31 : آواربرداری بیش از یک هفته طول می‌کشد

این خبر را نیز معاون هماهنگ کننده قرارگاه خاتم الانبیاء اعلام کرد و افزود: به دلیل در هم تنیدگی مصالح و همچنین سازه فلزی ساختمان، احتمالا کار آواربرداری بیش از یک هفته طول بکشد.

**13:29: برقراری مستمری بازماندگان شهدای پلاسکو بدون معطلی

نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی امروز با برگزاری نشستی خبری گفت که مستمری بازماندگان شهداء بدون یک روز فوت وقت و معطلی در شعبه 2 تهران برقرار می شود. وی درباره کارگران بیکار شده ساختمان پلاسکو گفت: برای آنها که بیکار شدند تمهیداتی به منظور برقراری بیمه بیکاری برقرار شده است که می‌توانند به اداره کار جنوب غرب در خیابان سرهنگ سخایی مراجعه و تشکیل پرونده بدهند.

مشروح این خبر را می‌توانید در لینک مربوطه بخوانید.

**12:55: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه، دادستانی دستور تخریب ساختمان پشتی پاساژ پلاسکو را نیز صادر کرد . مقرر شد تا در صورت خطرساز بودن، این ساختمان از سوی عوامل اجرایی حاضر در محل تخریب شود. هم اکنون عوامل در حال بررسی فنی این موضوع هستند تا در صورت نیاز  آن را در ساعات آینده تخریب کنند.

**12:37: به گزارش خبرنگار مستقر ایسنا در محل حادثه پلاسکو ، ملکی، سخنگوی ستاد بحران پلاسکو با اعلام اینکه  ١٦ آتش‌نشان قطعا شهید شده‌اندگفت: تخمین زده می‌شود در مجموع حداکثر پیکر ٢٥ نفر شامل پیکر شهدای آتش نشان و کسانی که خانواده آنها به نیروی انتظامی مراجعه کرده‌ و اعلام مفقودی کرده‌اند، زیر آوار پلاسکو محبوس هستند.

**12:27: حفر تونل جدید برای خروج محبوس‌ شدگان

علیرضا نوذری‌پور، قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد که با معرفی نقطه جدیدی توسط شهرداری کار تونل‌زنی در یک منطقه جدید با نیروهای متخصص و تجهیزات شرکت آب و فاضلاب آغاز شده است. وی با بیان این‌که در ابتدا کار تونل‌زنی را از مغازه‌ای مجاور ساختمان پلاسکو که یک مغازه طلافروشی بود آغاز کردیم، ادامه داد: اطلاعات محلی گویای وجود یک ساختمان موتورخانه زیر این مغازه بود برهمین اساس برای رسیدن به افرادی که در این موتورخانه مفقود شده بودند اقدام به حفر چهارمتر تونل عمودی و بعد از آن حفر پنج متر تونل افقی بودیم.به گفته قائم مقام شرکت آب و فاضلاب تهران، این حفاری‌ها به نتیجه نرسید لذا امروز جلسه‌ دیگری برای تعیین تکلیف این قضیه تشکیل شد که براساس آخرین آمار قرار شده طبق پیشنهاد شهرداری تونل جدیدی حفر شود.

**12:18: قدردانی مردم از قهرمانان آتش‌نشان

شهروندان تهرانی ضمن حضور مقابل درب ایستگاه‌های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، با اهدای گل به مقام شامخ شهدای آتش نشان حادثه ساختمان پلاسکو ادای احترام کردند.

**12:13: حضور تعدادی از نمایندگان مجلس برای عرض تسلیت در پلاسکو

**11:51: محبوس شدن 15 آتش نشان در پلاسکو

به گزارش ایسنا، مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران با حضور در محل حادثه پلاسکو تعداد آتش‌نشانان مفقود حادثه مذکور را 15 نفر اعلام کرد و گفت: پیکر دو نفر خارج شده حال آنکه زمان دقیقی برای پایان عملیات نمی‌توانیم اعلام کنیم.

**11:21: پیدا شدن یک کپسول آتش‌نشانی

به گزارش ایسنا، دقایقی پیش پیدا شدن یک کپسول آتش‌نشانی امیدها را برای یافتن یک قربانی دیگر سانحه سقوط پلاسکو زنده کرد. حضور پرتعداد نیروهای امداد و نجات بر سر صحنه واکنش احساسی تعدادی از همکاران آتش‌نشان را به همراه داشت، اما تلاش‌ها فایده‌ای در بر نداشت و تنها این کپسول برای شناسایی در اختیار ماموران مخصوص ایستگاه آتش‌نشانی مربوطه قرار گرفت.

**11:06: ادامه محدودیت‌های ترافیکی چهارراه استانبول تا اطلاع ثانوی

به گفته مهماندار، رئیس پلیس راهور تهران بزرگ محدودیت‌هایی که پیشتر برای منطقه پلاسکو اعلام شده بود در تقاطع استانبول همچنان ادامه دارد. از سمت غرب تقاطع حافظ – جمهوری به سمت چهارراه استانبول از سمت فردوسی به جنوب، از میدان امام خمینی به سمت تقاطع استانبول و تقاطع مخبرالدوله به سمت محل حادثه همچنان محدودیت‌های ترافیکی تا اطلاع ثانوی وجود دارد.

**11:02: آخرین‌ وضعیت امداد رسانی به گزارش خبرنگاران حاضر در محل حادثه پلاسکو: هم اکنون با رسیدن دستگاه جوش و برش قطعات فلزی پلاسما، فرایند برش سازه فلزی پلاسکو بسیار تسریع شده است. دقایقی پیش با رسیدن تجهیزات جدید که می‌تواند ستون‌های آهنی را برش دهد، آواربرداری سرعت یافت، این در حالیست که سرمای هوا کار را سخت‌تر کرده اما تقریبا 50 درصد آواربرداری انجام شده است. تاکنون تنها 2 پیکر از زیر آوار پیدا شده است.

**10:57: خیابان پرهیاهوی جمهوری در سکوت کامل

به گزارش ایسنا، خیابان‌های اطراف پلاسکو و به ویژه خیابان جمهوری در بهت این سانحه قرار دارند. خیابان جمهوری از سمت غرب به شرق، با نظم بالای نیروهای امنیتی خالی از مسائل حمل و نقل است و حتی از ورود موتورسیکلت‌ها هم به این منطقه جلوگیری می‌شود.

**10:51: آغاز اقدامات کارشناسی پزشکی قانونی بر پیکر 2 تن از شهدای "پلاسکو"

مسعود قادی‌پاشا، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در گفت‌وگو با ایسنا، از تحویل دو نفر از شهدای حادثه پلاسکو به پزشکی قانونی خبر داد و گفت: اقدامات کارشناسی پزشکی قانونی بر پیکر این شهدا آغاز شده است. پیکر یک تن از این شهداء به دلیل عدم تشخیص از روی چهره، از طریق DNA هم نمونه‌گیری شده است. متاسفانه اتیکت‌ها قابل شناسایی نیست.

**10:46: آتش‌نشانان ترکیه برای ادای احترام به آتش‌نشانان شهید حادثه پلاسکو نماز میت غیابی می‌خوانند

**10:35: مجوز دادستانی برای تخلیه و درصورت نیاز تخریب پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی پلاسکو

اقبال شاکری، رییس کمیته عمران شورای شهر تهران در گفت‌وگو با ایسنا، از مجوز دادستانی برای تخلیه پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی "پلاسکو" خبر داد و گفت: دادستانی حکم تخلیه و درصورت نیاز  تخریب پاساژ کویتی‌ها و ساختمان شمالی پلاسکو را صادر کرد.

**10:35: تلاش‌های مجدد برای ورود به طبقات زیرین ساختمان پلاسکو از طریق تونل‌های حفر شده

** 10:08حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو به منظور ارزیابی وضعیت و انجام اقدامات لازم، در محل حادثه ساختمان پلاسکو حضور یافته است و گفت:  200 نفر از همکاران ما از آبفای تهران در منطقه حضور دارند تا بتوانند به محل‌هایی که احتمال وجود افراد در آن هست، دسترسی پیدا کنند، ولی این عملیات به دلیل گستردگی آوار متوقف شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه فشار آب منطقه را به دلیل اینکه آتش‌نشانان عملیات اطفای حریق را با سرعت بیشتری انجام دادند، افزایش داده‌ایم، گفت: شش منطقه جدید برای آب‌پاشی جدید فراهم کرده‌ایم. همچنین ماشین‌آلات سنگین در اختیار مدیران منطقه قرار داده‌ایم. 28 نفر از همکاران آبفا مستقیما در کار برشکاری تیرآهن حضور دارند.

وزیر نیرو گفت: فاجعه بسیار دردناک بود و تمام شرکت‌های ذی‌ربط وزارت نیرو برای آبرسانی به منطقه و تامین برق منطقه حضور دارند.

 ** ۰۹:۳۹ : حال و هوای بارانی پلاسکو 48 ساعت پس از حادثه

به گزارش خبرنگار ایسنا که در منطقه پلاسکو حضور دارد، در حال حاضر لودرها و جرثقیل ها در حال کار هستند و تنها شب گذشته یک ساختمان در ضلع شرقی برای دسترسی بیشتر لودرها و جرتقیل‌ها و آواربرداری سازه‌های آهنی و بتن‌های عظیم تخریب شد و اکنون سرعت کار بیشتر شده و سازه های عظیم که جلوی راه بودند از ضلع شرقی برداشته شدند.

دودهای غلیظ که منطقه را فرا گرفته، کار را سخت کرده و موجب تنگی نفس آتش‌نشان‌ها شده است و البته عوامل اورژانس در محل حادثه مستقر هستند و همچنین تیم‌های زنده‌یاب هلال احمر به تلاش خود ادامه می دهند و امیدها برای زنده یافتن محبوسین از دست نرفته است.

**09:40 : رد شایعه پیامک آتش‌نشانان محبوس شده/ آواربرداری 50 درصدی از دو جبهه

فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز تمامی شایعات مبنی بر ارسال پیامک از سوی آتش‌نشانان محبوس شده را رد کرد.

به گزارش ایسنا، کیانی فرمانده میدان عملیات آواربرداری صبح امروز، در تشریح آخرین وضعیت آواربرداری با بیان اینکه شب گذشته با دستور مراجع قضایی ساختمان قضایی ساختمان کناری پلاسکو تخریب شد، این ساختمان نیز در اثر حریق و آوار پلاسکو دچار ریزش شده بود هر لحظه امکان فرونشست آن وجود داشت. برهمین اساس این ساختمان تخریب شد. از شب گذشته امدادرسانی سرعت بیشتری گرفت.

وی با بیان اینکه تاکنون جسد یک آتش‌نشان پیدا شده است، 50 درصد عملیات آواربرداری انجام شده و امیدواریم تا آخر هفته آواربرداری که از دو جبهه در حال انجام است به اتمام برسد.

**۰۸:۴۰ : جلسه اضطراری شورای شهر در محل آوار پلاسکو

جلسه فوق‌العاده شورای شهر تهران صبح امروز شنبه و پس از بازدید رییس جمهور از محل آوار ساختمان پلاسکو در محل خیابان جمهوری برگزار شد.

اکثر اعضای شورای شهر در این جلسه اضطراری که اختصاصا به بررسی ابعاد مختلف آوار پلاسکو به صورت فوری برگزار شده می‌پردازند.

برهمین اساس جلسه اضطراری اعضای شورای شهر در پاساژ پروانه که دقیقا روبه‌روی محل آوار ساختمان پلاسکو و کارگاه شمالی اشراف دارد، برگزار شده است و متعاقبا مصوبات این جلسه اعلام خواهد شد.

** ۰۸:۳۸ ایمنی 1000 ساختمان در تهران مشابه پلاسکو

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکیدکرد: شهرداری باید با همکاری دستگاه قضایی از بروز چنین حوادثی پیشگیری کند.

علیرضا دبیر در گفت‌وگوبا ایسنا، ضمن تقدیر از تلاش خستگی ناپذیر و جوانمردانه نیروهای امداد و نجات و سازمان آتش نشانی گفت: متاسفانه در شهر تهران بالغ بر 1000 ساختمان شرایطی چون پلاسکو دارند، البته تعداد طبقاتشان شاید به این اندازه نباشد اما شرایط ایمنی آنها شبیه این ساختمان است لذا نیازمند اقدام جدی درخصوص این ساختمان‌ها هستیم.

**۰۸:۲۰ثبت‌نام بیمه بیکاری کارگران حادثه دیده پلاسکو از فردا/ برقراری سریع مستمری آتش نشانان شهید

علی ربیعی صبح امروز که به همراه رییس‌جمهور از منطقه حادثه دیده پلاسکو بازدید کرد، ضمن تسلیت به همه مردم ایران اظهار کرد: برای کاهش آلام مردم در گام اول از فردا صبح کارگران بیکار می‌توانند به اداره کار وزارت رفاه در خیابان حافظ مراجعه و برای دریافت بیمه بیکار ثبت‌نام کنند. البته کسانی که بیمه شده تامین اجتماعی باشند.

به گزارش ایسنا، وزیر کار و رفاه اجتماعی به تقبل هزینه‌های تکمیلی درمان آتش نشانان آسیب دیده از سوی سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مستمری آتش نشانان شهید از امروز بدون تشریفات اداری برقرار می‌شود و برای این امر ماموران ما به منزل آنان مراجعه می‌کنند.

ربیعی افزود: سعی می‌کنیم افراد بیکار شده را سریع‌تر سامان دهیم از سوی دیگر وزیر کشور امروز با هیات امنای ساختمان پلاسکو جلسه‌ دارد تا با همفکری آنها امور سریع‌تر پیش برود و سامان یابد.

** ۰۷:۴۷رییس جمهور از ساختمان فروریخته پلاسکو بازدید کرد

رییس جمهوری با حضور در خیابان جمهوری از روند امدادرسانی به حادثه دیدگان پلاسکو بازدید کرد.

 حجت الاسلام والمسلمین، حسن روحانی، دقایقی پیش با حضور در چهارراه استانبول تهران از  حادثه پلاسکو بازدید کرد و از نزدیک در جریان روند امداد و نجات و همچنین آواربرداری از ساختمان های آسیب دیده قرار گرفت.

وی گفت: بسیار متاسفم از حادثه ای که در این منطقه پیش آمد، هم برای جان هموطنان، هم اموال و هم مشکلاتی که در منطقه ایجاد شده است. این حادثه درس بزرگی برای همه مسئولان در زمینه امن سازی زندگی مردم که جزو حقوق شهروندی آنها بود. باید در این زمینه برنامه‌ریزی دقیق‌تری صورت گیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده باشد.

به گفته روحانی، همه مسئولان، چه امدادگران، چه تیم پزشکی، شهرداری و تیم‌های دیگری که برای انتظام امور حضور داشتند،  هماهنگی بسیار خوبی داشتند.

امروز از سوی دولت روز عزای عمومی اعلام شده است.

۰۵:۲۹ادامه جستجو و آواربرداری در پلاسکو به رغم دود و آتش

عملیات جستجو و آواربرداری در ضلع جنوبی ساختمان پلاسکو، در حالی ادامه دارد که با وزش باد و بلندکردن آوار شعله‌های آتش زبانه می کشد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، با گذشت بیش از 45 ساعت از حادثه پلاسکو، عملیات جستجو و آواربرداری به رغم سختی و همه پیچیدگی‌ها ادامه دارد و ماموران با تمام انگیزه تلاش و فعالیت می‌کنند. 

** ۰۴:۰۸ زمزمه‌های امید برای زنده ماندن برخی از محبوس‌شدگان پلاسکو

لحظاتی پیش دستگاه‌های مکانیکی برای آواربرداری کار خود را متوقف کردند تا گروههای امدادی با استفاده از گوشی‌های زنده‌یاب نسبت به پیدا کردن احتمالی افراد زنده در زیر آوار اقدام کنند.

براساس گزارش خبرنگار ایسنا که در صحنه حادثه حضور دارد، در پارکینگ ساختمان پاساژ کویتی‌ها پیش از این تونلی زده شده بود که گفته می‌شود اکنون از آن صدایی به گوش رسیده است که این امر احتمال زنده ماندن فرد یا افرادی در زیر آوار را قوت بخشیده است.

** ۰۴:۰۶ سردار وحید حقانی از اعضای دفتر مقام معظم رهبری هم‌اکنون بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.

** ۰۲:۴۴ استقرار ۴ اکیپ نقشه برداری جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو

چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری با در اختیار داشتن تجهیزات لازم جهت ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف این ساختمان مخروبه مستقر شده‌اند.

در پی وقوع حادثه ریزش ساختمان تجاری پلاسکوی تهران، اکیپ‌های مختلفی از مهندسان نقشه‌برداری جهت محاسبه میزان لرزش و نشست این ساختمان در نقاط مختلفی از محل حادثه مستقر شده‌اند. مهندسان نقشه‌برداری توسط دوربین‌های خود، نوسانات سازه‌های مجاور ساختمان تخریب‌شده پلاسکو را لحظه به لحظه مورد ارزیابی قرار می‌دهند.

** ۰۱:۴۰ بار دیگر با برداشتن آوار شعله‌ها بلند شد و آتش نشانان در حال مهار آتش ساختمان مجاوری پلاسکو هستند. در حال حاضر براساس گزارش خبرنگار ایسنا بارش باران در منطقه آغاز شده است و می‌تواند موجب کند شدن آواربرداری شود.

** ۰۱:۱۸ کشف دو پیکر جدید/ شمار قربانیان پلاسکو ۵ تن شد

طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران با تایید پیداشدن پیکر دوم در زیر آوار ساختمان پلاسکو به ایسنا گفت: ۲ نفر دیگر نیز پیدا شدند که مجموعا ۴ پیکر در زیر آوار ساختمان پلاسکو پیدا شده است.

تاکنون چهار پیکر از زیر آوار پلاسکو کشف و خارج شده که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان درگذشت، می‌توان گفت که شمار قربانیان پلاسکو تا این لحظه ۵ تن است.

گزارش خبرنگار ایسنا از  ادامه روند آواربرداری و پیشرفت آتش‌نشانان در این باره حکایت دارد.

** ۰۱:۰۰ این بار خجالت‌زده‌تر از همیشه‌ایم

از چه بگوییم، از درد پدر و مادرانی که چشم انتظار پسرانشان هستند؟ درد همسرانی که چشمانشان به در خشک شد؟ از کودکانی که دیگر شب‌بخیر بابا را نمی‌شنوند؟ از درد رفقایی که تنها خاطراتی تلخ برایشان باقی ماند؟ یا درد شهری که قهرمانش را از دست داده است...؟

حدود ۴۰ ساعت است که دیگر از پیر ۵۴ ساله ساختمان‌های تهران در مرکز پایتخت خبری نیست؛ از پلاسکوی ۱۷ طبقه در چهارراه استانبول تهران که روزی اولین ساختمان مرتفع و مدرن ایران بود. از پلاسکوی پرخاطره تنها تلی از خاک و آوار باقی مانده است.

**۰۰:۳۱ براساس مشاهدات خبرنگار ایسنا از شرایط خیابان‌های منتهی به برزخ پلاسکو ، جمعی از مردم در خیابان فردوسی توقف کرده و در حال تماشای عبور و مرور وسایل امدادی به محوطه پلاسکو هستند. ماموران سر خیابان نوفل‌لوشاتو منتهی به خیابان فردوسی را حصارکشی کرده‌اند و سربازان مانع تردد افراد می‌شوند. دود ساختمان سوخته پلاسکو همچنان از میدان فردوسی قابل دیدن است.

** ۰۰:۰۷ پیداشدن یک جسد از زیر آوار پلاسکو: بنابر آخرین اخبار اعلامی از سوی سخنگوی سازمان آتش نشانی، در دقایق آخرین روز جمعه پیکر بی جان یک نفر از آتش نشانان محبوس در ساختمان پلاسکو از زیر آوار بیرون آورده شد که با احتساب یک آتش‌نشانی که روز گذشته در بیمارستان به شهادت رسید، شمار قربانیان این حادثه تا این لحظه دو نفر اعلام شده است.

این گزارش به‌روزرسانی می‌شود...

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۲:۰۰

به موتورخونه راه پیدا نکردن ؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۲:۰۶

جایگاه قهرمانان است این آخرین ماوای عرفان است این بهر معراج از پلاسکو آمدند مدفن آتش نشانان است این سیل خونت بهر امداد همه بهترین معنی انسان است این پر زدی زیر هزاران تن آوار تا بگویی راه جانان است این شرح این مستی نیاید در زبان مرهم بغض فراوان است این شعر از مصطفی نظریان شریفی تقدیم به شهدای آتش نشان از نورآباد لرستان

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۲:۱۳

خدا ب خانواده هاشون صبر بده خیلی بده فراتر از چیزی ک ما از دور داریم میبینیم😥🙌

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۲:۲۷

واقعا درد آوره . خدایا خودت کمک کن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۳:۰۸

آتشنشان قهرمان کشورم این روزها چشمانمان پر اشک میشود وقتی نام مجتمع پلاسکو به گوش میرسد و بغض گریبانگیر صدایمان چرا که اگر روزگاری مجتمع تجاری پلاسکو در تهران و در میان فروشنده های لباس ایران شناخته شده بود اینک به حرمت نام تو و ایثارگریهای تو این آوار فرو ریخته در آتش در کل ایران وجهان مشهور شده است و پلاسکو مدیون نام زیبای تو غیرت و شهامت و ایثارگری توست. بخواب آتشنشان شجاع ایران آرام بخواب در میان توده های آوار و آتش چرا که دعای خیر میلیونها ایرانی بدرقه راه ابدیتت شده است . داغ رفتنت نه تنها در دل خانواده و همکارانت بلکه در دل تمام مردم کشورم، آتش به پا کرده است. قهرمان ایرانم اینبار بجای خاموش کردن آتش در دلهایمان آتش به پا کرده ای و به آتشمان کشیده ای. این داغ عظیم بر خانواده بزرگ آتشنشانان ایران بزرگ تسلیت باد.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۵:۳۲

خدا کنه طاقت بیارن تا نیروهای امدادی بهشون برسن

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۵:۴۴

آقای قالیباف اومده جوری میگه بیست تا انگار کمه. یه نفرش هم زیاده. چه برسه به بیست تا. از اول میدونستن یه سری کارگر دارن اونجا کار میکنن حالا دارن میگن ممکنه کارگرا باشن. بلخره کی میخواین بگین. مردیم از دلشوره.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۴:۳۲

خواهر من مگه علم غیب دارند که زیر صدها تن آوار چه خبره؟؟ کمی صبر کنید تا همه چیز معلوم بشه. بعد آقای قالیباف دقیقا موقع اعلام خبر چطور باید بگه بیست نفر؟؟ شما راهکار بده. اتفاقی که نباید بیفتاد متاسفانه افتاده. از الان باید فکر پیشگیری برای بقیه ساختمون ها باشند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۶:۴۰

گذاشتن نام قهرمان بر این آتشنشانان جان برکف تنها مرهمی خواهد بود بر دل داغ دار خانواده آنان. ورزشکار با خلاقیت مدال قهرمانی می آورد. اما آتشنشان با دادن جانش صاحب نام و نشان می شود. امیداست دولت از حمایت از همه خانواده های این رهروان منزل مقصود دریغ ننماید. زیرا تاکنون همه بی نام و نشان رفتند

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۷:۴۱

لعنت خدا به این شبکه های ماهواره ای مثل من و تو , voa , bbc و ..‌ این کانال ها باعث شدن ما فکر کنیم که هممون خبرنگار هستیم و وظیفه خبرنگاری (شهروند خبرنگار!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) داریم. سالومه و امثالهم مقصر قسمتی از این فاجعه که سبب ازدحام جمعیت و دیر رسیدن مامورین آتشنشانی بود ، هستند.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۵:۳۶

خدا شرشون رو کم کنه.بجز شر چیزی ازشون به کسی نمیرسه

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۸:۵۲

چرابه وسیله چرخ بال کمکی نمیشود

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۸:۵۳

طبق قانون شهرداری باید ساختمانها اصلاح سپس هزینه را از مالک دریافت میکرد . ماده 55 بند 14 شهرداریها تبصره - در کلیه موارد مربوط به رفع خطر از بنا‌ها و غیره و رفع مزاحمتهای مندرج در ماده فوق شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکین یا‌صاحبان اماکن یا صاحبان ادوات منصوب ابلاغ مهلت‌دار متناسبی صادر می‌نماید و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، ‌شهرداری راساً با مراقبت مأمورین خود اقدام به رفع خطر یا مزاحمت خواهد نمود و هزینه مصروف را به اضافه صدی پانزده خسارت از طرف دریافت‌خواهد کرد. مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی مانند سینما‌ها - گرمابه‌ها - مهمانخانه‌ها - دکاکین - قهوه‌خانه‌ها - کافه رستوران‌ها - پاساژ‌ها و امثال‌آنکه محل رفت و آمد مراجعه عمومی است نیز می‌باشد. (اصلاحی ۱۳۴۵/۱۱/۲۷)

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۰۹:۲۸

با سلام و احترام و عرض تسليت به خانواده هاي عزيزان جانفشان و ياران بازمانده . اقدام نيكي است كه در حال گسترش هست و دلجويي و همدردي با اين جان بركفان . استدعا دارم شما به عنوان وزنه اي از قانون در خصوص موضوع تاييد كردن عنوان شهيد و اخذ حقوق شهيد در بنياد شهيد ايران براي اين عزيزان اقدامات عاجل و فوري را در مجلس شوراي اسلامي عنايت داريد . سپاسگزارم

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۰:۰۷

چرا بنیاد مستضعفان كه مالك جديد اين ساختمونه هيچ پاسخی نمیده؟ چرا حتی 1 نفر هم از طرف این بنیاد به محل حادثه نيومده؟! آيا آتش نشاناني كه زير آوار مانده اند جزو مستضعفين نيستند؟!؟!؟!

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۰:۱۱

این سروده رو تقدیم میکنم به همه شهیدان عزیز آتشنشان میهنم ، به خصوص شهدای پلاسکو آتشنشان جان فشانی میکنی با جان خود آتشنشان می روی بالا تو از این نردبان تا آسمان تا شنیدی گوشه ای از این زمین آتش گرفت شعله ور شد آتش غیرت درون قلبتان من شنیدم آمدی پایین تو با آوار از این ساختمان آمدی پایین ولیکن می روی بالا تو تا هفت آسمان جنگِ با آتش نمودی ، بر تو واجب شد بهشت خوش به حالت چون محّمد زد به قلبت این نشان الّلهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد وَعَجِّل فَرَجَهُم شاعر اهل بیت : علیرضا قاسمی

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۱:۳۱

ممنون که برا حرف مردم ارزش قائل شدید و اخبار حدیدتونو بردین بالا

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۲:۰۲

قهرمان ، قهرمان است ... و رشادت و شهادت و قهرمانی در خون جوانان مان ... حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو ، یکبار دیگر مظلومیت قهرمانان گمنام وطن را در ذهن ها تداعی کرد .... چه در پلاسکو ، چه در حلب و خان طومان و چه شهدای اقتدار و غدیر که مظلومانه سوختند و پر کشیدند .

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۳:۲۵

اگر حضور بی دلیل مردم ممنوع است ، که به درستی هم ممنوع است ، نمایندگان به چه دلیلی رفته اند ؟ برای عرض تسلیت؟

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۲۲:۳۷

باهات موافقم ، متاسفانه خیلی از مسئولین هم از همچین موقعیت هایی برای اینکه خودی نشون بدن سوء استفاده میکنن، خودتون تصور کنین که تو اون شرایط ازدحام یکی از این آقایون با کلی خدم و حشم و ........... تشریف فرما شدن برای بازدید.

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۳:۳۸

شهرداري بجاي سياسي كاري وهزينه كردن در اين راه بايد براي آتش نشانان تجهيزات لازم را مي خريد

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۴:۵۶

چرا مکانی در تهران و شهزستانها برای ادای احترام مردم به اتش نشانها مشخص نمیشود

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۵:۱۹

ساختمونو دو ساله میسازین اون اتش نشانها که شهید شدن میخواین چیکار کنین اونها رو هم میتونین درست کنین

avatar
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۱۵:۲۶

خيلي دوست دارم بدون نقش بنياد مستضعفان اين وسط چيست؟ ايا ايشان ذينفع اين حادثه است يا داغدار؟