• چهارشنبه / ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ / ۰۵:۴۹
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 95111308738
  • خبرنگار : 71417

دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل

دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ ابهاماتی ایجاد کرده که باعث تأسف و شرمساری است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، ابهاماتی که فرمان اجرایی دونالد ترامپ در مورد مهاجرت به آمریکا ایجاد کرده، تأسف‌بار است.

با این حال، وی با دفاع از ترامپ، تصریح کرد: هرچند که ابتدای اجرای این فرمان، با مشکلات و دست‌اندازهایی روبرو بود اما سیاست آن، هماهنگ با اصول جمهوری‌خواهان بوده است.

رایان افزود: مسئولیت امنیت کشور به عهده رئیس‌جمهوری است. هرچند ما از آنچه رخ داده است، حمایت می‌کنیم اما باید اندکی تأمل کنیم تا اطمینان یابیم که معیارهای بررسی دقیق پیشینه پناهندگان و مهاجران بر اساس اصول صحیح است و بتوانیم ایمنی و امنیت کشورمان را تضمین کنیم.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت: به نظر من بروز سردرگمی در اجرای این فرمان تأسف‌آور است.

مقام‌های امنیتی آمریکا به ایرادهایی در نحوه اجرای فرمان دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اذعان کرده‌اند و یکی از آنها گفته است که این ممنوعیت احتمالا به زودی برطرف نخواهد شد.

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا برای ۹۰ روز ممنوع شد. این تصمیم با واکنش‌های داخلی و بین‌المللی بسیاری مواجه شده است.

رئیس‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که از تحت تأثیر قرار گرفتن کسانی که ویزای معتبر دارند، متأسف است.

رایان گفت، مطمئن است که سیاست تازه درست اجرا خواهد شد. وی افزود: هیچ کس نمی‌خواهد شاهد باشد که کسانی که گرین‌کارت یا ویزاهای ویژه دارند گرفتار این ممنوعیت‌ها شوند.

امضای حدود ۱۰۰۰ دیپلمات‌ آمریکایی بر یادداشت اعتراضی علیه ترامپ

روز سه شنبه معلوم شد که حدود ۱۰۰۰ کارمند وزارت خارجه آمریکا یک "یادداشت ثبت نارضایتی" از دستور ترامپ را امضا کرده‌اند. خبر تهیه این یادداشت یک روز پیشتر فاش شده بود و کاخ سفید در واکنش اعلام کرد، این کارمندان و دیپلمات‌ها باید دستور را بپذیرند یا وزارت خارجه را ترک کنند.

به گزارش بی.بی.سی،سرپرستان سازمان امنیت ملی و سازمان گمرک و امنیت مرزی آمریکا اعلام کردند که ۷۲۰ تن در پی صدور فرمان اخیر در فرودگاه‌ها به دام افتادند.

دیپلمات‌های آمریکایی در سراسر جهان با ثبت امضای خود در این یادداشت ثبت نارضایتی، با طرح جنجالی ترامپ مخالفت کردند. با این حال، نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها به شدت درباره این تدابیر اختلاف‌نظر دارند.

در این یادداشت اعتراضی آمده است: این ممنوعیت به اهداف خودش که همان امن‌ نگاه داشتن کشور است، دست پیدا نمی‌کند و احتمالا این تدابیر نتیجه‌ای معکوس بر جای می‌گذارد. علاوه بر این، چنین سیاسی مغایر ارزش‌های بنیادین آمریکا درباره اصل عدم تبعیض، برخورد منصفانه و استقبال گرم از بازدیدکنندگان و مهاجران خارجی است. ما بهتر از آن هستیم که بخواهیم چنین ممنوعیتی را اجرا کنیم.

امضاکنندگان این یادداشت باید طبق قانون از تلافی مصون باشند. ایجاد چنین یادداشت‌هایی از زمان جنگ ویتنام رواج یافت تا دیپلمات‌های آمریکایی بتوانند مخالفت خودشان را با سیاست‌های اصلی دولت آمریکا اعلام کنند؛ سیاست‌هایی که آنها به عنوان کارمند دولت موظف به حمایت و اجرای آن هستند. امضای این یادداشت اعتراضی ابتدا در واشنگتن آغاز شد اما بعد به آسیا و شمال آفریقا رسید و نسخه‌ای از آن هم در فیس‌بوک منتشر شد.

وزیر امنیت داخلی آمریکا: ممکن است ممنوعیت آن هفت کشور دائمی شود

جان کلی، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا مدعی است که دستور ترامپ علیه مسلمانان نیست و اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان جهان می‌توانند به آمریکا سفر کنند.

او گفت که دستور ۹۰ روزه به مقام‌ها فرصت خواهد داد نقاط قوت و ضعف نظام مهاجرتی آمریکا را محک بزنند؛ کاری که به گفته او باید خیلی زودتر انجام می‌شد.

وی افزود: بعضی از این کشورها ممکن است به زودی از لیست هفت کشور خارج نشوند. این‌ها کشورهایی هستند که به درجات مختلف درحالت فروپاشی قرار دارند.

او همچنین خاطرنشان کرد، دولت آمریکا در نظر دارد سابقه اینترنتی متقاضیان ویزا از جمله فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و تماس‌های تلفن موبایل از کشورهایی که اعتماد کمی به سازمان‌های پلیس آنها وجود دارد، را بررسی کند.

به گفته وزیر امنیت داخلی آمریکا، ممنوعیت ورود برای اتباع آن هفت کشور ممکن است به طور نامحدود ادامه پیدا کند. همچنین این احتمال وجود دارد که تعداد دیگری کشور به این لیست اضافه شود. این مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد مسافرانی از این هفت کشور ممنوعه که تابعیت دو گانه دارند با پاسپورتی که مربوط به کشور ممنوعه نیست می‌توانند به ایالات متحده سفر کنند.

گوترش: بستن مرزها اقدامی کورکورانه است

هم‌زمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت، بستن مرزها به روی افراد بر اساس مذهب، قومیت یا ملیت یک تدبیر کورکورانه است. چنین سیاستی خطر پیروزی تبلیغاتی برای افراط‌گرایان را به دنبال دارد و سازمان‌های پیشرفته تروریستی به راحتی آن را دور خواهند زد.

گوترش بدون اشاره به نام ترامپ تاکید کرد: کشورها حق دارد و حتی ملزم هستند تا مسوولانه مدیریت مرزهایشان را به عهده بگیرند تا از نفوذ اعضای سازمان‌های تروریستی جلوگیری کنند. این نباید بر پایه هیچگونه تبعیض مرتبط با نژاد، قومیت و یا ملیت باشد چرا که مغایر اصول اساسی و ارزش‌های جامعه‌های ماست.

او همچنین گفت: تدابیر کورکورانه که پایه اطلاعاتی محکمی ندارد، ناکارآمد است و سازمان‌های تروریستی جهانی پیچیده می‌توانند آن را دور بزنند. تدابیر تبعیض‌آمیز موجب تحریک خشم و عصبانیت گسترده می‌شود و تبلیغات سیاسی برای آن دسته از سازمان‌های تروریستی‌ای که ما قصد مبارزه با آنها را داریم، تسهیل می‌شود.

ایالت ماساچوست آمریکا در شکایتی از دولت ترامپ به دادگاه گفته است که این ممنوعیت ناقض ضمانت‌های قانون اساسی آمریکا در زمینه آزادی مذهب است. پیشتر دادستان ایالت واشنگتن هم دونالد ترامپ را تحت پیگرد قرار داده بود.

مورا هیلی، دادستان کل ماساچوست گفت: این سیاست به دلیل مذهب و ملیت علیه مردم تبعیض قائل می‌شود. این شکایت در حمایت از شکایتی که در روزهای پایان هفته از طرف دو استاد ایرانی دانشگاه ماساچوت در دارتموت تسلیم دادگاه شد، طرح شد. اریک اشنایدرمن، دادستان کل نیویورک هم روز سه‌شنبه گفته بود که این ایالت هم شکایت مشابهی را مطرح می‌کند.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.