• یکشنبه / ۸ اسفند ۱۳۹۵ / ۰۹:۲۸
  • دسته‌بندی: دفاعی - امنيتی
  • کد خبر: 95120804765
  • منبع : نهادها و احزاب

امیر دریادار سیاری:

پیشرفته‌ترین ناوشکن ساخت ایران بزودی عملیاتی می‌شود

پیشرفته‌ترین ناوشکن ساخت ایران بزودی عملیاتی می‌شود

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ناوشکن جدید «سهند» که پیشرفته‌ترین ناوشکن ما خواهد بود، بزودی به ناوگان دریایی الحاق خواهد شد.

به گزارش  ایسنا، امیر دریادار سیاری با حضور در برنامه « نگاه یک » که از روی عرشه ناوشکن "سهند" از خلیج فارس پخش شد، افزود: ساخت ناوشکن بر اساس تدبیر فرمانده معظم کل قوا در سال 1376 در نیروی دریایی آغاز و نخستین ناوشکن ایران به نام « جماران » در 30 بهمن سال 1388 به نیروی دریایی ارتش الحاق شد. 

وی با اشاره به اینکه ناوشکن ها باید بتوانند چندین ماه در دریا حضور داشته باشند، افزود: ناوگروه چهل و چهارم نیروی دریایی که متشکل از ناوشکن « الوند » و « بوشهر » است صدو پنجاهمین روز دریا نوردی خود را سپری می کند. 

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه توانمندی فعلی ناشی از تدبیر فرمانده معظم کل قوا و پای کار آمدن همه جوانان کشور است، گفت: تکیه بر توان داخلی و علم و دانش جوانان و دانشگاه های کشور بدون نیاز به بیگانگان موجب این موفقیت ها می شود .

وی افزود: ساخت این ناوشکن ها با طراحی جدید انجام شده و حاصل مهندسی معکوس نیست و کشورهای محدودی فناوری ساخت ناوشکن را دارند.

سیاری افزود: در شرایط تحریم رسیدن به بالاترین قله خوشایند است . 

وی با اشاره به اینکه رزمایش جزو برنامه های آموزشی نیروی دریایی راهبردی در طول سال است، افزود: در طول سال حدود 25 رزمایش تخصصی انجام می دهیم زیرا نیروهای تخصصی متفاوتی داریم و جمع بندی آن ها در یک یا 2 رزمایش بزرگ و در نهایت در قالب رزمایش بزرگ دریایی « ولایت » در هر سال انجام می شود. 

سیاری اضافه کرد: نیروی دریایی به طور مستمر در حال ساخت تجهیزات جدید و نوآوری هاست که این ها باید در رزمایش ها آزمایش و عملی شوند.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این رزمایش ها برای ارتقای توانمندی دفاعی کشور است، گفت: علت اینکه دشمن در سال 1359به کشورمان حمله کرد این بود که احساس کرد کشورمان توان دفاعی ندارد.

سیاری با تاکید بر اینکه توان دفاعی برای برقراری امنیت کشور لازم است، افزود: دشمنان ما علاقمند نیستند توانمند باشیم و اهداف انقلاب یعنی استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی را دنبال کنیم و آنها در پی تسلیم شدن ما هستند.

وی ادامه داد: رزمایش ما خطری برای هیچ کشوری ندارد و این موضوع را رسماً اعلام می کنیم و در منطقه مربوط به خودمان برگزار می شود و اهداف آن نیز مشخص است. 

 سیاری با اشاره به اینکه برقراری امنیت در منطقه به ویژه در منطقه رزمایش و مقابله با تروریسم دریایی از دیگر اهداف این رزمایش است، افزود: دزدی های دریایی ضرر زیادی به اقتصاد جهان وارد کرده است. 

وی با بیان اینکه کشورهای دیگر هم از این تأمین امنیت دریایی بهره مند می شوند، اضافه کرد: کشورمان موثر در برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم دریایی در منطقه است و جهان نیز این موضوع را قبول دارد و شرکت کشتیرانی جهانی برای کشورمان در این زمینه تقدیرنامه فرستاده است . 

سیاری، عملی کردن آموزش ها، انتقال تجربه به کارکنان جوان، آزمایش انواع سلاح ها و مهمات، هماهنگی تخصص های مختلف را از دیگر اهداف برگزاری رزمایش دریایی "ولایت" برشمرد و گفت: انتقال پیام صلح و دوستی به کشورهای منطقه هم از اهداف این رزمایش است تا همه بدانند توانمندی ما برای دفاع از کشورمان است و می توانیم با کشورهای منطقه دست در دست هم سطح امنیت منطقه را افزایش دهیم .

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلام ایران گفت: به حدود 25 کشتی از 25 کشور جهان از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه با توجه به درخواست کمک از سوی آنها در مقابل دزدی دریایی کمک کردیم.

 سیاری افزود: رزمایش بزرگ "ولایت" سال 1395 در وسعت حدود 2 میلیون کیلومتر مربع از تنگه هرمز تا دریای عمان، شمال اقیانوس هند و مدار 10 درجه از خط استوا را در بر می گیرد .

وی به تبادل تجاری میان غرب و جنوب شرقی آسیا از طریق دریا اشاره و اضافه کرد: بیشتر از یک سوم تجارت جهانی در نزدیکی منطقه محل رزمایش انجام می شود.

 سیاری با اشاره به اینکه حدود 90 درصد صادرات و واردات هر کشوری که به دریا راه دارد از جمله ایران از طریق دریاست، گفت: نیروی دریایی همیشه باید در منطقه در حال گشت زدن باشد تا بتواند امنیت را برای اقتصاد کشور برقرار کند.

وی افزود: تا کنون 3 هزار و 850 فروند کشتی تجاری یا نفتکش را در مسیر حمل و نقل دریایی محافظت کرده ایم.

سیاری با اشاره به اینکه مرز دریایی ارزشمندی در خلیج فارس و تنگه هرمز و سواحل مکران داریم، ادامه داد: سواحل مکران مهمترین مرز دریایی ماست زیرا از آن جا به آب های آزاد جهان ارتباط داریم.

وی بر لزوم پیشرفت سواحل مکران در راستای تدابیر مقام معظم رهبری تأکید کرد و افزود: سواحل دریای خزر ، خلیج فارس و سواحل مکران هر کدام ارزش دارند اما سواحل مکران ارزش ویژه ای دارد زیرا طول و موقعیت ساحل و شرایط عمق دریا مناسب است و مستقیم به دریای آزاد جهان وصل هستیم.

سیاری ادامه داد : علاوه بر منابع فسیلی کف دریا و منابع غذایی، امکان بهره برداری از جزر و مد و امواج دریا برای انرژی های تجدید پذیر وجود دارد . 

وی با بیان اینکه علت اینکه از منابع دریایی در طول تاریخ کشورمان بهره کمی بردیم ، استعمار است گفت: در طول تاریخ قدیم ایران در دریاها حضور قوی داشتیم و بر آن مسلط بودیم امّا استعمار و استکبار موجب شد تا تسلط ما کم شود.

سیاری افزود: آن ها به مرور زمان ما را از دریا دور کردند و بنادر ما عقب افتاده و از بهره برداری خارج شدند اما پس از انقلاب به سمت منابع دریا و پیشرفت آن روی آوردیم.

فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران درباره اقدامات نیروی دریایی گفت: بهره برداری منابع غذایی ما از دریا در حال پیشرفت و این زیر سایه امنیت است و نیروی دریایی ارتش این امنیت را برقرار کرده است.

سیاری افزود: کارکنان نیروی دریایی از اقصی نقاط کشورهستند و با عشق کار می کنند و تا آنجایی که توان داریم به امور آن ها رسیدگی می کنیم. 

وی ادامه داد: به لطف تدابیر مقام معظم رهبری برنامه خوبی در برنامه ششم توسعه و همچنین از سوی دولت برای سال1396 برای توسعه سواحل مکران دیده شده است.

سیاری با اشاره به اینکه توسعه سواحل مکران در توسعه کل کشور اثرگذار است، گفت: امیدواریم در آینده نه چندان دور این منطقه، توسعه یابد.

فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران افزود: سال آینده ناوشکن جدید با ویژگی های جدیدتر و عظمت بیشتر به بهره برداری می رسد. 

سیاری در باره دیپلماسی نیروی دریایی هم گفت: با همه کشورهای حاشیه اقیانوس هند و کشورهای حاشیه دریای خزر رفت و آمد داریم و با آداب فرهنگ ناب اسلامی با همه بنادر مهم آن ها رفت و آمد کردیم.

وی ادامه داد: در حال اعزام ناوگروه به سمت قزاقستان هستیم و اعزام آن را به ترکمنستان و روسیه هم در دستور کار داریم و در آینده نزدیک میزبان آذربایجانی ها و پاکستانی ها هستیم.

سیاری با بیان اینکه در آینده به سمت بنادر جنوب شرق آسیا دریانوردی خواهیم کرد، گفت: در سال 2018 میزبان حدود 40 تیم از کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای حاشیه اقیانوس هند در همایش فرماندهان نیروی دریایی حاشیه اقیانوس هند در کشورمان هستیم.

وی افزود: این نشان می دهد جهان نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران را قبول دارد و حضور همه جانبه نیروی دریایی در آب های دور دست و دیپلماسی دفاعی و رفت و آمد با کشورهای مختلف ،معنای راهبردی را محقق می کند.

سیاری با بیان اینکه حیطه مسؤلیت ما از مرزهای کشور تا دیگر نقاط جهان است، گفت: همه می دانند کشور ایران با وجود همه تحریم ها بر روی قله افتخار ایستاده و عبور ناوشکن های ما در نقاط دور جهان نشان دهنده این موضوع است.

فرمانده نیروی دریای ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: فرهنگ ، تمدن ، انقلاب ، هویت و توانمندی صنعتی ما با حضور ناوشکن در معرض نمایش قرار می گیرد و غرور ملی را برای مردم ما به ارمغان می آورد.

سیاری با تشکر از همکاری وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و صنایع مختلف در توسعه توانمندی های نیروی دریایی افزود: با کمک نیروهای دیگر ارتش و در کنار نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی به هماهنگی و توانمندی رسیدیم و توانستیم تجهیزات لازم را تولید و امنیت را در مرزهای دریایی کشور به وجود بیاوریم.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.