• دوشنبه / ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ / ۱۰:۳۰
  • دسته‌بندی: کرمان
  • کد خبر: 95123018148
  • منبع : نمایندگی کرمان

کرمان را در سال 96 متفاوت ببینید

24027.jpg

‌استان کرمان برای سال 96 تغییراتی را در خود دیده و برای مهمانان و مسافران نوروزی متفاوت است.

‌به گزارش ایسنا، با نیم نگاهی به سال 95 متوجه تغییراتی در چهره استان کرمان می‌شویم و همین امر باعث شد تا به فکر تهیه گزارش کرمان را در سال 96 متفاوت ببینید افتادم.

استان کرمان در سال 95 در برخی از حوزه ها از جمله حوزه گردشگری جهش خوبی داشت. به گونه‌ای که نسبت به سال 94 افزایش 30 درصدی ورود گردشگران را داشته و این استان در سال 95 میزبان 30 هزار گردشگر داخلی و خارجی بود.

ثبت سه اثر جهانی در سال 95 آثارمیراثی استان کرمان را در ثبت جهانی به پنج اثر رساند و این استان را در صدر بیشترین آثار ثبت شده جهانی در کشور برد.

یکی از این آثار کویر لوت بود که 80 درصد این کویر در استان کرمان واقع شده و زیباترین جاذبه‌های گردشگری را در خود جای داده است.

آثار دیگری از کرمان همچون، باغ شاهزاده ماهان و باغ فتح آباد طبیعت زیبای کویری کرمان را سرسبز و با طراوت کرده است.

بازسازی 21 بنای تاریخی به صورت همزمان در استان کرمان، نشان از عزم جدی این استان برای جذب گردشگران و اقتصاد گردشگری دارد.

آثاری که استاندار کرمان آنها را شگفت‌انگیز عنوان کرده و به گفته وی زیبایی و شگفتی‌های این آثار کمتر از آثار موجود نیست.

یکی از آثار دیگری که استان کرمان را در سال 96 متفاوت کرده وجود محور گردشگری ملی هفت باغ علوی است که با دستان بشر در دل کویر طبیعتی سبز و زیبا ایجادشده است.

بزرگ‌ترین خانه خشتی جهان در شهرستان رفسنجان استان کرمان نیز یکی دیگر از آثاری است که کرمان را در سال 96 متفاوت کرده است.

خانه خشتی حاج آقا علی بیش از 95 درصد پیشرفت داشته و در ایام نوروز پذیرای مسافران نوروزی است.

اما برای اینکه بدانیم چرا باید کرمان را در سال 96 متفاوت ببینیم مصاحبه هایی را با استاندار کرمان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی کرمان داشتیم.

 

گردشگران از شهر نمونه اقتصادمقاومتی بازدید کنند
 

در گفت‌وگوی تلفنی که با استاندار کرمان داشتیم وی با اشاره به وضعیت استان کرمان در سال 96 افزود: استان کرمان در سال 96 به این دلیل متفاوت است که این استان هم اکنون دارای پنج اثر ثبت جهانی و بیش از 700  اثر ثبت ملی در کشور است.

وی بیان کرد: در این دولت در استان کرمان مقاصد گردشگری جدیدی از جمله قلعه گنج و شهداد پدید آماده است.

رزم حسینی با بیان اینکه در این دولت بوم گردی در استان کرمان افزایش قابل توجه ای داشته افزود: با توجه به افزایش هفت برابری گردشگری در استان، ظرفیت بسیار خوبی در حوزه گردشگری در استان کرمان به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه حدود 21 اثر در استان کرمان به صورت همزمان در حال مرمت و بازسازی است این استان می تواند مقصد گردشگری گردشگران داخلی و خارجی در سال 96 باشد.
 

پیشرفت 95 درصدی بزرگترین خانه خشتی جهان
 

استاندار کرمان به آثار میراثی در حال بازسازی در استان اشاره کرد و گفت: از جمله این آثار خانه حاج آقا علی رفسنجان است که 95 درصد پیشرفت داشته است.

وی افزود: حمام شگفت انگیز باغ لله نیز در هزار متر مربع زیر بنا در حال بازسازی است که زیبایی آن کمتر از حمام گنجعلیخان نیست.

رزم حسینی به بازسازی کنسولگری انگلیس در کرمان اشاره کرد و گفت: قلعه دختر و قلعه اردشیر از دیگر آثار تاریخی کرمان است  که در ایام نوروز گردشگران می تواند بازدید کنند ضمن آنکه کاروانسرای حاج علی آقا کرمان نیز که آب انبار آن کم نظیر است یک ظرفیت جدید برای جذب گردشگران داخلی و خارجی است.

استاندار کرمان خاطرنشان کرد: فکر می کنم در استان کرمان بتوانیم روی ظرفیت های گردشگری که از درآمد های پایدار استان هستند به صورت جدی بهره مند شویم .
 

مهم، توانمند سازی یک منطقه محروم از کشور است
 

وی با اشاره به شهر نمونه اقتصاد مقاومتی کشور در استان کرمان گفت: مهم این است که یک نقطه محروم از کشور را بتوانیم به توانمند سازی برسانیم و این بسیار ارزشمند است.

رزم حسینی با بیان اینکه این مدل بسیار مهم و موفقی بوده که توانسته اقتصاد مقاومتی را توسط بخش غیر دولتی یعنی مردمی کردن اقتصاد انجام دهد افزود: امروز قلعه گنج تبدیل به مکانی شده که گردشگران می توانند از اقدامات انجام شده در این منطقه بازدید نمایند.

استاندار کرمان با اشاره به اینکه فرماندای قلعه گنج امکاناتی از قبیل راهنمای گردشگر برای گردشگران مهیا می کند ادامه داد: ایام نوروز شرایط خوبی برای مسافران است که از مناطق مختلف شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در استان کرمان بازدید کنند.
 

زیباترین جاذبه ها در کویر لوت
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در گفت و گو با ایسنا گفت: کویر لوت که 80 درصد از آن در استان کرمان واقع شده است یکی از این آثار است که زیباترین جاذبه های این کویر در استان کرمان واقع شده است.

محمود وفایی با بیان اینکه در هر سه حوزه میراث فرهنگی، بسیاری از عقب افتادگی های استان را جبران کرده ایم، بیان کرد: در عین حال کارهای جدید و خوبی اتفاق افتاده که نوید بخش یک افق بسیار روشن است.

وفایی با اشاره به اینکه در زیرساخت‌های گردشگری استان کارهای خوبی صورت گرفته است، گفت: در چند سال آینده، چندین هتل چند ستاره، منطقه نمونه گردشگری، چندین مجتمع و مجموعه بزرگ گردشگری افتتاح می‌شود.

وی افزود: امروزه همه پذیرفته‌اند که گردشگری یکی از محورهای اصلی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان تصریح کرد: بازسازی بازار کرمان به شکل اصولی در حال انجام است و تا کنون بخش اعظم این بازار بازسازی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین ابنا دیگری مانند میدان گنجعلیخان و کاروانسرای حاج علی آقا به صورت اصولی و مهندسی سنتی در حال بازسازی است.

وفایی به آثار تاریخی و دیدنی کرمان اشاره و اظهار کرد: باغ فتح آباد، خانه حاج آقا علی، کنسولگری انگلیس، کاروانسرای حاج آقا علی و غیره از جمله آثار دیدنی کرمان است که مسافران نوروزی می‌توانند از این آثار بازدید داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: کاروانسرای گنجعلیخان نیز امسال به بازارچه دائمی صنایع دستی استان کرمان تبدیل شده که گردشگران می‌توانند صنایع دستی استان کرمان را در این مکان دیدن کنند.

وفایی با بیان اینکه با همکاری شهرداری کرمان و سایر دستگاه‌ها و رویکرد خوب استاندار اتفاقات خوبی در میراث فرهنگی استان رخ داده است، تصریح کرد: استان کرمان با یک رویکرد منطقی و علمی و بر اساس برنامه‌های مربوط به آمایش سرزمین به سمت شکوفایی اقتصاد مقاومتی رفته است.

وی ابراز کرد: در باستان‌شناشی استان کرمان نیز اتفاقات خوبی افتاده و این استان به عنوان بهشت باستان‌شناسی نام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: در سال95 سه اثر از استان کرمان ثبت جهانی شده و این استان را در سال 96 برای مسافران نورزوی متفاوت کرده است.

وی ادامه داد: کویر لوت که 80 درصد از آن در استان کرمان واقع شده است یکی از این آثار است که زیباترین جاذبه های این کویر در استان کرمان واقع شده است.

وفایی خاطر نشان کرد: قنوات بم و جوچار نیز دو اثر دیگری از استان کرمان است که در سال 95 ثبت جهانی شده و به شناخت و معرفی هرچه بیشتر استان کرمان کمک کرده است.

وی با اشاره به افزایش رشد ورود گردشگران به استان کرمان گفت: در سال 95 حداقل رشد 30 درصدی ورود گردشگران به استان را داشته ایم این در حالی است که در سال گذشته 22 هزار گردشگر به استان کرمان سفر کرده بودند اما در سال 95 این آمار به 30 هزار نفر رسیده است.

وفایی اقامتگاه های بوم گردی استان را از مکان های مورد هدف برای گردشگران معرفی کرد و گفت: 100 اقامتگاه روستایی در استان کرمان برای 600 نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل کرده که مسافران نوروزی می توانند در منطقه شهداد و سایر شهرستان های استان از این اقامتگاه ها بهره مند شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان افزود: این استان به دلیل صفت مهمان نوازی و بزرگترین استان کشور، بزرگترین مهمان خانه ایران است.

هتل سنتی ایوان و هفت باغ زیبای علوی چشم انتظار گردشگران

اما در آخرین مصاحبه به سراغ رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان رفتیم.
مهدی سیاوشی همچنین رییس شرکت عمران علوی ماهان، مجری محور گردشگری ملی هفت باغ علوی نیز است.
وی در گفت و گو با ایسنا گفت: اتفاق خوب حوزه گردشگری استان در سال 95 حضور قهرمان کماندار جهان و پارالمپیک به عنوان سفیر گردشگری استان کرمان بود که می تواند استان کرمان را به جهانیان بیشتر و بهتر بشناساند.

وی افزود: کرمان در حدود 10 سال از مجموعه گردشگری کشور عقب بود و در این مدت هیچ کدام از زیر ساخت ها رشد نکرد.

وی با بیان اینکه در بخش گردشگری در کشور حرف برای گفتن داریم ابراز کرد: اکنون که منع کرمان برداشته شده باید تلاش کنیم که جبران گذشته شود و کرمان را تبدیل به یک هدف گردشگری کنیم.

 سیاوشی گفت: استان کرمان دارای 5 اثر ثبت جهانی است که از این تعداد 3 اثر در دولت تدبیر و امیدثبت جهانی شده است.

وی ادامه داد: گردشگران خارجی زمانی که برنامه های گردشگری را تنظیم می کنند به آثار جهانی نگاه ویژه ای دارند و از این نظر استان کرمان می تواند هدف گردشگری گردشگران خارجی باشد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان افزود: خوشبختانه با تلاش استاندار و مسوولان استان بسیاری از مکان های گردشگری استان مانند باغ فتح آباد، باغ بیرم آباد، بازار کرمان، مدرسه حیاتی و کنسولگری انگلیس احیا و در حال بازسازی است.

وی تصریح کرد: بازسازی این آثار به همراه اقدامات عمرانی در سطح شهر باعث می شود که چهره شهر کرمان عوض شود و به یک شهر گردشگر پذیر تبدیل شود.

وی با اشاره به اثراث خوب برجام در حوزه گردشگری گفت: بعد از برجام نیز ایران هراسی از بین رفت و سیل گردشگران به کشور روانه روانه شد.

سیاوشی اضافه کرد: از این سیل گردشگران باید به نحو مطلوبی استفاده کنیم و کرمان را به عنوان یک هدف گردشگری معرفی کنیم چرا که هر کدام از این گردشگران می تواند یک سفیر گردشگری برای کرمان باشد.

رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی استان کرمان تاکید کرد: اتفاق خوب دیگر در حوزه گردشگری در سال 95 حضور قهرمان کماندار جهان و پارالمپیک به عنوان سفیر گردشگری استان کرمان بود که می تواند استان کرمان را به جهانیان بیشتر و بهتر بشناساند.

وی در خصوص محور گردشگری ملی هفت باغ علوی نیز تصریح کرد: امیدواریم در سال 96 بتوانیم عملیات اجرایی آسمان اول یا همان میدان اول هفت باغ را آغاز کنیم.

سیاوشی افزود: همچنین امیدواریم سرمایه گذاران خوبی در این محور داشته باشیم و کاراهای خوبی را در این محور آغاز کنیم.

وی به آماده شدن امکانات در محور گردشگری ملی هفت باغ علوی برای مسافران نوروزی اشاره کرد و بیان کرد: در ایام نوروز به مدت 7 روز در بوستان لاله برنامه های متنوع تفریحی و غرفه های صنایع دستی برای مسافران نوروزی تدارک دیده شده است.

مدیر عامل شرکت عمران علوی ماهان با بیان اینکه این شرکت همگام با سایر بخش ها خود را در جهت توسعه گردشگری استان برای کمک به بخش گردشگری آماده کرده است ابراز کرد: کمپ کویری شهدا را برای اسکان و استفاده گردشگران از کویر لوت آماده اجرا کردیم و سرمایه گذاری خوبی انجام داده ایم.

سیاوشی ادامه داد: همچنین زائر سرای قدیمی ماهان را به مدت ده سال از میراث فرهنگی اجاره کردیم و با دومیلیارد تومان سرمایه گذاری هتل سنتی ایوان را در این مکان افتتاح کردیم.

وی تاکید کرد: این هتل یکی از هتل سنتی های زیبای ایران است که با حضور استاندار افتتاح شد و اکنون نیز به شدت مورد استقبال قرار گرفته است.

گزارش از "میلاد ایزدی" خبرنگار ایسنا
انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.