• دوشنبه / ۲۸ فروردین ۱۳۹۶ / ۱۵:۳۱
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96012812509
  • خبرنگار : 71381

در گزیده اخبار سیاسی ۲۸ فروردین بخوانید؛

رد حضور تبلیغاتی ظریف/تکذیب فعالیت مجازی ناطق نوری/اخبار شوراها و...

28

رد حضور تبلیغاتی ظریف، تایید صلاحیت ۹۲۸۸ کاندیدای شوراهای استان تهران و تکذیب اسامی منتشر شده در همین زمینه، تکذیب فعالیت ناطق نوری در فضای مجازی،توضیحات فاطمه هاشمی درباره سفرش و... از جمله گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز دوشنبه ۲۸فروردین ۱۳۹۶ است.

* با شروع بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از دیروز (یکشنبه) ۲۶ فروردین ۱۳۹۶

یک وکیل دادگستری بر این موضوع که هرگونه تخلف انتخاباتی در فضای مجازی مانند فضای واقعی قابل پیگرد است، تاکید کرد. نماینده مردم رشت در مجلس، با اشاره بر هوشیاری مردم در وعده‌های غیرعملی کاندیداها گفت: شورای نگهبان باید با آنهایی که وعده‌های پوچ می‌دهند برخورد و این وعده دهندگان را حذف کند. همچنین الیاس حضرتی  با تاکید بر اینکه وعده های دروغ و غیر واقعی و بدون پشتوانه نوعی تخلف انتخاباتی است که باید در جای خود با آنها برخورد شود، در خصوص طرح شعارهای بی حساب و غیر واقعی در انتخابات گفت: کسانی که این شعارها را می دهند باید در محکمه ای پاسخگو باشند.

هم‌چنین اعضای اصلی و علی‌البدل هیئت اجرایی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در چهارمحال و بختیاری و ۹  نفر به عنوان معتمد اصلی و پنج نفر نیز به عنوان معتمد علی‌البدل هیئت اجرایی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند.

***

در حوزه نظامی نیز  ناوگروه چهل و پنجم نداجا متشکل از ناوشکن شهید نقدی و ناو پشتیبانی کننده تنب پس از ۵۰ روز ماموریت صبح امروز(دوشنبه) در منطقه یکم امامت نداجا پهلوگرفت. این ناوگروه با حضور ۶۰۰ نفر از دانشجویان و کارکنان نداجا طی مدت زمان ماموریت خود در بنادر صلاله عمان، کوچین هنر و کراچی پاکستان حضور یافته و به صیانت از خطوط بین المللی کشتیرانی کشورمان پرداخته است.

دریادار سیاری در ادامه حضور خود در سواحل مکران از تشکیل اتاق اقتدار در پسابندر خبر داد و گفت :زمانی ناوهای خارجی در آبهای خلیج فارس حضور داشتند و اشراف اطلاعاتی ما نسبت به حضور و عملکرد آنها بسیار کمرنگ بود. اما امروزه با اشراف اطلاعاتی بسیار دقیق تمام تحرکات را چه آبهای سرزمینی و چه آبهای آزاد زیر نظر داریم و در همین راستا با تشکیل اتاق اقتدار در پسابندر، به تمامی اطلاعات شناورهای عبوری می توانیم دسترسی داشته باشیم و این به معنای صاحب پیدا کردن مرزهای آبی و جای جای سرزمین اسلامیمان است.

*در پی نتیجه همه‌پرسی در ترکیه

سیامک کاکایی، پژوهشگر مسائل ترکیه در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به همه‌پرسی قانون اساسی ترکیه، آن‌ را یک رویداد مهم در تاریخ سیاسی این کشور دانست و گفت: همه پرسی قانون اساسی ماراتنی نفس‌گیر برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه بود و با وجود آنکه به پیروزی دست یافتند اما خودشان واقف هستند که این نتایج با چه سختی حاصل شد.  همچنین عباسعلی کدخدایی در کانال تلگرامی خود نوشت:سرانجام همه پرسی ترکیه انجام شد و با رای موافق حدود ۵۱ درصد از رای دهندگان، اصلاحات قانون اساسی در راه خواهد بود. اصلاحاتی که اختیارات رئیس جمهور را افزایش می دهد و نظامی مشابه نظام آمریکا بوجود خواهد آورد.

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان درباره برگزاری رفراندم در ترکیه و تأثیر بر مسایل منطقه‌ای اظهار کرد: بحث برگزاری رفراندوم در ترکیه یک بحث داخلی است. ترکیه کشور همسایه ما است و آنچه در این کشور اتفاق افتاده و خواهد افتاد به مردم ترکیه مربوط می‌شود و هر آن‌چه را که اکثریت مردم ترکیه بپذیرند و به آن رأی بدهند مورد احترام ما خواهد بود. وی با اشاره به همراهی روحانی توسط ظریف در مراسم افتتاحیه چند فاز پارس جنوبی در روز یک‌شنبه هفته جاری،جنبه تبلیغاتی حضور ظریف را در مراسم افتتاح چند فاز پارس جنوبی رد کرد.

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به رفراندوم ترکیه خاطر نشان کرد:اردوغان به پشتوانه رای ۵۱ درصدی رفراندوم اختیارات و دوران ریاست جمهوری‌اش را افزایش داده است، اما نباید آن ۴۹ درصدی را که به او رای منفی داده‌اند فراموش کند.

***

*در آستانه‌ فرا رسیدن روز ارتش

صبح امروز (دوشنبه)، امیر سرتیپ احمدرضا پورستان جانشین فرمانده کل ارتش و جمعی از فرماندهان عالیرتبه نیروهای چهارگانه ارتش با حضور در حرم امام خمینی(ره) با آرمان‌های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران تجدید میثاق کردند.

پوردستان، جانشین فرمانده کل ارتش در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل با تأکید بر اینکه تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران با همکاری همه نیروهای مسلح خنثی شده است، گفت: راهبرد ما برای مقابله با داعش این است که قبل از رسیدن به مرزها باید از بین برود.

هم‌چنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه ای با گرامیداشت ۲۹ فروردین ماه، "روز ارتش جمهوری اسلامی ایران" را فرصتی برای بازخوانی وحدت و هم افزایی راهبردی و اقتدار آفرین ارتش و سپاه برای پایدارسازی امنیت ملی و خلل ناپذیری شبکه دفاعی کشور دانست.

سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور نیز با صدور پیامی، تاکیدکرد: امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران با سربلندی و افتخار به عنوان ارتشی مردمی و مکتبی و سرافراز و متکی بر تجارب درخشان دفاع مقدس و دوران دفاع جانانه از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن روز به روز بیشتر در جهان می درخشد و با رهبری داهیانه فرمانده معظم کل قوا و در ظل توجهات حضرت بقیه الله الاعظم عجل الله تعالی فرجه الشریف با داشتن نیروهای متخصص و توانمند و همچنین به کارگیری پیشرفته ترین ابزار و بهره گیری از دانش روز دنیا توانسته در زمینه تولیدات نظامی به اقتدار لازم دست یابد و به عنوان برجسته ترین و کارآمدترین ارتش در بین نیروهای مسلح منطقه و جهان مطرح باشد.

***

در حوزه سیاست خارجی نیز خالد بن احمد آل خلیفه، وزیر امور خارجه بحرین در مراسم افتتاح ساختمان سفارت بحرین در کویت، از اقدامات امیر کویت در خصوص روند گفت‌وگوی کشورهای عربی خلیج(فارس) با ایران تشکر و قدردانی کرد و بر ادامه گفت‌وگو میان ایران و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تاکید کرد.

شرکت برق هسته‌ای و هیدرولیک کره (KHNP) روز یکشنبه بنا به درخواست یک عضو پارلمان کره جنوبی گزارشی را درباره وضعیت راکتورهای هسته‌ای این کشور منتشر کرد که نشان می‌دهد دیوارهای محافظ بیرونی راکتورهای کره جنوبی هیچ‌گاه برای مقاومت در برابر حملات موشکی یا دیگر انواع حملات هماهنگ و طراحی نشده‌اند.

*به منظور توسعه همکاری‌های ایران و پاکستان

بیستمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و پاکستان امروز (دوشنبه) به منظور پیگیری و گفت و گو پیرامون مصوبات نوزدهمین اجلاس این کمیسیون آغاز شد و عبدالقادر بلوچ وزیر ایالات و مناطق مرزی پاکستان، شب گذشته برای حضور در این اجلاس همراه با هیاتی وارد تهران شد.

وزیر کشور در افتتاحیه این اجلاس گفت: پیش بینی ما این است که با همکاری دو کشور در حوزه های اقتصادی، تجاری، انرژی، ‌ صنعتی و گردشگری حجم مبادلات را تا سقف ۵ میلیارد دلار به زودی افزایش دهیم.

 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور، نیز در این مراسم از فعالیت بیش از ۲۰ وزارتخانه و سازمان در ایران و پاکستان برای برگزاری این کمیسیون در ماه‌های اخیر خبر داد.

***

*بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر تهران

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران از تایید صلاحیت ۹۲۸۸ کاندیدای انتخابات شوراها در استان تهران در هیات‌های اجرایی خبر داد و گفت که از این تعداد ۷۶۳ نفر در هیات‌های اجرایی رد صلاحیت شدند.

رئیس هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی استان تهران در واکنش به انتشار اسامی تعدادی از کاندیداهای انتخابات شوراها در شهرستان تهران به عنوان افراد تایید صلاحیت شده گفت: در حال حاضر هیئت نظارت شهرستان های تهران از جمله شهر تهران مشغول رسیدگی به صلاحیت داوطلبان تایید صلاحیت شده توسط هیئت اجرایی هستند که اسامی نهایی دوم اردیبهشت از سوی فرمانداریها به کاندیداها به صورت رسمی اعلام می شود.

***

روابط عمومی دفتر حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که وی هیچکونه فعالیتی در فضای مجازی ندارد.

دربخشی از این اطلاعیه آمده است: حضرت حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر ناطق نوری تاکنون هیچ گونه فعالیتی در فضای مجازی اعم از اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام، توییتر و .... نداشته اند.

با پیشنهاد کمیته بازرسی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و به استناد ماده ۵۹ و بند ج ماده ۶۱ قانون تشکیلات، ‌ وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخابات شهرداران، فاطمه سعیدی، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به عنوان رئیس کمیته بازرسی استان تهران انتخاب شد.

وزیر امور خارجه که در چارچوب سفر به سه کشور آسیای میانه و قفقار در عشق‌آباد به سر می برد، در نخستین برنامه کاری در ترکمنستان با «قربان قلی بردی اف» رئیس جمهور این کشور دیدار و مذاکره کرد و در ادامه این سفر در نشست مشترک تجار ایرانی و ترکمنستانی، ضیافت ناهار وزارت امور خارجه این کشور، دیدار با مردوف، معاون کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان، بازدید از نمایشگاه عکس بیست و پنجمین سالگرد روابط ایران و ترکمنستان و حضور در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه ترکمنستان، امشب ترکمنستان را به مقصد گرجستان ترک خواهند کرد.

تعزیرات حکومتی

در جریان بازرسی های مشترک انجام شده از سوی پلیس آگاهی و نمایندگان تعزیرات حکومتی از باربری‌های شهرستان رشت و آستارا مقدار ۲۳ هزار و ۲۶۹ قلم انواع داروی خارجی قاچاق کشف و ضبط شد و پرونده ۵ قاچاقچی دارو در تعزیرات حکومتی رشت و آستارا با محکومیت عاملان آن مختومه شد.

مدیرکل خاورمیانه عربی و شمال آفریقای وزارت امور خارجه، در هشتمین نشست کارگاه دانش افزایی مطالعات فلسطین با سخنرانی مدیرکل خاورمیانه و شمال آفریقای وزارت امور خارجه با موضوع « مناسبات کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی »تاکید کرد: به رغم تحرکات برخی از مقامات کشورهای عربی، افکار عمومی در کشورهای عربی و فرهیختگان عرب همچنان مخالف اسرائیل و برقراری رابطه با آن هستند.

فاطمه هاشمی، رئیس بنیاد امور بیماریهای خاص در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مطالب منتشر شده اخیر در برخی خبرگزاری ها در زمینه سفر وی و مادرش به انگلیس، گفت:سفر اخیرم به لندن برای شرکت در جلسه سالانه هیئت مدیره بنیاد تالاسمی بود که طبق روال هر ساله موظف به شرکت در آن هستم.

*انتخابات و صدا و سیما

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اصل بی طرفی صدا و سیما در هنگام انتخابات، گفت: رسانه ملی وظیفه دارد تا مردم را برای مشارکت حداکثری و حضور در امر انتخابات تشویق کند.

مدیر مسئول روزنامه شرق در ارتباط با چگونگی تاثیر عملکرد صدا و سیما بر فضای گفت: مردم می دانند که صدا وسیما جدا از وظایف قانونی اش از یک جناح خاص حمایت می کند و با گسترش شبکه های مجازی اقبال آنها به صدا و سیما کم شده است.

«علی فرهادی» طی حکمی از سوی رئیس قوه قضائیه به‌عنوان «معاون حقوقی و نظارت همگانی» این سازمان منصوب شد. علی فرهادی پیش از این سرپرستی معاونت حقوقی و نظارت همگانی سازمان بازرسی کل کشور را بر عهده داشت.

***

رییس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی، با اشاره به کثرت داوطلبان کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری و خیل ثبت‌نام کنندگان فاقد صلاحیت، تصریح کرد: مجلس محترم و شورای محترم نگهبان می توانند لوازم آنچه را که در قانون اساسی به عنوان شرایط نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مطرح شده است تعیین کنند و حداقل هایی را در نظر بگیرند تا هر کسی با هر شرایطی نتواند اینگونه ثبت نام کند؛ زیرا این نحوه ثبت نام ها خود موجب وهن است.

وی با اشاره به افزایش هجمه‌ها به دستگاه قضایی تصریح کرد: ما به توصیه حضرت امام(ره)، رهبر معظم انقلاب و دلسوزان نظام وقتی می بینیم که دستگاه قضایی با هجمه های زیادی از سوی دشمن مواجه می‌شود، می فهمیم که مسیر را درست طی کرده و در برخورد با مفاسد کار خود را درست انجام داده ایم منتهی آنچه باعث تاسف است، همنوایی بلکه هماهنگی بعضی افراد در داخل با این قبیل حملات دشمن است.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.