• یکشنبه / ۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۷:۲۶
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 96020301772
  • خبرنگار : 71234

رئیسی در دیدار با اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:

کسی به نام من حق تخریب دیگر نامزدها را ندارد

ابراهیم رئیسی

کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: کسی حق ندارد به نام من دیگر نامزدهای انتخابات را تخریب کند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در دیدار نمایندگان مجلس در محل کمیسیون تلفیق با ارائه پیشینه‌ای از سوابق و فعالیت‌های خود گفت: بنده در سال ۱۳۳۹ در مشهد و در محله مغان به دنیا آمدم. در کودکی طعم فقر، یتیمی و کار را کشیده‌ام و در دوران نوجوانی در شهر قم وارد طلبگی شدم.  در دهه ۶۰ نیز به دلیل آشنایی با شهید مظلوم بهشتی وارد عرصه قضایی شدم.
وی افزود: در دهه ۶۰ توفیق احقاق حقوق مردم، برخورد با مفاسد اجتماعی، مقابله با اخلال‌گران عرصه عمومی و کوتاه کردن سایه تروریست‌های جنایتکار از سر مردم را داشتم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه در دهه ۷۰ توفیق حضور در سازمان بازرسی کل کشور را داشتم اظهار کرد: در دوران مسئولیتم در سازمان بازرسی تقریبا با همه سازمان‌ها و دستگاه‌ها از نزدیک آشنا شدم. در دهه ۸۰ و ۹۰ نیز دو دوره معاونت اول قوه قضاییه را به عهده داشتم که در همکاری قوا و دستگاه‌های تصمیم‌گیر نقش مهمی داشت.
سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه در یکسال اخیر توفیق خدمت در آستان قدس رضوی را داشته‌ام، افزود: در تمام این یکسال تمام هم و غم بنده اجرای منشور هفتگانه رهبر انقلاب در قالب حکم انتصاب بنده بود که با تمام وجود تلاش کردم آن را اجرایی کنم. توجه به محرومان، مستضعفان و مسائل فرهنگی سه محور اساسی فعالیت من بود.
وی با اشاره به حضور در عرصه انتخابات ریاست جمهوری، گفت: بنده از ابتدا برای حضور در عرصه انتخابات آمادگی نداشتم اما با مسائلی که پیش آمد و دعوت گسترده علما،‌ نخبگان،‌ دانشجویان و سایر اقشار حجت را بر خود تمام یافتم و در این عرصه حضور یافتم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به مشکلات موجود در کشور گفت: بنده با توجه به مراجعاتی که در آستان قدس رضوی از ناحیه مردم مشهد و سایر شهرها داشتم، مشکلات مردم را احساس کردم. محرومان، مستضعفان و سایر اقشار مراجعه می‌کردند و بیشترین حجم مطالبات آنها درخواست کار و دغدغه بیکاری بود.
سید ابراهیم رئیسی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم به صورت واقعی با مشکلات اقتصادی برخورد کنیم ریشه این مشکلات نارسایی ساختارها است. بعضی مشکلات کشور را در تهدید بیرونی و تحریم‌ها، در ساختارها و قوانین و بعضی در ضعف مدیریت اقتصادی می‌بینند که بنده طرفدار نظریه سوم هستم و فکر می‌کنم اگر ضعف مدیریت اقتصادی نباشد ساختارها اصلاح خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه تحریم و تهدید با مدیریت قوی به فرصت تبدیل خواهد شد، گفت: بنده با توجه به دو دهه مدیریت کلان در کشور و شناخت ساختارها معتقدم که رفع مشکلات قابل تحقق است.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به دوران مسئولیت خود در سازمان بازرسی کل کشور اظهار کرد: بعد از پیام مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد در سال ۱۳۸۰ بنده سه نمایشگاه برای رصد فعالیت‌ دستگاه‌های اجرایی و اصلاح ساختارها برگزار کردم. کار ما بررسی دقیق و جامع همه فعالیت‌های دولت برای تمام مدیران عالی، میانی و کارشناسان ارشد کشوری بود. حتی کارشناسان به ما می‌گفتند مگر شما فلان وزارتخانه تخصصی هستید که اینقدر دقیق و کارشناسی به مسائل نظارت می‌کنید؛ ما به آنها می‌گفتیم با نگاه خودمان مدیران را زیر ذره‌بین گذاشته‌ایم.
سید ابراهیم رئیسی، ‌افزود: در این نمایشگاه‌ها تمامی آسیب‌های موجود در حوزه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی را شناسایی کردیم و به اطلاع مدیران رساندیم. پنج هزار نفر از مدیران دستگاه‌ها از این نمایشگاه بازدید کردند و شاهد نگاه منصفانه و آسیب‌شناسانه و راهکارهای ما برای حل مشکلات بودند.
وی با بیان اینکه تاکید بنده به جای آسیب‌شناسی بر آسیب‌زدایی است،‌ اظهار کرد: بنده همواره غصه‌ام این بوده چرا آسیب‌زدایی در حاشیه قرار می‌گیرد. آسیب‌شناسی یک بعد قضیه است اما آسیب‌زدایی اصل است. امروز بیکاری دغدغه رهبر معظم انقلاب و نمایندگان مجلس است و به نظرم می‌توان بیکاری را در چارچوب برنامه‌های کشور رفع کرد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به عدم ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس‌، گفت: برای اولین بار دولت برنامه را به مجلس ارائه نکرد و شما نمایندگان برنامه ششم را به صورت طرح ارائه کردید. البته شما چاره‌ای نداشتید و کشور نباید بدون برنامه می‌ماند چرا که کشور بدون برنامه بدون ناخدا است و لذا کار مجلس در این باره قابل تقدیر است.
سید ابراهیم رئیسی تاکید کرد: شما در برنامه ششم بر رسیدن نرخ بیکاری به ۸ درصد تاکید کرده‌اید. بنده فکر می‌کنم با در نظر گرفتن ذخایر و منابع و نیروی انسانی کشور این موضوع نه تنها به عنوان شعار بلکه یک واقعیت قابل تحقق است.
وی ادامه داد: نرخ بیکاری ۸.۶ کاملا قابل تحقق است چرا که ظرفیت نیروی انسانی کشور کاملا عظیم است و می‌توان گام‌های بلندتری در جهت ایجاد شغل،‌ رفع بیکاری و فقرزدایی برداشت. باید به توانایی درون کشور و مردم اعتماد کنیم.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: امروز در حوزه‌های هوا فضا، نانو تکنولوژی و فناوری پیشرفت‌های فراوانی رخ داده و دانشمندان این حوزه گره‌های کشور را باز کردند. به نظرم راه اینکه وضعیت کشور را تغییر دهیم این است که به مردم و جوانان اعتماد کنیم و از نگاه‌های حزبی و سلیقه‌ای بیرون بیاییم و به همه ظرفیت‌ها و افراد دلسوز کشور اطمینان کنیم.
سید ابراهیم رئیسی با بیان اینکه در مدت حضور در آستان قدس رضوی رویکرد فعالیت‌ها را تغییر دادیم، گفت: ما با اتوبوسی از مدیران به آنجا نرفتیم بلکه رویکردها در حوزه اقتصادی و فرهنگی را تغییر دادیم یعنی کارمندان حس تغییر گرفتند و احساس کردند که رویکردها عوض شده است. آنها وقتی این تغییر رویکرد را احساس کردند روند فعالیت‌ها را سرعت بخشیدند لذا فکر می‌کنند به دلیل همین پشتوانه و تجربه تغییر در وضعیت کشور کاملا امکان‌پذیر است.
وی با تاکید بر اینکه اصلاح در نظام اقتصادی کشور دغدغه بسیار جدی است،‌ افزود: تا نظام بانکی اصلاح نشود امکان رشد اقتصادی وجود ندارد. مثلا نمایندگان در برنامه ششم یا سایر برنامه‌ها بر کاهش تصدی‌گری و افزایش نقش نظارتی و حمایتی دولت تاکید کردند باید این موارد به صورت جدی در دستور قرار بگیرد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه امروز وضعیت آسیب‌های اجتماعی،‌ اقتصاد و فساد اداری مناسب نیست، اظهار کرد: اینکه هر دولتی بگوید دولت قبلی ایراد داشته برای مردم قابل قبول نیست. اینکه بتوانیم ساختار فسادزایی را اصلاح کنیم اعتمادآور است یا اینکه مفسدی را شناسایی و تحویل دستگاه قضایی دهیم؟ ما فکر می‌کنیم در گام اول باید تغییری در مدیریت اجرایی کشور و در گام‌های بعدی تحقق کامل قانون اتفاق بیفتد.
سید ابراهیم رئیسی ادامه داد: مثلاً گاهی درباره حقوق زنان بحث‌هایی را مطرح می‌کنند در حالی که ما معتقدیم بالاتر از حقوق زنان بحث کرامت زن مطرح است یعنی قانون‌هایی نوشته می‌شود اما اجرایی نمی‌شود. سخن مهم در اصل در عرصه اجرا است.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه میزان زیاد تولید پرونده‌های قضایی و فساد در کشور مناسب نیست، گفت: اگر دستگاه‌های اجرایی بسترهای فساد را از بین ببرند و آن را اصلاح کنند شاهد تولید کمتر پرونده‌های قضایی خواهیم بود. رمز کاهش پرونده‌های کیفری و حقوقی اصلاح ساختارها در دستور اجرایی است.
وی درباره نگاهش نسبت به سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: سازمان برنامه و بودجه قوه عاقله‌ای است که برنامه‌ریزی‌های کشور در آن انجام می‌شود و لذا بنده قطعا این سازمان را تقویت خواهم کرد. بنده معتقدم ضمن نگاه انقلابی و مدیریت جهادی می‌توان نگاه علمی به مسائل داشت. امروز به سه امر جدیت علمی، عزم عملی و نگاه به آینده نیازمندیم.
سید ابراهیم رئیسی همچنین درباره عدم تشکیل شوراهای عالی کشور، گفت: شوراهای عالی منبعث از قانون حتما باید تقویت شوند. مثلا ستاد مبارزه با مواد مخدر که رئیس آن رئیس جمهور است چند جلسه در سال تشکیل می‌شود؟ بحث بنده این دولت و آن دولت نیست. اگر شوراهای عالی که باید با حضور رئیس جمهور تشکیل شود، تشکیل می‌شد شاهد این همه مشکلات نبودیم. رئیس جمهور مسئولیت خود در شوراهای عالی را به وزرا تفیض می‌کند که این مناسب نیست.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین خاطرنشان کرد: هیچ فرد منصفی از وضعیت فعلی راضی نیست. ما به عنوان دلسوزان و دغدغه‌مندان وضع فعلی را مطلوب و قابل تحمل نمی‌دانیم و فکر می‌کنیم باید دولتی در تراز دولت اسلامی به دور از همه سلایق تشکیل شود.
وی ادامه داد: بنده از همه ظرفیت‌های کشور اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب که در خط امام باشند استفاده خواهم کرد و می‌توانم کاندیدایشان باشم. شرط اصلی خط امامی بودن است. پیشینه من نشان می‌دهد نگاه گروهی و جناحی نداشتم و باید یکبار برای همیشه در کشور مسائل را فارغ از نگاه گروهی، جناحی و حزبی ببینیم. در مجموعه ستادهای بنده نیز همه سلیقه‌های سیاسی وجود دارد و هر سلیقه سیاسی درون نظام که قصد حمایت از بنده را دارد  می‌تواند اقدام کند و راه بسته نیست.
رئیسی در رابطه با برنامه‌اش برای رونق تولید و اشتغال در کشور گفت: برنامه‌ریزی ما برای تولید و اشتغال این است که ۲۵ درصد واحدهای تعطیل شده در هر سال به مدار تولید بازگردند یعنی واحدهای تولیدی بتوانند از همه ظرفیت‌ها استفاده کنند.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری همچنین درباره تعطیلی طرح مسکن مهر گفت: مسکن مولد اشغال در کشور بود و متاسفانه در همین زمینه طرح مسکن مهر تعطیل شد. اگر اشکالاتی به این طرح داشتند باید آن اشکالات را برطرف می‌کردند نه اینکه کلا آن را تعطیل کنند. من نمی‌گویم اشکالی وجود نداشته است، خودم هم به اشکالاتی برخورده‌ام اما نباید طرح به صورت کامل تعطیل می‌شد. ما علاوه بر برنامه‌های کلان برنامه‌های خاصی هم برای هم اقلیمی داریم.


وی با اشاره به جایگاه زنان در دولت کار و کرامت، گفت: اعتقاد و باور بنده این است که حقوق زنان کسب جایگاه آنان است و کرامت زنان سقف است. بنده بعد از اینکه به آستان قدس رفتم مرکز امور زنان را تشکیل داده و برای اولین‌بار خانم‌هایی را در  هیات امنای آستان قدس عضو کردم. زندگی شخصی بنده نیز نشان می‌دهد که از ۳۰ سال قبل همسر و فرزندانم در عرصه تحصیل و امور اجتماعی فعال بودند و من زمینه رشد آنها را برای حضور در عرصه اجتماعی فراهم کردم.
رئیسی تاکید کرد: با توجه به امکانات و نیروی انسانی کشور فقرزدایی از چهره زیبای کشور کاملا قابل انجام است. مهم رویکرد یک مدیر است و مدیر در شکل‌دهی به دولت‌ها نقش زیادی دارد.
وی درباره جایگاه مجلس شورای اسلامی گفت: اعتقاد و باورم این است که دولت باید مورد اعتماد و مورد نظارت مجلس باشد و نظارت‌پذیری نه در حرف بلکه در سلوک بنده بوده است. بنده در قوه قضاییه به عنوان یک چهره مبارزه با فساد، ناهنجاری و بی‌نظمی شناخته می‌شدم.
وی خاطرنشان کرد: بحث این نیست که یک روحانی بیاید و یک روحانی دیگر برود. رویکرد بنده به اداره کشور نگاه به بیرون نیست. ما با بیرون تعامل می‌کنیم اما راه حل مشکلات اقتصادی نگاه به بیرون نیست. نباید حتی آب خوردن مردم را در گرو نگاه دیگران دانست.
رئیسی با تاکید بر اینکه داوطلب ریاست جمهوری حداقل باید یکبار قانون اساسی را خوانده باشد گفت: دولت در جایگاه قانون‌گذاری نیست. البته می‌تواند لوایحی به مجلس ارائه دهد اما مجلس جایگاه قانون‌گذاری دارد و دولت باید در عرصه اجرا پیشتاز باشد.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره تدریس زبان آذری در مدارس گفت: جایگاه عزیزان آذری بر کسی پوشیده نیست و بنده مکلف به اجرای قانون در دولتم خواهم بود.
وی درباره ستادهای انتخاباتی‌اش نیز اظهار کرد: بنده به همه کسانی که دل در گرو انقلاب و نظام دارند احساس نزدیکی می‌کنم. هیچ کسی حق ندارد به نام بنده کاندیدایی را تخریب کند. این خلاف شرع و قانون است و فضای انتخابات را ناسالم می‌کند.

رئیسی درباره جایگاه اقوام و مذاهب در دولت کار و کرامت گفت: سیستانی و بلوچ هزار سال در کنار هم زندگی کردند اگر فتنه فتنه‌گران نباشند و به اسم شیعه یا سنی از قانون و شرع تجاوز نکنند اقوام مشکلی با هم ندارند. کسی که به راهبرد اساسی وحدت ملی توجه نمی‌کند نه سنی است نه شیعه. ما به هیچ عنوان اقوام را شهروندان درجه ۲ نمی‌دانیم و همه شهروندان از حقوق مساوی برخوردارند.
کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بااشاره به دیدگاهش درباره جوانان گفت: بنده در هر جایی بوده‌ام به جوانان اعتماد کردم و از آن ضرر هم نکردم ما نمی‌توانیم به پیشکسوتان بی‌توجه باشیم اما استفاده از جوانان در پیشرفت کشور بسیار موثر خواهد بود.
وی درباره بحث‌هایی که در فضای مجازی نسبت به او انجام می‌شود، گفت: حرف‌های بسیاری درباره بنده می‌زنند و من می‌خوانم شایعات و حرف‌ها مطلقا در من سستی ایجاد نمی‌کند چرا که حضورم همراه با احساس وظیفه بوده است، تمام تلاشم را خواهم کرد تا معرفی از خود داشته باشم. دست زدن به برخی کارها برای رای جمع کردن را قبول ندارم و فکر می‌کنم که باید براساس یک چارچوب حرکت کنم.

تاکید بر استفاده از جوانان و استفاده از ظرفیت های داخلی

همچنین سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی در گفت‌وگ با ایسنا،  با  اشاره به حضور حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در جلسه این فراکسیون گفت که در این جلسه آقای رئیسی ضمن تاکید بر پایبندی به قانون و داشتن برنامه برای تمامی مسائل کشور سه محور اصلی تغییر در وضعیت فعلی کشور استفاده از ظرفیت داخلی و تغییر نگاه از بیرون به درون را به عنوان محورهای اصلی برنامه هایش مطرح کرد.

سیدحسین نقوی حسینی در توضیح جلسه امروز فراکسیون نمایندگان ولایی گفت:  فراکسیون نمایندگان ولایی امروز بعد از ظهر میزبان حجت‌الاسلام و المسلمین بود. جلسه‌ای که با حضور حدود ۱۵۰ نماینده برگزار شد و در ابتدا آقای رئیسی به مدت یک روز به ارائه دیدگاه هایش نسبت به مسائل کشور پرداخت و سه محور را مورد اشاره قرار داد.

به گفته وی، تغییر جدی در وضعیت فعلی کشور استفاده از ظرفیت های داخلی و اعتماد به منابع داخلی و تغییر نگاه از بیرون به درون در کنار مبارزه با فساد و از بین بردن زمینه های فساد از محورهای مورد تاکید رئیسی بوده است.

نقوی حسینی افزود: در این جلسه سوالاتی درباره جوانان مطرح شد که آقای رئیسی اینگونه پاسخ داد که اعتقاد راسخ به مدیریت جوانان کشور دارد و معتقد است که باید به مدیریت جوانان اعتماد شود. همچنین درباره اهل سنت نیز گفت که معتقدم شیعه واقعی و اهل سنت واقعی هرگز به دنبال تفرقه نیست. ما همه یک امت هستیم و می توانیم در نظام جمهوری اسلامی ایران مکمل هم باشیم. لذا هر کسی که دنبال تفرقه باشد شیعه و اهل سنت نیست.

وی ادامه داد: پاسخ آقای رئیسی درباره آذری ها نیز این گونه بود که آذری ها از یاران و حامیان نظام هستند و جزو ایرانیان متعصب و پایدار برای سرزمین مان محسوب می‌شوند که همواره حافظ اسلام و قرآن بودند. همچنین ایشان درباره قانون گرایی نیز تاکید کرد که مشکل اساسی دولت ها قانونگریزی و یا کوتاهی دربرابر اجرای قانون بوده وخود معتقد است که قانون باید اجرایی شود به همین دلیل برای تمامی مسائل کشور برنامه دارد و فکر کرده است.

سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی با یادآوری جلسه فردای فراکسیون با قالیباف دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهور گفت:‌با وجودی که بیشتر شرکت کنندگان در جلسه امروز اعلام کردند که از آقای رئیسی حمایت می‌کند ولی فعلا بنای فراکسیون اعلام حمایت از کاندیدای خاصی نیست به همین دلیل در جلسه فردا نیز به استماع نظر و برنامه های آقای قالیباف می پردازد.

انتهای پیام

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
avatar
۱۳۹۶-۰۲-۱۲ ۱۹:۱۸

آقای رئیسی شما در بین تمامی این نامزدها تنها شخصی هستید که سابقه ای رسمی در رابطه با مبارزه با فساد دارید. امیدوارم یا رئیس جمهور شوید یا رئیس جمهور بعدی از وجود شما در دولت استفاده نماید.